OSArena - Ιδιωτικότητα - CloudFlare ...δεν πάνε μαζί.
Ανοίγω αυτό το thread για να επιστήσω την προσοχή στους διαχειριστές εδώ του OSArena. Επειδή έχω διαβάσει αρκετά άρθρα περί ιδιωτικότητας - privacy ...κλπ, και έχω βγάλει ένα (σωστό υποθέτω) συμπέρασμα πως είστε υπέρ της ιδιωτικότητας των χρηστών του Web, σας αναφέρω ότι η εμπειρία περιήγησης, είτε στο φόρουμ, είτε στο blog, μέσω TOR είναι από κάκιστη/ανυπόφορη έως και αδύνατη.

[Εικόνα: OSARENA-CloudFlare.jpg]

EDIT: Επειδή βλέπω ότι υπάρχουν προβλήματα με την εικόνα, για όποιον δεν την βλέπει ας επισκεφτεί αυτόν τον σύνδεσμο:
https://www.anony.ws/i/2015/05/19/OSAREN...dFlare.jpg

Τις πταίει ;

Οι ρυθμίσεις ασφαλείας που έχετε μέσω CloudFlare. Αυτή τη σκατό-αμερικανο-εταιρία παρακολούθησης των πάντων, γιατί την χρησιμοποιείτε;

Περί CloudFlare ψάξτε (όσοι δεν ξέρετε) να δείτε τι ρόλο βαράει. Κάθε request / κλικ ή οτιδήποτε περνά από και αποθηκεύεται στους servers της.
Ναι, θεωρείται καλή εταιρία σε ότι αφορά την ασφάλεια από διάφορες επιθέσεις (DoS ...κλπ) αλλά καταλάβετε ότι με αυτό το πρόσχημα έχει κατακτήσει το μισό Web και συνεχίζει.
Έδρα: San Francisco - California.

Επειδή λοιπόν η περιήγηση στο OSArena τουλάχιστον (κανονικά σε όλο το Web, αλλά ας μη δημιουργούμε ουτοπίες) πρέπει να είναι ελεύθερη και ιδιωτική, για αρχή χαμηλώστε λίγο τις ρυθμίσεις ασφαλείας (Challenge Passage TTL) και εν συνεχεία ελπίζω να φύγετε εντελώς από την CloudFlare.

Ευχαριστώ.
  Απάντηση
Γνωστά αυτά, κατ' ανάγκη το έχουμε, καθώς ο hosting μας, μας έχει πολύ ελάχιστο bandwidth, προφανώς "καίει" πολύ το osarena και αυτό έχει σαν συνέπεια την πολύ αργή φόρτωση του (το 90% των ιστοσελίδων του παγκόσμιου web είναι ταχύτερες από το osarena), πέναλτι στα ranks, μα αυτά είναι το λιγότερο, καθώς πλέον είναι άθλος απλά να βγει ένα άρθρο. Μια εικόνα για να ανεβεί, μπορεί να πάρει πάνω από 10 με 15 προσπάθειες, το άρθρο απλά για να δημοσιευτεί (το κουμπί Publish), μπορεί να πάρει 6-7 προσπάθειες και πάνω από 10-15 λεπτά η προσπάθεια, απλά για την δημοσίευση.
Τουλάχιστον με το cloudflare που μας παρότρυνε να χρησιμοποιήσουμε ο hosting μας, καταφέρνει να φορτώνει το css, αλλιώς μετά από 4-5 κλικ στην σελίδα θα ήμασταν μόνιμα κάτω.

