Ανωνυμία και ασφάλεια στο διαδικτυο
για tor στο ηδη υπαρχον συστημα (αυτο που θα εγκαταστησεις δηλαδη), θα βαλεις απλα το tor (το proxychains δεν χρειαζεται, αφου ουτως'η'αλλως το tor ειναι και συστημα proxies μεταξυ αλλων), και τον tor browser (τον οποιο τον κατεβαζεις απο το torproject). ΑΝ θελεις να περνας απο tor και αλλες εφαρμογες, θελεις αλλο ενα πακετακι το torsocks. το περνας και αυτο. αν δεν σε νοιαζει να βγαζεις αλλες εφαρμογες απο tor, αστο. οι εντολες αυτες που εγραψες, ειναι:...

η πρωτη εντολη κανει εγκατασταση το proxychains δεν ειναι κατι απαραιτητο, αφου το tor απο μονο του λειτουργει ηδη με proxies.

η δευτερη εντολη εγκαθιστα το polipo. αυτο ειναι σαν buffer δεδομενων σε συστηματα με πολλους χρηστες. δεν σε χρειαζεται, οποτε μην το βαλεις τζαμπα

η τριτη εντολη ειναι αυτη που εγκαθιστα το tor. αυτη τη θελουμε. οποτε αυτη τη δινεις για την εγκατασταση του tor.

οι αλλες 2 απλα ξεκινανε τα αντιστοιχα services. δεν χρειαζονται, μιας που μολις εγκατασταθει το tor, φορτωνεται αυτοματα μονο του.

αρχικα κανε εγκατασταση το συστημα στον εξομοιωτη (κατεβασε το virtualbox που ειναι ευκολο και αξιοπιστο), να το δεις, να καταλαβεις περιπου τι παιζει με δαυτο, χωρις να διακινδυνευεις να χαλασει κατι στο βασικο συστημα σου (στο «δικτυο» του εξομοιωτη θα χρησιμοποιησεις το bridged mode, οχι το nat, για λογους ασφαλειας). και για ακομα πιο καλα, βαλε πρωτα ενα παντζουρι στον εξομοιωτη, και μετα βαλε και το λινουκς σαν dual boot, ωστε να δεις πως ακριβως γινεται η διαδικασια, για να μην κανεις λαθος οταν καποια στιγμη το κανεις εγκατασταση κανονικα (αν σκοπευεις να το εγκαταστησεις σαν dual boot παρεα με τα παντζουρια). εκτος και αν δεν σε νοιαζει να ξαποστειλεις τα παντζουρια οταν το εγκαταστησεις, οποτε απλα θα το κανεις εγκατασταση μονο του στον εξομοιωτη.
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
DarkGoth, post: 21327, member: 1051 είπε κι ελάλησε:για tor στο ηδη υπαρχον συστημα (αυτο που θα εγκαταστησεις δηλαδη), θα βαλεις απλα το tor (το proxychains δεν χρειαζεται, αφου ουτως'η'αλλως το tor ειναι και συστημα proxies μεταξυ αλλων), και τον tor browser (τον οποιο τον κατεβαζεις απο το torproject). ΑΝ θελεις να περνας απο tor και αλλες εφαρμογες, θελεις αλλο ενα πακετακι το torsocks. το περνας και αυτο. αν δεν σε νοιαζει να βγαζεις αλλες εφαρμογες απο tor, αστο. οι εντολες αυτες που εγραψες, ειναι:...

η πρωτη εντολη κανει εγκατασταση το proxychains δεν ειναι κατι απαραιτητο, αφου το tor απο μονο του λειτουργει ηδη με proxies.

η δευτερη εντολη εγκαθιστα το polipo. αυτο ειναι σαν buffer δεδομενων σε συστηματα με πολλους χρηστες. δεν σε χρειαζεται, οποτε μην το βαλεις τζαμπα

η τριτη εντολη ειναι αυτη που εγκαθιστα το tor. αυτη τη θελουμε. οποτε αυτη τη δινεις για την εγκατασταση του tor.

οι αλλες 2 απλα ξεκινανε τα αντιστοιχα services. δεν χρειαζονται, μιας που μολις εγκατασταθει το tor, φορτωνεται αυτοματα μονο του.

