Δυνατό πρόγραμμα για δίσκους
Τις τελευταίες μέρες έχει γίνει κάτι που άπλα δεν μπορώ να το εξηγήσω, ὁ δίσκος-μου είναι σαν δαιμονισμένος. Έχω ἕναν wd εξωτερικό σκληρό 1 τερα. Γενικά είναι πολύ κάλος και ταχύτατος. Τις προάλλες ὅμως ενώ έκανα μια αποσυμπίεση , ξαφνικά ο ναυτίλος μου κράσαρε και τον πέταξε έξω. Από τότε ὅσο και αν προσπαθώ άπλα δεν λειτουργεί. Αν τον βάλω στην τηλεόραση κολλάει και μετά από μισή ώρα (κυριολεκτικά) μου τον ανοίγει άλλα δεν μπαίνει στα αρχεία ( μόλις τον βγάζω γίνεται καλά), στα παράθυρα μου δείχνει ότι είναι γεμάτος -ευτυχώς- άλλα κρασάρουν και δεν ανοίγει τίποτα ὅσο είναι συνδεδεμένος. Μόλις των βγάλω ὡς δια μαγείας ανοίγουν ὅλα ὅσα είχα προσπαθήσει να ανοίξω πριν απευθείας λες και έχω κανέναν ὕπερυπολογιστη. Στα ubuntu ὅταν τον συνδέω κολλάνε λίγο και αυτά αλλά τίποτα το σημαντικό το κεπερνουν. Ὅμως κάνουν πάμπολλη ὥρα να τον αναγνωρίσουν και ὅταν τον αναγνωρίζουν ή μου τον δείχνουν κενό, ή μου δείχνουν τα μισά ή ὅλα ανάλογα με τα κέφια, ὅμως ὅταν πάω να μπω σε ἕναν ὑποφάκελο πάλι τα ίδια, ή άδειος ή μίσος αλλά όχι ὅλος. Από ὅτι έχω καταλάβει γενικά θέλει πολλή ὥρα να κάνει το ὅτιδήποτε. Έχω προσπαθήσει τόσο με τα ενσωματωμένα προγράμματα ὅσο και με το testdisk άλλα τίποτα, ή δεν τον δείχνουν ή κολλάνε. Για να μπω τώρα στο ψητό, ξέρει κανείς κάνα καλό και ισχυρό πρόγραμμα για να αντιγράψω έστω τα αρχεία;(ευτυχώς έχω εγγύηση και μου τον αλλάζουν)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
  Απάντηση
Για δοκίμασε κατ' αρχήν , να αλλάξεις το καλώδιο usb. Στο κάνει και τότε;

Εδώ προφανώς, αφού έχει αυτά τα κολλήματα, δεν μπορούμε να ακολουθήσουμε και κάτι από τα συνήθη, άρα δεδομένης της κατάστασης, ίσως το πιο καλό θα ήταν με την εντολή rsync.
Με αυτήν, ακόμα και να υπάρξει διακοπή, μετά θα συνεχίσει από εκεί που σταμάτησε.
Για παράδειγμα, θα δώσεις κάτι τέτοιο:
Κώδικας:
rsync -av /media/sdc1/Τάδε/ /media/sdb1/Τάδε/
όπου sdc1 ο εξωτερικός που έχεις.
όπου sdb1εκει που θα αντιγράφουν
όπου Τάδε, το όνομα του κάθε φακέλου που θα αντιγράψεις.