Δοκιμάζουμε μια μετακίνηση της βάσης σε vps τα επόμενα 24ωρα ελπίζοντας πως θα λυθεί το θέμα, αν όχι δεν έχουμε άλλη λύση από το να σταματήσουμε, επειδη όπως είπα είναι πλέον αδύνατο να βγουν άρθρα. Βασικά είναι δύσκολο να κάνουν το στοιχειώδες login οι αρθρογράφοι. Ακόμα και αυτό μπορεί να τους πάρει πολλές προσπάθειες. Υπολόγισε και τα υπόλοιπα κλικ και κατά μέσο όρο -στην καλύτερη- μπορεί να πάρει κάνα 5λεπτο απλά το να μπουν στο draft. Καλά, για έλεγχο (preview) πριν την δημοσίευση δεν το συζητάμε καν.
Μιλάμε για το blog, επειδη το φόρουμ πάει κάπως καλύτερα.
My name is El Administrador, and I am your God.
  Απάντηση
να σταματησει? δηλαδη? να κλεισει η κεντρικη σελιδα, και να μεινει μονο το φορουμ? ομως ολα αυτα τα αρθρα που υπαρχουν εκειμεσα, δεν θα πρεπει να μεταφερθουν καπου αλλου, για να μην χαθουν? παντως ειναι οντως θεμα το bandwidth, γιατι αν ηταν σφαλματα στον κωδικα θα φορτωνε κανονικα και γρηγορα, αλλα θα ειχε περιεργη "συμπεριφορα" και rendering. δεν θα ειχε λαγκαρισμα μεχρι θανατου. και στο τελευταιο αρθρακι που ανεβασα, που δεν εχει καθολου εικονες, παρα μονο κειμενο, εκανε να καταχωρηθει καπου 3-4 λεπτα. στο θεμα bandwidth ομως, το vps θα κανει δουλεια? σιγουρα σε πολλα ειναι καλυτερα, γιατι ειναι "ιδιωτικο", οποτε το στηνεις οπως θελεις χωρις να περιοριζεσαι απο τις επιλογες του hosting, η συντηρηση του ειναι πολυ πιο ευκολη και αποτελεσματικη, το backup/επαναφορα του vps επισης ειναι πολυ πιο αποτελεσματικο, ειναι πολυ πιο σταθερο και failsafe με πολυ πιο μικρα και σπανια downtimes. αλλα σε bandwidth θα εχει καποια διαφορα το vps?
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Κάποιο VPS , καλό VPS θα ήταν μια πολύ καλή λύση και κατά τη δική μου γνώμη. Ωστόσο κάτι τέτοιο απαιτεί και χρήματα.
Αν κάνατε μια καμπάνια για να μαζέψετε χρήματα από δωρεές (δωρεές μια κι έξω) ώστε να μπορέσετε να νοικιάσετε ένα VPS, π.χ για 2-3 χρόνια (αναλόγως πόσα χρήματα θα μαζευόντουσαν) θα ήταν κάτι που θα έλυνε το πρόβλημα.

Κάποιος κακοπροαίρετος θα μπορούσε να σας επισυνάψει χιλία δυο, λόγω του CloudFlare. Κάποιος κακοπροαίρετος θα μπορούσε να σας επισυνάψει τρεις χιλιάδες δυο, λόγω της καμπάνιας (αν την κάνετε εν τέλη).

Απλά "γράψτε" τους κακοπροαίρετους ΣΤΑ ΠΑΠΑΡΙΑ ΣΑΣ (ή στα ΒΥΖΙΑ ΣΑΣ - για τις γυναίκες).
  Απάντηση
απ'οσο ξερω, το vps ειναι γενικα πιο φτηνο απο το κλασσικο hosting. οποτε βγαινει και αποκει κερδος αν παει σε vps. αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν συγκεκριμενα στο θεμα του bandwidth και της ταχυτητας θα εχει καποια βελτιωση. βεβαια μπορει να γινει δοκιμη και να φανει. το cloudflare ουτε εγω το εμπιστευομαι και τοσο, αλλα οπως ειπε και ο administratoras στο αλλο θεμα (λαθος σε αυτο ηταν τελικα :rolfx:lolx ), το εχουν κυριως σαν "cache" για τη σελιδα, ωστε να μην βλεπει τα ραδικια αναποδα (να συνεχιζει να λειτουργει εστω στοιχειωδως) οταν πεφτει πολυ το bandwidth του hosting.
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
TheMatrix, post: 18255, member: 1548 είπε κι ελάλησε:Κάποιο VPS , καλό VPS θα ήταν μια πολύ καλή λύση και κατά τη δική μου γνώμη. Ωστόσο κάτι τέτοιο απαιτεί και χρήματα.
Αν κάνατε μια καμπάνια για να μαζέψετε χρήματα από δωρεές (δωρεές μια κι έξω) ώστε να μπορέσετε να νοικιάσετε ένα VPS, π.χ για 2-3 χρόνια (αναλόγως πόσα χρήματα θα μαζευόντουσαν) θα ήταν κάτι που θα έλυνε το πρόβλημα.

