Πραξικόπημα στο linuxmint.gr
@ ashurbanipal

Εκτιμώ ότι διαχώρισες (έστω και αργά) τη θέση σου, αλλά το ότι έλεγες ότι είχες άλλες υποχρεώσεις είναι γεγονός. Πιθανότατα να κάνω λάθος που το εξέλαβα σαν ξενέρωμα από δικής σου πλευράς.
Αλλά δεν εννοούσα απαραίτητα εσένα. Και ο asterion για παράδειγμα είχε απομακρυνθεί για ανάλογους λόγους, μάλιστα η πρώτη δημοσίευση που -ανεξάρτητα από το περιεχόμενό της- εξέτρεψε τη διαδικασία παρεμβαίνοντας σαν ομάδα σε διαδικασία ατόμων, είχε τη δική σου υπογραφή αλλά όχι του asterion.
Ας αφήσουμε όμως τους άλλους στη ησυχία τους, δε θα τους άρεσε να συζητάμε ερήμην τους.

Οπως είναι γεγονός ότι η πρόταση για να γίνει η ψηφοφορία νωρίς ήταν δική σου κι έκανες μεταβολή όταν διαφώνησε ο talos.
Και πάλι μπορείς να ισχυριστείς ότι πείστηκες με επιχειρήματα που έκρινες σωστά. Αυτό δε σημαίνει κατ'ανάγκη ότι είσαι ακόλουθος. Δεν είναι κάτι που μπορεί να αποδειχτεί υπεράνω πάσης αμφιβολίας καθώς έχει άμεση εξάρτηση από την υποκειμενικότητά σου που μόνο αυθαίρετα -ομολογουμένως- θα μπορούσε να ερμηνεύσει κάποιος άλλος.

Για να μη μακρυγορούμε, από τη στιγμή που διαχωρίζεις τη θέση σου τώρα, ακόμα κι αν το στοίχημα έχει ήδη χαθεί και η όποια διαδικασία επιχειρήθηκε στο linuxmint.gr πήγε άπατη, ακόμα κι αν υπήρξες ακόλουθος δεν είσαι πλέον.

Μακάρι όσοι προδόθηκαν από σωτηράκηδες που ακολούθησαν να καταλάβουν κάποτε ότι δεν πρόκειται να βρούν λύση στην ανάθεση και να χαράξουν το δικό τους δρόμο. Αλλά που....
СМЕРТЬ НАСИПЬИКАМ ТРУДЯШИХСЯ
  Απάντηση
Συμπέρασμα, εφόσον οι χρήστες δεν είναι άξιοι να σωθούν, όπως θέλω εγώ και για να τους προστατεύσω απο idiot-κτήτες και επίδοξους σωτήρες έκανα τα πάντα να τους πρήξω τα αρχίδια να τους γαμήσω ψυχολογικά γιατί δεν τους αξίζει.

Ποίος σώζει τους χρήστες από από επίδοξους ηγέτες ;;
Αλλά δεν διάλεξαν εμένα που ξέρω τον σωστό δρόμο να τους σώσω οι άχρηστοι.
Και τα κατάφερα μια χαρά με τον αγώνα που έδωσα, ώστε να μην αλλάξει κάτι που δεν έκανα εγώ.
Ποιος είναι επίδοξος σωτήρας λοιπόν; Εοοο ;;;

Και αν ο επόμενος μαλάκας πιστέψει πως τα πράγματα μπορεί να είναι αλλιώς, πως οι άνθρωποι μπορούν χωρίς αφεντικά, πως η συνεννόηση ο αλληλοσεβασμός και η δημιουργία ενός άλλου κόσμου είναι ένας ορατός στόχος, τότε σκατά στα μούτρα του.

Γιατί η χρήση της μιας εθελοντικής προσφοράς στον ελεύθερο χρόνο σου και η ικανότητα σου να βοηθήσεις είναι λαμογιά. Γιατί αν δεν βαρέσεις 5-10 φασίστες για πρωινό δεν είσαι ούτε άξιος ούτε ικανός να σταθείς καν δίπλα σε κάτι επαναστάτες. Που είναι οι μεγαλύτεροι σύμμαχοι των πραγμάτων και που υποτεθείτε πως πολεμάνε.

Δηλώνω ένοχος ως επίδοξος σωτήρας και ηγετίσκος. Είμαι ο εχθρός, και ένοχος για άλλο τα παραπάνω καθώς και για το σούβλισμα του Αθανάσιου Διάκου, την πτώση της Κωνσταντινούπολης και των Θερμοπυλών, την παράδοση του ΕΑΜ στην Βάρκιζα και τα μνημόνια τον καπιταλισμό και το AIDS. Όλα τα έκανα το λαμόγιο για τα φράγκα και για την δόξα. Από αυτή την ιστορία είναι γνωστό ότι έβαλα πολλά λεφτά στην τσέπη και κάνω θραύση με την επαναστατικότητα μου στις συντρόφισσες.