θα μπορούσε να γίνει και με την παράμετρο -r.
Κάτι του στυλ:
Κώδικας:
cp -r /media/sdc1/Τάδε/* /media/sdb1/Τάδε/some_dir
Αν δεν κατάλαβες κάτι ή δεν ξέρεις πως το βλέπεις, πες.
Ω, ευγενικοί μου άνθρωποι, η ζωή είναι σύντομη. Αν ζούμε, ζούμε για να πατήσουμε πάνω στα κεφάλια των βασιλιάδων.
  Απάντηση
δοκιμασε και με αλλο καλωδιο, και ακομα καλυτερα αν εχεις usb hub με ξεχωριστη τροφοδοσια ρευματος, συνδεσε τον εκει. παιζει και να μην επαρκει το ρευμα της usb και ο σκληρος να κοβει (συμβαινει πιο συχνα αποσο νομιζουμε σε σκληρους που παιρνουν τροφοδοσια ρευματος απο τη θυρα usb), οποτε κολλαει οτιδηποτε προσπαθει να τον διαβασει εκεινη την ωρα. συνδεσε τον στο πισι και δες την tail... δηλαδη... θα ανοιξεις ενα τερμιναλ, και εκει θα γραψεις αυτο:...

Κώδικας:
tail -vf //var/log/*

και θα το αφησεις στην ακρη να φαινεται. θα συνδεσεις το σκληρο, και θα δεις τι θα βγαζει εκειμεσα. αν πεταει τιποτα connect/disconnect, κατι γινεται με το καλωδιο, η, την τροφοδοσια. αλλαζεις το καλωδιο, τον βαζεις και σε usb με ξεχωριστη τροφοδοσια ρευματος και βλεπεις.

αν πεταει input/output errors ο σκληρος ετοιμαζεται να πει το ποιημα. εκει, ετσι οπως εισαι, χωρις να ανοιξεις ναυτιλους, και τετοια, χωρις καν να «αγγιξεις» το σκληρο, τραβας αμεσα ολο το partition με μια dd και το κλωνοποιεις σε καποιον αλλο σκληρο (δεν χρειαζεται να το ριξεις μεσα σαν κανονικο partition, το τραβας σαν εικονικο loop device), για να το κανεις αυτο. παλι απο τερμιναλ, δινεις κατι σαν αυτο:...

Κώδικας:
sudo dd if=//dev/sdx of=//path/to/diskbackup bs=1G noerror

και τραβαει ολοκληρο το σκληρο σε αρχειο, το οποιο μπορεις να το προσαρτησεις κανονικα, σαν κανονικο σκληρο. το sdx ειναι το partition που θελεις να τραβηξεις με μια "sudo fdisk -l" μπορεις ευκολα να βρεις την ονομασια του. το "//path/to/diskbackup" ειναι εκει που θα βαλεις το αρχειο του σκληρου (diskbackup), αν εχεις αλλο σκληρο 1ΤΒ κενο, ριχτο εκειμεσα (πρεπει ο σκληρος «δεκτης» να εχει ισο, η, μεγαλυτερο χωρο απο το partition που θελεις να τραβηξεις).

θα το αφησεις να τελειωσει, ΧΩΡΙΣ ΚΑΝ ΝΑ ΠΕΙΡΑΞΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ στο πισι. οταν τελειωσει θα εχεις τα περιεχομενα του σκληρου, στην τοποθεσια που ηθελες, μεσα σε ενα ενιαιο αρχειο. αυτο μπορεις τωρα να το «ανοιξεις» εκει που βρισκεται, και να τραβηξεις οτι αρχεια θελεις, η, οταν παρεις καινουριο σκληρο (αν αυτος εχει ψοφησει), το πετας ετσι οπως ειναι στον καινουριο σκληρο, με αυτον τον τροπο:...

Κώδικας:
sudo dd if=//path/to/diskbackup of=//dev/sdx bs=1G

αν θελεις απλα να το ανοιξεις επιτοπου, για να το δεις πριν το μεταφερεις σε καινουριο σκληρο, θα κανεις αυτο:...

