Linux Συμβουλές και Κόλπα
Soulrain Falls, post: 27663, member: 1313 είπε κι ελάλησε:Αυτά asinoro, δυστυχώς, είναι από τις δεκάδες χαζές «βοήθειες» που κυκλοφορούν. Δεν το λέω για εσένα προσωπικά αλλά επειδή εμφανίζονται και αναπαράγονται διάφορα τέτοια, ειδικά από χώρους που έχουν τόση σχέση με το Linux όση εγώ με την πυρηνική φυσική.

Δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν με το swap γενικά: είτε δε θα χρησιμοποιείται σχεδόν καθόλου, άρα θα είναι άχρηστο (όπως συμβαίνει στα περισσότερα σύγχρονα μηχανήματα) είτε θα γεμίζει, άρα θα πρέπει οπωσδήποτε να αυξήσουμε τη RAM κι όχι να καταφεύγουμε σε τέτοιες λύσεις. Αν χρειάζεται κάποιος να κάνει επανεκκίνηση για να φρεσκάρει το σύστημά του και δεν καταλαβαίνει ότι έχει πρόβλημα με τη RAM, τότε κακώς ασχολείται.

Επίσης, swapoff δεν κάνουμε ποτέ ενόσω το swap είναι σε χρήση. Υπάρχει αυξημένος κίνδυνος να κρασάρει το σύστημα και να χάσουμε πράγματα, γιατί το εξαναγκάζουμε να πετάξει από τη μνήμη πράγματα που χρησιμοποιεί εκείνη τη στιγμή.

χμμμ... υπο συνθηκες, ειναι ασφαλες να κλεινεις το swap, αλλα θελει ΠΟΛΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ, και να ξερεις ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ποτε το κανεις, και πως. αν το κλεισεις με το που σηκωσει το συστημα, που δεν εχει προλαβει να το χρησιμοποιησει, δεν εχεις θεμα (η, να το απενεργοποιησεις απο το fstab και να κανεις επανεκκινηση). αν επισης δεν εχεις τρεξει βαριες εφαρμογες, (ωστε να μην εχει χρησιμοποιηθει), ακομα και μετα απο ωρες λειτουργιας μπορεις να το κλεισεις. εγω οταν κανω κλωνοποιηση το λειτουργικο για backup το κλεινω πριν (κανω κλωνοποιηση ολοκληρου του σκληρου με dd), αλλα εχω φροντισει να δω, αν εχει χρησιμοποιηθει πριν, και κατα προτιμηση το κανω μολις σηκωσει το συστημα, οχι 5 ωρες μετα και αφου το εχω βγαλει τα ματακια με τους εξομοιωτες. σε μια τετοια περιπτωση σαν την παρακατω, π.χ. ειναι ασφαλες να το κλεισεις αν δεν το θελεις, αφου ακομα δεν εχει χρησιμοποιηθει
Κώδικας:
1:Def - 07:37:12 up 42 min,  1 user,  load average: 0.18, 0.20, 0.18
Tasks: 123 total,  1 running, 122 sleeping,  0 stopped,  0 zombie
%Cpu0  :  1.0 us,  0.0 sy,  0.0 ni, 99.0 id,  0.0 wa,  0.0 hi,  0.0 si,  0.0 st
%Cpu1  :  2.0 us,  1.0 sy,  0.0 ni, 97.0 id,  0.0 wa,  0.0 hi,  0.0 si,  0.0 st
KiB Mem:  4058508 total,  820068 used,  3238440 free,    38116 buffers
KiB Swap:  4194300 total,        0 used,  4194300 free.  330520 cached Mem

1  PID USER      PR  NI    VIRT    RES    SHR S  %CPU %MEM    TIME+ COMMAND
  939 debian    20  0 1785104 261012  78716 S  3.0  6.4  7:09.31 firefox-e+
  1150 debian    20  0  23648  2788  2328 R  2.0  0.1  0:00.08 top    
    1 root      20  0  192712  5056  2976 S  0.0  0.1  0:01.02 /sbin/init
2  PID  PPID    TIME+  %CPU %MEM  PR  NI S    VIRT  SWAP    RES  UID COMMAND
  939  862  7:09.31  3.0  6.4  20  0 S 1785104      0 261012  1000 firefo+
  862  781  0:53.78  0.0  2.8  20  0 S 1734488      0 111716  1000 /usr/b+
  913    1  0:00.38  0.0  1.4  20  0 S  970692      0  56880  1000 /usr/l+
3  PID %MEM    VIRT  SWAP    RES  CODE    DATA    SHR nMaj nDRT S  PR  NI
  1150  0.1  23648      0  2788    96    1064  2328    1    0 R  20  0
  1119  0.1  21876      0  3592    968    512  3160    0    0 S  20  0
  1118  0.0  14692      0  1696    12    332  1548    0    0 S  20  0
4  PID  PPID  UID USER    RUSER    TTY          TIME+  %CPU %MEM S COMMAND
  1150  1119  1000 debian  debian  pts/0      0:00.08  2.0  0.1 R top    
    1    0    0 root    root    ?          0:01.02  0.0  0.1 S /sbin/init
    2    0    0 root    root    ?          0:00.00  0.0  0.0 S [kthreadd]
    3    2    0 root    root    ?          0:00.36  0.0  0.0 S [ksoftirq+
debian@osiris:~$
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Το ίδιο λέμε Dark, απλά εσύ το στόλισες.

