απεγκατασταση knox
μηπως ξερει καποιος πως μπορω να απεγκαταστησω το συστημα ασφαλειας knox στο android.Ο λογος ειναι οτι θελω να καμω root στο android και μου στεκεται εμποδιο και κατα την εκκινηση μου νεκρωνει το κινητο και βαριεμαι να κανω την ολη διαδικασια για να το επαναφερω
Manjaro xfce 64
  Απάντηση
μπες στα settings>security>device administrators, και δες αν υπαρχει καποιος «διαχειρηστης» για το προγραμμα αυτο. κανε κλικ πανω του, απενεργοποιησε τον, και μετα θα πρεπει να απεγκατασταθει κανονικα:...

https://postimg.org/image/g8jpmtj3p/

https://postimg.org/image/5mzuatcs5/
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
δε βρισκω καποιο διαχειριστη της εφαρμογης αυτο ειναι το προβλημα εψαξα παντου
Manjaro xfce 64
  Απάντηση
η ιδια η εφαρμογη, μηπως εχει πουθενα καποια ρυθμιση απενεργοποιησης, η, κατι τετοιο, ωστε να μπορει να πεταχτει? δεν μπορει να μην υπαρχει τροπος απεγκαστασης. ποια ακριβως ειναι αυτη η εφαρμογη? ετσι ακριβως τη λενε? knox? να την πεταξω στον εξομοιωτη, να δω αν τρεξει, τι ακριβως παιζει με δαυτην.
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
η συγκεκριμενη δε με αφηνει να την απεγκαταστησω.Εκνευριζομαι οταν αγοραζω κατι και δε μπορω να κανω εγω οτι θελω σε αυτο μονο πρεπει να μου εχει ολες τις προεγκατεστημενες αχρηστες εφαρμογες του εκαστοτε κατασκευαστη οι οποιες μονο χωρο πιανουν
Manjaro xfce 64
  Απάντηση
α, καταλαβα, ειναι απο αυτες τις προεγκατεστημενες ηλιθιες σαβουρες. απο περιεργεια, αν δεν το εχεις κανει, που λογικα θα το εχεις κανει, εκανες εκκαθαριση τα δεδομενα της εν λογω ηλιθιοτητας, για να κλεισει, η, δεν σε αφηνει ουτε αυτο?
  Απάντηση
ναι εκανα και τι καταλαβα
Manjaro xfce 64
  Απάντηση
η samsung συγκεκριμενα εφαρμοζει μια πολιτικη στις συσκευες της αντιθετη στις αρχες του ελευθερου λογισμικου.Μου εχει προεγκατεστημενο το knox το οποιο στην πραγματικοτητα δεν ειναι για να εντοπιζει ιους αλλα απαγορευει την τροποποιηση του λογισμικου.Μαλιστα σε εκβιαζει και αποπανω οτι υπαρχει πιθανος κινδυνος να χασεις την εγγυηση της συσκευης σου.Προσφατα πηγα και εκανα root στην συσκευη μου και μου ζητησε επαννεκινηση και στην εκκινηση μου μπλοκαρει το κινητο.Αντε να το ξεμπλοκαρω μετα που δεν ειχα ιδεα ευτυχως να'ναι καλα το ιντερνετ και αυτο για να μη εξαρτομαι απο τεχνικο για μου το φτιαξει.Επισης εχω λινουξ και σε αυτο η διαδικασια ειναι ακομη πιο περιπλοκη.Ευτυχως βρηκα λυση στα windows με το odin.Μπελας:wtfx
Manjaro xfce 64
  Απάντηση
τελικα δεν ελαβα καποια απαντηση.Υπαρχει τροπος απεγκαταστασης ή ειναι απολυτα ελεγχομενο το κινητο μου. Χρησιμοποιω ενα samsung galaxy J5. Απο οτι διαβασα ολα τα samsung εχουν προεγκατεστημενο αυτο το αχρηστο προγραμμα knox.Πως μπορω να το πεταξω απο την συσκευη μου το οποιο δεν μου χρειαζεται ωστε να κανω root. Υποτιθεται οτι τα android ειναι ενα ελευθερο ανοικτου κωδικα λειτουργικο συστημα.Η Samsung ομως που κατασκευαζει ενα κινητο δεν επιτρεπει την τροποποιηση των συσκευων τους και μαλιστα κινδυνευεις να χασεις και την εγγυηση του συσκευης σου.
Manjaro xfce 64
  Απάντηση
Να ξεκαθαρίσουμε ορισμένα πραγματάκια;

