προβλημα με εξωτερικη καρτα ηχου
γεια σας παιδια.
εχω μια εξωτερικη καρτα ηχου της lexicon που συνδεεται στον υπολογιστη με usb.
την κουμπωνω στο λαπτοπ me arch linux την εμφανιζει αλλα οταν την επιλεγω δεν ακουγεται ηχος.πρεπει να κανω κατι ακομα για να δουλεψει;;;;
  Απάντηση
δινωντας lsusb μου δειχνει οτι η καρτα ειναι η......

Κώδικας:
Bus 001 Device 005: ID 1210:0009 DigiTech
  Απάντηση
στο lsusb απλα εμφανιζει, οτι εχει συνδεθει κατι στο συστημα. δεν ειναι ομως απαραιτητο να εχει αναγνωριστει απο το συστημα. για ανοιξε το terminal και δωσε
Κώδικας:
aplay -l
να δεις αν την εμφανιζει εκει. αν εκει φαινεται τοτε εχει αναγνωριστει κανονικα. αν δεν φαινεται τοτε δεν εχει αναγνωριστει δυστυχως. αν εχει αναγνωριστει κανονικα, (αν δεν εχει αναγνωριστει, δεν εχει νοημα να κανεις τα παρακατω) ανοιξε την pulse console και δες τι καρτες δειχνει και ποια εχει ορισει σαν default. η usb, η, η ενσωματωμενη? το πιθανοτερο εχει οριστει η ενσωματωμενη σαν default, οποτε παει εκει ο ηχος, οχι στην usb. και στο configuration tab στην pulse console, δες τι "προφιλ" εχει. καμια φορα ειναι επιλεγμενο το digital και γι'αυτο δεν ακουγεται ηχος. βαλτο στο analog και ξαναδοκιμασε.
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Κώδικας:
aplay -l
**** List of PLAYBACK Hardware Devices ****
card 0: SB [HDA ATI SB], device 0: 92HD75B2X5 Analog [92HD75B2X5 Analog]
  Subdevices: 1/1
  Subdevice #0: subdevice #0
card 1: Lambda [Lexicon Lambda], device 0: USB Audio [USB Audio]
  Subdevices: 1/1
  Subdevice #0: subdevice #0
απο οτι βλεπεις την αναγνωριζει και εκανα και οτι ειπες φιλε μου αλλα παλι δεν ακουγεται.
  Απάντηση
αν δωσεις στο terminal, "alsamixer -c 1", θα πρεπει να βγαλει το "μεικτακι" της usb. δες μηπως ειναι αποκει mute. επισης για να ακουστει κατι απο τη usb, την ωρα που παιζει, πρεπει να εχεις ανοιχτη την pulse console και να "μετακινησεις" το playback stream του προγραμματος που θελεις, στη usb (playback> βρισκεις το stream> δεξι κλικ πανω του> move > και επιλεγεις την καρτα που θελεις). αν θελεις να εχεις τη usb μονιμα για ολα τα προγραμματα, πας στο "output devices" της pulse console και οριζεις τη usb σαν default (κανεις απλα δεξι κλικ πανω της και απλα επιλεγεις το κουτακι default. κανεις και ενα logoff/logon να παρει και ετοιμος)
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
εδωσα alsamixer -c 1 και λεει οτι δεν βρεθηκε κανενα ρυθμιστικο.
  Απάντηση
καμια ιδεα κανεις;;;
  Απάντηση
περιεργο. αφου εχεις 2 καρτες και δεν εχεις απενεργοποιησει εσυ καποια, θα επρεπε να φαινονται και οι 2. οποτε το alsamixer -c 1 κανονικα επρεπε να βγαζει καποια καρτα απο τις 2 (δεν εχει σημασια προς το παρον, αυτο ρυθμιζεται ευκολα και μετα). επισης στην pulse console στα output devices, κανονικα θα πρεπει να εμφανιζει και τις 2 χωρις να κανεις εσυ κατι. εκειμεσα εσενα τι σε δειχνει? κανονικα θα πρεπει να βλεπεις κατι σαν αυτο:...
[attachment=548]
  Απάντηση
Σε alsamixer την εμφανίζει σε ξεχωριστή καρτέλα αλλά δεν σου αφήνει να ρυθμίσεις τίποτα. Λέει χωρίς ρυθμιστικο.

Τώρα σε pulseaudio την εμφανίζει και εκεί απλά σας είπα ότι όταν την επιλέγω δεν ακούγεται ήχος.
  Απάντηση
αυτο και αν δεν ειναι περιεργο... τη βλεπει μεν, αλλα για καποιον αγνωστο λογο δεν μπορει να τη χρησιμοποιησει. αν δεν την τρεχει σωστα ουτε η pulse console, δεν εχω ιδεα τι μπορει να φταιει πλεον. δεν με εχει τυχει ποτε να μην σηκωνει σωστα μια καρτα ηχου η pulse console.
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  nVidia κάρτα γραφικών και ανάλυση οθόνης. lewnidas_ 21 3.947 10.01.2017 19:13
Τελευταία Ανάρτηση: lewnidas_
  θεμα με την επιλογη συσκευης ηχου αναπαραγωγης σε kde blackm76 23 2.629 23.10.2013 11:25
Τελευταία Ανάρτηση: blackm76
  πως εγκαθιστω τους κλειστους drivers σε καρτα γραφικων;; blackm76 10 1.731 12.07.2013 21:26
  προβλημα με ενταση ηχου. blackm76 13 2.120 04.06.2013 17:52
  καρτα γραφικων (drivers) [Λύθηκε] blackm76 4 777 21.04.2013 11:47

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)