Ανωνυμία και ασφάλεια στο διαδικτυο
Drextell21, post: 21272, member: 1789 είπε κι ελάλησε:και κατι αλλο.Οσον αφορα την ip που ειπες οτι ο παροχος δινε 3-4 που τις μοιράζεσαι στην γειτονια.Μπορει για παραδειγμα να εχω μια συγκεκριμενη ip και αυριο να την εχει αυτην την ip ο γειτονας.Αν ο γειτονας κανει μια μαλακία ποιο ειναι εκεινο το στοιχειο ωστε να αποδειχτει ποιος απο τους 2 μας την εκανε?

σε αυτη την περιπτωση, βρισκουν logs συνδεσεων απο τον παροχο, και βλεπουν, την ωρα που εγινε το συμβαν, ποιος ειχε αυτη την ΙΡ. ο παροχος κραταει πληρη logs συνδεσεων με ΙΡ και χρηστες.
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Κατάλαβα..εσυ απο την εμπειρια σου ποια διανομή θα μου προτεινες για καθημερινή χρηση με ικανοποιητικες ταχυτητες και υψηλα επιπεδα ανωνυμίας και ασφάλειας?
  Απάντηση
εγω και το ουμπουντου θα χρησιμοποιουσα, αν ειχε μεινει σε εποχες 2009, και οχι οπως το κανανε τωρα σκατα. αποκει και περα, ολες οι διανομες μπορουν να ρυθμιστουν για ανωνυμια και ασφαλεια. για καθημερινη χρηση, μαλλον πλεον θα ελεγα κανα γυμνο debian με καποιες επιπλεον ρυθμισεις:...

αρχικα περνας το ufw (εχει και ενα πολυ απλο γραφικουλι το gufw) και το ρυθμιζεις να απορριπτει τα παντα, εκτος απο μερικα ports που θα ανοιξεις εσυ (βλεπεις στην πορεια, ποια χρησιμοποιεις και τα ανοιγεις ΜΟΝΟ προς τα εξω. τα πιο κλασσικα ειναι τα, 21, 80, 443)

μετα περνας μια λιστα με κακοβουλες τοποθεσιες στο hostsfile (//etc/hosts), αυτο μπλοκαρει την οποιαδηποτε επικοινωνια με τις τοποθεσιες αυτες (κακοβουλες εννοωντας οχι μονο ιους, αλλα και σκατοκατασκοπακια). τη λιστα αυτη θα τη βρεις εδω:...
https://www.hosts-file.net/
προσεξε, δεν θα την περασεις ετσι. οτι υπαρχει πριν το κατεβατο με τα 127.0.0.1 θα το σβησεις. στη συνεχεια θα περασεις τη λιστα στο //etc/hosts, ΚΑΤΩ απο οτι ηδη υπαρχει εκειμεσα.

μετα, θα περασεις στον γκοτζιλλα το noscript με blocked τα παντα, χωρις κανενα exception (οτι υπαρχει στο whitelist διεγραψε το). οταν θελεις να λειτουργησει σωστα καποια σελιδα, απλα θα επιτρεπεις προσωρινα (για οσο δηλαδη εχεις ανοιχτο τον γκοτζιλλα), να ξεμπλοκαριστουν μονο τα βασικα domains της σελιδας. ειναι λιγο ψυχοβγαλτικο στην αρχη, αλλα συντομα θα το αγνοεις.

προαιρετικα μπορεις να βαλεις και κανα προσθετο για proxies. τα proxies ειναι απλα ενας «ενδιαμεσος» που κρυβει την πραγματικη ΙΡ σου. το ghostery αστο, γιατι εγω πλεον δεν το εχω σε μεγαλη εκτιμηση, αφου ειχε βγει μεγαλη βρωμα οτι πουλαγε τα στοιχεια που μαζευε στα συστηματα που το ειχαν εγκατεστημενο. ενω ελεγε οτι μπλοκαρε δηλαδη τα διαφημιστικα/tracking, ουσιαστικα αποπισω ανεφερε στην «εταιρια» που το φτιαχνει, ποια ακριβως διαφημιστικα μπλοκαρε και ποσες φορες. δεν ξερω αν οντως τα μπλοκαρε, γιατι δεν το δοκιμασα πολυ.