Ευτυχώς όμως που υπάρχουν άτομα που μας ξεσκεπάζουν και δίνουν έμπνευση και παράδειγμα σε όλους που θέλουν να δώσουν αγώνες για μια καλύτερη κοινωνία στο μέλλον. Σου αξίζουν θερμά συγχαρητήρια 1.000 μπράβο. Θα λέει ο καθένας με αγωνιστικό παλμό. Με ποιους πάω να μπλέξω ο μαλάκας.

Δεν νομίζω πως έχει κανένα νόημα η συνέχιση της κουβέντας, τουλάχιστον όσο συμμετέχουν τοξικά άτομα. Αν υπάρχουν άτομα που επιθυμούν να συνεχιστεί η κουβέντα ας συνεχιστεί. Αλλά θα ζητήσω τα τοξικά άτομα είτε να αποβληθούν από την κουβέντα, είτε να μου ζητηθεί να διαγράψω τον λογαριασμό μου. Και περί αυτού ας σκεφτεί ο καθένας ότι θέλει.

Τσίπρας
  Απάντηση
Ο πσέκα-μαν από το πολύ σπρέι πιπεριού που έχει φάει στις διάφορες διαδηλώσεις, έχει μπερδέψει το νήμα με την Οκτωβριανή επανάσταση, τον εμφύλιο και ότι άλλο κατεβάσει η κούτρα του. Αντί να πει ωχ τι πάθαμε με τις βλακείες που πρώτο έγραψα και να συνειδητοποιήσει ότι ο λόγος προτρέχει της σκέψης.
Γράφει Πραξικόπημα, όχι να πει αφερεγγυότητα, δολοπλοκία, ανέντιμη συμπεριφορά, ασυνέπεια, αχαριστία, κτλ στο linuxmint.gr, πραξικόπημα αφού του πήρανε την κουτάλα και την μοναδική καρέκλα εξουσίας που είχε ποτέ στην ζωή του.

Να δούμε πόσο θα συνεχίσει τις πζζεκασμένες παπαριές του.
  Απάντηση
Πλάκα στην πλάκα το ξεκατινάζ πουλάει. Το "μνημόσυνο" της δήθεν κοινότητας του linux mint μέσα σε 2 μέρες έχει ξεπεράσει τα 1000 pageviews*.

Μη φεύγετε, κάτι μου λέει πως όπου νάναι θα σκάσει κι ο "επίσημος κοινοτάρχης" να το κάνουμε συμπούρδελο.

*Κάθε άλλο παρά ειλικρινές ενδιαφέρον σημαίνουν τα pageviews. Η συζήτηση στο linuxmint έγραψε γύρω στις 10.000. Από αυτές ψήφισαν 35 άτομα (έγκυρα κι άκυρα) ενώ δε δήλωσε διαθεσιμότητα ούτε ένας.
"Δεν κάνω τίποτα, δε με αφορά τίποτα, ενδιαφέρομαι για όλα. Είμαι Τηλεθεατής" (Ανωνύμου του Αίλοινος)
  Απάντηση
Βλέπεις όταν σκέφτεσαι πριν γράψεις; Ο "επίσημος κοινοτάρχης" αποκαλείς τον girgostriant και έτσι είναι αφού αυτός ηγείται της κοινότητας που σίγουρα με αγώνα και προσπάθεια δημιούργησε. Από εκεί και πέρα με την συμμετοχή και την συνεισφορά όλων των χρηστών έφτασε όπου έφτασε το linuxmint.gr.
Σίγουρα έκανε λάθη υποθέτω και ο ίδιος το γνωρίζει, όπως κάναμε όλοι μας ο καθένας σε διαφορετικό βαθμό, για αυτό και το linuxmint.gr έφτασε σε αυτό το σημείο της απραγίας.
Από την άλλη μην ρίχνουμε και όλες τις ευθύνες σε εμάς τους χρήστες του Linux, όταν τώρα είδαμε τις επιτυχίες πωλήσεων της MS στην Ελλάδα, αφού χαριστήκανε πάνω από 300.000 υπολογιστές και tablet. Έτσι τραβήξανε τον κόσμο πάλι στα Windows, όπου πάλι μετά από δυο, τρία χρόνια αυτό θα ξεθυμάνει και θα σταφούν πάλι στο Linux.
Φυσικά εάν το Linux δεν επαναλαμβάνει τα λάθη του παρελθόντος επιτρέποντας παρελθοντικά bug, να επανέρχονται.
Τώρα στο θέμα μας, πάντα υπάρχει χώρος συνεργασίας, χωρίς δικηγόρους κτλ στην ανοιχτή κοινότητα αρκεί να βρεθεί το σημείο της συνεργασίας. Ο talos θα μπορούσε να ηγηθεί της κοινότητας του linuxmint.gr και όταν λέω να ηγηθεί επειδή ο giorgostriant, είναι επιχειρηματίας και καλά κάνει ο άνθρωπος να δώσει περισσότερες δυνατότητες και αρμοδιότητες στον talos. O talos από τις τελευταίες τοποθετήσεις του, διακρίνω ότι τον ωρίμασε αυτή η επίπονη διαδικασία και είναι έτοιμος για αυτό το εγχείρημα.
Επίσης διακρίνω ότι θα πράξει σωστά στην επιλογή των διάφορων συντονιστών του φόρουμ, αφού αυτή η διαδικασία φιλτράρισε άτομα και καταστάσεις.
Τώρα εάν καμία προσπάθεια από τα προαναφερόμενα δεν ευοδώσει, υπάρχει και η ανοιχτή πρόταση συνεργασίας εάν δεν κάνω λάθος του constantinos εδώ στο osarena.
Όπως επίσης για αυτόνομη προσπάθεια, όμως οι παχιές αγελάδες τελείωσαν.
Η ζωή είναι γεμάτη προσκλήσεις, απορρίψεις και προκλήσεις για τον καθένα και καθεμία από εμάς.
  Απάντηση
asinoro, post: 24174, member: 1760 είπε κι ελάλησε: [...]
Τώρα εάν καμία προσπάθεια από τα προαναφερόμενα δεν ευοδώσει, υπάρχει και η ανοιχτή πρόταση συνεργασίας εάν δεν κάνω λάθος του constantinos εδώ στο osarena.
[...].