Κάποιος κακοπροαίρετος θα μπορούσε να σας επισυνάψει χιλία δυο, λόγω του CloudFlare. Κάποιος κακοπροαίρετος θα μπορούσε να σας επισυνάψει τρεις χιλιάδες δυο, λόγω της καμπάνιας (αν την κάνετε εν τέλη).

Απλά "γράψτε" τους κακοπροαίρετους ΣΤΑ ΠΑΠΑΡΙΑ ΣΑΣ (ή στα ΒΥΖΙΑ ΣΑΣ - για τις γυναίκες).
Τα έχουμε σκεφτεί όλα αυτά και για να πω την αλήθεια στο θέμα της καμπάνιας αυτό που μας σταματάει είναι ο τόπος που ζούμε, καθώς πιθανό σε κάποιο διάστημα να βγει κάποιος/οι και να πει:
Παράθεση:Εγώ δεν σας υποστήριξα οικονομικά για να γράφετε αυτά. Εγώ θέλω να γράφετε τα τάδε.
Και άντε μετά 1000 σχόλια γι' αυτό το θέμα.

Θα δούμε, θα δείξει τι θα γίνει τις προσεχείς ημέρες που θα πάμε σε vps. Αν δεν αλλάξει η κατάσταση, απλά θα σταματήσουμε να βγάζουμε νέα άρθρα, ακολουθώντας την "μοίρα" του The H.
Την σελίδα όμως θα την αφήσουμε επάνω και την βάση δεδομένων διαθέσιμη. Υπάρχει όμως και η σκέψη, σε απλό σκεπτικό αυτήν την στιγμή, αν τα πράγματα δεν δείξουν φως, να ενσωματωθεί το osarena σαν, ας πούμε, το τεχνολογικό κομμάτι του Indymedia.

Δυστυχώς οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν τις δυσκολίες, πιστεύουν πως είναι κάτι εύκολο και ανέξοδο, όμως δεν είναι καθόλου έτσι και φοβάμαι πως τα επόμενα χρόνια το αξιοπρεπές hosting θα είναι είδος πολυτελείας για όσους έχουν να το πληρώσουν και θα πάρει ακόμα πιο μεγάλη κλίμακα το φαινόμενο με εταιρείες hosting να κλείνουν καθώς θα αδυνατούν να αντεπεξέλθουν στα μεγάλα έξοδα.
Σε αυτά πρόσθεσε και το ρεύμα που πλέον αντιστοιχεί στο 25-30% των εσόδων ενός "νοικοκυριού", την συνεχώς αυξητική τάση και ανατίμηση σε προϊόντα, τα παιχνίδια του ΦΠΑ και έχεις μια εικόνα αμεσομελλοντική.

Είναι ευρύτερα κοινωνικό το θέμα. Ακόμα και αυτό το ασήμαντο (από κοινωνική σκοπιά και βαρύτητα) που συζητάμε εδώ, προκύπτει καθαρά από άλλους παράγοντες που έχουν να κάνουν με την διαμορφωθείσα κοινωνική κατάσταση και την απάθεια των κατοίκων της "πολιτισμένης δύσης".
Ω, ευγενικοί μου άνθρωποι, η ζωή είναι σύντομη. Αν ζούμε, ζούμε για να πατήσουμε πάνω στα κεφάλια των βασιλιάδων.
  Απάντηση
Και η λέξη κλειδί εδώ είναι "Αξιοπρεπές Hosting" , το οποίο εγώ το μεταφράζω ως: Ελεύθερο, Ανοιχτό, Ιδιωτικό, που να σέβεται την ανωνυμία των χρηστών και την επιθυμία τους να μην τους φτιάχνει προφίλ η Google ή οποιαδήποτε άλλη εταιρία "καλής θελήσεως¨. Για αξιοπρεπές hosting λοιπόν, η ώρα αυτή που λες ότι θα έρθει, όπου θα είναι είδος πολυτελείας, προσωπικά πιστεύω ότι έχει ήδη έρθει. Hostings υπάρχουν πολλά, αξιοπρεπή όμως... ελάχιστα (και κοστίζουν απ' όσο ξέρω).
Μακάρι να βρείτε άκρη γιατί πραγματικά τα άρθρα που έχου ανεβεί εδώ είναι "θησαυρός" (ίσως και εκτός εισαγωγικών η λέξη). Όχι βέβαια όλα, αλλά υπάρχουν ορισμένα που έχω εντοπίσει, όπου κάποιοι επαγγελματίες του είδους (αρθρογραφία) θα έπερναν κάμποσα ευρωπουλάκια για να τα γράψουν.
  Απάντηση
OK. Κάτι άλλο που το παρατήρησα και χθες αλλά και σήμερα.
Δεν έχει άμεση σχέση με αυτό το θέμα που έχω ανοίξει, αλλά θα το γράψω εδώ.
Είτε κάτι παίζει με τα resources σας και το hosting που έχετε (π.χ δεν γίνεται καλός διαμοιρασμός), αν έχετε shared hosting (λέω εγώ τώρα),
είτε υπάρχει κακογραμμένος κώδικας/script,
είτε υπάρχει malicious code/script,
είτε έχει πέσει το DoS της αρκούδας εδώ μέσα.