αν θελεις δουλευεις και απο vpn, ωστε να εχεις παντα κρυπτογραφημενη συνδεση, για να μην φαινονται τα δεδομενα σου, μπορεις να χρησιμοποιησεις προγραμματακια vpn, η, ακομα και καποια δωρεαν online υπηρεσια vpn. τι ακριβως παιζει με αυτα δυστυχως δεν ξερω, γιατι δεν εχει τυχει να χρησιμποιησω εγω vpn.

βαζεις επισης και τον tor browser, για πιο δυσκολες καταστασεις ανωνυμιας (για να δουλεψει ομως ο τορ πρεπει να εγκαταστησεις και το πυρηνακι του. ειναι πανευκολο να το κανεις. sudo apt-get install tor και τελος)

αν θελεις παρανοικες καταστασεις ανωνυμιας, αυτα ολα τα κανεις σε ενα debian που θα φορτωσεις μεσα σε εξομοιωτη. ακομα και με το debian μεσα στον εξομοιωτη, δεν εχεις σημαντικη μειωση στην ταχυτητα στο ιντερνετς. σε πιο απαιτητικα πραγματα (βιντεο π.χ.) ισως να εχεις καποια κοψιματα, η, καθυστερησεις, αλλα θα ειναι γενικα ανεκτο, αν δεν χρησιμοποιεις τον τορ. με τον τορ, μονο κλασσικες σελιδες.
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
DarkGoth, post: 21275, member: 1051 είπε κι ελάλησε:εγω και το ουμπουντου θα χρησιμοποιουσα, αν ειχε μεινει σε εποχες 2009, και οχι οπως το κανανε τωρα σκατα. αποκει και περα, ολες οι διανομες μπορουν να ρυθμιστουν για ανωνυμια και ασφαλεια. για καθημερινη χρηση, μαλλον πλεον θα ελεγα κανα γυμνο debian με καποιες επιπλεον ρυθμισεις:...

αρχικα περνας το ufw (εχει και ενα πολυ απλο γραφικουλι το gufw) και το ρυθμιζεις να απορριπτει τα παντα, εκτος απο μερικα ports που θα ανοιξεις εσυ (βλεπεις στην πορεια, ποια χρησιμοποιεις και τα ανοιγεις ΜΟΝΟ προς τα εξω. τα πιο κλασσικα ειναι τα, 21, 80, 443)

μετα περνας μια λιστα με κακοβουλες τοποθεσιες στο hostsfile (//etc/hosts), αυτο μπλοκαρει την οποιαδηποτε επικοινωνια με τις τοποθεσιες αυτες (κακοβουλες εννοωντας οχι μονο ιους, αλλα και σκατοκατασκοπακια). τη λιστα αυτη θα τη βρεις εδω:...
https://www.hosts-file.net/
προσεξε, δεν θα την περασεις ετσι. οτι υπαρχει πριν το κατεβατο με τα 127.0.0.1 θα το σβησεις. στη συνεχεια θα περασεις τη λιστα στο //etc/hosts, ΚΑΤΩ απο οτι ηδη υπαρχει εκειμεσα.

μετα, θα περασεις στον γκοτζιλλα το noscript με blocked τα παντα, χωρις κανενα exception (οτι υπαρχει στο whitelist διεγραψε το). οταν θελεις να λειτουργησει σωστα καποια σελιδα, απλα θα επιτρεπεις προσωρινα (για οσο δηλαδη εχεις ανοιχτο τον γκοτζιλλα), να ξεμπλοκαριστουν μονο τα βασικα domains της σελιδας. ειναι λιγο ψυχοβγαλτικο στην αρχη, αλλα συντομα θα το αγνοεις.

προαιρετικα μπορεις να βαλεις και κανα προσθετο για proxies. τα proxies ειναι απλα ενας «ενδιαμεσος» που κρυβει την πραγματικη ΙΡ σου. το ghostery αστο, γιατι εγω πλεον δεν το εχω σε μεγαλη εκτιμηση, αφου ειχε βγει μεγαλη βρωμα οτι πουλαγε τα στοιχεια που μαζευε στα συστηματα που το ειχαν εγκατεστημενο. ενω ελεγε οτι μπλοκαρε δηλαδη τα διαφημιστικα/tracking, ουσιαστικα αποπισω ανεφερε στην «εταιρια» που το φτιαχνει, ποια ακριβως διαφημιστικα μπλοκαρε και ποσες φορες. δεν ξερω αν οντως τα μπλοκαρε, γιατι δεν το δοκιμασα πολυ.