Δεν είχα σκοπό να αναμειχτώ ξανά στο θέμα, μα βλέπω καποιες απόψεις που είναι ώριμες (ashurbanipal), τον talo να μιλάει έξω από τα δόντια (και πολύ καλά κάνει) και πιο παλιά μια προδιάθεση του gtriamt να βρεθεί λύση.
Δεν ξέρω τι μεσολάβησε και ούτε κρίνω, όμως η παρέμβασή μου είναι για το τελευταίο που αναφέρεις.
Έχει γραφεί ξεκάθαρα εδώ μέσα πως το κάθε osarena δεν θα πρέπει να έχει παραπάνω επισκεψιμότητα από την οποιαδήποτε κοινότητα και ούτε λειτουργεί ανταγωνιστικά σε αυτές, μα συμπληρωματικά και αυτό αν και εφόσον. Και όσο ξέρω όλοι οι άνθρωποι του, είναι υπέρ της ύπαρξης μια δυνατής κοινότητας του Mint, όπως και κάθε άλλης διανομής. Συνεπώς, ας υπάρξει προσανατολισμός προς τα εκεί και ας μην αναμασιούνται τα ίδια και τα ίδια.

ΒΡΕΙΤΕ ΜΙΑ ΛΥΣΗ ΤΩΡΑ. Λάθη έχουν γίνει και θα ξαναγίνουν, όλοι κάνουμε λάθη και ουδείς άσφαλτος όπως έχει πει και η εθνική μας star. Και αν έχει σημασία η γνώμη μου να την ξαναπώ, πως πιστεύω ότι ουδείς ενέργησε με κακές προθέσεις.
Επομένως, φτάνουν τα ειδώλια κατηγορούμενων και οι έξωθεν αλληλοκατηγορίες. Όλοι ενεργούν για καλό, μα σαν σαν άνθρωποι χάνουμε την μπάλα αρκετές φορές και κάνουμε ολέθρια σφάλματα.
Μπορεί να σωθεί η υπάρχουσα κοινότητα που έχει και μια βάση δεδομένων; Αν ναι, ας ξεπεράσετε τους εαυτούς σας και να γίνει. Αν δεν μπορεί ας ξεπηδήσει ένα νέο σχήμα. Ο χρόνος θα δείξει άλλωστε.
Προφανώς το osarena με τα δυνατά του ranks θα χιτάρει την όποια προσπάθεια προκειμένου να την βοηθήσει. Όμως, αυτό είναι θέμα των ανθρώπων της κοινότητας πρώτα από όλα.
Μηδενός εξαιρουμένου από όσους έχετε γράψει σε αυτό το θρεντ είναι ολοφάνερο πως έχετε γνώσεις και διάθεση.
  Απάντηση
Hellena, post: 24178, member: 58 είπε κι ελάλησε:Δεν είχα σκοπό να αναμειχτώ ξανά στο θέμα, μα βλέπω καποιες απόψεις που είναι ώριμες (ashurbanipal), τον talo να μιλάει έξω από τα δόντια (και πολύ καλά κάνει) και πιο παλιά μια προδιάθεση του gtriamt να βρεθεί λύση.

