Πραξικόπημα στο linuxmint.gr
https://linuxmint.gr/index.php/topic,358...5#msg32755
Σε βρηκα πουλακι μου...εχει και μπονους ποστ σου για το Wifi halow και παρακατω για το νεφος το 2015 ολα αυτα σε κατηγορια Linux news....εισαι ωραιος
  Απάντηση
Μην ταίζετε τα τρόλλια.
СМЕРТЬ НАСИПЬИКАМ ТРУДЯШИХСЯ
  Απάντηση
Μουσικη μιλαμε στην κατηγορια μουσικη, χιουμορ στην κατηγορια χιομορ, κτλ.
Θα μας ριξεις τωρα ευθηνες γιατι δεν καναμε το φορουμ τεχνικο απο την αρχη, που δεν ειμασταν εκει οταν ξεκινησε?
Αντε πες οταν εινε το φορουμ , μπηκαν και αυτες οι κατηγοριες...ειδες πολλους να ανεβαζουν ακυρα σχετικα με τον μιντ? και αντε πες δεν σου απαγορευε κανανεας να ανεβασεις κανα νεο...αυτην την ρημαδα ειδηση για το νεφος και ο wifi με ποιο σκεπτικο την ανεβασες στην κατηγορια linux new....ειλικρινα εχω μεγαλη απορια
  Απάντηση
@debianass εχεις δικιο....οσο του μιλας τοσο πιο αδηφαγο γινετε ενα τρολλ...οπως εγινε και στο φορουμ..τελος απο μενα.
  Απάντηση
talos2, post: 21478, member: 1804 είπε κι ελάλησε:https://linuxmint.gr/index.php/topic,401...7#msg33517
Εδώ υπάρχει μια λίστα πραγμάτων που απλά δεν μπορούν να γίνουν μέσα από κάποιο admin panel. Επειδή το κείμενο είναι και μεγάλο (και αρκετά φορτισμένο) οπότε δεν θα το επαναλάβω εδώ. Αυτό ελπίζω να απαντάει στα τεχνικά. Ελπίζω τουλάχιστον γιατί μετά από αυτό δεν υπήρξε καμία επικοινωνία η αντίλογος. Τουλάχιστον μέχρι την τελευταία στιγμή όπου μας ανακοινώθηκε ότι η προσπάθεια μας για μια "δημοκρατική" λήψη απόφασης ήταν "παράνομη".

Με κανέναν από τους εμπλεκόμενους στην δημιουργία της "κοινότητας" δεν είχα ποτέ την παραμικρή επαφή. Κατ' αρχάς αυτό ήταν αδύνατον μιας και ήταν απλά απόντες. Και είμαι εδώ να "απολογούμαι" γιατί δεν ανέχτηκα άλλο ένα παγιωμένο καθεστώς, και που δεν είχα και καμία ευθύνη για την δημιουργία του.

Και βλέπω να δικαιολογούνται συμπεριφορές και να αναζητούνται δικαιολογίες γιατί "το είδα μια φορά και δεν μου φάνηκε πονηρός". Μου θυμίζει λίγο την ιστορία με την τυφλή κοπέλα και τον οδηγό του λεωφορείου που κάλεσε την αστυνομία για τον σκύλο οδηγό της. Τελικά τα πάντα είναι θέμα γνωριμιών. Τι και αν γράφεις τα πάντα στα @@ σου, τι και αν κάνεις ζημία σε μια κοινότητα, τι και αν αγνοείς ανοικτές διαδικασίες, που δεν νομίζω ότι έχουν επιχειρηθεί ξανά στην Ελλάδα τουλάχιστον. Και θεωρείς και φυσιολογικό κάποιος να έχει στην ιδιοκτησία του μια κοινότητα και να αγνοεί διαδικασία και εκλογές.

