Πραξικόπημα στο linuxmint.gr
Ανάλογα τι πιστεύει ο καθένας ότι είναι. Αλλος πιστεύει ότι είναι αυτό που λέει, εγώ πιστεύω πως είναι αυτό που κάνει.
Οταν θες μια κοινότητα με σχέσεις ισοτιμίας για παράδειγμα, τοποθετείσαι από την ίδια θέση που τοποθετείται οποιοσδήποτε άλλος. Οταν τοποθετείσαι από τη θέση του "ενεργού διαχειριστή" (που δεν είναι ψέμα, ούτε όμως προσφέρεται για εξαργύρωση) ή ακόμα περισσότερο σαν ομάδα σε μια διαδικασία ατόμων, τότε πιστεύεις ότι είσαι πιο ίσος από τους ίσους.

Οι "ελευθεριακές" διαδικασίες ταλανίζονται χρόνια από τέτοιες παθογένειες που οι αγωνιστές βρίσκουν μπροστά τους σε κάθε τους βήμα. Ομως η ελευθερία δεν είναι κάτι fixed, είναι υπό συνεχή διαμόρφωση. H ελευθερία είναι "rolling release". Ξεπερνά τις αναπόφευκτες παθογένειες που κληροδοτεί μια εξουσιαστική άρα και ανελεύθερη κοινωνία κι αυτοθεσμίζει τις διαδικασίες εκείνες που θα εξασφαλίζουν την ισοτιμία υπεράνω οποιασδήποτε παθογένειας.

Μια ολοκληρωμένη περιγραφή τόσο της παθογένειας όσο και των λύσεων εκείνων που θα την ξεπερνούν, έχει καταγράψει η συλλογικότητα Common Wheel στη μπροσούρα "με αυτό μοιάζει η ομοφωνία;".

Αποσπάσματα που έχω επιλέξει θα βρείς εδώ unrecoverable-link/Η-διαμόρφωση-μιας-εξουσιαστικής-ελίτ.5189/

Και να ξεκαθαρίσω ότι σε καμιά περίπτωση δε θα είχα την απαίτηση να λειτουργεί μια κοινότητα των 50-100-1000 μελών με ομοφωνία. Ομως η παθογένεια που καταγράφεται στη μπροσούρα είναι κοινή σε κάθε αυτοοργανωμένο σχήμα.

Να συμπληρώσω ότι προσωπικά η μπροσούρα με εκφράζει σε μεγάλο ποσοστό και αποτελεί κείμενο αναφοράς σε πολλές συλλογικότητες που γνωρίζω στην Αθήνα και όχι μόνο.

Τέλος, χαίρομαι που έχεις τουλάχιστον την Κυριακή να ξεκουραστείς. Κάποιοι άλλοι αντί να ξεκουράζονται αυτή την "άγια μέρα" βρίσκονται από τα χαράματα στους δρόμους κυνηγώντας φασίστες που ήθελαν να εγκαινιάσουν το γουρουναριό τους στην επέτειο της δολοφονίας του Π.Φύσσα. Γιατί αν δε βρεθούν κάποτε αυτοί οι 50-100-1000 μαλάκες που τρέχουν να βγάλουν το φίδι απ'την τρύπα, ούτε εσύ, ούτε εγώ ούτε κανένας δε θα μπορεί πλέον να μιλάει για "ελευθερία", πόσο μάλλον για ελεύθερες κοινότητες.

Οχι, δε σε λυπάμαι. Σου αποδίδω τις ευθύνες σου άρα σε σέβομαι.

Υ.Γ. "και περί "σκοτεινής κλίκας που τον πέταξε έξω από το φόρουμ άδικα" του "μπζεκαζμένου" που κατά τα άλλα μέμφεσαι..." με μπερδεύεις με κάποιον άλλο. Αν έχω γράψει ποτέ κάτι τέτοιο μπορείς να το παραθέσεις. Μάλιστα η κοινή αρχική συμφωνία ήταν η ισότιμη συμμετοχή όλων στη διαδικασία πλήν του ψεκασμένου τον οποίο είχε αποκλείσει ο jidan όταν επεχείρησε να "ψεκάσει" την κουβέντα: https://linuxmint.gr/index.php/topic,401...8#msg33798

