εγκατασταση εκτυπωτη
blackm76, post: 19429, member: 912 είπε κι ελάλησε:την καταφερα την εγκατασταση και με το
hp-devicesettings βρηκα πως εκτυπωνο κατι απλα δεν εχω μελανι.

1)πως βλεπω το υπολοιπο των μελανιων μου;;;
2)πως σαρωνω ενα εγγραφo με το scaner του εκτυπωτη μου;;;

Κώδικας:
yaourt inkblot
Κώδικας:
sudo pacman -S sane xsane
  Απάντηση
blackm76, post: 19429, member: 912 είπε κι ελάλησε:την καταφερα την εγκατασταση και με το

Κώδικας:
yaourt inkblot
Κώδικας:
  Απάντηση

Κώδικας:
yaourt inkblot
Κώδικας:
  Απάντηση
εβαλα το σανε και το simple scan αντι για το xsane και σκαναρω κιολας αλλα εξακολουθω να μην μπορω να δω ποσο μελανι εχω με το inkblok.προσπαθω να το ανοιξω αλλα δεν ανοιγει.
  Απάντηση
blackm76, post: 19445, member: 912 είπε κι ελάλησε:εβαλα το σανε και το simple scan αντι για το xsane και σκαναρω κιολας αλλα εξακολουθω να μην μπορω να δω ποσο μελανι εχω με το inkblok.προσπαθω να το ανοιξω αλλα δεν ανοιγει.

Δοκίμασε στο τερματικό

Κώδικας:
hp-levels
  Απάντηση
τελικα δεν χρειαζομαι το inkblot γιατι το hp-devicesettings τελικα δειχνει και την σταθμη απο τα χρωματα.
και χρησιμοποιω τελικα κατι ποιο ευκολο,το skanlite.

τωρα κατι αλλο μου βγαζει στην εκκινηση του υπολογιστη ενα μηνυμα σφαλματος δωστε μου ενα λεπτο να σας πω τι λεει.
  Απάντηση
το μηνυμαα αυτο εμφανιζεται σε καθε εκκινηση του συστηματος
Κώδικας:
No system tray detected on this system.
Unable to start, exiting

ολα λειτουργουν κανονικα αλλα δεν ξερω γιατι μου το βγαζει.μηπως γνωριζει κανεις;;;;
  Απάντηση
Ο λόγος είναι η υπηρεσία hp-systray που εκκινεί νωρίτερα από την υπηρεσία system tray.
Δοκίμασε να σβήσεις τον φάκελο στο home directory

Κώδικας:
rm -rf ~/.hplip
  Απάντηση
εδωσα
Κώδικας:
rm -rf ~/.hplip
και δεν εγινε τιποτα.
μετα πηγα και το εσβησα χειροκινητα αλλα παλι δεν εγινε τιποτα και μετα απο επανεκκινηση ξαναεμφανιστηκε ο φακελος.
τι αλλο μπορει να ειναι;;;
  Απάντηση
μιας που το ειδα... αν και δεν εχω arch, αλλα debian, αλλα αυτα ειναι βασικες εντολες, τα ιδια σε ολα τα λινουκς. μια καφριλα που μπορεις να κανεις, ειναι να διαγραψεις τον φακελο, και να δημιουργησεις ενα κενο αρχειο με το ιδιο ακριβως ονομα (.hplip), και θα το κανεις chmod 0444 οποτε δεν θα μπορει να αντικατασταθει απο τον επιμονο φακελο (ο οποιος ξαναεμφανιζεται με την επανεκκινηση, γιατι προφανως κατι που φορτωνει τον ξαναδημιουργει). δεν θα λυσει προφανως το προβλημα αυτο καθεαυτο, απλα πιθανοτατα θα μπλοκαρει το hp-systray (η, θα το κρασαρει) επειδη δεν θα βρισκει τον φακελο του, και δεν θα μπορει και να τον δημιουργησει. οποτε μετα, καποιο αλλο σφαλμα πιο κατατοπιστικο μπορει να σε κατευθυνει πιο καλα. μην το γελας με το μπακαλιστικο του θεματος, καποιες φορες θελεις να κανεις τετοιες καφριλες στο λινουκς για να βρεις τι φταιει.
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  Drivers για Epson scanner και Canon εκτυπωτή nith1717 7 1.988 03.10.2016 17:11
Τελευταία Ανάρτηση: nith1717

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)