Το θέμα είναι πάντα τα "άτομα" και τα "πηγαδάκια". Ω τι ύψος σκέψεως πολιτικής.
Σε αυτα που λες εδω θα σου ανταπαντησω το "μουστοκουλουρο" που ειιπες εσυ πριν και στο πως βλεπει καποιος τα πραγματα απο την πλευρα του.
Εγω αναφερα απλα μια προσωπικη αποψη που ειχα. Δεν εδωσα κανενα αλοθι ουτε κατι αλλο.
Το ιδιο θα αναφερα αν ειχα γνωρισει και εσενα για παραδειγμα.

Τα οσα αναφερεις πως θελουν cpanel, ολα γινονται απο το admin panel του SMF.
O server προφανως θα εχει καποια αυτοματοποιημενα backups για τα υπολοιπα ανα χρονικα διαστηματα.

Ομως μια ερωτηση εδω. Το cpanel δεν ειναι δωρεαν. Θελει αδεια και παει κανα 20αρικο τον μηνα.
Ποιος την εχει πληρωσει αυτη την αδεια;
Ειναι δεδομενο πως υπαρχει cpanel και οχι ssh;

Μα μια κοινοτητα τα προσωπα δεν την κανουν;
Αν υπηρχαν προβληματα και τριβες τοσα χρονια γιατι διαωνιστηκαν;

Προσπαθησε να καταλαβεις πως συζητηση κανουμε και δεν καταδικαζουμε κανεναν και ουτε λεω πως στα οσα αναφερεις εχεις αδικο.
Αν ηταν και εγω θα χρησιμοποιυσα τον παροπλισμενο λογαριασμο μου να μπω στο φορουμ να πω την αποψαρα μου και να επιλεψ κατι στην ψηφοφορια. Δεν το εκανα ομως και ετσι για την εμημερωση σταματησα να ασχολουμαι στο φορουμ του Μιντ λογω του πως διακρινα περιεργες συνπεριφορες, προσποιητη ευγενεια και ελλειψη γνωσεων για ουσιαστικη βοηθεια. Εσενα δεν σε θυμαμαι τοτε σαν διαχειριστη, μαλλον θα ηρθες πιο μετα,

Δε νομιζω πως καποιος απο τους τριτους εδω σχηματισε καταδικαστικη αποψη.
Ειδα ενδιαφεουσες γνωμες και αντικειμενικες αποψεις και σιγουρα μεσα σε αυατ και διαφορες γενικοτητες ισως και καποια αστοχα.
Συμφωνω πως δεν υπαρχει σπαστικοτερο απο τα να θες καποια πραγματα στη σελιδα και να μην εχεις επαφη με τον διαχειριστη.

Νομιζω ομως πως ειναι λαθος αυτο που αναφερεις το "βοηθομετρο" δηλαδη. Του ελα να τις μετρησουμε για το ποσες φορες βοηθησα εγω και ποσες εσυ.
Σιγουρα ο καθενας εχει συμβαλλει με τον τροπου. 6 χρονια κοινοτητα ειναι αλλωστε.

Ακομα δεν εχω καταλαβει ποιο ειναι τελικα το ζητουμενο τωρα.

1- Αποπομπη, στον Τριανταφυλλου;
2- Παιρνουμε με καποιο τροπο τη βαση και κανουμε νεα κοινοτητα με παρεμφερες ονομα;
3- Θετονται καποια πραγματα συγκεκριμενα και κατανοητα για το πως θα μπορουσε να συνεχισει τωρα με σαρωτικες αλλαγες προς οφελος της κοινοτητας;
4- Κατι αλλο; Τι;

Ειναι απλες αποριες μιας και ξεκινησε το θεμα και οχι μομφη εναντιον σου η σε καποιον αλλο και λυπαμαι αν το εξελαβες ετσι.
  Απάντηση
ρε παιδια τι εγινε εδωμεσα? ποτε βγηκε αυτο το θεμα και με τοσες απαντησεις? το μεσημερι που ειχα μπει δεν υπηρχε τιποτα (η, παιζει να μην το ειχα δει επειδη ειμαι και μυιγα?). τι εγινε παλι με το «ελληνικο λινουκς μιντ»? παλι γατοφαγωματα? απο την επισημη σελιδα του μιντ, δεν εχουν ιδεα τι γινεται στην «ελληνικη κοινοτητα μιντ»? μαλλον οχι γιατι αλλιως θα το κατεβαζανε.