Δεν ξέρω τι μεσολάβησε και ούτε κρίνω, όμως η παρέμβασή μου είναι για το τελευταίο που αναφέρεις.

Έχει γραφεί ξεκάθαρα εδώ μέσα πως το κάθε osarena δεν θα πρέπει να έχει παραπάνω επισκεψιμότητα από την οποιαδήποτε κοινότητα και ούτε λειτουργεί ανταγωνιστικά σε αυτές, μα συμπληρωματικά και αυτό αν και εφόσον. Και όσο ξέρω όλοι οι άνθρωποι του, είναι υπέρ της ύπαρξης μια δυνατής κοινότητας του Mint, όπως και κάθε άλλης διανομής. Συνεπώς, ας υπάρξει προσανατολισμός προς τα εκεί και ας μην αναμασιούνται τα ίδια και τα ίδια.

ΒΡΕΙΤΕ ΜΙΑ ΛΥΣΗ ΤΩΡΑ. Λάθη έχουν γίνει και θα ξαναγίνουν, όλοι κάνουμε λάθη και ουδείς άσφαλτος όπως έχει πει και η εθνική μας star. Και αν έχει σημασία η γνώμη μου να την ξαναπώ, πως πιστεύω ότι ουδείς ενέργησε με κακές προθέσεις.

Επομένως, φτάνουν τα ειδώλια κατηγορούμενων και οι έξωθεν αλληλοκατηγορίες. Όλοι ενεργούν για καλό, μα σαν σαν άνθρωποι χάνουμε την μπάλα αρκετές φορές και κάνουμε ολέθρια σφάλματα.

Μπορεί να σωθεί η υπάρχουσα κοινότητα που έχει και μια βάση δεδομένων; Αν ναι, ας ξεπεράσετε τους εαυτούς σας και να γίνει. Αν δεν μπορεί ας ξεπηδήσει ένα νέο σχήμα. Ο χρόνος θα δείξει άλλωστε.

Προφανώς το osarena με τα δυνατά του ranks θα χιτάρει την όποια προσπάθεια προκειμένου να την βοηθήσει. Όμως, αυτό είναι θέμα των ανθρώπων της κοινότητας πρώτα από όλα.

Μηδενός εξαιρουμένου από όσους έχετε γράψει σε αυτό το θρεντ είναι ολοφάνερο πως έχετε γνώσεις και διάθεση.

Καλησπέρα Έλενα.

Ναι, ιδανικό το να βρεθεί μια λύση. Όπως είπα τόσες φορές, θεωρώ ντροπιαστική την κατάσταση. Αυτό δεν σημαίνει πως θεωρώ κατ' ανάγκη τον εαυτό μου μέρος μιας ιδανικής λύσης. Εξ' αρχής ξεκαθάρισα πως ποτέ δεν είχα "βλέψεις" για ρόλους και πόστα - ποτέ δεν ήθελα να το παίξω "κοινοτάρχης" , ούτε έχω λόξα με το adminιστριτοριλίκι ή το moderation.

Στο linuxmint.gr μπήκα ως χρήστης μόνο και μόνο για να βοηθήσω όποτε και όσο μπορώ. Αυτό κι έκανα, με μόνο γνώμονα το να συμβάλω όσο γίνεται μπας και βελτιωθούν κάποια πράγματα, ενώ δεν έτρεχα καν Linux mint στα μηχανήματα μου. Δηλαδή μπήκα εξ' αρχής σε μια κοινότητα να βοηθήσω στο να δίνονται απαντήσεις σε κάποια πράγματα ενώ δεν χρησιμοποιούσα καν τη διανομή...

Στην πορεία έβαλα σε ένα virtual machine μιντ μόνο και μόνο για την περίπτωση που δεν απαντούσε κανείς άλλος για μεγάλο διάστημα. Για να μπορώ δλδ να κοιτάξω κάποιο πρόβλημα σχετικό με cinnamon κτλ αν πχ τύχαινε να λείπουν οι άλλοι ή αργούσε να έρθει απάντηση από κάποιον άλλον.

Το να μπω στο staff προέκυψε αργότερα χωρίς να έχω τέτοιες επιδιώξεις. Ήμουν ενεργός κυρίως στο irc εξ αρχής, όπου σποραδικά εμφανίζονταν χρήστες που ζήταγαν εκεί βοήθεια ή πληροφορίες για κάτι επείγον, χωρίς να έχουν κάνει εγγραφή στο φόρουμ. Πάντα προσπαθούσα να βοηθήσω.

Μου πρότειναν αργότερα να μπω στο team και δέχτηκα, χωρίς ποτέ να αλλάξουν οι λόγοι για τους οποίους έγινα μέλος. Εξάλλου ούτε με θεωρώ κανέναν υπέρτατο Linux guru, ούτε είχα τον χρόνο να αφοσιωθώ όσο ίσως κανείς θα έκανε αν είχε τέτοιες βλέψεις...