αν θελεις δουλευεις και απο vpn, ωστε να εχεις παντα κρυπτογραφημενη συνδεση, για να μην φαινονται τα δεδομενα σου, μπορεις να χρησιμοποιησεις προγραμματακια vpn, η, ακομα και καποια δωρεαν online υπηρεσια vpn. τι ακριβως παιζει με αυτα δυστυχως δεν ξερω, γιατι δεν εχει τυχει να χρησιμποιησω εγω vpn.

βαζεις επισης και τον tor browser, για πιο δυσκολες καταστασεις ανωνυμιας (για να δουλεψει ομως ο τορ πρεπει να εγκαταστησεις και το πυρηνακι του. ειναι πανευκολο να το κανεις. sudo apt-get install tor και τελος)

αν θελεις παρανοικες καταστασεις ανωνυμιας, αυτα ολα τα κανεις σε ενα debian που θα φορτωσεις μεσα σε εξομοιωτη. ακομα και με το debian μεσα στον εξομοιωτη, δεν εχεις σημαντικη μειωση στην ταχυτητα στο ιντερνετς. σε πιο απαιτητικα πραγματα (βιντεο π.χ.) ισως να εχεις καποια κοψιματα, η, καθυστερησεις, αλλα θα ειναι γενικα ανεκτο, αν δεν χρησιμοποιεις τον τορ. με τον τορ, μονο κλασσικες σελιδες.

όταν λες γυμνό debian μπορεις να βαλεις link να το κατεβασω?και θα εχει καποιες προεγκατεστημενες εφαρμογες ανωνυμιας και ασφαλιας η πρεπει εγω να κατεβάσω πράγματα?και μεσα σε αυτο το περιβαλλον ακομα και οι συνομιλιες θα ειναι ανωνυμες?και επειδη δεν θελω να διαγραψω τα win10 επειδη εχω πολυ υλικο (ταινιες,μουσικη και παει λεγοντας) να το τρεξω σε καποα εικονικη μηχανη η σε καποιο cd η usb? τι προτεινεις απο ολα αυτα?

περα απο ολα σευχαριστω για τον χρονο σου και τον κοπο σου.σου χρωσταω χαρη η μια paysafe καλυτερα
  Απάντηση
γυμνο debian εννοω το κλασσικο debian, απλα στην εγκατασταση επιλεγεις να μην εγκατασταθει τιποτα, περα απο τον πυρηνα. μολις τελειωσει εγκατασταση θα σε καλοσωρισει με μια μαυρη οθονη commandline. απλα κανεις ενα sudo apt-get install gnome-shell, και περνας και το ωραιο σου γραφικο. κανεις επανεκκινηση και βλεπεις το gnomeshell να σε καλοσοριζει. αλλα το συστημα δεν περιεχει τιποτα αλλο. γι'αυτο και ειναι τελειως γυμνο. δεν εχει ουτε browser, ουτε τιποτα. αυτο ειναι καλυτερο απο την αποψη οτι ξερεις εσυ μετα τι περνας, ωστε να μην περασουν περιττα πραγματα μεσα. ας πουμε στο δικο μου debian υπαρχουν μονο ο γκοτζιλλας (στο debian λεγεται iceweasel), ο κεραυνοπουλις (thunderbird που στο debian λεγεται icedove), gimp, torbrowser/tor, και gparted. αν ομως δεν θελεις το σπασιμο της εγκαταστασης του γυμνου debian, γιατι δεν ειναι και το ιδανικοτερο για απειρους με το λινουκς (δεν ξερω ποση εμπειρια εχεις απο λινουκς), μπορεις απλα να βαλεις το lmde (linuks mint debian edition), που θα το βρεις εδω:...

