Έκανες κι' εσύ τα Facebook Tests [με ποιον διάσημο μοιάζεις, κλπ]; Έχουμε τ
[attachment=544]

Στο Facebook (φυσικά), έχουν ξεπηδήσει και τρέχουν σαν τρελές, κάποιες δικτυακές εφαρμογές, οι οποίες σου λένε ορισμένα πολύ ενδιαφέροντα πράγματα, βοηθώντας να μάθεις καλύτερα τον μεγάλο άγνωστο που είναι ο εαυτός σου.
"Εφαρμογές" του στυλ:
- Βρες ποιος ηθοποιός είσαι
- Δες σε τι σπίτι θα ζήσεις σε 10 χρόνια
- Μάθε τι σημαίνει το όνομά σου
- Ποιος είναι ο καλύτερός σου φίλος στο διαδίκτυο
- Τι χαρακτήρας είσαι
- Ποιο φύλλο της τράπουλας είσαι
- Ποιος είναι ο μυστικός θαυμαστής σου
- Μαντεύουμε την ηλικία σου από την εικόνα του προφίλ σου
και άλλα αντίστοιχης σοβαρότητας και σπουδαιότητας.

Προσπερνώντας το κραυγαλέως ευνόητο πως από τον τίτλο και μόνο είναι μεγάλες ηλιθιότητες και απευθύνονται σε αντίστοιχα ηλίθιους ανθρώπους (πώς αλλιώς να σε χαρακτηρίσει κάποιος, όταν κάνεις τέτοια "τεστ"; ), συμβαίνει το εξής:

Αυτές οι "εφαρμογές" ζητούν και παίρνουν πρόσβαση στον Facebook λογαριασμό σας, αποκτώντας και πλήρη πρόσβαση.
Εκτός του γεγονότος πως κλωνοποιούν το προφίλ σας, αυτό σημαίνει ότι αποκτούν πρόσβαση σε πολλά περισσότερα.
Τα πολλαπλά κρούσματα με την κλοπή στοιχείων από προσωπικές πιστωτικές κάρτες, ενεργοποίησε την ομάδα διαχείρισης του Facebook και κάλυψε το θέμα, αν και ήδη έχουν συμβεί αρκετές απώλειες, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει το ίδιο με άλλα δεδομένα, όπως για παράδειγμα τις προσωπικές συνομιλίες των χρηστών με τα inbox μηνύματα, τις φωτογραφίες, τηλέφωνα, διευθύνσεις και άλλα, τα οποία ήδη κυκλοφορούν στις συνήθεις ιστοσελίδες προς διάθεση και άλλων "ενδιαφερομένων".
Και επειδή όπως φαίνεται ο όγκος αυτών των δεδομένων ήταν μεγάλος, προς διευκόλυνση, δημιουργήσανε και εξελιγμένα εργαλεία αναζήτησης (εντοπίσαμε δυο τέτοιες μηχανές αναζήτησης).

Ρίχνοντας μια ματιά στα δεδομένα αυτά που κυκλοφορούν στα σχετικά websites, κατ' αρχάς - και χωρίς να μας εκπλήξει - είδαμε έναν πολύ μεγάλο αριθμό από Έλληνες χρήστες του Facebook.
Το κλου όμως της υπόθεσης ήταν οι ηλικίες, καθώς στην συντριπτική πλειοψηφία ήταν άνθρωποι (γυναίκες και άντρες) άνω των 30-35 χρόνων, βλέποντας ως ακόμα και 45-50 χρονών ανθρώπους.

Θα ήταν υποκριτικό να πω, ότι λυπήθηκα. Για την ακρίβεια χάρηκα, καθώς είναι μια ακόμα πολύ καλή υπενθύμιση του ποια είναι η κοινωνία μας και το επίπεδο που υπάρχει. Εγκεφαλικό, κοινωνικό και τεχνολογικό.
Χρειάζεται άραγε ν' αναφέρουμε πως τα περισσότερα προφίλ Ελλήνων/ίδων που είδαμε είχαν πατριωτική και "περήφανη" ΕΛ-ληνική χροιά;

Για προφανείς λόγους σαν συντάκτης της σελίδας (osarena), δεν δημοσιεύσω αυτές τις ιστοσελίδες που κυκλοφορούν τα δεδομένα, ούτε τις 2 search-engines γι' αυτό που εντοπίσαμε, αλλά αν το κάνει από κάτω με άλλο post κάποιος άλλος, δεν θα τα σβήσουμε.
Ω, ευγενικοί μου άνθρωποι, η ζωή είναι σύντομη. Αν ζούμε, ζούμε για να πατήσουμε πάνω στα κεφάλια των βασιλιάδων.
  Απάντηση
το πιο ηλιθιο που εχω πετυχει (νομιζω οτι ξερω για τι ακριβως σελιδες λες, τουλαχιστον τη μια ειμαι σχεδον βεβαιος), ειναι ενα που λεει "τι χρωμα εισαι, η, τι χρωμα ειναι το ονομα σου"... τι χρωμα ειμαι? λευκη δυναμη (ηλιθιο νεοναζιστικο ρατσιστικο "αστειο"). τι χρωμα ειναι το ονομα μου? seriously? ηξερα οτι η συναισθησια υπαρχει, αλλα what the fak? αυτοι την εχουν ανεβασει σε αλλο επιπεδο.

συναισθησια:.. νευρολογικη παθηση που λογω "λαθος καλωδιωσης" καποιων νευρων ενεργοποιει καποιες αισθησεις ταυτοχρονα, ασχετα αν δεχονται η οχι ερεθισμα. οταν π.χ. ακους καποιον ηχο ταυτοχρονα ο εγκεφαλος νιωθει και γευση και μπορει και να βλεπεις και διαφορα χρωματα, σε αντιστοιχια με τον ηχο. αν δηλαδη ακουει καποιος μεταλ, να νιωθει σαν πικριλα στο στομα, ενω με τα ρεκβιεμ να νιωθει ξινιλα.
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  Δεν θα με βρεις στο Facebook - You won't find me on Facebook Ammer 1 1.304 08.06.2013 19:14
Τελευταία Ανάρτηση: Nikos

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)