Εξαφάνιση DVD Drive
Καλησπέρα.
Σε υπολογιστή windows 7 εντελώς ξαφνικά με το που βάζω κάποιο cd ή dvd, εξαφανίζεται το dvd drive και δεν παίζει τίποτε! Δοκίμασα το windows repair, έγινε επανεκκίνηση, φάνηκε το drive, αλλά και πάλι μόλις έβαλα ένα cd εξαφανίστηκε!
Απλά ενημερώνω, ότι πριν μια βδομάδα έγινε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και δούλευε πριν το drive! Το laptop είναι ACER aspire 4810tg

Σας ευχαριστώ πολύ!!!
Machine: Mobo: Gigabyte model: H61M-D2-B3 Bios: Award version: F7 date: 08/04/2011
CPU: Dual core Intel Celeron CPU G530 (-MCP-) cache: 2048 KB flags: (lm nx pae sse sse2 sse3 sse4_1 sse4_2 ssse3 vmx)
Clock Speeds: 1: 1604.062 MHz 2: 1697.437 MHz
Graphics: Card: Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller
X.Org: 1.15.1 drivers: intel (unloaded: fbdev,vesa) Resolution: 1280x1024@60.0hz
GLX Renderer: Mesa DRI Intel Sandybridge Desktop x86/MMX/SSE2 GLX Version: 3.0 Mesa 10.1.3
  Απάντηση
nith1717, (δεν μου έχει τύχει ποτέ αλλά) δες αν σε βοηθήσει αυτό: https://support.microsoft.com/el-gr/kb/314060.
Σε κάθε ενότητα, υπάρχουν αντίστοιχα οδηγίες και για τα Windows 7.

Πριν από οτιδήποτε άλλο όμως, δες και αν έχει κίτρινη επισήμανση (= κίτρινο θαυμαστικό) στην Διαχείριση συσκευών (το λέει και στο παραπάνω λινκ).

Αν δεν καταφέρεις κάτι, δεν δοκιμάζεις να αλλάξεις οπτικό μέσο; Όχι να πάρεις καινούριο, να βάλεις πχ από κάποιον φίλο σου ή από κανένα γνωστό σου μαγαζί ώστε, αν παίζει εκείνο, τότε σημαίνει ότι θέλει αλλαγή.
Αν και δεν νομίζω πως φταίει αυτό.
>>> Δες παρ' όλα αυτά και 3 βίντεο (για το πώς να αλλάξεις οπτικό μέσο):
- Βίντεο 1:

- Βίντεο 2:

- Βίντεο 3:
Παράθεση:Τα βίντεο μπορείς:
- είτε να το δεις με αγγλικούς υπότιτλους, πηγαίνοντας:
Ρυθμίσεις - το δεύτερο εικονίδιο κάτω δεξιά - > Υπότιτλοι > Αγγλικά
- είτε με Μετάφραση υποτίτλων, πηγαίνοντας:
Ρυθμίσεις > Υπότιτλοι > Αγγλικά > Μετάφραση υπότιτλων > Ελληνικά. (θα πρέπει πρώτα να κλικάρεις το «Αγγλικά» - ή οποιαδήποτε άλλη γλώσσα - για να ενεργοποιηθεί η επιλογή Μετάφραση).
Αλήθεια, μετά την επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, δούλεψε καθόλου το drive; Αν όχι, τότε κάτι ίσως να συνέβη (πχ δεν έγινε σωστά η επαναφορά; ) μετά την επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

Σημείωση: Υπόψιν βέβαια πως αυτά που σου λέω είναι απλά υποθέσεις και ιδέες, μέχρι να βρεθεί κάποιος που να ξέρει κάτι παραπάνω.
 Σοβαρότητα (λέμε τώρα…), διαφάνεια (ΤΩΡΑ!) και Ελεύθερη πρόσβαση σε όλα.
  Απάντηση
Καλημέρα.
Πριν την επαναφορά λειτουργούσε το dvd drive.
Εντωμεταξύ βρήκα κάποια λύση, αλλά πρέπει να διαγράψω αρχείο της registry και φοβάμαι μήπως ξαναπάω για επαναφορά!
Αυτά που βρήκα είναι τα παρακάτω και θέλω να μου πείτε κι εσείς τη γνώμη σας.
Machine: Mobo: Gigabyte model: H61M-D2-B3 Bios: Award version: F7 date: 08/04/2011
CPU: Dual core Intel Celeron CPU G530 (-MCP-) cache: 2048 KB flags: (lm nx pae sse sse2 sse3 sse4_1 sse4_2 ssse3 vmx)
Graphics: Card: Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller
X.Org: 1.15.1 drivers: intel (unloaded: fbdev,vesa) Resolution: 1280x1024@60.0hz
GLX Renderer: Mesa DRI Intel Sandybridge Desktop x86/MMX/SSE2 GLX Version: 3.0 Mesa 10.1.3
  Απάντηση
Καλημέρα και καλή εβδομάδα.
Επειδή έως και σήμερα κανείς δεν απάντησε στο προβλημά μου, έχω να αναφέρω τα εξής:
Ακολουθώντας τις οδηγίες των βίντεο, όντως με την επανεκκίνηση ξαναβλέπει ο υπολογιστής το dvd drive! Δυστυχώς όμως με το που βάζω ένα dvd/cd για να παίξει, το drive εξαφανίζεται και πάλι!!! Δοκίμασα και 2η φορά επαναφορά λειτουργικού μήπως και υπήρξε "αστοχία" υλικού, αλλά και πάλι κάνει το ίδιο!
Αυτά ήθελα να αναφέρω προς ενημέρωση. Δεν ξέρω αν υπάρξει κάποια λύση. Πρότεινα στο φίλο μου να αγοράσει εξωτερικό drive.
  Απάντηση

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)