Κώδικας:
sudo mount -o loop //path/to/diskbackup //mnt

προσεξε πολυ με την dd παραπανω, γιατι αν δωσεις τα if/of αναποδα, εχεις χασει οριστικα ολα τα δεδομενα του σκληρου, χωρις καμια δυνατοτητα ανακτησης.
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
λοιπόν, μου βγάζει διάφορα με την tail μεταξύ τον οποίων αυτό Volume was not properly unmounted. Some data may be corrupt. Please run fsck. Κανονικά ὁ δίσκος είναι φτιαγμένος για να μην θέλει εξωτερικό ρεύμα και μάλιστα έχει ἕνα καλωδιο usb to microusb που όμως είναι κολλητό το micro με ἕνα άλλο βυσματακι που δεν ξέρω τι είναι ούτε έχω αντίστοιχο. Όταν του εβαλα απλό micro usb πάλι τα ίδια έκανε, ίσως μάλιστα ήταν λίγο καλύτερος. Τώρα για αντιγραφή δεν έχω εξωτερικό άλλον αλλά έχω έναν εσωτερικό που είναι άδειος, μπορώ να τα αντιγράψω και εκεί;
  Απάντηση
αν ο εσωτερικος εχει 1ΤΒ ελευθερο και πανω, μπορεις να το περασεις και εκει. δεν εχει σημασια αν ειναι, εσωτερικος, η, εξωτερικος. ενα partition ειναι ολοκληρο το 1ΤΒ ο σκληρος που εχει το προβλημα? η, εχεις ενα partition 500GB ας πουμε, και το υπολοιπο ειναι κενο? γιατι αν χρησιμοποιεις ας πουμε τα 500GB, τοτε χρειαζεσαι μονο 500GB και πανω κενο χωρο, εκει που θα βαλεις το αντιγραφο. το volume was not properly unmounted, λογικο ειναι που το βγαζει, γιατι κολλαει και δεν αποσυνδεεται σωστα. ειδες μηπως βγαζει τιποτα usb disconnect, η, τιποτα i/o errors? αν δεν βγαζει τετοια ειμαστε σχετικα ενταξει.

για την τροφοδοσια, δοκιμασε αν εχεις κανα usb hub με δικη του ξεχωριστη τροφοδοσια (δεν παιρνει δηλαδη ρευμα απο τη θυρα του υπολογιστη, αλλα εχει δικο του τροφοδοτικουλι, για να τροφοδοτει τα περιφερειακα που συνδεεις επανω). μια «ιδεα». ΑΝ εχεις καμια οθονη dell (επειδη ειναι πολυ συνηθισμενες παντου, και ευκολα θα βρεις καποιον να εχει εστω και μια), αυτες εχουν usb hub επανω με δικη του τροφοδοσια, συνδεσε την οθονη στον υπολογιστη, και συνδεσε το σκληρο σε μια θυρα της οθονης.

μπορει ο σκληρος να ειναι φτιαγμενος για να τραβαει ρευμα απο τη usb, αλλα η usb να μην μπορει για καποιο λογο να δωσει επαρκες ρευμα. οι usb με δικη τους τροφοδοσια δεν εχουν τετοια προβληματα. οτι και αν συνδεσεις επανω, το σηκωνουν ανετα. επειδη ειπες τωρα για βυσματακια «κολλημενα», στο σκληρο αυτο, το καλωδιο του μηπως εχει 2 ακρες usb για να συνδεονται σε 2 θυρες? αυτα τα καλωδια ειναι ουσιαστικα διπλα και συνδεονται σε 2 θυρες usb. η μια παροχη ειναι τα δεδομενα (το micro-usb) που συνδεεται σε μια θυρα usb, και η αλλη ειναι συμπληρωματικη τροφοδοσια (το περιεργο βυσματακι) που συνδεεται σε μια δευτερη θυρα usb.
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
δεν μου δείχνει κάτι τέτοιο. Δυστυχώς δεν έχω τετοιο καλλώδιο ούτε και οόνη dell, το καλλωδιο που έχει ειναι αυτό: [Εικόνα: Robert-OToole-WD-1TB-HDD-Cable-White-BG.jpg]
Τώρα για την αντιγραφή, επειδή δεν χρειάζεται να τα αντιγράψω ὅλα από μέσα καθώς πολλά τα έχω και άλλου λέω να κάνω αυτό του Κωνσταντίνου που από ὅτι κατάλαβα αντιγραφή συγκριμένους φακέλους μόνο, απλά θέλω κάποιες διευκρινίσεις στο πως το χρησιμοποιούμε. Εκεί που έχει sdc1 και sdb1 εγω θα βάλω τα ονόματα που έχουν οι αντίστοιχοι φάκελοι στο /media έτσι;
  Απάντηση
αν θελεις μονο συγκεκριμενους φακελους, τοτε ναι, πιο ευκολο ειναι η απλη αντιγραφη. αυτο που σε ειπα εγω, ειναι κλωνοποιηση ολοκληρου του σκληρου. βολικο το βρισκω, αλλα μονο αν θελεις να κρατησεις ακριβες αντιγραφο του σκληρου, οπως ειναι με ολα μεσα (αν θελεις μονο για καποιους φακελους, δεν λεει, γιατι κανει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ωρα να τελειωσει).