Μετά από μερικές βδομάδες μόλις, όταν είδα το καθεστώς λειτουργίας έφριξα φυσικά...

Το να προσφέρει το osarena την βοήθειά του είναι κάτι που θεωρώ εσωτερικό χρέος καθενός που πιστεύει και προωθεί το openness σε διαδικασίες, λογισμικό κτλ. Και μιλάω για εσωτερικό χρέος και όχι για υποχρέωση, ανοίγοντας μια παρένθεση: Κανείς δεν έχει υποχρέωση να κάνει ΤΙΠΟΤΑ εθελοντικά. Γι αυτό ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μπορεί να απαιτεί και να επιβάλει τον τρόπο και το πλαίσιο με τον οποίο θα προσφέρει κάποιος στον ελεύθερό του χρόνο*. Αυτό μπορεί να γίνει στην καταρχήν κοινή συμφωνία για το πλαίσιο, με γνώμονα τους κοινούς στόχους. Δυστυχώς, επειδή δεν ήταν κατανοητό και αποδεκτό από όλους τους συμμετέχοντες της αρχικής κίνησης (δεν αναφέρομαι σε asterion, constantine, talos), προέκυψαν πιεστικές καταστάσεις και εντάσεις που ήταν ψυχοφθόρες και χρονοβόρες σε τέτοιο βαθμό ώστε τελικά να χάσουν όλοι το κέφι τους.
Όταν πια δεν έχεις κέφι να κάνεις κάτι, καλύτερα να μην το κάνεις.

Τα υπόλοιπα είναι λίγο ή πολύ γνωστά.

Ας μην επανέλθω κι ας μην το κάνει κανένας άλλος. Ας δούμε επιτέλους τι γίνεται από εδώ και πέρα.

Από την πλευρά μου, οι στόχοι και οι βλέψεις μου δεν άλλαξαν: Θα με έκανε χαρούμενο να δημιουργηθεί μια κοινότητα που δεν θα είναι μαγαζί κάποιου. Ας μην αναλωθούμε εκ των προτέρων στο πως ακριβώς θα λειτουργεί: θεωρώ πως αυτό θα πρέπει να γίνει όταν η κοινότητα θα έχει πρόθυμους να γίνουν μέλη. Με λίγα λόγια, ας μην προσπαθήσουμε να στήσουμε μια βιτρίνα με μια εκτενή λίστα κανόνων λειτουργίας ανακοινώνοντας "ανοίξαμε και σας περιμένουμε, έτσι είναι take it or leave it". Αυτό είναι κάτι που με χαλάει κάπως...

Στο δικό μου μυαλό, θα πρέπει να σχηματιστεί αρχικά ένα πολύ γενικό πλαίσιο για το πνεύμα και την κατεύθυνση της κοινότητας. Οι τρόποι και οι κανόνες, να σχηματιστούν από τους συμμετέχοντες στην συνέχεια.

Δηλαδή για να το κάνω 50αράκια: 5-10 βασικές αρχές λειτουργίας εξ αρχής (π.χ. η κοινότητα δε θα ανήκει σε κανέναν, δεν θα υπάρχουν "κοινοτάρχες" κι αρχηγοί), και οι υπόλοιποι κανόνες που θα σχηματιστούν στην πορεία από τα μέλη. Οι κανόνες αυτοί θα πρέπει να είναι προς το πνεύμα που εκφράζουν οι βασικές αρχές, λαμβάνοντας υπόψιν τις ανάγκες και τις δυνατότητες που υπάρχουν. Όταν δούμε πως δεν υπάρχει ανάγκη, θέληση ή δυνατότητα να υπηρετηθεί το πνεύμα που εκφράζουν οι βασικές αρχές, τότε χρέος όλων θα είναι η λύση της κοινότητας. Τόσο απλά και τόσο όμορφα.

Σε ένα τέτοιο πλαίσιο με μια ομάδα ανθρώπων που γουστάρω να συνεργαστώ, να συνδιαμορφώσω, που γουστάρω να πιω και μια μπύρα στην τελική (αν ποτέ βρεθούμε μιας και είμαι μακριά), θα με ενδιέφερε να εμπλακώ. Ξεκαθαρίζω ξανά πως ούτε τον τρελό ελεύθερο χρόνο έχω, ούτε είμαι κανένας μέγα-guru... Όμως ό,τι μπορώ θα το κάνω. Αυτό εξάλλου ήταν και το "σύμφωνο e-συμβίωσης" με τους asterion, constantine, talos. Τόσο απλά, τόσο ανθρώπινα.. Στην πορεία χάλασαν τα πράγματα. Δεν άλλαξε κανένας από εμάς. Οι συνθήκες άλλαξαν από έξω...