κατι τετοια με κανουν να εχω αντιπαθησει το μιντ (και ετσι θαβω τη διανομη λογο μιας ανεπιθυμητης μειονοτητας χρηστων της). γιατι αν προκυψει κατι (που πιθανον να μην μπορω να λυσω εγω), σιγα που θα βγαλω ακρη απο το «ελληνικο φορουμ» (οχι οτι θα εβαζα θεμα, αλλα λεμε). παλι καλα υπαρχει και το αγγλικο, αλλα γιατι να μην υπηρχε και ενα αξιολογο ελληνικο, που θα συναγωνιζεται ισαξια το αγγλικο?
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
asinoro, post: 21479, member: 1760 είπε κι ελάλησε:Με αυτό το σκεπτικό ποια θέματα θα δημοσιοποιούνται και πόσα μάλλον για ιερά εξέταση μοιάζει. Φανταστείτε να είσαστε διαχειριστές στο osarena πόσους χρήστες θα είχατε διαγράψει γιατί δεν σας αρέσουν τα θέματα που δημοσιεύουν δεν χρειάζεται να αναφέρω ονόματα. Ρίξτε μια ματιά σε όλα τα πρόσφατα θέματα του osarena.
Kαι εγω νομιζω πως σε κοινοτικα φορουμ δεν ειναι κακο να υπαρχει και γενικη συζητηση μα αυτο ειναι και κατι που εχει να κανει και με τις αποφασεις της καθε κοινοτητας για αυτο.
Το osarena ειναι κατι διαφορετικο. Δεν εκπροσωπει κανενα περα απο τον εαυτο του και δεν το εκπροσωπει κανενας και αρκετες φορες εχουν αποστασιοποιηθει τον τιτλο τη κοινοτητας.
Παντως και εδω μπορει να υπαρχει ελευθερια λογου και ανοιξε οποιο και οτι θεμα θες, μα εχουν μηδενικη ανοχη στον κατα επαναληψη φασιστικο λογο.
Πριν λιγο καιρο υπηρχε ατομο εδω με τετοιον λογο μονιμα, Χρειαστηκε να κανουμε report δεκαδες φορες πολλοι χρηστες για να τον σβησουν.

Σιγουρα παντως η διαγραφη ποστς ειναι αντιδεοντολογικη. Θα μπορουσ ενα υπαρχει ενα θρεντ με τιτλο "Καλαθος Αχρηστων" και να πηγαινουν εκει. Η κατι σαν τα" κρυμμενα" του indymedia.

Μπορει να λετε πως η κοινοτητα ειναι οι χρηστες της και οι συμετεχοντες, μα αυτα ειναι τα 2/3. Ξεχνατε ολοι το υπολοιπο 1/3 που ειναι οι αναγνωστες χωρις ενεργη συμμετοχη η login.
  Απάντηση
@ Pareisaktos
Το ζητούμενο είναι να μην απονοηματοδοτούνται έννοιες όπως "κοινότητα", "αυτοοργάνωση", "δημοκρατικές διαδικασίες". Αυτό είναι το κυριότερο. Μηδενικη ανοχή σε όσους βαφτίζουν το κρέας-ψάρι και υπονομεύουν έννοιες. αξίες και ιδέες για τις οποίες κάποιοι έδωσαν/δίνουν αγώνες θυσιάζοντας από κάποιες εργατοώρες γράφοντας ελεύθερο κώδικα ή υποστήρίζοντας ελεύθερο λογισμικό μέχρι διώξεις, φυλακίσεις και αίμα. Τόσο καλά. Οχι επειδή προσπαθώ να δραματοποιήσω καταστάσεις αλλά επειδή συμβαίνει στην πράξη κι αν χρειαστεί να περιπτοσεολογήσω για να το αποδείξω θα το κάνω.