Πιστεύω ότι αναλαμβάνουμε τις ευθύνες πάντα, ότι κι αν συμβεί. Κι εκεί βρίσκεται η διαφωνία μας.
СМЕРТЬ НАСИПЬИКАМ ТРУДЯШИХСЯ
  Απάντηση
debianass, post: 24349, member: 1803 είπε κι ελάλησε:Ανάλογα τι πιστεύει ο καθένας ότι είναι. Αλλος πιστεύει ότι είναι αυτό που λέει, εγώ πιστεύω πως είναι αυτό που κάνει.
debianass, post: 24349, member: 1803 είπε κι ελάλησε:Οταν θες μια κοινότητα με σχέσεις ισοτιμίας για παράδειγμα, τοποθετείσαι από την ίδια θέση που τοποθετείται οποιοσδήποτε άλλος. Οταν τοποθετείσαι από τη θέση του "ενεργού διαχειριστή" (που δεν είναι ψέμα, ούτε όμως προσφέρεται για εξαργύρωση) ή ακόμα περισσότερο σαν ομάδα σε μια διαδικασία ατόμων, τότε πιστεύεις ότι είσαι πιο ίσος από τους ίσους.

Οι "ελευθεριακές" διαδικασίες ταλανίζονται χρόνια από τέτοιες παθογένειες που οι αγωνιστές βρίσκουν μπροστά τους σε κάθε τους βήμα. Ομως η ελευθερία δεν είναι κάτι fixed, είναι υπό συνεχή διαμόρφωση. H ελευθερία είναι "rolling release". Ξεπερνά τις αναπόφευκτες παθογένειες που κληροδοτεί μια εξουσιαστική άρα και ανελεύθερη κοινωνία κι αυτοθεσμίζει τις διαδικασίες εκείνες που θα εξασφαλίζουν την ισοτιμία υπεράνω οποιασδήποτε παθογένειας.

Μια ολοκληρωμένη περιγραφή τόσο της παθογένειας όσο και των λύσεων εκείνων που θα την ξεπερνούν, έχει καταγράψει η συλλογικότητα Common Wheel στη μπροσούρα "με αυτό μοιάζει η ομοφωνία;".

Αποσπάσματα που έχω επιλέξει θα βρείς εδώ unrecoverable-link/Η-διαμόρφωση-μιας-εξουσιαστικής-ελίτ.5189/

Και να ξεκαθαρίσω ότι σε καμιά περίπτωση δε θα είχα την απαίτηση να λειτουργεί μια κοινότητα των 50-100-1000 μελών με ομοφωνία. Ομως η παθογένεια που καταγράφεται στη μπροσούρα είναι κοινή σε κάθε αυτοοργανωμένο σχήμα.

Να συμπληρώσω ότι προσωπικά η μπροσούρα με εκφράζει σε μεγάλο ποσοστό και αποτελεί κείμενο αναφοράς σε πολλές συλλογικότητες που γνωρίζω στην Αθήνα και όχι μόνο.

Τέλος, χαίρομαι που έχεις τουλάχιστον την Κυριακή να ξεκουραστείς. Κάποιοι άλλοι αντί να ξεκουράζονται αυτή την "άγια μέρα" βρίσκονται από τα χαράματα στους δρόμους κυνηγώντας φασίστες που ήθελαν να εγκαινιάσουν το γουρουναριό τους στην επέτειο της δολοφονίας του Π.Φύσσα. Γιατί αν δε βρεθούν κάποτε αυτοί οι 50-100-1000 μαλάκες που τρέχουν να βγάλουν το φίδι απ'την τρύπα, ούτε εσύ, ούτε εγώ ούτε κανένας δε θα μπορεί πλέον να μιλάει για "ελευθερία", πόσο μάλλον για ελεύθερες κοινότητες.

Οχι, δε σε λυπάμαι. Σου αποδίδω τις ευθύνες σου άρα σε σέβομαι.

Δεν σου ζήτησα να με λυπηθείς. Να μην είσαι παράλογος σου ζήτησα. Να σταματήσεις να είσαι συνεχώς αρνητικός και να πυροβολείς σου ζήτησα. Δεν προσπάθησες ποτέ να ακούσεις κανέναν, δεν περιμένω να το κάνεις τώρα...

