απεγκατασταση knox
οκ ευχαριστω και συγνωμη αν ειμουν λιγο ανυπομονος.
Manjaro xfce 64
  Απάντηση
mikeius666p, post: 20664, member: 1753 είπε κι ελάλησε:μηπως ξερεις καποιος πως μπορω να απεγκαταστησω το συστημα ασφαλειας knox στο android.Ο λογος ειναι οτι θελω να καμω root στο android και μου στεκεται εμποδιο και κατα την εκκινηση μου νεκρωνει το κινητο και βαριεμαι να κανω την ολη διαδικασια για να το επαναφερω

Δεν με εμπόδισε ποτέ ο knox να γίνω root σε galaxy s3 και note 3. Απλώς γράφει και χάνεις την εγγύηση.
Δοκίμασες κάποια μέθοδο όπως αυτήν που περιγράφεται στο παρακάτω link;
https://rootmygalaxy.net/root-samsung-ga...ithout-pc/
  Απάντηση
mikeius666p, post: 20722, member: 1753 είπε κι ελάλησε:οκ ευχαριστω και συγνωμη αν ειμουν λιγο ανυπομονος.
Μωρέ, να είσαι όσο ανυπόμονος θέλεις και μακάρι να είχα εμπειρία από Samsung, να σου έγραφα ένα αναλυτικό κατεβατό και να έκανες τη δουλειά σου. Απλά έχε στο νου σου ότι δεν είμαστε γραμμή εξυπηρέτησης αλλά απλοί άνθρωποι κι ο ένας βοηθάει τον άλλο. Δυστυχώς, είμαστε περιορισμένοι στα της Ελλάδας κι έτσι μειώνεται κατά πολύ ο αριθμός των πιθανών βοηθειών. Για να βελτιώσουμε λίγο την κατάσταση όμως, γράψε αν θέλεις τι έχεις δοκιμάσει και πώς το έκανες. Αυτό το λέω γιατί καμιά φορά νομίζουμε ότι τα κάναμε όλα σωστά αλλα κάτι μας έχει ξεφύγει. Να το διαβάσει και κανένας μάστορας που να ξέρει περισσότερα και να σε συμβουλέψει.
Το άπλυτο κορμί το πλένεις. Καθαρίζει. Η βρόμικη ψυχή πώς πλένεται;
  Απάντηση
Ευχαριστώ πάρα πολύ:resp
Manjaro xfce 64
  Απάντηση
Σέβομαι απόλυτα την βοήθεια που προσφέρετε όλοι εσείς εδώ.Δεν έχω κακή πρόθεση να θίξω κανέναν.Από εσάς έχω μάθει πολλά για το linux και τις δυνατότητες του.
Manjaro xfce 64
  Απάντηση
Αυτό το έχεις δει;

Πώς μπορώ να απεγκαταστήσω KNOX;
https://www.samsungknox.com/en/faq/how-do-i-uninstall-knox

Βάλε τον μεταφραστή να σε βοηθήσει.
  Απάντηση
παιδια βρηκα καποια επιλογη η οποια πιστευω οτι ειναι η λυση.Ο bootloader ειναι κλειδωμενος απ'οτι ειχα διαβασει καπου.Αρα δεν φταιει το Knox.Βρηκα στο ρυθμισεις-επιλογες προγραμματιστη-Ξεκλείδωμα απο OEM.Λετε επιτελους να καταφερω να καμω root
Manjaro xfce 64
  Απάντηση
O bootloader ειναι κλειδωμένος στις περισσότερες συσκευές αλλά δεν έχει άμεση σχέση με το rooting. Τον ξεκλειδώνεις για να εγκαταστήσεις κάποιο recovery ή custom ROM. Το ξεκλείδωμα του OEM υποτίθεται βοηθάει και στο rooting και στο ξεκλείδωμα του bootloader αλλά δεν ξέρω αν απενεργοποιεί το KNOX. Έχω την εντύπωση ότι δεν το πειράζει αλλά δεν παίρνω όρκο. Δε χάνεις κάτι να δοκιμάσεις πάντως.
  Απάντηση
μα τι ειναι αυτο το rom διανομη;
Manjaro xfce 64
  Απάντηση
mikeius666p, post: 20738, member: 1753 είπε κι ελάλησε:μα τι ειναι αυτο το rom διανομη;
Κάπως έτσι αλλά όχι ακριβώς. Όπως το Linux έχει διανομές, τα smartphones έχουν ROMs. Τι είναι τώρα οι custom ROMs; Μπορεί να πάρει κάποιος το λειτουργικό του κινητού και να το προσαρμόσει. Να προσθέσει δυνατότητες που δεν υπάρχουν στο εργοστασιακό ή να αφαιρέσει κάποιες. Μπορεί επίσης (αν και αυτό είναι σχετικά σπάνιο) να μεταφέρει μία ROM σε διαφορετικό μοντέλο συσκευής. Όλο αυτό βοηθάει προσφέροντάς σου από καλύτερη απόδοση μέχρι την αίσθηση ότι έχεις εντελώς άλλο κινητό. H διαθεσιμότητα των custom ROMs ποικίλει και εξαρτάται συνήθως από τις δυνατότητες και την απήχηση της συσκευής (π.χ. δύσκολα θα φτιάξει κάποιος κάτι για ένα μοντέλο που δεν είναι αρκετά γνωστό παγκόσμια κι αυτό έχει σημασία γιατί οι προτιμήσεις του κόσμου διαφέρουν από χώρα σε χώρα αλλά και δεν υπάρχουν τα ιδια μοντέλα παντού).

Εννοείται ότι όλα αυτά γίνονται "ερασιτεχνικά", δεν καλύπτονται από καμία εγγύηση, χρειάζεται να ξέρεις τι κάνεις για να μην αχρηστευτεί η συσκευή και το μοναδικό άτομο που φέρει ευθύνη αν κάτι πάει στραβά είναι ο κάτοχος της συσκευής. Φαντάσου το λίγο σαν αυτό που κάνουν όσοι τροποποιούν αυτοκίνητα.
  Απάντηση

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)