Ο Τριανταφύλλου συμφώνησε και δεσμεύτηκε δημόσια και έχοντας σώας τας φρένας (θέλω να πιστέυω) ότι θα σεβαστεί το αποτέλεσμα της διαδικασίας. Οταν συνειδητοποίησε ότι έχει χάσει τη μπάλα έβγαλε το σκαζμό για να επιστρέψει την τελευταία στιγμή που είχε αποφασιστεί με κοινά αποδεκτές διαδικασίες να παραδώσει το domain στον talos και όσων η πρόταση πλειοψήφισε και να κάνει μπουρδέλο τη διαδικασία με γελοίες δικαιολογίες επιπέδου πρωτοετούς ΔΑΠίτη (επιεικώς). Αυτό δεν το έκανε επειδή του έδωσε το δικαίωμα κάποιο στοιχείο. Παρακολουθούσε κι άλλος διαχειριστής τη διαδικασία ο οποίος δε συναίνεσε στο παραλλήρημα του Τριανταφύλλου, παρόλο που η σχέση του με τον talos κατα τη διαδικασία ήταν ανταγωνιστική, και γι αυτό παύθηκε από τον ιδιοκτήτη με την εξουσία που του δίνει το ιδιοκτησιακό του δικαίωμα.

Δεν έχω καμιά διάθεση να αναλύσω το προφίλ του Τριανταφύλλου. Δεν είμαι ψυχαναλυτής, λινουξάς είμαι. Κρίνω από τον τρόπο που συμπεριφέρθηκε κι αυτό που βλέπω με προσβάλλει σαν χρήστη και μόνο. Αν είχε συμπεριφερθεί αξιοπρεπώς σ'αυτή τη φάση για μένα και πολλούς χρήστες mint θα ήταν ιστορικό πρόσωπο με καθοριστική συμβολή στη διάδοση του linux mint στον ελλαδικό χώρο. Τώρα είναι... χαρακτηρίστε τον μόνοι σας. Αυτά και πολύ ασχοληθήκαμε μαζί του.

@ DarkGoth
Δε θα μπορούσαν να συμφωνήσω περισσότερο. Αυτά τα πρωτοφανή γεγονότα έχουν κινητοποιήσει αρκετούς χρήστες που θα τα γράψουν (αν δεν το έκαναν ήδη) και στο .com.
Πράγματι το ελεύθερο λογισμικό δεν είναι μόνο κώδικας. Είναι μια διαλεκτική σχέση η οποία με καταλύτη την καφείνη μετουσιώνεται σε κώδικα. Οταν δεν υπάρχουν ελεύθερες κι ανιδιοτελείς κοινότητες πως να παραχθεί ελεύθερος κι ανοιχτός κώδικας;
Το οξύμωρο σχήμα "idiot-ική κοινότητα" το μόνο που καταφέρνει είναι να γκριζάρει το πράσινο, να πικραίνει τη γεύση της μέντας και να μουχλιάζει τα μουστοκούλουρα.

Free your mind and your (κώδικ)ass will follow!
  Απάντηση
@ Pareisaktos
Το ζητούμενο είναι να μην απονοηματοδοτούνται έννοιες όπως "κοινότητα", "αυτοοργάνωση", "δημοκρατικές διαδικασίες". Αυτό είναι το κυριότερο. Μηδενικη ανοχή σε όσους βαφτίζουν το κρέας-ψάρι και υπονομεύουν έννοιες. αξίες και ιδέες για τις οποίες κάποιοι έδωσαν/δίνουν αγώνες θυσιάζοντας από κάποιες εργατοώρες γράφοντας ελεύθερο κώδικα ή υποστήρίζοντας ελεύθερο λογισμικό μέχρι διώξεις, φυλακίσεις και αίμα. Τόσο καλά. Οχι επειδή προσπαθώ να δραματοποιήσω καταστάσεις αλλά επειδή συμβαίνει στην πράξη κι αν χρειαστεί να περιπτοσεολογήσω για να το αποδείξω θα το κάνω.

