Αλλαγή των αρχικών .apk
Να ρωτήσω και εγώ, υπάρχει η δυνατότητα να αλλάξουμε τα αρχικά .apk της συσκευής μας; Δηλαδή, έχουμε την εφαρμογή mail.apk (η βασική του android) να τη σβήσουμε και να βάλουμε το K9mail στη θέση του, ή έχουμε τον browser, σβήνουμε τον προεγκατεστημένο και στη θέση του βάζουμε έναν άλλον που μας αρέσει πιο πολύ, το ίδιο και για τον media player. Άλλη περίπτωση είναι να κατεβάσεις το αναβαθμισμένο .apk του GooglePlay και να το αντικαταστήσεις με αυτό που έχεις ήδη.

Ο λόγος για όλα αυτά; Το κινητό μου είναι παλιό (τρέχει 2.3.6, RAM=289MB, εσωτερικός χώρος αποθήκευσης εφαρμογών=170ΜΒ), φουλάρει η μνήμη του αφού εγκαταστήσεις μερικές εφαρμογές και κολλάει μετά. Oπότε γιατί να μην εγκαταστήσω στο χώρο των άλλων εφαρμογών, που δε τις χρησιμοποιώ, αυτές που χρησιμοποιώ; Εννοείται πως είναι root, έχω σβήσει όσες δε θέλω, απλά θέλω να μάθω αν γίνεται να μετακινήσεις τα .apk στο system/apps και τι πρόβλημα θα μπορούσε να εμφανιστεί αν το κάνεις.
[SIZE=3]"Εθνικότητά μου είναι το χρώμα του ανέμου, η γη,
[SIZE=3]ο ουρανός και τα πουλιά που πετάνε πάνω από τα σύνορα."
[SIZE=3]~Ματέι Βίσνιεκ
  Απάντηση
Αν κατάλαβα αυτό θέλεις: https://old.osarena.net/allaxte-onoma-st...si-android
Ω, ευγενικοί μου άνθρωποι, η ζωή είναι σύντομη. Αν ζούμε, ζούμε για να πατήσουμε πάνω στα κεφάλια των βασιλιάδων.
  Απάντηση
Αν μιλας, για τις "εφαρμογες συστηματος" τις οποιες 8ελεις να καρατησεις αλλα οχι σαν εφαρμογες συστηματος και να τις περασεις στην SD, μπορεις να το κανεις, αλλα οταν κανεις format το κινητο (για καποιο λογο), θα διαγραφτουν. Προσοχη ομως σε ποιες θα μετακινησεις, γιατι μερικες μπορει να σταματησουν την λειτουργια του Google Play Store.
~Dark sTyM
  Απάντηση
@constantinos
Αυτό είναι για rename των αρχείων αν κατάλαβα καλά, εγώ θέλω να βγάλω ένα αρχείο και να βάλω άλλο στη θέση του, ας πούμε, το κινητό έχει την έκδοση GooglePlay.3, κάθε φορά που συνδέομαι όμως κάνει update στην έκδοση GooglePlay.5, εγώ θέλω να βγάλω την 3 και να βάλω τη 5 στη θέση του ώστε να μη χρειάζεται να κάνει update και να μην υπάρχουν και τα 2 .apk στη συσκευή μου (πχ μπορώ να κάνω κατάργηση ενημερώσεων και να πάω ξανά στην έκδοση 3).
Άλλες σκέψεις:
1. Να βγάλω και τα 2 stock email .apk που έχει από τη μαμά του (του gmail και ένα σκέτο email) και αντί αυτών να έχω το K9mail.
2. Να αλλάξω τον stock launcher με κάποιον της αρεσκείας μου.

Προσοχή, δε θέλω να υπάρχουν τα άλλα .apk λόγω περιορισμένου χώρου.

@Σταυρος
γενικά δε θέλω να τις κρατήσω, να τις βγάλω και να βάλω άλλες στη θέση τους θέλω, ή να τις αλλάξω τελείως ή να βάλω updated εκδόσεις στη θέση όπου είναι.

Τον τρόπο να το κάνω ψάχνω (με ποιά εφαρμογή πχ), την ιδέα την πήρα από αυτό το post εδώ.
[SIZE=3]~Ματέι Βίσνιεκ
  Απάντηση
Αν εχω καταλαβει καλα, θελεις να διαγραψεις τις δυο εφαρμογες e-mail και να βαλεις μια καλυτερη που σου αρεσει εσενα και να την rootαρεις στο συστημα, δηλαδη να την κανεις "εφαρμογη συστηματος", εγω το εχω κανει αυτο στο παρελθον με το Titanium BackUp (Οπως το Titanium BackUp σου επιρτρεπει να μετατρεψεις μια εφαρμογη συστηματος σε απλη εφαρμογη, ετσι σου επιτρεπει και το αντιθετο.)
~Dark sTyM
  Απάντηση
Μια χαρά το κατάλαβες! Μόλις το έκανα και έβαλε το Κ9mail στο system/app, και έχει και επιλογή "ενσωμάτωση της ενημέρωσης της εφαρμογής στη ROM" για να βάλεις την ενημέρωση μιας εφαρμογής (την ενημερωμένη έκδοση του GooglePlay πχ) στις εφαρμογές συστήματός σου.

Μια χαρά για την ώρα! Ευχαριστώ! :)
[SIZE=3]~Ματέι Βίσνιεκ
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  αλλαγη λειτουργικου billver 2 1.174 17.11.2011 11:31
Τελευταία Ανάρτηση: Gr_Soul

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)