Στο δια ταύτα: Εγώ είπα πως το φαντάζομαι. Αντίστοιχες και παραπλήσιες γνώμες έχουν εκφραστεί και από άλλους, ενώ υπήρξε και μια ομάδα ανθρώπων πρόθυμη να τρέξει πράγματα σε ένα πλαίσιο που αποδέχθηκαν οι χρήστες του linuxmint.gr που έδειξαν ενδιαφέρον. Οι συζητήσεις που προηγήθηκαν και η απόφαση των μελών του linuxmint.gr αποτελεί για μένα μεγάλη παρακαταθήκη και μπούσουλας για το πως πρέπει να γίνουν τα πράγματα. Όποια κίνηση γίνει από εδώ και πέρα (με ή χωρίς εμένα) θα πρέπει να είναι σε ένα τουλάχιστον συμβατό πνεύμα με αυτό που αποφασίστηκε από τους χρήστες πριν ο "ιδιοκτήτης" και αυτόκλητος "εγγυητής της ευμάρειας του φόρουμ" κλείσει τα σχετικά thread.

Αν πχ οι asterion, constantine, talos συν όποιους άλλους ενδιαφέρονται συμφωνούν να ανοίξει ξανά το θέμα, εγώ είμαι μέσα.

Αν είναι οι asterion, constantine, talos σύμφωνοι, εγώ είμαι μέσα.

Με κατανόηση όμως και χωρίς πολεμικές διαθέσεις από ΚΑΝΕΝΑΝ (προφανώς δεν αναφέρομαι στους asterion, constantine, talos).

Δεν ζητάω να μην υπάρχουν διαφωνίες και κριτική. Λέω όμως πως δεν θα είχα καμιά διάθεση να γίνουν ξανά τα ίδια. Το θέμα έχει αναλυθεί και συζητηθεί σε τέτοιον βαθμό που πλέον δεν χωρούν παρεξηγήσεις.

Αν το osarena προσφέρεται να είναι η πλατφόρμα όπου θα γίνουν οι συζητήσεις αυτές, μέχρι να στηθεί κάτι αυτόνομο όπου θα μεταφερθούν οι διαδικασίες, ΜΠΡΑΒΟ στο osarena. Καμία αντίρρηση από εμένα. Αλλά θα πρέπει να διασφαλιστεί πως ο χώρος ΔΕΝ θα είναι πεδίο μάχης και τρολαρίσματος.
Δεν έχω καμία αντίρρηση να είμαστε εδώ μέχρι να στηθούν οι απαραίτητες υποδομές. Αν τελικά προχωρούσαμε και το osarena ή όποιος άλλος χώρος κατάφερνε κάτι τέτοιο, θα βοηθούσε να διασφαλιστεί η αποδοτικότητα του χρόνου και της διάθεσής των συμμετεχόντων: Κανένας χώρος για ανυπόστατες κατηγορίες, κανένας χώρος για δικαστήρια για εγκλήματα που ΘΑ γίνουν, κανένας χώρος για ΤΡΟΛ ή ψυχωτικούς που ισοπεδώνουν και γκρεμίζουν κάθε προσπάθεια για να γίνει κάτι.
Γιατί δυστυχώς ως τώρα αυτοί ήταν που άνοιγαν τον δρόμο, και είδαμε που και πως καταλήξαμε...

Απαραίτητη προϋπόθεσή όμως δεν είναι η διάθεση του osarena να βοηθήσει, αλλά η διάθεση των asterion, constantine, talos να προχωρήσουμε. Και στην τελευταία μας συζήτηση, αυτή είχε χαθεί. Κι εγώ δεν έχω κέφι με όλα αυτά, αλλά συνεχίζει να με παρακινεί το ότι η πιθανή θετική εξέλιξη, είναι σημαντικότερη από τους σκυλοκαυγάδες και το βρισίδι/συκοφαντίες που τρώμε... Ως εκ τούτου, αυτό που λείπει δεν είναι εκκλήσεις τύπου "ΒΡΕΙΤΕ ΛΥΣΗ ΤΩΡΑ" όσο κι αν είναι παρακινητικές.

Αν τελικά δεν είμαστε εμείς, θα είναι κάποιοι άλλοι στο μέλλον, αν όχι εδώ, θα είναι κάπου αλλού στο μέλλον... Εξάλλου αυτός είναι ο σκοπός: κοινότητες υπεράνω ατόμων...

Ευχαριστώ.

