Πραξικόπημα στο linuxmint.gr
debianass, post: 21428, member: 1803 είπε κι ελάλησε:@giorgostriant
ΩΩΩΩΩΩ!!! Η μεγαλειότητά σας καταδέχτηκε να επισκεφθεί το osarena; Την άλλη φορά να μας ειδοποιήσετε νωρίτερα να φέρουμε καμιά μπάντα, κανέναν άγημα, κανένα ταρατατζούμ ρε αδελφέ να σας υποδεχτούμε!

Σχεδόν όλες οι απαντήσεις στις προτάσεις μου και στο Linuxmint.gr και σε screenshot απο irc meeting είναι έτσι ακριβώς ειρωνικές και χωρίς λογική απάντηση... Έτσι προφανώς και δεν μπορεί να γίνει συζήτηση... και έτσι επιβεβαιώνεις τον τίτλο που έχεις βάλει εδώ.. αλλά το ποιος έκανε το πραξικόπημα θα το κρίνουν οι πολλοί, ούτε εσύ ούτε εγώ.
  Απάντηση
@ constantinos
Μα δεν υφίσταται καμιά "κοινότητα" στο linuxmint.gr φίλε μου. Αυτό έδειξε η ψηφοφορία. Μόνο 28 άτομα ψήφισαν, κάποιοι από αυτούς εντελώς ανενεργοί.
Γιατί με ενοχλεί αυτό;
Γιατί έχει τον ψευδεπίγραφο τίτλο "επίσημη κοινότητα". Το τι σημαίνει "κοινότητα" το ορίζουν σε κάθε περίπτωση οι χρήστες της. Οχι οι μεγαλειότατοι ιδιοκτήτες του.
Κάποιοι ματώνουν τη στιγμή που μιλάμε για να χτίσουν κοινότητες πάνω στο πνεύμα της αντι-ιεραρχίας, με οριζόντιες δομές και χαρακτηριστικά εντελώς ανταγωνιστικά με τη λογική της ιδιοκτησίας. Θα τους βάλουμε όλους αυτούς στην ίδια μοίρα με τον... Τριανταφύλλου;

Υ.Γ. Κάποιες έννοιες όπως ο "κομμουνισμός" έχουν απονοηματοδοτηθεί στην πράξη (όπως η εσσαική κοινοκτημοσύνη -που μεταγενέστερα ονομάστηκε "χριστιανισμός"). Οπότε δε μπορεί να τις επικαλεστεί κανείς χωρίς να τις επαναπροσδιορίσει. Αν παραπάνω λέγοντας "κομμουνισμό" εννοείς κάποιο σύστημα σαν της πρώην ΕΣΣΔ, τότε δε βλέπω που διαφέρει από τον καπιταλισμό. Στο ότι το αφεντικό είναι "κομμουνιστής"; Ας σοβαρευτούμε, ναι;
СМЕРТЬ НАСИПЬИКАМ ТРУДЯШИХСЯ
  Απάντηση
@ constantinos
Μα δεν υφίσταται καμιά "κοινότητα" στο linuxmint.gr φίλε μου. Αυτό έδειξε η ψηφοφορία. Μόνο 28 άτομα ψήφισαν, κάποιοι από αυτούς εντελώς ανενεργοί.
Γιατί με ενοχλεί αυτό;
Γιατί έχει τον ψευδεπίγραφο τίτλο "επίσημη κοινότητα". Το τι σημαίνει "κοινότητα" το ορίζουν σε κάθε περίπτωση οι χρήστες της. Οχι οι μεγαλειότατοι ιδιοκτήτες του.
Κάποιοι ματώνουν τη στιγμή που μιλάμε για να χτίσουν κοινότητες πάνω στο πνεύμα της αντι-ιεραρχίας, με οριζόντιες δομές και χαρακτηριστικά εντελώς ανταγωνιστικά με τη λογική της ιδιοκτησίας. Θα τους βάλουμες όλους αυτούς στην ίδια μοίρα με τον... Τριανταφύλλου;
  Απάντηση
Και για να ξεκαθαρίσω κάτι, ώστε να μην υπάρχουν παρερμηνείες, αναφέρομαι για τον Γιώργο και αυτά είναι που ξέρω έμπρακτα.
Αυτό δεν σημαίνει πως ταυτίζομαι στα υπόλοιπα. Για παράδειγμα, δεν θεωρώ τον Versys άνθρωπο εμπιστοσύνης και ακέραιου χαρακτήρα. Ούτε τον lucino.
Και με τον Talo έχω διαφωνίες σε προσωπικό επίπεδο, μα τον θεωρώ άξιο και ικανό. Προσωπικά θα του έδινα δικαιώματα διαχείρισης του osarena, για να το κάνω πιο σαφές.

