filesystem check... recovering journal?...
Στα umount μπορείς να προσθέσεις ένα -l (lazy), μήπως τυχόν σκαλώνει με καμιά χαζομάρα τύπου "filesystem is busy". Ρίξε κι ένα shutdown -h (ή όπως είναι τέλος πάντων), το βάζεις σ' ένα keybinding και είσαι κομπλέ.
Γιατί τόσο password όμως;
Το άπλυτο κορμί το πλένεις. Καθαρίζει. Η βρόμικη ψυχή πώς πλένεται;
  Απάντηση
Soulrain Falls, post: 20078, member: 1313 είπε κι ελάλησε:Στα umount μπορείς να προσθέσεις ένα -l (lazy), μήπως τυχόν σκαλώνει με καμιά χαζομάρα τύπου "filesystem is busy". Ρίξε κι ένα shutdown -h (ή όπως είναι τέλος πάντων), το βάζεις σ' ένα keybinding και είσαι κομπλέ.
Γιατί τόσο password όμως;
τα password ειναι ενα αρχειακι με τον κωδικο μου, και το βαζω να το τραβαει ο sudo αυτοματα. χωρις sudo δεν με αφηνει να κανω mount/unmount. λεει οτι πρεπει να ειμαι root (η, sudo). το εχω σε ολες τις εντολες, γιατι εχω ρυθμισει τον sudo να ξεχναει τον κωδικο μετα απο καθε εντολη, για λογους ασφαλειας.
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Το ξέρω ότι γι' αυτό είναι αλλά γιατί δεν τα βάζεις όλα α-sudo-τα sto σκριπτάκι και να ρυθμίσεις τον καταχρήστη σου στους sudoers να το τρέχει α-password-ιστο; Από θέμα ασφάλειας, το πολύ-πολύ να σου κλείνει ο χακεράς τον υπολογιστή συνέχεια. Δε μπορεί να κάνει κάτι άλλο. Έτσι όπως είναι τώρα, χρειάζεται να περάσει 4 φορές απ' τη γειτονιά του password file. Κι αν τον πάρει κανένα μάτι σε ποια πόρτα μπαίνει; Κι αν κοιμάται ο ξάδερφος του Κθούλου που υποθέτω έχεις βάλει να το φυλάει;

Γενικότερα, γιατί έχεις password file; Δεν είναι και η καλύτερη πρακτική. Τζάμπα λεγαμε ότι τα μυστικά δεν τα βγάζεις απ' το κεφάλι σου;
  Απάντηση
εκει που το'χω καταχωνιασει, καλη τυχη στο script kiddie να το βρει. και τα σκριπτακια το ιδιο. δεν τα εχω ετσι φατσα φορα. δεν τα εχω καν στο home μου και δαυτα. ασχετα αρχειακια με τελειως ασχετες ονομασιες (σχεδον ιδιες με αρχεια συστηματος, αστο το script kiddie να ψαχνει ολα τα αρχεια συστηματος. κατι εκατονταδες χιλιαδες απο δαυτα). το αρχειακι με τον κωδικο το εχω μονο readable και μονο απο τον root (sudo), και το εχω ριξει και chattr +i για συμπληρωμα. τα σκριπτακια τα εχω μονο read/execute και μονο στον χρηστη μου (και το chattr +i για συμπληρωμα). και μια στο τοσο τα αλλαζω τοποθεσια και ονομα (βαζοντας ονοματα παραπλησια με οτι αρχεια συστηματος υπαρχουν στον εκαστωτε φακελο). και τωρα που το σκεφτομαι, λεω να ριξω ολοκληρο το πακετακι (σκριπτακια και αρχειακι με κωδικο), σε ενα κρυπτογραφημενο μινι loop device (που θα ειναι ξερω'γω 10ΜΒ, οχι παραπανω, για να ξεγελαει και λογω μεγεθους) που θα το φορτωνω χειροκινητα. θα κανω μια δοκιμη να δω πως θα παει. το sudoers δεν το πειραζω σε δικαιωματα προσβασης, μην το ανοιξω σαν σουφρι, και μετα δεν μαζευεται με τιποτα.
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Ξέρεις ότι αυτός που νομίζει πως είναι ασφαλής, είναι ιδανικός στόχος, έτσι; Σύμφωνα με όσα είπες, τα επίμαχα αρχεία δε βρίσκονται στο /home, έχουν ονομασία παρόμοια με αρχεία συστήματος, το ένα είναι read-only από root και το άλλο read-execute από χρήστη. Α, και είναι όλα immutable (λες και είναι αδύνατο να αλλάξει αυτό).

