Αναβάθμιση σε ubuntu 16.04
Λοιπόν, έφτασε ἡ ὥρα να αναβαθμίσω τα ubuntu-μου. Δυστυχώς έχοντας κάποιες ελλειπείς γνώσεις πάνω στα θέματα των Η/Υ που μεν μου επέτρεψαν να αξιοποιήσω αρκετά καλά ἕναν ὑπολογιστή 7 ετών που διαθέτω, αλλά δε να κάνω αρκετές βλακείες, πλέον είναι παραπάνω απο αναγκαίο να κάνω μία καθαρή εγκατάσταση. Ὁ συγκεκριμένος διαθέτει 2ΤΒ δίσκο και συγκεκριμένα ἕνα ὁλόκληρο κενό του 1ΤΒ ὅπου θέλω να κανω την εγκατάσταση και ἕναν χωρίσμένο σε 400,500 και 100 GB ὅπου έχω windows7 και ubuntu, ενώ το μικρότερο μέρος είναι επίσης κενό. Αυτό που θέλω να κάνω τώρα είναι ,να αναβαθμίσω αφ'ἑνός τα 7 σε 10 ( καθώς πρακτικα δεν τα χρησιμοποιω παρά μονο για κάποια θεματα συμβατότητας και συνεπως ἡ αναβάθμιση ἁπλώς θα παρατείνει την ζωή-τους) και αφ'ἑτέρου να σβήσω τα ubuntu απο τον 500 δισκο και να κανω μια καθαρη εγκατασταση στον του 1 ΤΒ. Το θέμα-μου είναι πως αρχικα δεν ξερω πως να τα σβήσω και εν συνεχεία δεν ξερω αν πρεπει πρώτα να αναβαθμίσω τα 7 ή να εγκαταστήσω τα Ubuntu.Επίσης γίνεται να έχω τα windows σε 32bit και τα ubuntu σε 64;Θα ήθελα να γίνεται καποιες συμβουλές, ευχαριστώ εκ των προτέρων.
  Απάντηση
λοιπόν ας πάρουμε τα πράγματα ένα,ένα
και τα 7 και τα 10 και το ubuntu επιτρέπουν να εγκαταστήσεις και άλλα λειτουργικά
τα 32 ή 64 bit σε λειτουργικα είναι καθαρα θέμα γούστου και αν έχεις πάνω από 3 gb ram
σωστή σειρά είναι όπως σε βολεύει
κατά προσωπικά γούστα και μόνο μπορείς να κάνεις τα εξής
Καθαρή εγκατάσταση στα windows 10 στον ένα δίσκο ώστε ο Bootloader των windows να αναλάβει την διαχείριση στην εγκατάσταση σου δίνει την δυνατότητα να την κάνεις μοναδική και έτσι θα σου σβήσει αυτός το ubuntu
μόλις τελειώσεις αρχίζεις την εγκατάσταση του ubuntu και εκεί του λες που θέλεις να εγκατασταθεί ,έτσι επιλέγεις των άλλο δίσκο
βέβαια υπάρχουν και προγράμματα που σου εννοποιηούν δίσκους χωρίς να διαγράψουν τίποτα και στο ubuntu και στα windows
  Απάντηση
Δεν νομίζω να κάνω καθαρή εγκατάσταση στα Windows καθώς είναι πολύς κόπος για κάτι ασήμαντο. Τώρα για την ram, αν και ο υπολογιστής κανονικά έχει 4 γβ, για κάποιον λόγο τα Ubuntu βλέπουν μόνο τα δύο. Επίσης θα μπορούσες να μου πεις θα αυτά τα προγράμματα
  Απάντηση
Ένα, ένα:
Αν βάλεις την 64b έκδοση θα βλέπουν κανονικά την ram.

Βάζοντας το live dvd ή usb του Ubuntu, ακολουθείς την διαδικασία εγκατάστασης: https://old.osarena.net/ubuntu-1604-egka...ota-vimata
Φτάνοντας στο σημείο που επιλέγεις τις κατατμήσεις, κατ αρχάς επιλέγεις αυτό που θες (το 1tr).
Εκεί μέσα φτιάχνεις όπως θελεις εσύ τα μεγέθη των κατατμήσεων σου.
Να προσέξεις όμως από το κάτω μέρος, να επιλέξεις ο bootloader να εγκατασταθεί σε αυτόν τον δίσκο του 1tr.
Από το ίδιο σημείο, μπορείς να επιλέξεις την διαγραφή των 500g και το format τους.

Σε κάθε περίπτωση, να φροντίσεις πρώτα να κάνεις την αναβάθμιση στα windows (που δεν την συνιστώ) και μετά την εγκατάσταση του linux.
  Απάντηση
Ευχαριστώ πολύ, ειδικά για αυτό για την ραμ που με προβληματιζε. Τώρα για την αναβάθμιση ξέρω για τα θέματα ιδιωτικοτητας αλλά δεν μπορώ να πω πω με πειράζει να με παρακολουν για 5 ώρες τον χρόνο, γιατί παραπάνω δεν θα τα ανοίγω.
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  2 Προβλήματα μετά από αναβάθμιση Λουκάς 16 1.538 01.11.2018 20:50
Τελευταία Ανάρτηση: Λουκάς
  αναβαθμιση kernel blackm76 78 7.883 14.03.2017 14:58
Τελευταία Ανάρτηση: blackm76
  Chromium αναβάθμιση nith1717 6 1.353 20.12.2016 19:21
Τελευταία Ανάρτηση: DarkGoth
  Lubuntu πρόβλημα μετα απο αναβαθμιση 14.04 σε 16.04 chrisinux 4 1.241 06.12.2016 17:30
Τελευταία Ανάρτηση: chrisinux
  Χρειάζομαι αναβάθμιση (ή προσθήκη) hardware ; Λουκάς 3 796 03.09.2014 19:28
Τελευταία Ανάρτηση: Λουκάς

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)