*) ελπίζω το τι εννοώ είναι κατανοητό και δεν θα καταλήξουμε να μιλάμε για τις "εθελοντικές" επιλεκτικές αιμοδοσίες / διανομές τροφίμων των νεοναζί...
  Απάντηση
Ω, ναι, μια προσπάθεια ακόμα με τα ίδια αφερέγγυα άτομα νομίζω ότι χρειάζεται για να εμπεδώσεις όσα δεν κατάλαβες με την πρώτη.
Μην ανησυχείς, δεν ενδιαφέρομαι να "προσφέρω" μέσα από ομάδες Gestalt (ψυχοθεραπείας) στο ελεύθερο λογισμικό. Προσφέρω ήδη σε άλλο επίπεδο που όμως δεν αφορά τον πολύ κόσμο.
Ο σκοπός μιας κοινότητας υποστήριξης όμως είναι να αποτελέσει γέφυρα με τον κόσμο, όλο τον κόσμο, κι όχι τον talos, asterion, constantine. Να δημιουργήσει σχέσεις με εκείνο το κομμάτι του κόσμου που αμφισβητεί την καθεστωτική αφήγηση. Σχέσεις αλληλεγγύης και ισοτιμίας, όχι συμπάθειας και αντιπάθειας. Κι αυτά δε μπορούν να γίνουν με ομάδες "συγγένειας". Γίνονται με σαφείς στον καθένα, ανοιχτές δομές. Χωρίς ένα πλαίσιο αρχών θα ήμουν υποχρεωμένος να αποδέχομαι τον κάθε πσεκασμένο που κουβαλάει λογικές από ανταγωνιστικές εως εχθρικές στο ανοιχτό λογισμικό στην κοινότητα που υποτίθεται ότι το προωθεί.

Για τα υπόλοιπα σου απάντησα παραπάνω, εσύ επιμένεις στο εξιλαστήριο θύμα μόνο που δυστυχώς για σένα οι ευθύνες της ασυνέπειας είναι 100% δικές σας κι αυτό μπορεί να το δει ο καθένας όπως είδε τη... λεβεντιά του idiot-κτήτη.
Γιατί αν πράγματι, μπορεί να διαλυθεί μια προσπάθεια από τη διαφωνία και κριτική ενός, ακόμα και κακοπροαίρετου ατόμου (που κάνει βουντού ίσως;), τότε αυτή η προσπάθεια δεν υπήρξε ποτέ αξιόλογη.
Φούμαρα αγαπητέ....

Αυτή είναι η εκτίμησή μου, η ευχή μου είναι "Καλή Επιτυχία".
  Απάντηση
debianass, post: 24341, member: 1803 είπε κι ελάλησε:Ω, ναι, μια προσπάθεια ακόμα με τα ίδια αφερέγγυα άτομα νομίζω ότι χρειάζεται για να εμπεδώσεις όσα δεν κατάλαβες με την πρώτη.
Μην ανησυχείς, δεν ενδιαφέρομαι να "προσφέρω" μέσα από ομάδες Gestalt (ψυχοθεραπείας) στο ελεύθερο λογισμικό. Προσφέρω ήδη σε άλλο επίπεδο που όμως δεν αφορά τον πολύ κόσμο.
Ο σκοπός μιας κοινότητας υποστήριξης όμως είναι να αποτελέσει γέφυρα με τον κόσμο, όλο τον κόσμο, κι όχι τον talos, asterion, constantine. Να δημιουργήσει σχέσεις με εκείνο το κομμάτι του κόσμου που αμφισβητεί την καθεστωτική αφήγηση. Σχέσεις αλληλεγγύης και ισοτιμίας, όχι συμπάθειας και αντιπάθειας. Κι αυτά δε μπορούν να γίνουν με ομάδες "συγγένειας". Γίνονται με σαφείς στον καθένα, ανοιχτές δομές. Χωρίς ένα πλαίσιο αρχών θα ήμουν υποχρεωμένος να αποδέχομαι τον κάθε πσεκασμένο που κουβαλάει λογικές από ανταγωνιστικές εως εχθρικές στο ανοιχτό λογισμικό στην κοινότητα που υποτίθεται ότι το προωθεί.

Για τα υπόλοιπα σου απάντησα παραπάνω, εσύ επιμένεις στο εξιλαστήριο θύμα μόνο που δυστυχώς για σένα οι ευθύνες της ασυνέπειας είναι 100% δικές σας κι αυτό μπορεί να το δει ο καθένας όπως είδε τη... λεβεντιά του idiot-κτήτη.
Γιατί αν πράγματι, μπορεί να διαλυθεί μια προσπάθεια από τη διαφωνία και κριτική ενός, ακόμα και κακοπροαίρετου ατόμου (που κάνει βουντού ίσως) , τότε αυτή η προσπάθεια δεν υπήρξε ποτέ αξιόλογη.
Φούμαρα αγαπητέ....

Αυτή είναι η εκτίμησή μου, η ευχή μου είναι "Καλή Επιτυχία".

