Facebook Tor και έχουμε ξεφύγει τελείως...
Δεν μπορώ να κρύψω τα σχόλια μου στο παρακάτω άρθρο..

Όταν ένας χρήστης συνδέεται στο facebook μέσω του tor έκτος από το ότι θα ξέρουν ότι μπαίνει στο tor θα γράφεται και η IP του exit relay που θα μπορεί να ταυτοποιειται και με τα session της "ανώνυμης" σύνδεσης...

Ζουμε στον κόσμο της παραπληροφόρισης...

Θα ήθελα να ακούσω την άποψη και άλλων πάνω στο θέμα.
Διαβάστε το παρακάτω:

"To Facebook για να ενισχύσει την ανωνυμία των χρηστών στο Android θα υποστηρίζει επίσημα το δίκτυο Tor.

[Εικόνα: 942795-814635601976495-50525052545263427...us.640.jpg]

H υποστήριξη του Facebook στο δίκτυο Tor αφορά το Android app.
Tα χαρακτηριστικά του θα είναι εν πολλοίς πειραματικά σε πρώτη φάση, αλλά σίγουρα η δυνατότητα είναι ευπρόσδεκτη, καθώς επιτρέπει την δρομολόγηση των δεδομένων μέσω του δικτύου Tor έτσι ώστε η online κοινωνική ζωή να είναι ανώνυμη και κρυπτογραφημένη.
Για να γίνει εφικτή η δρομολόγηση των data του Facebook μέσω του Tor θα πρέπει να εγκατασταθεί το Orbot app που χρησιμεύει για τη σύνδεση στο Tor. Στη συνέχεια από τα app settings γίνεται η ενεργοποίηση του Facebook μέσω του Tor."

πηγή:gr.pcmag.com
Love Open source...Love ArchLinux...
[Εικόνα: archlinux-user.png]
  Απάντηση
"To Facebook για να ενισχύσει την ανωνυμία των χρηστών Tα χαρακτηριστικά του θα είναι εν πολλοίς πειραματικά σε πρώτη φάση, αλλά σίγουρα η δυνατότητα είναι ευπρόσδεκτη, καθώς επιτρέπει την δρομολόγηση των δεδομένων μέσω του δικτύου Tor έτσι ώστε η online κοινωνική ζωή να είναι ανώνυμη και κρυπτογραφημένη.

Αυτό είναι αστείο. Αφού στο fb δίνεις τα στοιχεία σου από μόνος σου, και σου ζητάνε και αριθμό κινητού. Τι νόημα έχει η κρυπτογραφία;
Τελικά το fb και τα smartphones έχουν γίνει η "απαραίτητη (;) αποβλάκωση" της εποχής. Ειδικά άμα βλέπω στο δρόμο τύπους και τύπισσες με τις touch να ανεβοκατεβάζουν σελιδούλες με τον αντίχειρα και να κάνουν πατ στα εικονίδια, με πιάνουν τα διαόλια μου. Είναι αγενές, σαν να σπας ψύλλους στο μαλλί σου (είπα την κακία μου δεν άντεξα). :problem Άσε άμα μιλάνε μέσα στα λεωφορεία, φρικάρω. :skull
  Απάντηση
Χάρης, post: 20188, member: 1144 είπε κι ελάλησε:Αφού στο fb δίνεις τα στοιχεία σου από μόνος σου, και σου ζητάνε και αριθμό κινητού.
Μια διευκρίνιση απλά Χάρη. Τον αριθμό κινητό δεν είναι υποχρεωτικό να το δώσεις. Στο ζητάνε και καλά για να έρχονται εκεί οι ειδοποιήσεις σου αν θέλεις. Ή να σε ειδοποιήσουν σε περίπτωση ύποπτης κίνησης λογαριασμού.
Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος που να το δίνει (λέω εγώ τώρα).
 Σοβαρότητα (λέμε τώρα…), διαφάνεια (ΤΩΡΑ!) και Ελεύθερη πρόσβαση σε όλα.
  Απάντηση
Maria Afentouli, post: 20189, member: 765 είπε κι ελάλησε:Μια διευκρίνιση απλά Χάρη. Τον αριθμό κινητό δεν είναι υποχρεωτικό να το δώσεις. Στο ζητάνε και καλά για να έρχονται εκεί οι ειδοποιήσεις σου αν θέλεις. Ή να σε ειδοποιήσουν σε περίπτωση ύποπτης κίνησης λογαριασμού.
Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος που να το δίνει (λέω εγώ τώρα).