Πρώτα απ' όλα, κατανοώ την αγανάκτησή σου αλλά προσπάθησε λιγάκι να προσαρμόσεις το ύφος σου γιατί βγαίνει προς τα έξω ότι "απαιτείς" βοήθεια κι αυτό δεν είναι ποτέ καλό. Αν δε σου απαντάει κανένας, πιθανότατα να μη γνωρίζει κανένας. Δεν είμαστε παντογνώστες. Ή μπορεί και να γνωρίζει αλλά να μην έχει χρόνο. Προσπάθησε να έχεις λίγη υπομονή.

Τώρα, να σου λύσω το πρόβλημα δε μπορώ σε πρώτη φάση αλλά θα σου πω τι ξέρω κι αποφάσισε εσύ πώς θα κινηθείς. Αρχικά, το KNOX υπάρχει σε όλα τα (πρόσφατα) Samsung και μία από τις λειτουργίες του είναι να αποτρέπει την παραβίαση. Και το rooting τεχνικά είναι μορφή παραβίασης. Αυτό θα έπρεπε να το γνωρίζεις όταν αγόρασες τη συγκεκριμένη συσκευή, όπως γενικά ψάχνουμε πριν αγοράσουμε οτιδήποτε. Αν δεν το έψαξες, δε σου φταίει κανένας.

Το KNOX μπορείς να το απεγκαταστήσεις από τις ρυθμίσεις του, από τερματικό μέσα απ' το Android ή να προσπαθήσεις να το ξηλώσεις με τη βία. Ανάλογα με τη συσκευή και την έκδοση, μπορεί να πετύχει κάτι από αυτά ή να μην πετύχει τίποτα. Ό,τι και να κάνεις όμως, από τη στιγμή που θα πειράξεις το KNOX, αλλάζει μία "ένδειξη" στα ενδότερα του συστήματος και αυτόματα καταργείται η εγγύηση. Αυτό σε περίπτωση που δεν έχει περάσει ο χρόνος και σε ενδιαφέρει το θέμα. Το ίδιο όμως συμβαίνει σε οποιοδήποτε "ψαχούλεμα" και το γνωρίζουμε εκ των προτέρων όσοι ασχολούμαστε με το ξεψάχνισμα. Δεν είναι λογικό να θέλει κάποιος να πετάξει τα μάτια της συσκευής του αλλά και να τον καλύπτει η εγγύηση.

Επίσης, το Android που έχουν τα κινητά ούτε ήταν ποτέ, ούτε είπε κανένας ότι είναι ελεύθερο/ανοιχτού κώδικα. Τέτοιο είναι μόνο το AOSP (Android Open Source Project) και κάποιες custom ROMs που πατάνε σε αυτό. Και σίγουρα, παρ' όλο που υπάρχει η δυνατότητα, καμία εταιρεία (εκτός από δυο-τρεις) δε θέλει να κάνεις rooting και διάφορα άλλα. Δεν είναι Linux το Android, ούτε και λειτουργεί ακριβώς με τον ίδιο τρόπο. Το ξεκλείδωμα και το rooting δεν είναι όπως το root σε μία διανομή.

Αυτό που θα σε συμβούλευα όμως είναι, εφόσον θέλεις να ασχοληθείς, να φροντίσεις να διαβάσεις πολύ και να καταλαβαίνεις τι κάνεις. Πάντα υπάρχει ένας ενδεχόμενος κίνδυνος τον οποίο αναγνωρίζουμε, όσο "καλός" κι αν είναι κάποιος. Σε διαφορετική περίπτωση, ενδέχεται να μετατρέψεις το κινητό σου σε ωραιότατο σουβεράκι για τα ποτήρια. Ισχύει για όλους μας αυτό.
Το άπλυτο κορμί το πλένεις. Καθαρίζει. Η βρόμικη ψυχή πώς πλένεται;
  Απάντηση

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)