προβλημα με εικονιδιο μπαταριας
γεια σας.κατω δεξια στο πλαιδσιο συστηματος το εικονιδιο μπαταριας κανει κολπα.μια εμφανιζεται και μια οχι.
και για να το εμφανιζω πρεπει καθε φορα να πηγαινω στις ρυθμισεις τους συστηματος και να το αφαιρω και να το ξαναπροσθετο συνεχεια.
ακομα και αμα κλειδωσω τα συστατικα αυτο παλι εξαφανιζεται.γιατι γινεται αυτο;;;;υπαρχει λυση;;;;
  Απάντηση
blackm76, post: 19473, member: 912 είπε κι ελάλησε:γεια σας.κατω δεξια στο πλαιδσιο συστηματος το εικονιδιο μπαταριας κανει κολπα.μια εμφανιζεται και μια οχι.
και για να το εμφανιζω πρεπει καθε φορα να πηγαινω στις ρυθμισεις τους συστηματος και να το αφαιρω και να το ξαναπροσθετο συνεχεια.
ακομα και αμα κλειδωσω τα συστατικα αυτο παλι εξαφανιζεται.γιατι γινεται αυτο;;;;υπαρχει λυση;;;;

Απο το dconf editor πας στο org.gnome.settings-daemon.plugins.power. Εκεί πρέπει να έχει ένα τικ στην λέξη active.
Αν δεν έχει κλίκαρέ το. Θα χρειαστεί και μια επανεκίνηση.
  Απάντηση
ναι αλλα εγω εχω γραφικα kde
  Απάντηση
δεν ξερω αν φταιει που εχω kde παντως τετοια επιλογη δεν βγαζει
  Απάντηση
blackm76, post: 19479, member: 912 είπε κι ελάλησε:ναι αλλα εγω εχω γραφικα kde

KDE it is.!
Με δεξί κλικ στο KDE System Tray-> System Tray Settings -> Display -> Extra Items -> ένα κλικ δίπλα από το Baterry Monitor -> Apply ή Ok.Για να εμφανιστεί το εικονίδιο.

Για να αλλάξεις την ορατότητά του δεξί κλικ στο KDE System Tray-> System Tray Settings -> Entries -> επέλεξε Visibility επιλογές -> Apply ή Ok
"Auto", "Hidden", "Always Visible". Με την τελευταία επιλογή εμφανίζει πάντα την κατάσταση της μπαταρίας ασχέτως πόσο άδεια ή γεμάτη είναι!!!
  Απάντηση
blackm76, post: 19480, member: 912 είπε κι ελάλησε:δεν ξερω αν φταιει που εχω kde παντως τετοια επιλογη δεν βγαζει

To dconf-editor το κάνουμε εμείς εγκατάσταση καθώς αν θυμάμαι καλά δεν έρχεται προεγκατεστημένο στο arch!
  Απάντηση
Κώδικας:
Με δεξί κλικ στο KDE System Tray-> System Tray Settings -> Display -> Extra Items -> ένα κλικ δίπλα από το Baterry Monitor -> Apply ή Ok.Για να εμφανιστεί το εικονίδιο.

Για να αλλάξεις την ορατότητά του δεξί κλικ στο KDE System Tray-> System Tray Settings -> Entries -> επέλεξε Visibility επιλογές -> Apply ή Ok
"Auto", "Hidden", "Always Visible". Με την τελευταία επιλογή εμφανίζει πάντα την κατάσταση της μπαταρίας ασχέτως πόσο άδεια ή γεμάτη είναι!!!
τα ξερω ολα αυτα απλα οπως σας ειπα καθε φορα το εμφανιζω και καθε φορα ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ.δεν ειναι απλα κρυμμενο στο βελακι με τς υπολοιπες ειδοποιησεις

και δεν ξερω γιατι το κανει αυτο
  Απάντηση
Κώδικας:
To dconf-editor το κάνουμε εμείς εγκατάσταση καθώς αν θυμάμαι καλά δεν έρχεται προεγκατεστημένο στο arch!

το εκανα εγκατασταση αλλα δεν εχει τετοια επιλογη εκει μεσα
  Απάντηση
https://aur.archlinux.org/packages.php?O..._Search=Go

Χρησιμοποιείς κάποια από αυτά τα προγράμματα;
  Απάντηση
δεν νομιζω.δεν εχω εγκαταστησει καποιο απο αυτα εγω.για σιγουρια πρεπει να κατσω να τα ψαξω ενα ενα για να ξερω.αλλα τωρα δεν εχω χρονο.γιατι ρωτας;;
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  Εικονιδιο "κλειδαρια" στα αρχεια georgezaf 11 2.363 24.02.2014 02:42
Τελευταία Ανάρτηση: georgezaf

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)