αρχικα κανε εγκατασταση το συστημα στον εξομοιωτη (κατεβασε το virtualbox που ειναι ευκολο και αξιοπιστο), να το δεις, να καταλαβεις περιπου τι παιζει με δαυτο, χωρις να διακινδυνευεις να χαλασει κατι στο βασικο συστημα σου (στο «δικτυο» του εξομοιωτη θα χρησιμοποιησεις το bridged mode, οχι το nat, για λογους ασφαλειας). και για ακομα πιο καλα, βαλε πρωτα ενα παντζουρι στον εξομοιωτη, και μετα βαλε και το λινουκς σαν dual boot, ωστε να δεις πως ακριβως γινεται η διαδικασια, για να μην κανεις λαθος οταν καποια στιγμη το κανεις εγκατασταση κανονικα (αν σκοπευεις να το εγκαταστησεις σαν dual boot παρεα με τα παντζουρια). εκτος και αν δεν σε νοιαζει να ξαποστειλεις τα παντζουρια οταν το εγκαταστησεις, οποτε απλα θα το κανεις εγκατασταση μονο του στον εξομοιωτη.

κατεβαζω το virtualbox και κανω τις διαδικασιες.Την τελευταια σου παραγραφο δεν κατάλαβα καλα αλλα οκ πιστευω να βρω ακρη.Αυτο με το dual boot εννοω.Εγω τωρα θα βαλω στην εικονικη μηχανη τα linux για να δουλεψω πανω τους.Και αργοτερα το βαζω και σαν βασικο μου.Γιατι να βαλω τα παντζουρια και αυτα στην εικονικη?

Aν μπορεις γράψε μου ολες τις εντολες που πρεπει να βαλω για να κανω τις απαραιτητες εγκαταστασεις..
  Απάντηση
για τα παντζουρια, το ειπα να τα περασεις και αυτα στον εξομοιωτη, ωστε οταν θελησεις να περασεις το λινουκς κανονικα, αλλα να κρατησεις και τα ηδη υπαρχοντα παντζουρια, να εχεις καταλαβει απο πριν στον εξομοιωτη την εγκατασταση του λινουκς μαζι με ηδη υπαρχοντα παντζουρια (για να μην διαγραψεις μετα καταλαθος τα κανονικα παντζουρια). γιατι πες οτι βαζεις καποιο προγραμμα που ειναι μονο για παντζουρια, η, οτι παιζεις καποιο παιχνιδι. να εχεις κρατημενα και τα παντζουρια τουλαχιστον τον πρωτο καιρο, μεχρι να εξοικειωθεις καλα με το λινουκς.
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
DarkGoth, post: 21332, member: 1051 είπε κι ελάλησε:για τα παντζουρια, το ειπα να τα περασεις και αυτα στον εξομοιωτη, ωστε οταν θελησεις να περασεις το λινουκς κανονικα, αλλα να κρατησεις και τα ηδη υπαρχοντα παντζουρια, να εχεις καταλαβει απο πριν στον εξομοιωτη την εγκατασταση του λινουκς μαζι με ηδη υπαρχοντα παντζουρια (για να μην διαγραψεις μετα καταλαθος τα κανονικα παντζουρια). γιατι πες οτι βαζεις καποιο προγραμμα που ειναι μονο για παντζουρια, η, οτι παιζεις καποιο παιχνιδι. να εχεις κρατημενα και τα παντζουρια τουλαχιστον τον πρωτο καιρο, μεχρι να εξοικειωθεις καλα με το λινουκς.

Μάλιστα.οκ παιχταρα μου.οτι αλλη απορια εχω σε ζαλιζω κανονικα?sorry παντως..
  Απάντηση
DarkGoth, post: 21332, member: 1051 είπε κι ελάλησε:για τα παντζουρια, το ειπα να τα περασεις και αυτα στον εξομοιωτη, ωστε οταν θελησεις να περασεις το λινουκς κανονικα, αλλα να κρατησεις και τα ηδη υπαρχοντα παντζουρια, να εχεις καταλαβει απο πριν στον εξομοιωτη την εγκατασταση του λινουκς μαζι με ηδη υπαρχοντα παντζουρια (για να μην διαγραψεις μετα καταλαθος τα κανονικα παντζουρια). γιατι πες οτι βαζεις καποιο προγραμμα που ειναι μονο για παντζουρια, η, οτι παιζεις καποιο παιχνιδι. να εχεις κρατημενα και τα παντζουρια τουλαχιστον τον πρωτο καιρο, μεχρι να εξοικειωθεις καλα με το λινουκς.

