vlc δεν μου ανοίγει
Είχα απεγκαταστήσει το vlc στο manjaro για να του κανω επανεγκατασταση διότι μου κολλουσε σε βιντεο mp4 και οταν του έκανα επανεγκατάσταση άρχισε να μη μου ανοίγει.Τι έπαθε;
Και κάτι άλλο μετά από εγκατάσταση ενημερώσεων στο manjaro έγινε κάτι περίεργο:Όταν πατώ το εικονίδιο του ήχου δεν μου βγάζει αυτή την συνηθισμένη μπάρα με την δυνατότητα αυξομείωσης έντασης αλλά μια κάθετη γραμμή (κυριολεκτικά) χρησιμοποιώντας το θέμα menda.Αυτό βέβαια συμβαίνει σχεδόν σε όλα θέματα που έχω εγκατεστημένα στο xfce4
Manjaro xfce 64
  Απάντηση
Να υποθέσω ότι έχεις αναβαθμισμένο το σύστημά σου έτσι;
Αν όχι κάνε:
Κώδικας:
sudo pacman-mirrors -g
sudo pacman -Syyu

Κανονικά μετά την απεγκατάσταση/εγκατάσταση θα έπρεπε να λειτουργήσει ο vlc. Δοκίμασε μία ακόμη φορά να τον απεγκαταστήσεις αλλά αυτή τη φορά διέγραψε και τον κρυφό φάκελο vlc που θα βρεις στο home/your username/.config/ και μετά ξαναεγκατέστησe τον vlc.

Τα κρυφά αρχεία τα εμφανίζεις με Ctrl+Η από το πληκτρολόγιο ή επιλέγοντας "Εμφάνιση κρυφών αρχείων" από το "Προβολή" του διαχειριστή αρχείων.

Για το άλλο που ρωτάς αν πας στο μενου/πολυμέσα θα βρεις τα "Μίκτης ήχου" και "Έλεγχος έντασης ήχου Pulseaudio". Από εκεί μπορείς να ρυθμίσεις τον ήχο. :)

Και κάτι για τα θέματα που μπορεί να συναντήσεις. Πολλά θέματα "σπάσανε" μετά από μία αναβάθμιση πριν απο λίγες μέρες και μπορεί να σου εμφανίζονται "κάπως". Το menda που ήταν το επίσημο θέμα του manjaro είναι ένα από αυτά. Το καινούριο θέμα και εικονίδια για το manjaro είναι πλέον τα vertex-maia. Σου προτείνω να τα εγκαταστήσεις αν δεν το έχεις κάνει ήδη με την ακόλουθη εντολή:
Κώδικας:
sudo pacman -Sy vertex-maia-themes vertex-maia-icon-theme xcursor-maia
  Απάντηση
οκ θα προσπαθησω
Manjaro xfce 64
  Απάντηση
πολυ ωραιο θεμα σε ευχαριστω
Manjaro xfce 64
  Απάντηση
τωρα μου προεκυψε καινουργιο προβλημα.Στο youtube στο firefox οταν γραφω στο πλαισιο αναζητησης δεν μου εμφανιζει τα γραμματα ενω γραφει.Πως γκενεν αυτο??
Manjaro xfce 64
  Απάντηση
Είναι αυτό που λέγαμε πιο πριν για τα θέματα.
Για κοίτα λίγο εδώ:
https://forum.manjaro.org/index.php?topi...#msg273291
  Απάντηση
σχετικα με το vlc εκανα οτι μου ειπες το απεγκατεστησα το ξαναεγκατεστασα και παλι τα ιδια.Που θα βρω τωρα προγραμμα που να παιζει mp4 και να αναγνωριζει ελληνικους υποτιτλους για να βλεπω ταινιες:(
Manjaro xfce 64
  Απάντηση
Υπάρχουν αρκετά, δοκίμασε Smplayer.
Άνοιξε το vlc από το τερματικό (γράψε απλώς vlc) και ενημέρωσε μας για το αποτέλεσμα, μήπως και πάρουμε περισσότερες πληροφορίες.
  Απάντηση
θυμαμαι οτι ο smplayer μου εβγαζε τα ελληνικα σαν κινεζικα.Πως θα κανω το smplayer να παιζει mp4 βιντεο απο το κινητο ωστε να παραιτησω το vlc;
Manjaro xfce 64
  Απάντηση
για τα «κινεζικα» πρεπει να δεις τι κωδικοποιηση εχει στις ρυθμισεις του για τους υποτιτλους. μαλλον θα εχει utf-8 απο τη μανα του. αλλαξε το και βαλε το iso-8859-7, και θα τους βγαζει κανονικα.

για τα mp4 κανονικα θα πρεπει να εχεις τα gstreamer plugins. ειναι τρια σετ απο δαυτα, good, bad, ugly. σε καποιο απο αυτα υπαρχει ο decoder για mp4, αλλα δεν θυμαμαι σε ποιο. βαλτα και τα 3 σετακια, δεν εχεις να χασεις κατι. χωρο δεν πιανουν, ειναι πολυ μικρα. ετσι θα εισαι σιγουρος οτι μπορει να παιζει σχεδον οτι το βαλεις.
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  Στην μπάρα εφαρμογών Docky δεν ανοίγει ο περιηγητής αρχείων κάνοντα mikeius666p 6 1.293 04.03.2017 20:14
Τελευταία Ανάρτηση: mikeius666p

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)