Ο Τριανταφύλλου συμφώνησε και δεσμεύτηκε δημόσια και έχοντας σώας τας φρένας (θέλω να πιστέυω) ότι θα σεβαστεί το αποτέλεσμα της διαδικασίας. Οταν συνειδητοποίησε ότι έχει χάσει τη μπάλα έβγαλε το σκαζμό για να επιστρέψει την τελευταία στιγμή που είχε αποφασιστεί με κοινά αποδεκτές διαδικασίες να παραδώσει το domain στον talos και όσων η πρόταση πλειοψήφισε και να κάνει μπουρδέλο τη διαδικασία με γελοίες δικαιολογίες επιπέδου πρωτοετούς ΔΑΠίτη (επιεικώς). Αυτό δεν το έκανε επειδή του έδωσε το δικαίωμα κάποιο στοιχείο. Παρακολουθούσε κι άλλος διαχειριστής τη διαδικασία ο οποίος δε συναίνεσε στο παραλλήρημα του Τριανταφύλλου, παρόλο που η σχέση του με τον talos κατα τη διαδικασία ήταν ανταγωνιστική, και γι αυτό παύθηκε από τον ιδιοκτήτη με την εξουσία που του δίνει το ιδιοκτησιακό του δικαίωμα.

Δεν έχω καμιά διάθεση να αναλύσω το προφίλ του Τριανταφύλλου. Δεν είμαι ψυχαναλυτής, λινουξάς είμαι. Κρίνω από τον τρόπο που συμπεριφέρθηκε κι αυτό που βλέπω με προσβάλλει σαν χρήστη και μόνο. Αν είχε συμπεριφερθεί αξιοπρεπώς σ'αυτή τη φάση για μένα και πολλούς χρήστες mint θα ήταν ιστορικό πρόσωπο με καθοριστική συμβολή στη διάδοση του linux mint στον ελλαδικό χώρο. Τώρα είναι... χαρακτηρίστε τον μόνοι σας. Αυτά και πολύ ασχοληθήκαμε.

@ DarkGoth
Δε θα μπορούσαν να συμφωνήσω περισσότερο. Αυτά τα πρωτοφανή γεγονότα έχουν κινητοποιήσει αρκετούς χρήστες που θα τα γράψουν (αν δεν το έκαναν ήδη) και στο .com.
Πράγματι το ελεύθερο λογισμικό δεν είναι μόνο κώδικας. Είναι μια διαλεκτική σχέση η οποία με καταλύτη την καφείνη μετουσιώνεται σε κώδικα. Οταν δεν υπάρχουν ελεύθερες κι ανιδιοτελείς κοινότητες πως να παραχθεί ελεύθερος κι ανοιχτός κώδικας;
Το οξύμωρο σχήμα "idiot-ική κοινότητα" το μόνο που καταφέρνει είναι να γκριζάρει το πράσινο, να πικραίνει τη γεύση της μέντας και να μουχλιάζει τα μουστοκούλουρα.

Free your mind and your (κώδικ)ass will follow!
  Απάντηση
πραγματικα δεν καταλαβαινω, γιατι μερικοι (οποιας «πλευρας» και αν ειναι. δεν εχει καποια σημασια αυτο) δεν παιρνουν πραγματικα παραδειγματα σωστης και ανθρωπινης συμπεριφορας, απο τους «πρωτεργατες» στη συνεργασια και τη συμβιωση, που ειναι οι κουμμουνιστες και οι αναρχικοι? δεν το παω «πολιτικα» αλλα συμβιωτικα. αυτες οι 2 ομαδες βασιζονται στην απολυτη συνεργασια και αμοιβαια συμβιωση των μελων τους. εγω σαν κουμμουνιστης, οταν βλεπω κατι τετοια γατοφαγωματα, απο ατομα υποτιθεται ομοιδεατες (στην προκειμενη περιπτωση λινουκσακιαδες), πραγματικα ανατριχιαζω... γιατι?... απλα γιατι?...

Υ.Γ:... για να μην βγαινουν διπλα τα ποστ οταν πεταει τη μαλακιτσα με το error, απλα καντε force reload τη σελιδα (control-F5). η απαντηση ανεβαινει κανονικα.
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)