Αδερφε εχω χασει νεα σου εδω και καιρο.καταρχην εισαι καλα και κατα δευτερον αν μπορεις να απαντησεις σε καποιες αποριες που εχω
  Απάντηση
Αν κατάλαβα σωστά ο/η Drextell ρώτησε αν μπορεί να σερφάρει άνετα και να "βλέπει" όποιο βίντεο γουστάρει ανώνυμα. Προσωπικά πιστεύω οτι αυτό είναι αδύνατο ακόμα και με Τor over openVPN, αφού θα χρησιμοποιεί και τουλάχιστον TCP σύνδεση έστω και με custom port. Δεδομένου οτι οι webdesigners ειδικά στα μυστήρια sites που υποτίθεται θα μπει είναι σίγουρα γατόνια, είναι αδύνατο χωρίς παραχωρήσεις στην ιδιωτικότητα να το κάνει αυτό. Φοβερά όλα όσα είπε ο DarkGoth α λ λ ά! κατεβάζουμε με τρόπο βίντεο και βλέπουμε, σερφάρουμε με τρόπο και μετά από αρκετό διάβασμα πως να τα χρησιμοποιούμε όλα. Όχι βουρ και παίζουμε τσοντούλες με flasplayers και παρομοίως άλλα. Διορθώστε με αν κάνω λάθος.
Προσοχή επίσης με το Kali. Δε διαβάζουμε ένα οδηγό και μπαμ τεστάρουμε - για εκπαιδευτικούς σκοπούς στόχους - εκτός αν επιθυμούμε να μάθουμε δια του παθήματος... Εγώ προσωπικά το Kali το έχω μόνο για να βλέπω τι εργαλεία - για εκπαιδευτικούς σκοπούς - βγαίνουν. Έχω BSD εγκατάσταση που τα προσαρμόζω και πάλι φείδομαι περιπαιτειώδους συμπεριφοράς.
  Απάντηση
Αν κατάλαβα σωστά ο/η Drextell ρώτησε αν μπορεί να σερφάρει άνετα και να "βλέπει" όποιο βίντεο γουστάρει ανώνυμα. Προσωπικά πιστεύω οτι αυτό είναι αδύνατο ακόμα και με Τor over openVPN, αφού θα χρησιμοποιεί και τουλάχιστον TCP σύνδεση έστω και με custom port. Δεδομένου οτι οι webdesigners ειδικά στα μυστήρια sites που υποτίθεται θα μπει είναι σίγουρα γατόνια, είναι αδύνατο χωρίς παραχωρήσεις στην ιδιωτικότητα να το κάνει αυτό. Φοβερά όλα όσα είπε ο DarkGoth α λ λ ά! κατεβάζουμε με τρόπο βίντεο και βλέπουμε, σερφάρουμε με τρόπο και μετά από αρκετό διάβασμα πως να τα χρησιμοποιούμε όλα. Όχι βουρ και παίζουμε τσοντούλες με flasplayers και παρομοίως άλλα. Διορθώστε με αν κάνω λάθος.
Προσοχή επίσης με το Kali. Δε διαβάζουμε ένα οδηγό και μπαμ τεστάρουμε - για εκπαιδευτικούς σκοπούς στόχους - εκτός αν επιθυμούμε να μάθουμε δια του παθήματος... Εγώ προσωπικά το Kali το έχω μόνο για να βλέπω τι εργαλεία - για εκπαιδευτικούς σκοπούς - βγαίνουν. Έχω BSD εγκατάσταση που τα προσαρμόζω και πάλι φείδομαι περιπετειώδους συμπεριφοράς.
  Απάντηση
Pragma_linux, post: 24269, member: 1793 είπε κι ελάλησε:Αν κατάλαβα σωστά ο/η Drextell ρώτησε αν μπορεί να σερφάρει άνετα και να "βλέπει" όποιο βίντεο γουστάρει ανώνυμα. Προσωπικά πιστεύω οτι αυτό είναι αδύνατο ακόμα και με Τor over openVPN, αφού θα χρησιμοποιεί και τουλάχιστον TCP σύνδεση έστω και με custom port. Δεδομένου οτι οι webdesigners ειδικά στα μυστήρια sites που υποτίθεται θα μπει είναι σίγουρα γατόνια, είναι αδύνατο χωρίς παραχωρήσεις στην ιδιωτικότητα να το κάνει αυτό. Φοβερά όλα όσα είπε ο DarkGoth α λ λ ά! κατεβάζουμε με τρόπο βίντεο και βλέπουμε, σερφάρουμε με τρόπο και μετά από αρκετό διάβασμα πως να τα χρησιμοποιούμε όλα. Όχι βουρ και παίζουμε τσοντούλες με flasplayers και παρομοίως άλλα. Διορθώστε με αν κάνω λάθος.
Προσοχή επίσης με το Kali. Δε διαβάζουμε ένα οδηγό και μπαμ τεστάρουμε - για εκπαιδευτικούς σκοπούς στόχους - εκτός αν επιθυμούμε να μάθουμε δια του παθήματος... Εγώ προσωπικά το Kali το έχω μόνο για να βλέπω τι εργαλεία - για εκπαιδευτικούς σκοπούς - βγαίνουν. Έχω BSD εγκατάσταση που τα προσαρμόζω και πάλι φείδομαι περιπετειώδους συμπεριφοράς.