Βρες τις διαφορές σε αυτά που γράφεις εσύ στο μήνυμα σου και σε αυτά που λέω εγώ και κερδίζεις κουλούρι. Μάλλον δε θα βρεις. Θέλεις ακηδεμόνευτες κοινότητες, ανοιχτές για όλον τον κόσμο, θέλεις βασικό πλαίσιο και αρχές-όπως ακριβώς έχω πει τόσες φορές και επαναλαμβάνω στο μήνυμα που απαντάς, όπως ακριβώς συμφωνήσαμε με τους asterion, constantine, talos, και αποδέχτηκαν οι χρήστες του μιντ. Και παρ' όλα αυτά ΕΠΙΜΕΝΕΙΣ να μας βρίζεις και να μας πολεμάς αντί να κάνεις κάτι εποικοδομητικό... Μάλλον γράφεις τις απαντήσεις σου και τις ποστάρεις πριν καν διαβάσεις τις τοποθετήσεις των άλλων.

Γιατί ενώ επί της ουσίας δεν υπάρχουν διαφορές, θεωρείς αποδοτικότερο το να κάνεις επιθέσεις από το πουθενά. Και τις κάνεις αποδεχόμενος τις ασυναρτησίες περί "ηγετών" και περί "σκοτεινής κλίκας που τον πέταξε έξω από το φόρουμ άδικα" του "μπζεκαζμένου" που κατά τα άλλα μέμφεσαι...
Όπως είπα, θα προτιμούσα αντί να αφιερώνω χρόνο και διάθεση Κυριακή πρωί στο να γράφω αυτό το μήνυμα, να ρυθμίζω τον apache ή να κάνω το migration της db για παράδειγμα. Αλλά αυτά είναι πράγματα δύσκολα να καταλάβει κάποιος που το μόνο κάνει είναι e-σαματά. I rest my fucking case.

Όμως κάπου εδώ θα κάνω πίσω και θα παραδεχτώ πως έχεις δίκιο. Έχασα. Ίσως όχι μόνο εγώ, αλλά τέλος πάντων... Εμείς όλοι είμαστε ένα μάτσο χάλια. Άχρηστοι, υστερόβουλοι, νεποτιστές, δεν έχουμε ιδέα από ισοτιμία, δεν έχει κανείς άλλος εκτός από εσένα ιδέα περί openness, εμείς δεν έχουμε εμπλακεί ποτέ σε άλλα εγχειρήματα (ηλεκτρονικά και μη...) που λειτουργούν με ελευθεριακές αρχές . Οπότε κάνω κι εγώ στην άκρη, να έχεις όλο τον χώρο εσύ ο μόνος φερέγγυος, ο αδέκαστος, να κάνεις τις κινήσεις σου. Περιμένω με ανυπομονησία την ανακοίνωσή σου για την κοινότητα του mint. Με χαρά θα γίνω και μέλος αν με θέλεις. Αν από την άλλη εσύ πιστεύεις πως είμαι κι εγώ εχθρός του openness όπως ο αλλος που αναφέρεις, μην αγχώνεσαι: δε θα είσαι υποχρεωμένος να με αποδεχθείς.

Μέχρι τότε, κάθομαι λοιπόν στην άκρη και σε περιμένω. Δεν θα ανακατευτώ ξανά. Ούτε θα συνεχίσω να προβάλω τις αφερέγγυες τοποθετήσεις μου με ποστς εδώ μέσα ούτε πουθενά αλλού, γενικά δεν θα ασχοληθώ, κι έτσι θα έχεις όλον τον ελεύθερο χώρο εσύ, ο αναγνωρισμένος ο μαχητής του ελεύθερου λογισμικού και των κοινοτήτων, να προχωρήσεις και να πας την κοινότητα εκεί που της αξίζει. Εξάλλου μας ξεβράκωσες όλους, άνοιξες τα μάτια των ανόητων χρηστών που μας πίστεψαν και τώρα δεν υπάρχει πλέον κανένα εμπόδιο στην σίγουρη επιτυχία. Ο asterion, ο talos, ο constantine όπως βλέπεις δεν ασχολούνται, πλέον νίκησες κι εμένα.

Δεν έχεις κανένα εμπόδιο λοιπόν να ανακόψει την σίγουρη επιτυχία σου. Κατατρόπωσες όλους τους εχθρούς του ελεύθερου λογισμικού και των κοινοτήτων, ωωωω μα τον Τουτάτης! Αυτό είναι ευλογία για το ελεύθερο λογισμικό και τις κοινότητες!

Καλή συνέχεια. Είμαι σίγουρος πως θα πάει πολύ καλά.

Και όταν ο Stallman με τον Clem έρθουν για να σου στήσουν ανδριάντα, θα είμαι εκεί να κουνάω τα σημαιάκια δυο-δυο, να φαινόμαστε πολλοί στα πλάνα του Μπιρσίμ...

Ευχαριστώ για την ως τώρα φιλοξενία και ανοχή.
  Απάντηση
Μπζζζ......... Δεν νίκησε ακόμα ο ζίκας, μπζζζζ.........
  Απάντηση

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)