Σε σχέση με το θέμα, έχεις πέσει σε τόσες αντιφάσεις και κάνεις τόσους κύκλους σε αυτά που λες.. Λες η ελευθερία δεν είναι κάτι fixed, όμως ήθελες σαφείςς και προκαθορισμένους κανόνες και καταστατικό πριν καν γίνει οτιδήποτε... Σου θυμίζω για το θέμα είχαμε και τις πρώτες εντάσεις μεταξύ μας: Ήθελες συγκεκριμένες διαδικασίες, είπες θα αναλάβεις εσύ να τις τρέξεις, το ξεκίνησες και τελικά άφησες τον συντονισμό σε κάποιον που σου έλεγε εξαρχής πως δεν το γουστάρει καθόλου! Δικαίωμά σου να έχεις τα θέλω σου. Δεν σεβάστηκες όμως ποτέ την οπτική και την επιθυμία κανενός άλλου. Και τελικά τους έβγαλες το λάδι και τα φόρτωσες σε έναν που εξαρχής σου είπε πως δε γουστάρει.

Λες πως ίσως πράγματι δεν είναι εφικτή μια απόλυτη ομοφωνία πολλές φορές, όμως πες που και πότε έδειξες θετικά προδιαθετιμένος και διαλλακτικός απέναντι στους άλλους...

Μπράβο που πήγες το πρωί στην πορεία. Να μου θυμίσεις αν ποτέ βρεθούμε να σου δώσω παράσημο.

Αν ήμουν Ελλάδα θα ήμουν κι εγώ στην πορεία. Πολύ πιθανό να βρεθήκαμε δίπλα δίπλα σε κάποιες στο παρελθόν - ποτέ δεν ξέρεις.

Καλώς ή κακώς όμως είμαι εξωτερικό, σε μια περιοχή που οι χρυσαυγήτες σε σύγκριση με τους εδώ ναζί, είναι σαν κακομαθημένα σχολιαρόπαιδα που κάνουν βαβούρα στην τάξη. Είμαι σε μια περιοχή που όταν οι ναζί κάνουν πορεία κατεβάζουν 10-20 χιλιάδες κόσμο για πλάκα. Που κέντρα μεταναστών γίνονται συστηματικά στόχοι εμπρησμών. Και πολλές φορές καίγονται με κόσμο μέσα που καρβουνιάζει...

Κοιμόμουν 4 μήνες στον καναπέ με τη δικιά μου για να φιλοξενούμε μια κοπέλα από Αίγυπτο που χρειαζόταν βοήθεια. Την περνάω την τάξη τώρα;

Αν όχι, έχει και άλλο:
Είμαι και στους δρόμους. Και πριν 3 χρόνια σε τέτοια φάση ήμουν στον δρόμο από το πρωί μέχρι το βράδυ με -20 κελσίου, αποκλεισμός των ναζί μέσα σε σταθμό τρένων. Γύρω γύρω σφάζαν κόσμο... Και πέρσι, και φέτος και του χρόνου, και όσο με κρατάν τα πόδια μου και η καρδιά μου θα είμαι... Τώρα περνάω;

Δεν είχα σκοπό να κάθομαι να λέω τέτοια, όμως αναγκάζομαι να το κάνω για να σου δείξω ποιος και με απόλυτη συνέπεια από την πρώτη μέρα μέχρι τώρα, προσπαθεί να αποδείξει πως είναι πιο ίσος ανάμεσα σε ίσους - κάτι για το οποίο επίσης κατηγορείς άλλους... Κανένας άλλος δεν προσπάθησε να εξαργυρώσει κάτι. Κανένας δεν αναφέρει τα "κατορθώματα" του ή το πόσο γαμηστερός επαναστάτης είναι, πέρα από εσένα.

Μπράβο για αυτά που κάνεις και συμφωνώ - και το εννοώ το μπράβο. Προσπαθείς όμως να δείξεις τι; Πως είσαι το γνήσιο παιδί το Ντουρούτι μέσα σε ένα κοτέτσι που οι άλλοι είναι κότες; Δεν θα ασχοληθώ με το να αποδείξω αν είμαστε όλοι οι άλλοι κότες ή όχι. Απλά σκέψου, τι σχέση έχει αυτό και πως βοηθά τη δημιουργία κοινότητας για το μιντ;

Δεν με ευχαριστεί όμως ούτε το βρίσκω χρήσιμο να τα αναφέρω αυτά σε μια άσχετη συζήτηση γιατί δεν θέλω να εξαργυρώσω κάτι. Καθόλου δεν τη γουστάρω αυτή την κουβέντα, με κάνει να αισθάνομαι πως συμμετέχω σε φάση "να τις βγάλουμε να τις μετρήσουμε...". Και μετανοιώνω ήδη που τα αναφέρω αυτά, αλλά με αναγκάζεις να κάνω πράγματα που δε γουστάρω να κάνω. Και γι αυτό σταματάω να ασχολούμαι, γιατί δε θέλω να συνεχίσω να χαλιέμαι και να μετανοιώνω και για άλλα στο μέλλον...