Πού ξέρεις εσύ ότι δεν είμαι κακόβουλος χακεράς και δε σε κοινωνικομηχανικεύω με την κουβέντα; Εεεεεεεε; Πού ξέρεις ότι δεν προκάλεσα εγώ τα μηνύματα του fsck; Γιατί λες σε δημόσιο χώρο πράγματα που φαίνονται ακίνδυνα, αποκαλύπτουν όμως πρακτικές που ακολουθείς; Γιατί πιστεύεις ότι υπάρχουν μόνο kiddies εκεί έξω; Γιατί μιλούσες με το διπλανό σου την ώρα του μαθήματος; Τι είν' ο κάβουρας;

Να προσέχεις τέκνον μου τι λες δημόσια, διότι ο διάολας κρύβεται στις λεπτομέρειες (πού χωράει ο άτιμος; ). Μη με αναγκάσεις να τηλεφωνήσω στο φίλο μου το Bob στα κεντρικά και σου κάνει το PC κουμπότρυπες. Να είσαι σεμνός και ταπεινός. Μακάριοι οι ολιγόλογοι κρυπτογραφούντες, ότι αυτών εστί η ασφάλεια των πισίων. Αυτά είχα να πω. Πάω τώρα να πιω ένα σφηνάκι υγρό μπαταρίας.

Υ.Γ. Το password του Ντάρκη είναι: p1ss0sk0t31n03r3v0sthsavyss1khsnyxtas και του root d3ΛdcΛndΛnc3butth3ycΛnn0tpr3ssk3ys. Ο υπολογιστής του είναι μάρκας Sekovo Death Edition κι έχει hardware backdoor με την κωδική ονομασία "CΣRΘΜΘΠIΣS".
  Απάντηση
κατσε, δεν ειπα οτι ειμαι απορθητο φρουριο, γιατι υπαρχουν και αλλα. υπαρχουν exploits, υπαρχουν διαφορα. ο κανονικος χακερας ετσι θα παραβιασει το συστημα. σε αυτη την περιπτωση, ειτε εχω, ειτε οχι, το αρχειακι, απλα δεν το χρειαζεται, και ειναι το τελευταιο που θα ψαξει. αν εχει ηδη προσβαση παντου, σαν να ειναι εγω, τι να το κανει το αρχειακι με τον κωδικο? εκει δεν μπορω να κανω και πολλα εκτος απο το να εχω ολα τα updates, patches, κλπ, να εχω σηκωσει firewall, κλπ, και απλα να παρακαλαω να μην εχει σκασει κανα exploιt, και να μην εχω κατι προσωπικο ευαισθητο αποθηκευμενο στο πισι. και αυτα που εχω κανει εγω, τα εχω κανει για ασφαλεια απο script kiddies και ΧΡΗΣΤΕΣ, οχι για κανονικους χακεραδες. ο κανονικος χακερας, μαλλον δεν περιμενει απο'μενα να τον πω, αν εχω αρχειακια με κωδικους, και που τα εχω αυτα τα αρχειακια με τους κωδικους. γιατι απλα δεν προκειται να τον φανουν χρησιμα.
  Απάντηση
Όχι, είσαι απόρθητο φρούριο. Είσαι μπουλντόζα.
Κοίτα, υπάρχουν τα πιτσιρίκια, υπάρχουν και οι κανονικοί χακεράδες. Υπάρχουν όμως και οι διάφορες "υπηρεσίες". Η υπηρεσία τάδε έχει μηχανήματα θηρία για να ολοκληρώσει brute force π.χ. σε δύο μήνες κι όχι σε εφτά χιλιετίες. Ο απλός χακεράς όμως δεν έχει, οπότε κάθε πληροφορία του είναι χρήσιμη.

Αυτό που ήθελα να τονίσω όμως είναι ότι κουβεντιάζουμε και ξεχνάμε ότι είμαστε σε δημόσιο χώρο. Μας ξεφεύγουν λεπτομέρειες που δε θα έπρεπε και δεν το σκεφτόμαστε. Υπάρχουν άτομα που μπορείς από σχόλια τους να βρεις απ' το πού μένουν μέχρι το σε ποιο φούρνο αγοράζουν τυρόπιτα. Κι αυτό χωρίς καν να είναι σε "κοινωνικά δίκτυα". Πολλές φορές δηλαδή δε χρειάζεται να μας ψάξει κάποιος, εμφανιζόμαστε από μόνοι μας και του κάνουμε τη ζωή εύκολη. Κι έτσι γίνεται από παραβίαση υπολογιστή μέχρι κλοπή ταυτότητας κι ό,τι άλλο μπορείς να φανταστείς. Είναι πιο ασφαλές να περνάμε απαρατήρητοι εκεί έξω.
  Απάντηση

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)