Κάθε αρκετά συχνά διαστήματα μου πετάει
508 error "Resource Limit Is Reached"
  Απάντηση
TheMatrix, post: 18274, member: 1548 είπε κι ελάλησε:OK. Κάτι άλλο που το παρατήρησα και χθες αλλά και σήμερα.
Δεν έχει άμεση σχέση με αυτό το θέμα που έχω ανοίξει, αλλά θα το γράψω εδώ.
Είτε κάτι παίζει με τα resources σας και το hosting που έχετε (π.χ δεν γίνεται καλός διαμοιρασμός), αν έχετε shared hosting (λέω εγώ τώρα),
είτε υπάρχει κακογραμμένος κώδικας/script,
είτε υπάρχει malicious code/script,
είτε έχει πέσει το DoS της αρκούδας εδώ μέσα.

Κάθε αρκετά συχνά διαστήματα μου πετάει
508 error "Resource Limit Is Reached"
Mας έχουν κλείσει προφανώς εντελώς τα resources. Η σελίδα είναι χτισμένη στο χέρι βήμα-βήμα, ελεγμένη και απολύτως καθαρή με πεντακάθαρο κώδικα. Βασικά είναι δημιουργημένο αυτό το θέμα (όπως και τα προηγούμενα, μα ειδικά αυτό) με πολύ πείσμα, μεράκι και τεχνική αποφυγής αυτών που λες μα και άλλων.
Για να καταλάβεις, η ώρα είναι 12 και 10. Από τις 10 και 45 προσπαθούμε να κάνουμε publish ΕΝΑ άρθρο, αλλά είναι αδύνατο επειδή δεν υπάρχουν resources. Οι εικόνες και μόνο οι εικόνες για να ανέβουν, πήραν πάνω από 2 ώρες. Τα tags, απλά για να μπουν, υπήρχαν ήδη, πάνω από 6 λεπτά μέχρι να τα εντοπίσει και δείξει.

Πρακτικά και ουσιαστικά, αδυνατούμε πλέον να βγάζουμε άρθρα.
My name is El Administrador, and I am your God.
  Απάντηση
Καλημέρα,

Ως παλιό μέλος, ενεργός αναγνώστης άλλα όχι τόσο ενεργός σχολιαστής έχω να πω ότι είναι κρίμα να σταματήσει τόσο "φθηνά" το osarena.
Αν εσείς έχετε την όρεξη να το συνεχίσετε, τα υπόλοιπα μπορούν να λυθούν.
Ένα ρημαδοκουμπάκι paypal για δωρεά 1 - 5Ε ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε είμαι σίγουρος ότι θα έχει καλή απήχηση. Μπορείς να έχεις πολύ δυνατό hosting με 100 - 150 Ε το χρόνο. Προσωπικά έχω μηχάνημα που θα μπορούσε να σηκώσει το osarena αν δεν είχε άλλα 10 site πάνω του με 160Ε/χρόνο.
Για το drupal προτεινω να χρησιμοποιήσετε ένα πρόσθετο που λέγεται boost
Επισης, ως παλιοσειρά στο server administration προτείνω να μου στείλετε ένα mailακι. Ίσως να φανώ κάπου χρήσιμος
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  Οι Προτάσεις για Άρθρα ή και Οδηγούς [Linux] πάνε ΕΔΩ Opanos 18 6.604 22.05.2016 23:19
Τελευταία Ανάρτηση: Pragma_linux
  Επιστρέφουμε˙ λίαν συντόμως και πάλι μαζί! Maria Afentouli 15 4.228 11.04.2015 18:58
Τελευταία Ανάρτηση: Χάρης

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)