Μας κατηγορούσες επί 4 μήνες για κάτι που θα προσπαθούσαμε να κάνουμε, λέγοντας πως θα το κάνουμε σκατά. Μάλιστα.. Τελικά σου λέμε "οκ, δεν προχωράμε, νίκησες" και μας κατηγορείς που δεν προχωράμε!!!...

Δηλαδή ο μόνος τρόπος να σταματήσεις να κακοχαρακτηρίζεις και να μας πιέζεις, είναι να αναγκάσεις εμάς να κάνουμε εθελοντικά κάτι με τον τρόπο που εσύ θέλεις! Σόρρυ, αλλά αυτό ΔΕΝ παίζει να γίνει ποτέ... Σαν επιστέγασμα αυτής της παράνοιας, κράζουμε και τους χρήστες που δεν έχουν "συμμετοχική κουλτούρα"! Συμμετοχή σε τι; Τέλος πάντων...

Καλή συνέχεια στους αγώνες σου, ελπίζω από όλη αυτή την ιστορία να σου έμεινε κάτι. Καλή επιτυχία με το στήσιμο της κοινότητας μιντ όπως εσύ θέλεις να την κόψεις και να την ράψεις. Μακάρι να πάει καλά και θα γίνω και μέλος αν γίνει τελικά κάτι που γουστάρω - και αν με εγκρίνεις φυσικά...

Στην τελική κάτι χειρότερο από αυτό που είναι ήδη το Linuxmint.gr, είναι δύσκολο να γίνει.
  Απάντηση
Δεν υπάρχει περίπτωση να διάβασες γραμμή από τη μπροσούρα που σου έστειλα. Κάνε τον κόπο κι αν διαφωνείς πες τις διαφωνίες σου.

Υ.Γ. Δεν έγινε καμιά πορεία το πρωί, δεν έκαναν κάτι οι χρεισαβγοίταις, μπορείς να κρατήσεις το παράσημο για την έγκυρή σου ενημέρωση.

Υ.Γ.2 και σε pdf: https://www.anarxeio.gr/contents/view/me...-omofonia-
  Απάντηση
debianass, post: 24349, member: 1803 είπε κι ελάλησε:Οχι, δε σε λυπάμαι. Σου αποδίδω τις ευθύνες σου άρα σε σέβομαι.

Υ.Γ. "και περί "σκοτεινής κλίκας που τον πέταξε έξω από το φόρουμ άδικα" του "μπζεκαζμένου" που κατά τα άλλα μέμφεσαι..." με μπερδεύεις με κάποιον άλλο. Αν έχω γράψει ποτέ κάτι τέτοιο μπορείς να το παραθέσεις. Μάλιστα η κοινή αρχική συμφωνία ήταν η ισότιμη συμμετοχή όλων στη διαδικασία πλήν του ψεκασμένου τον οποίο είχε αποκλείσει ο jidan όταν επεχείρησε να "ψεκάσει" την κουβέντα: https://linuxmint.gr/index.php/topic,401...8#msg33798

Πιστεύω ότι αναλαμβάνουμε τις ευθύνες πάντα, ότι κι αν συμβεί. Κι εκεί βρίσκεται η διαφωνία μας.

https://linuxmint.gr/index.php/topic,401...8#msg33798

Σε ποια στοά έγινε αυτή η συμφωνία και τι ειπώθηκε δημοκράτες μου; Έτσι για να ξέρει ο κόσμος την ποιότητα του καθενός μας.

Edit: Αλλά πάντα να θυμάστε από όλους μπορείτε να ξεφύγετε, όχι όμως από την συνείδησή σας!
https://linuxmint.gr/index.php/topic,3820.0
  Απάντηση
@ ashurbanipal

Ελπίζω να μελετάς τη μπροσούρα, να αντιληφθείς τι σημαίνει "εξέλιξη" στις ελευθεριακές διαδικασίες και τι ρόλο παίζουν όσοι απαιτούν "εμπιστοσύνη" και "φιλότιμο" σε αντιδιαστολή με τους κανόνες που εξασφαλίζουν την ισοτιμία.
Το '60 πέρασε, τα "παιδιά των λουλουδιών" (μας) ξενέρωσαν, ο Στέλιος Καζαντζίδης πέθανε κι αν είναι να θυσιαστεί κανείς για κάτι εκτός της Βαλχάλα αυτό θα πρέπει να αξίζει, να βάζει θεμέλιο για το αντιεξουσιαστικό μέλλον της ανθρωπότητας*. 'Η, όπως θάλεγε ο Παύλος Σιδηρόπουλος, "μια ιδέα ζωντανή που να μη μπάζει κρύο".
Περιμένω τυχόν απορίες-διευκρινήσεις-διαφωνίες σου, πάνω στη μπροσούρα πάντα.