Ναι η δικαιολογία είναι τάχα πως αν χάσεις το password σου να στο στείλουν με SMS. Να πω την αλήθεια μου κακώς έφτιαξα profile, και θέλω να αποχωρήσω, ο μόνος λόγος που το σκέφτομαι είναι πως θα χάσω επαφή με κάποιους συναδέλφους, φιλόζωους, λινουξάδες και HAMάδες. Τώρα κάνουν και τον εξής έμμεσο εκβιασμό θα τον έλεγα, για να δεις ένα fb profile θα πρέπει να είσαι γραμμένος. Αλλιώς σε μερικά δευτερόλεπτα σου βγάζει pop up "θα πρέπει να συνδεθείτε" η τώρα νομίζω δεν σε αφήνει και καθόλου.
  Απάντηση
Χάρης, post: 20190, member: 1144 είπε κι ελάλησε:Τώρα κάνουν και τον εξής έμμεσο εκβιασμό θα τον έλεγα, για να δεις ένα fb profile θα πρέπει να είσαι γραμμένος. Αλλιώς σε μερικά δευτερόλεπτα σου βγάζει pop up "θα πρέπει να συνδεθείτε" η τώρα νομίζω δεν σε αφήνει και καθόλου.
Το αν μπορείς να δεις μία σελίδα στο Facebook (απ' όσο έχω καταλάβει τουλάχιστον) Χάρη, εξαρτάται από τις ρυθμίσεις που κάνει η σελίδα στο προφίλ της. Εξαρτάται δηλαδή αν έχει ρυθμίσει το fb profile της να είναι ορατό από όλους.
Για παράδειγμα, η facebook σελίδα του osarena είναι ανοιχτή για όλους. Μπορεί να την δει ο οιοσδήποτε, είτε έχει facebook είτε όχι.
Απλά, από τα σχόλια για παράδειγμα κάτω από μία ανάρτηση, φαίνεται (μπορεί να αναγνωσθεί) μόνο το ένα σχόλιο. Αν πας να διαβάσεις και τα υπόλοιπα, τότε σου βγάζει πως θα πρέπει να συνδεθείς.
  Απάντηση
εμενα με τη δινει παρα πολυ και ενα αλλο. εκτος του τηλεφωνου. βλεπεις π.χ. καποια εταιρια (δεν εχει σημασια ποια) και σε λενε, οτι για περισσοτερες πληροφοριες θα βρεις «στη σελιδα τους στο ρουφιανοβιβλιο»... ρε κουναβια, κανονικη σελιδα δικη σας δεν μπορειτε να σηκωσετε, να εχετε και πιο «επαγγελματικο» αποτελεσμα, και να φαινεται οτι το παιρνετε σοβαρα? οκ το ξερω οτι το στησιμο σελιδας θα σας κοστισει, αλλα και η τσαπατσουλια του ρουφιανοβιβλιου με το ετοιματζιδικο template ειναι τελειως προχειροτητα.

για το ρουφιανοβιβλιο και το τορ, δεν θα το σχολιασω καν. ανωνυμια των χρηστων του ρουφιανοβιβλιου μεσω τορ λεει. ιδιωτικοτητα/ανωνυμια και ρουφιανοβιβλιο στην ιδια προταση/κειμενο? ειναι σαν να βαζεις στην ιδια προταση τις λεξεις βαμπιρ και twilight απλα ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ. ειναι τοσο επικα ηλιθιο κατι τετοιο, που προκαλει περισσοτερο γελιο και απο το να δεις μια αγελαδα να φοραει σκοτσεζικο κιλτ και αντι για την κλασσικη γκαιντα, να παιζει ηλεκτρικη κιθαρα. δεν θελει καν σχολιασμο νομιζω
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
DarkGoth, post: 20199, member: 1051 είπε κι ελάλησε:[...] προκαλει περισσοτερο γελιο και απο το να δεις μια αγελαδα να φοραει σκοτσεζικο κιλτ και αντι για την κλασσικη γκαιντα, να παιζει ηλεκτρικη κιθαρα.
respect enot
  Απάντηση
DarkGoth, post: 20199, member: 1051 είπε κι ελάλησε:ρε κουναβια, κανονικη σελιδα δικη σας δεν μπορειτε να σηκωσετε, να εχετε και πιο «επαγγελματικο» αποτελεσμα, και να φαινεται οτι το παιρνετε σοβαρα? οκ το ξερω οτι το στησιμο σελιδας θα σας κοστισει, αλλα και η τσαπατσουλια του ρουφιανοβιβλιου με το ετοιματζιδικο template ειναι τελειως προχειροτητα.

ΑΚΡΙΒΩΣ. Θα συμφωνήσω απόλυτα. Και πέρα από το επαγγελματικό, μπορεί κανείς να φτιάξει προσωπική ιστοσελίδα στο directory που του δίνει free space αρκετά MBs ο provider. Δηλαδή στο /otenet/users/ταδε/ Τα πλεονεκτήματα είναι πολλά, πρώτα πρώτα, το administration δεν το έχει κανένα fb, το έχεις εσύ, και είσαι κύριος στη σελίδα σου. Όποτε θέλεις αλλάζεις πράγματα, προσθέτεις η διαγράφεις, δεν έχεις διαφημιστικά pop ups, δεν σε ενοχλούν, δεν ενοχλείς, και κυρίως είναι στην χώρα την δική σου για οτιδήποτε προκύψει. Το καλύτερο είναι πως έχεις το interface της επιλογής σου, και όχι αυτό το χάλι του fb.
  Απάντηση

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)