Κατά τ' άλλα ναι, στην αυτοδιαχείριση, μα όπα στην ασφάλεια bro.
ΕΝΑΣ IT πρέπει να υπάρχει. ΕΝΑΣ. Ευνόητο προφανώς το γιατί.

Τέλος, πιστεύω πως οι άνθρωποι τις περισσότερες φορές, μιλάμε εν θερμώ και ταΐζουμε το κτήνος της κόντρας.
Μάλλον κάτι τέτοιο συμβαίνει και εδώ και κάποιοι μιλάτε και πραξατε εν θερμώ.
Ω, ευγενικοί μου άνθρωποι, η ζωή είναι σύντομη. Αν ζούμε, ζούμε για να πατήσουμε πάνω στα κεφάλια των βασιλιάδων.
  Απάντηση
debianass, post: 21431, member: 1803 είπε κι ελάλησε:@ constantinos
Γιατί με ενοχλεί αυτό;
Κάποιοι ματώνουν τη στιγμή που μιλάμε για να χτίσουν κοινότητες πάνω στο πνεύμα της αντι-ιεραρχίας, με οριζόντιες δομές και χαρακτηριστικά εντελώς ανταγωνιστικά με τη λογική της ιδιοκτησίας. Θα τους βάλουμε όλους αυτούς στην ίδια μοίρα με τον... Τριανταφύλλου;
Κοίτα, το επίσημη το φέρνει σωστά, επειδη έχει αναγνωριστεί.

Μήπως αυτό το που μόνο 28 άτομα ψήφισαν, θα πρέπει να το δείτε (άπαντες) και με αντίστροφη λογική;
Ω, ευγενικοί μου άνθρωποι, η ζωή είναι σύντομη. Αν ζούμε, ζούμε για να πατήσουμε πάνω στα κεφάλια των βασιλιάδων.
  Απάντηση
Καλά τώρα. Αν χρειάζεται να δημιουργηθούν διαμάχες υπάρχουν πολλές αφορμές.
Θα μπορούσα για παράδειγμα να βγω και να πω, πως δεν αποδέχομαι την κοινότητα γιατί είναι σεξιστική. Δεν υπάρχει ούτε μια γυναίκα moderator.

Και εγώ νομίζω πως έχει να κάνει με προσωπικά και ίσως κούραση ορισμένων, μα αυτό είναι άσχετο, η κοινότητα θα πρέπει να είναι υπεράνω αυτών.
Καλά, τα λεφτά το καταλαβαίνω. Την αγάπη ρε σεις, πως την πήραν;
  Απάντηση
@constantinos
Προφανώς έχεις κι εσύ τις απόψεις σου όπως έχω κι εγώ τις δικές μου περί τεχνικής πολιτικής. Ομως το ζήτημα δεν είναι τεχνικό. Είναι πρώτα και κύρια θέμα του ποιός αποφασίζει.
Με λίγα λόγια, συμφωνείς ότι μπορώ εγώ αύριο να ανοίξω ένα μαγαζί που να πουλάει ρουχισμό north face και salomon με την ονομασία "Αναρχική Συλλογικότητα Τάδε" αρκεί να έχει την αναγνώριση της... Ισπανικής CNT;
Στην "επίσημη κοινότητα" linuxmint.gr προφανώς τις αποφάσεις τις παίρνει ένας μονάρχης ελέω θεού. Εσύ σαν χρήστης linux αυτό το βρίσκεις φυσιολογικό θες να μου πεις;
  Απάντηση
@ Evi
Σίγουρα μπαίνουν κάποιοι προσωπικοί παράγοντες. Αλλά εσύ σαν σκεπτόμενος άνθρωπος δε διακρίνεις το πρόβλημα δομών; μόνο κάποιους παλιοχαρακτήρες;
  Απάντηση
debianass, post: 21431, member: 1803 είπε κι ελάλησε:Κάποιες έννοιες όπως ο "κομμουνισμός" έχουν απονοηματοδοτηθεί στην πράξη (όπως η εσσαική κοινοκτημοσύνη -που μεταγενέστερα ονομάστηκε "χριστιανισμός"). Οπότε δε μπορεί να τις επικαλεστεί κανείς χωρίς να τις επαναπροσδιορίσει. Αν παραπάνω λέγοντας "κομμουνισμό" εννοείς κάποιο σύστημα σαν της πρώην ΕΣΣΔ, τότε δε βλέπω που διαφέρει από τον καπιταλισμό. Στο ότι το αφεντικό είναι "κομμουνιστής"; Ας σοβαρευτούμε, ναι;
Όχι, δεν διαφέρει ο κρατικός καπιταλισμός, χιουμοριστικά το έθεσα.
Άλλωστε, στην ελλάδα, κομμουνισμός είναι αυτό που λέει η Λιάνα και ο Κουτσουμπας. (ΝΕΤΙ?)
debianass, post: 21436, member: 1803 είπε κι ελάλησε:@constantinos
Προφανώς έχεις κι εσύ τις απόψεις σου όπως έχω κι εγώ τις δικές μου περί τεχνικής πολιτικής. Όμως το ζήτημα δεν είναι τεχνικό. Είναι πρώτα και κύρια θέμα του ποιός αποφασίζει.
Με λίγα λόγια, συμφωνείς ότι μπορώ εγώ αύριο να ανοίξω ένα μαγαζί που να πουλάει ρουχισμό north face και salomon με την ονομασία "Αναρχική Συλλογικότητα Τάδε" αρκεί να έχει την αναγνώριση της... Ισπανικής CNT;
Στην "επίσημη κοινότητα" linuxmint.gr προφανώς τις αποφάσεις τις παίρνει ένας μονάρχης ελέω θεού. Εσύ σαν χρήστης linux αυτό το βρίσκεις φυσιολογικό θες να μου πεις;
Μια linux κοινότητα με τίποτα δεν θα μπορούσε να έχει την παραμικρή αναρχική δομή.
Οι κοινότητες από κάποιο σημείο και έπειτα έχουν ιεραρχία.
Στις τεχνολογικές αυτό γίνεται για λόγους ασφαλείας, είναι παραπάνω από προφανές αυτό. Δεν γίνεται να έχουμε 10 άνθρωποι πρόσβαση στο cpanel. Το έχουμε κάνει και το ξέρουμε, το αποτέλεσμα ήταν ολέθριο και μας ακολουθεί ως σήμερα.