καταρχην καλησπερα.με λιγα λογια θελω να βλεπω τα βιντεος,η στο skype για παραδειγμα και να ειμαι οσο γινεται πιο ανωνυμος,δεν γουσταρω για παραδειγμα αυτα που λεω με την κοπελα μου στο skype να ειναι εκτεθειμένα.Θελω στα sites και τα βιντεος που βλεπω να ειμαι ασφαλης και ανωνυμος.Γιαυτο και ψαχνω ενα λογισμικο για καθημερινη χρηση και ενα αλλο λογισμικο το οποιο θα μπαινω στο deep web καθαρα για θεμα περιεργειας.Για το δευτερο σκελος εχω κατεβασει τα tails και τα τρεχω στο virtual box
  Απάντηση
Νομίζω οτι ο DarkGoth ήταν παραπάνω από σαφής σε πολλά από τα ερωτήματα. Όπως για το θέμα των chat, στο πως και πότε και ποιο λειτουργικό. Εγώ προσωπικά δεν θα έμπαινα ποτέ για λόγους καθαρής περιέργειας στο deep web.
  Απάντηση
Pragma_linux, post: 24282, member: 1793 είπε κι ελάλησε:Νομίζω οτι ο DarkGoth ήταν παραπάνω από σαφής σε πολλά από τα ερωτήματα. Όπως για το θέμα των chat, στο πως και πότε και ποιο λειτουργικό. Εγώ προσωπικά δεν θα έμπαινα ποτέ για λόγους καθαρής περιέργειας στο deep web.

με τρομαζεις.εγω μεσω tails μπηκα αρκετες φορες αν και δυσκολευπμαι να βρω sites απο deep web καποιες φορες με πεταγε σε αρρψστημενα πραγματα αλλα εβγαινα κατευθειαν..
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  Απορίες σχετικά με ανωνυμία και TOR techrikon 12 4.645 05.10.2016 10:52
Τελευταία Ανάρτηση: psekasmenos
  Ανωνυμία στο skype και στο utorrent leadeR21 4 1.979 03.06.2014 19:02
Τελευταία Ανάρτηση: Ammer
  Ανωνυμία στο Διαδίκτυο: Δικαίωμα ή Κατάχρηση; [μια νομική ματιά] constantinos 3 2.994 03.07.2013 23:14
Τελευταία Ανάρτηση: constantinos
  Protected Search: Μια μηχανή αναζήτησης που υπόσχεται ανωνυμία constantinos 0 947 13.03.2012 00:40
Τελευταία Ανάρτηση: constantinos
  Η ανωνυμία στο Διαδίκτυο constantinos 1 3.614 14.08.2011 15:59
Τελευταία Ανάρτηση: Hellena

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)