https://www.linuxmint.com/download_lmde.php

αυτο ειναι το γνωστο λινουκς μιντ, αλλα αντι για το μπαζο-ουμπουντου παραγεται κατευθειαν απο το debian. ειναι πανευκολο στη χρηση σαν το ουμπουντου, αλλα σταθεροτατο οπως το debian. το κατεβαζεις, κανεις εγκατασταση, κατεβαζεις μετα και τον τορ, κανεις και ολα τα υπολοιπα πραγματακια που εγραψα παραπανω, και εισαι κατα κανονα ασφαλης. αρχικα, για να παρεις μια ιδεα τι και πως, ριξτο σε εναν εξομοιωτη (εικονικη μηχανη δηλαδη). δεν θα σε ελεγα για cd/dvd, γιατι ειναι απιστευτα αργα σε αποκριση, και το λειτουργικο θα σουρνεται. αν δεις οτι σε αρεσει, περνα το μετα σε καναν δευτερο σκληρο αν εχεις, για να μην πεταξεις με τη μια το παντζουρι. αλλα και να το πεταξεις, δεν εχεις θεμα με τις ταινιες και τα διαφορα αλλα. τα περνας σε εναν εξωτερικο σκληρο ολα, κανεις μετα κανονικα εγκατασταση το λινουκς, και μολις τελειωσεις, τα ξαναπερνας μεσα στο φρεσκο λινουκς. κατα 99% θα παιζουν χωρις προβλημα. αν δεν παιζουν καποια, απλα περνας 3 μικρουλια πακετακια αποκωδικοποιησης (gstreamer plugins)
  Απάντηση
το cinnamon να κατεβασω η το mate?λεω για αρχη να το τρεξω σε καποια εικονική μηχανή και στην πορεία το περνάω και ως βασικό μου λειτουργικό.Λίγο ειχα ασχοληθει παλιότερα με τα tails.βρηκα λιγο ακρη αλλα καπου ψηλοχάθηκα με τις εντολες.
  Απάντηση
όποτε μπορεσεις απάντα αδερφε..
  Απάντηση
DarkGoth, post: 21277, member: 1051 είπε κι ελάλησε:γυμνο debian εννοω το κλασσικο debian, απλα στην εγκατασταση επιλεγεις να μην εγκατασταθει τιποτα, περα απο τον πυρηνα. μολις τελειωσει εγκατασταση θα σε καλοσωρισει με μια μαυρη οθονη commandline. απλα κανεις ενα sudo apt-get install gnome-shell, και περνας και το ωραιο σου γραφικο. κανεις επανεκκινηση και βλεπεις το gnomeshell να σε καλοσοριζει. αλλα το συστημα δεν περιεχει τιποτα αλλο. γι'αυτο και ειναι τελειως γυμνο. δεν εχει ουτε browser, ουτε τιποτα. αυτο ειναι καλυτερο απο την αποψη οτι ξερεις εσυ μετα τι περνας, ωστε να μην περασουν περιττα πραγματα μεσα. ας πουμε στο δικο μου debian υπαρχουν μονο ο γκοτζιλλας (στο debian λεγεται iceweasel), ο κεραυνοπουλις (thunderbird που στο debian λεγεται icedove), gimp, torbrowser/tor, και gparted. αν ομως δεν θελεις το σπασιμο της εγκαταστασης του γυμνου debian, γιατι δεν ειναι και το ιδανικοτερο για απειρους με το λινουκς (δεν ξερω ποση εμπειρια εχεις απο λινουκς), μπορεις απλα να βαλεις το lmde (linuks mint debian edition), που θα το βρεις εδω:...

https://www.linuxmint.com/download_lmde.php

αυτο ειναι το γνωστο λινουκς μιντ, αλλα αντι για το μπαζο-ουμπουντου παραγεται κατευθειαν απο το debian. ειναι πανευκολο στη χρηση σαν το ουμπουντου, αλλα σταθεροτατο οπως το debian. το κατεβαζεις, κανεις εγκατασταση, κατεβαζεις μετα και τον τορ, κανεις και ολα τα υπολοιπα πραγματακια που εγραψα παραπανω, και εισαι κατα κανονα ασφαλης. αρχικα, για να παρεις μια ιδεα τι και πως, ριξτο σε εναν εξομοιωτη (εικονικη μηχανη δηλαδη). δεν θα σε ελεγα για cd/dvd, γιατι ειναι απιστευτα αργα σε αποκριση, και το λειτουργικο θα σουρνεται. αν δεις οτι σε αρεσει, περνα το μετα σε καναν δευτερο σκληρο αν εχεις, για να μην πεταξεις με τη μια το παντζουρι. αλλα και να το πεταξεις, δεν εχεις θεμα με τις ταινιες και τα διαφορα αλλα. τα περνας σε εναν εξωτερικο σκληρο ολα, κανεις μετα κανονικα εγκατασταση το λινουκς, και μολις τελειωσεις, τα ξαναπερνας μεσα στο φρεσκο λινουκς. κατα 99% θα παιζουν χωρις προβλημα. αν δεν παιζουν καποια, απλα περνας 3 μικρουλια πακετακια αποκωδικοποιησης (gstreamer plugins)