Στις περιπτώσεις λοιπόν αυτές, γίνεται η ψηφοφορία, όχι για να είναι κατασταλτική, μα για ανοικοδόμηση.
Όταν λοιπόν, υπάρχει ισότιμη admin πρόσβαση στο πάνελ του φόρουμ που είναι το πρόβλημα;
Αυτό δεν έχω καταλάβει.
Ας εκλεγούν λοιπόν admins από αυτά τα άτομα στην υπάρχουσα κοινότητα, χωρίς κανείς να σκοτίζεται για την ασφάλεια, hosting, κλπ. Πού το κακό;

Κατά τ' άλλα, έχεις τα respect μου για την ανάλυση που έκανες περί του ελευθεριακού (του καλού, όχι αυτού των φιλελέ) χαρακτήρα της κοινότητας ή μάλλον καλύτερα της συλλογικότητας που θα οδηγούνταν σταδιακά σε κολεκτιβισμό.
  Απάντηση
@ constantinos
Μιας κι αναφερθήκαμε στον "κομμουνισμό", θα πιαστώ από κάτι που έλεγε ο Βλαδίμηρος Ίλιτς Ουλιάνωφ (Λένιν από το επώνυμο της συντρόφου του), αδελφός του καταδικασθέντα κι εκτελεσθέντα για την απόπειρα δολοφονίας του Τσάρου, Αλέξανδρου Ουλιάνωφ (πράγμα που αγνοούν επιδεικτικά οι τηλεπερσόνες Λιάνες κι οι ταβλαδόροι σαν τον Κουτσούμπα):
Βλέπεις το δέντρο και χάνεις το δάσος.

Προφανώς μια κοινότητα linux δεν είναι ούτε αναρχική ούτε κομμουνιστική ούτε φιλελέ. Είναι όμως μια κοινότητα. Κι όπως έλεγαν και λένε οι υλιστές, το καθετί είναι αυτό που είναι από τα χαρακτηριστικά του. Το να πλακωθώ στα πιτόγυρα και στα κοψίδια ίσως δε με κάνει παλιάνθρωπο, σίγουρα όμως δε με κάνει vegeterian. Ετσι και η ύπαρξη αφεντικού σε μια ομάδα ανθρώπων της στερεί εξ ορισμού το χαρακτήρα της κοινότητας.

Αν η κοινότητα κρίνει ότι θα πρέπει να υπάρχει συντονιστής τότε εκλέγει συντονιστή. Αν κρίνει ότι πρέπει να υπάρχει διαχειριστική ομάδα εργασίας τότε εκλέγει τέτοια. Αν κρίνει ότι για λόγους ασφάλειας πρέπει να υπάρχει ένας κλειδοκράτορας τότε εκλέγει κλειδοκράτορα.
Το πρόβλημα είναι πάντα το ποιός κρίνει τι.

Στην περίπτωση του linuxmint.gr ο μόνος που κρίνει είναι ο Τριανταφύλλου χωρίς να τον εκλέξει κανείς, με την εξουσία της ιδιοκτησίας του και μόνο. Δηλαδή θα μπορούσε κανείς να την αποκαλέσει κοινότητα μόνο στην περίπτωση που το μοναδικό της μέλος ήταν ο ίδιος ο Τριανταφύλλου. Κι εδώ που τα λέμε κατα κει βαδίζει....
  Απάντηση

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)