οι φακελοι, ναι, θα δεις την τοποθεσια τους απο το ναυτιλο, και θα βαλεις αυτην για την αντιγραφη. μπορει να μην τα αναφερει σαν sdb1, sdc1, κλπ. μπορει να τα αναφερει και σαν disk1, disk2, flashdisk, αναλογα τι ονομασια εχουν. αλλα ναι, συνηθως μεσα στον φακελο media θα βρισκονται ολοι οι φακελοι. θα ειναι κατι σε στυλ «//media/disk/my music».

Υ.Γ:... τωρα καταλαβα τι ειναι αυτο το πραγμα για καλωδιο. απο τη μια εχει την κλασσικη usb που συνδεεται στον υπολογιστη, και απο την αλλη που συνδεεται στο σκληρο, ειναι καποιο ηλιθιο propietary βυσμα. αρχικα νομιζα οτι ηταν καλωδιο διπλο, που εχει και για εξτρα τροφοδοσια (οχι τοσο συνηθισμενα, εχω βρει τετοια, αλλα τωρα δεν θυμαμαι καθολου που)
  Απάντηση
Δεν γινεται, μου βγαζει αυτο Input/output error (5)
και αυτο failed verification -- update discarded.
το μόνο που ανεγραψε ήταν οι φάκελοι χωρις το εσωτερικο τους
  Απάντηση
ωχ σε εβγαλε error τελικα? αρα ετοιμαζεται να πει το ποιημα. αν εχεις αλλο σκληρο αδειον 1, η, 2 ΤΒ (για να εισαι σιγουρος οτι θα χωρεσει), δοκιμασε να κανεις αυτο που σε ειπα εγω. μεχρι να παρεις (η, να βρεις) σκληρο αλλον για να το ριξεις μεσα, μην τον ξανασυνδεσεις πουθενα, γιατι ηδη εχει μεγαλη ζημια, μην επιδεινωθει κι'αλλο. δυστυχως αλλιως δεν διαβαζεται πλεον. πως και δεν τα πεταξε αυτα στην tail, οταν συνδεθηκε?... περιεργο... εκτος και αν τα σφαλματα ειναι πιο μεσα, και τα βρισκει μονο οταν διαβαζει απο τα συγκεκριμενα σημεια.
  Απάντηση
μαλιστα, αυτο φοβόμουν, θα το δοκιμασω οταν βρω χρόνο στον εσωτερικο και ελπιζω να πιασει γιατι λεφτα για αλλον τωρα δεν εχω
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  Πρόγραμμα μετάφρασης γλώσσας στο Linux Mint mikeius666p 3 1.258 31.01.2017 02:59
Τελευταία Ανάρτηση: debianass
  πρόγραμμα έκδοσης κοινοχρήστων sokel 9 5.974 01.11.2016 16:45
Τελευταία Ανάρτηση: Giorgo-anes
  Επαγγελματικο προγραμμα για επεξεργασια video ? karanik 6 2.436 23.09.2012 11:38
Τελευταία Ανάρτηση: kami84gr
  g-editor πρόγραμμα επεξεργασίας κειμένου Nick 6 832 05.09.2012 18:28
Τελευταία Ανάρτηση: Nick
  Everest like πρόγραμμα για Ubuntu Alexandros Tellidis 1 979 24.06.2012 21:04
Τελευταία Ανάρτηση: constantinos

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)