*Εδώ εκλαμβάνω σαν αξίωμα ότι η ανθρωπότητα θα έχει ένα αντιεξουσιαστικό μέλλον ή δε θα έχει μέλλον. Σε καμιά περίπτωση δεν θεωρώ το αντιεξουσιαστικό μέλλον μονόδρομο. Ο αφανισμός της είναι κατα πολύ πιθανότερος. Αρκεί να γυρίσω να κοιτάξω τους διπλανούς μου.
  Απάντηση
Ενημερωτικά, το linuxmint.gr μας άφησε χρόνους...
  Απάντηση
Τιμής ένεκεν
[Εικόνα: mintpenguins.jpg]

Απάντηση
Πάντως παιδιά το πρόβλημα δεν είναι μόνο με το forum που θίξατε πολύ σωστά αλλά τώρα τελευταία και με το e-steki.gr όπου όταν γράφτηκα επειδή και μόνο ποσταρω εναν συνδεσμο ποτ παρεπεμπε σε αλλο φορουμ και μου επιβληθηκε ποινη 40% λόγω λέει διαφήμισης και η ποινή έφτασε στπ 100% όταν πρόσθεσα και υπογραφή στον λογαριασμό μου κατηγορόντας με και πάλι για διαφήμιση αυτή τη φορά μέσω της υπογραφής μου. Έστειλα φυσικά εμαιλ στους διαχειριστές εκφράζοντας έντονα την διαμαρτυρία μου αλλά όπως ήταν αναμενόμενο κανείς τους δεν μπήκε στον κόπο να μου απαντήσει. Πόσο αντιδημοκρατικό λέτε να μπορεί να γίνει το συγκεκριμένο forum;
Τα σχόλια δικά σας!
  Απάντηση
shreder, post: 27048, member: 1993 είπε κι ελάλησε:Πάντως παιδιά το πρόβλημα δεν είναι μόνο με το forum που θίξατε πολύ σωστά αλλά τώρα τελευταία και με το e-steki.gr όπου όταν γράφτηκα επειδή και μόνο ποσταρω εναν συνδεσμο ποτ παρεπεμπε σε αλλο φορουμ και μου επιβληθηκε ποινη 40% λόγω λέει διαφήμισης και η ποινή έφτασε στπ 100% όταν πρόσθεσα και υπογραφή στον λογαριασμό μου κατηγορόντας με και πάλι για διαφήμιση αυτή τη φορά μέσω της υπογραφής μου. Έστειλα φυσικά εμαιλ στους διαχειριστές εκφράζοντας έντονα την διαμαρτυρία μου αλλά όπως ήταν αναμενόμενο κανείς τους δεν μπήκε στον κόπο να μου απαντήσει. Πόσο αντιδημοκρατικό λέτε να μπορεί να γίνει το συγκεκριμένο forum;
Τα σχόλια δικά σας!

Τα πράγματα είναι σχετικά απλά, εάν ο χώρος είναι ιδιωτικός τότε ο ή οι διαχειριστές του χώρου θέτουν και τους όρους λειτουργίας του.
Εάν είναι κοινόχρηστος τα πράγματα είναι διαφορετικά και πιο σύνθετα εφόσον επιβάλλεται να υπάρχουν διαδικασίες που θα συμφωνηθούν από την πλειονότητα των μελών και θα εφαρμοστούν από μια μικρή επιλεγμένη ομάδα.
Συνήθως τέτοιες διαδικασίες καταλήγουν σε καπελώματα της πλειοψηφίας από μια μικρή ομάδα ή μικρές ομάδες διαφορετικών αντιλήψεων και προθέσεων όπου αυτό έχει ως αποτέλεσμα την διάσπαση της κοινότητας.
Αυτό είναι ακόμα πιο δύσκολο εφόσον ο χώρος είναι εικονικός όπως τα ιντερνετικά φόρουμ.
  Απάντηση
Μετά ένα μήνα απραξίας υπάρχει ακόμα ένας ακρίτας να κρατάει σκοπιά!!!!
  Απάντηση

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)