το cinnamon να κατεβασω η το mate?λεω για αρχη να το τρεξω σε καποια εικονική μηχανή και στην πορεία το περνάω και ως βασικό μου λειτουργικό.Λίγο ειχα ασχοληθει παλιότερα με τα tails.βρηκα λιγο ακρη αλλα καπου ψηλοχάθηκα με τις εντολες.
  Απάντηση
οποιο και να κατεβασεις ειναι το ιδιο πραγμα. απλα διαφερουν οπτικα λιγο στο γραφικο, αλλα απο λειτουργιες εχουν και τα 2 τα ιδια. δες screenshots και απο τα 2 (cinnamon/mate) και κατεβασε οποιο σε αρεσει περισσοτερο.

το tails ειναι μονο για live, δεν γινεται κανονικη εγκατασταση. τα live γενικα ειναι πιο δυσχρηστα απο ενα κανονικα εγκατεστημενο λειτουργικο και εχουν αρκετους περιορισμους. δεν ειναι για καθημερινη χρηση, αλλα μονο περιστασιακα.
  Απάντηση
DarkGoth, post: 21324, member: 1051 είπε κι ελάλησε:οποιο και να κατεβασεις ειναι το ιδιο πραγμα. απλα διαφερουν οπτικα λιγο στο γραφικο, αλλα απο λειτουργιες εχουν και τα 2 τα ιδια. δες screenshots και απο τα 2 (cinnamon/mate) και κατεβασε οποιο σε αρεσει περισσοτερο.

το tails ειναι μονο για live, δεν γινεται κανονικη εγκατασταση. τα live γενικα ειναι πιο δυσχρηστα απο ενα κανονικα εγκατεστημενο λειτουργικο και εχουν αρκετους περιορισμους. δεν ειναι για καθημερινη χρηση, αλλα μονο περιστασιακα.

Έχεις απολυτο δικιο φιλε.Οταν ειχα δοκιμάσει τα tails προσπαθούσα να αποθηκευσω καποια πραγματα,να κατεβασω καποια προγραμματα για να δουλεψω πανω εκει και οταν εβγαινα και ξαναεμπαινα εξαφανίζονταν ολα.Και λεω τι γινεται ρε.
Τωρα τι με συμβουλευεις?Να το τρεξω για αρχη σε καποια εικονικη μηχανη και μετα να το βαλω σαν βασικό μου?
και με ενα παληκάρι που μιλησα μου ειπε να κανω και τα εξης χωρις να γνωρίζω τι ειναι αυτα ακριβως και αν οντως ειναι τοσο αναγκαια:

[SIZE=12px]
apt-get install proxychains

[SIZE=12px]
apt-get install polipo

[SIZE=12px]
apt-get install tor

[SIZE=12px]
service tor start

[SIZE=12px]
service polipo start
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  Απορίες σχετικά με ανωνυμία και TOR techrikon 12 4.878 05.10.2016 10:52
Τελευταία Ανάρτηση: psekasmenos
  Ανωνυμία στο skype και στο utorrent leadeR21 4 2.080 03.06.2014 19:02
Τελευταία Ανάρτηση: Ammer
  Ανωνυμία στο Διαδίκτυο: Δικαίωμα ή Κατάχρηση; [μια νομική ματιά] constantinos 3 3.113 03.07.2013 23:14
Τελευταία Ανάρτηση: constantinos
  Protected Search: Μια μηχανή αναζήτησης που υπόσχεται ανωνυμία constantinos 0 986 13.03.2012 00:40
Τελευταία Ανάρτηση: constantinos
  Η ανωνυμία στο Διαδίκτυο constantinos 1 3.716 14.08.2011 15:59
Τελευταία Ανάρτηση: Hellena

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)