προβλημα με εξωτερικη καρτα ηχου
Αυτό είναι που δεν μπορώ να καταλάβω και εγώ.
Να δείτε την κάρτα μήπως καταλάβετε τίποτα παραπάνω . την έχω επισυναψη.

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι ίσως μπορείς να ακούσεις μόνο ότι εισάγεις από την ίδια μέσω μικροφώνου αν και δεν είναι λογικό αυτό. Φυσικά πρέπει να το δοκιμάσω πρώτα. και αυτό το σκέφτηκα γιατί έχει πολλές εισόδους για μικρόφωνα και μόνο μια έξοδο για ακουστικά.
  Απάντηση
blackm76, post: 19564, member: 912 είπε κι ελάλησε:Αυτό είναι που δεν μπορώ να καταλάβω και εγώ.
Να δείτε την κάρτα μήπως καταλάβετε τίποτα παραπάνω . την έχω επισυναψη.

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι ίσως μπορείς να ακούσεις μόνο ότι εισάγεις από την ίδια μέσω μικροφώνου αν και δεν είναι λογικό αυτό. Φυσικά πρέπει να το δοκιμάσω πρώτα. και αυτό το σκέφτηκα γιατί έχει πολλές εισόδους για μικρόφωνα και μόνο μια έξοδο για ακουστικά.

τη βλεπω, αλλα δεν εχει να κανει κατι αυτο. δεν δειχνει κατι παραπανω. το μονο που μπορω πλεον να υποθεσω, ειναι να ειναι συμβατο καποιο πολυ κοντινο μοντελο καρτας αυτης, αλλα οχι το συγκεκριμενο που εχεις. οποτε το συστημα να φορτωνει τον "driver" βλεποντας το μοντελο της καρτας που μοιαζει. επειδη ομως ο "driver" δεν ταιριαζει απολυτα στην καρτα, δεν μπορει και να τη λειτουργησει. αν ισχυει κατι τετοιο, η, μονη λυση ειναι να βγαλεις τον driver αυτον, και να φορτωσεις χειροκινητα αλλον που θα ταιριαζει (ΑΝ υπαρχει). νομιζω με την εντολη modprobe τα κανεις αυτα, αλλα επειδη τα εχω δει μονο θεωρητικα και δεν τα εχω δοκιμασει ο ιδιος, δεν εχω ιδεα για την ολη διαδικασια πως ακριβως γινεται.
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Έγινε ευχαριστώ. θα το ψάξω και λίγο μόνος μου και θα σας ενημερώσω.
  Απάντηση
α, και κατι ασχετο... δεν χρειαζεται να με μιλας στον πληθυντικο. δεν ειμαι κανα σαψαλο 80 χρονων, 32 χρονων ειμαι :D:p
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Χαχαχα χαχαχα εντάξει. Καλημέρα.
  Απάντηση
Λοιπόν παιδιά τελικά έβγαλα άκρη. Η κάρτα ήχου με αυτήν την κάρτα δεν μπορείς να ακούσεις ήχο. ήχου που σας είπα αναγνωριζεται κανονικά από το λινουξ αλλά δεν ακούγεται ήχος.
Είναι φυσιολογικό γιατί η συγκεκριμένη έχει πολλές εισόδους για μικρόφωνα και μια έξοδο για ακουστικά. ρώτησα αυτόν που την πήρα και μου είπε πως δεν μπορείς να ακούσεις ήχο πάρα μόνο σαν μόνιτορ την ώρα της ηχογράφησης. Απλά έτσι λειτουργεί η συγκεκριμένη κάρτα ήχου. Και μια στιγμή νόμιζα ότι ευτεγαι το λινουξ. Αλλά μια ακόμη φορά που έχει έπεσα έξω. Το λινουξ τα αναγνωρίζει όλα.
  Απάντηση
WTF?... δεν ακους το loopback συνεχως, παρα μονο την ωρα της ηχογραφησης? ποιος εξυπνος εφτιαξε αυτη την καρτα ηχου ηθελα να ξερω. και αντε μετα να τη θελεις και επαγγλελματικα, που πριν κανεις ηχογραφηση ΠΡΕΠΕΙ να ακους το loopback για να ρυθμισεις καταλληλα τις εντασεις στα οργανα και στα μικροφωνα, ωστε να ακουγονται καλα και ομοιομορφα την ωρα της ηχογραφησης (αντι να καθεσαι να ρυθμιζεις εκεινη την ωρα, και να τρως αχρηστα GB και χρονο σε δοκιμαστικες ηχογραφησεις)

φυσιολογικο το να μην ακουγεται δεν το λες, ουτε και λογικο ειναι αυτο που σε ειπαν. πες δηλαδη οτι θελεις να συνδεσεις το κινητο σου, ωστε να ακουγεται απο ηχεια, για καλυτερα (και αν πετυχεις κανα τραγουδι που σε αρεσει, βαζεις και να το γραψεις οπως καναμε παλια με τα κασετοφωνα). πρεπει δηλαδη για να ακουσεις απο τα ηχεια, να ηχογραφεις συνεχεια για οση ωρα ακους, και να τρως GB απο το σκληρο? η "λογικη" τους πραγματικα σπαει κοκκαλα. σταματηστε τον ηλιθιο πλανητη να κατεβω :lolx:rolfx
  Απάντηση
ειναι η καρτα ηχου που εδειξα στην φωτογραφια σε παραπανω post.και ομως ειναι ετσι.
  Απάντηση
Αν είναι αυτή https://lexiconpro.com/en-US/products/lambda έχει λάιν άουτ από πίσω, δύο μονοφωνικά μεγάλα jack αριστερό δεξί!
Η μπροστινή θύρα μονιτορ χρησιμοποιείται όντως σε περιπτώσεις ηχογράφησης για να μην περιμένει κανείς το σήμα να πάει στο computer και να γυρίσει πίσω με latency - οπότε και αν παίζεις μουσική να σε πετάξει εκτός ρυθμού. Για αυτό έχει και το ποτενσιόμετρο μπροστά όπου μπορείς ουσιαστικά να μιξάρεις το playback του υπολογιστή και της κάρτας (backing track, πχ drums) με αυτό που παίζεις εκείνη την ώρα και γράφεις εσύ πχ με κιθάρα στην μπροστινή θύρα instrument.
  Απάντηση
Ναι έτσι είναι και εγώ νόμιζα πως έφταιγε το λειτουργικό.
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  nVidia κάρτα γραφικών και ανάλυση οθόνης. lewnidas_ 21 3.947 10.01.2017 19:13
Τελευταία Ανάρτηση: lewnidas_
  θεμα με την επιλογη συσκευης ηχου αναπαραγωγης σε kde blackm76 23 2.629 23.10.2013 11:25
Τελευταία Ανάρτηση: blackm76
  πως εγκαθιστω τους κλειστους drivers σε καρτα γραφικων;; blackm76 10 1.731 12.07.2013 21:26
  προβλημα με ενταση ηχου. blackm76 13 2.120 04.06.2013 17:52
  καρτα γραφικων (drivers) [Λύθηκε] blackm76 4 777 21.04.2013 11:47

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)