Εγώ πάντως, που έχω περιορισμένο μηχάνημα, swap δεν έχω καθόλου εδώ και κάμποσα χρόνια, ούτε κι έχω δει το παραμικρό κόλλημα. Δεν κάνω virtualization και τέτοια βέβαια αλλά κι εσύ που κάνεις, προφανώς και δεν περιμένεις απ' το swap να σε σώσει. Περισσότερο έχει μείνει απ' τα παλιά χρόνια, τότε που και η μνήμη κόστιζε όσο ένα νεφρό αλλά και δεν υπήρχαν προγράμματα σαν τις RAMορουφήχτρες που έχουμε τώρα. Άσε που λέγονται και κάτι κουλά. Υπάρχει όμως και swapfile, που είναι πιο ευέλικτο, και νομίζω ότι ή το zram ή το zswap έχουν πλέον ενσωματωθεί στον πυρήνα.

Γενικά βέβαια, η διαχείριση μνήμης του Linux είναι ιστορικά ψιλοάθλια. Αυτό είναι ένα σημείο όπου μας κερδάνε τα BSDs.
Το άπλυτο κορμί το πλένεις. Καθαρίζει. Η βρόμικη ψυχή πώς πλένεται;
  Απάντηση
καμια φορα με σωζει το swap. εχει ανεβασει και κατι 500ρια ΜΒ κατι φορες, οταν το βαζω κατω καλα-καλα. οταν σηκωνω τον εξομοιωτη με 3GB μνημη και στο μηχανημα εχω 4GB δεν γινεται να μην εχω swap. αυτο το zram/zswap εγω το θεωρω τελειως βλακεια, γιατι απλα δεσμευει χωρο απο τη ram που δεν εχεις, για να τον χρησιμοποιησει σαν swap. σαν να εχεις π.χ. ενα δωματιο με τρια κρεβατια, και να το χωρισεις σε 2 δωματια, με 2 κρεβατια το ενα και 1 το αλλο. μια τρυπα στο νερο δηλαδη. και ουτε overcommit μπορεις να κανεις σε μια τετοια περιπτωση (βοηθαει πολυ με βαριες εφαρμογες, ακομα και οταν εχεις επαρκη μνημη). το swapfile τι εννοεις; αντι για swap partition, φτιαχνεις αρχειο, που το χρησιμοποιεις για swap; αυτο ναι ειναι βολικο. οσο για τη διαχειρηση μνημης, αν ειναι του λινουκς ψιλοαθλια, τοτε που να δεις του android. ουτε για τα σκουπιδια.
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Αν σηκώνεις εξομοιωτή με 3G σε σύνολο 4, τότε θα πρέπει να σταματήσεις να το κάνεις ή να πάρεις κι άλλη RAM. Όχι ότι δε γίνεται αυτό που κάνεις (αφού το κάνεις, άρα μπορεί να γίνει) αλλά δεν είναι αυτό που λέμε «ορθή χρήση» του συστήματος.

Ναι, το swapfile είναι αυτό ακριβώς. Το φτιάχνεις και το αυξομειώνεις όποτε γουστάρεις. Πρόσφατα το υιοθέτησε και το Ubuntu ως default (όχι ότι αυτό λέει κάτι, απλά ενημερωτικά το αναφέρω).

Το overcommit είναι ένα από τα αρνητικά που καταλογίζεται στο Linux. Overcommit σημαίνει βασικά ότι το σύστημα υπογράφει επιταγές (virtual memory) χωρίς να είναι 100% σίγουρο ότι έχει αυτά τα ποσά στο λογαριασμό (physical memory). Δεν ξέρω ποια ακριβώς ήταν η λογική της δημιουργίας του, ως αντιστάθμισμα όμως φτιάχτηκε το αγαπημένο σου OOM killer, το οποίο έχει επίσης λανθασμένη λογική.

Και το Android Linux τρέχει, πώς θα ήταν καλύτερο;
  Απάντηση
Soulrain Falls, post: 27668, member: 1313 είπε κι ελάλησε:Και το Android Linux τρέχει, πώς θα ήταν καλύτερο;
"linux", σε java framework... εννοειται πολυ χειροτερο...

Soulrain Falls, post: 27668, member: 1313 είπε κι ελάλησε:Το overcommit είναι ένα από τα αρνητικά που καταλογίζεται στο Linux. Overcommit σημαίνει βασικά ότι το σύστημα υπογράφει επιταγές (virtual memory) χωρίς να είναι 100% σίγουρο ότι έχει αυτά τα ποσά στο λογαριασμό (physical memory). Δεν ξέρω ποια ακριβώς ήταν η λογική της δημιουργίας του, ως αντιστάθμισμα όμως φτιάχτηκε το αγαπημένο σου OOM killer, το οποίο έχει επίσης λανθασμένη λογική.

το overcommit υποθετω φτιαχτηκε σαν workaround, για την περιπτωση της μαλακιας που λεγεται virtual commit. εχεις δει, οτι ολες οι εφαρμογες, εχουν 2 "μνημες" ας πουμε. μια που χρησιμοποιουν πραγματικα (reserved commit), και μια που την "προαγοραζουν" απο το συστημα (virtual commit), για περιπτωση που ΜΠΟΡΕΙ να τη χρειαστουν (και τελικα δεν χρησιμοποιειται ποτε, και ακομα χειροτερα καταχωρειται και σαν δεσμευμενη). π.χ. σε εμενα ο εξομοιωτης, φτανει μεγιστο reserved commit καπου στα 3.3GB (περιλαμβανονται και τα 256ΜΒ "καρτας γραφικων"). αλλα βλεπω το virtual commit πολλες φορες να φτανει τα 8GB (προφανως δεν εχω 8GB μνημη). οποτε αν δεν εχω ενεργο το overcommit, το σκουπιδι το ΟΟΜ, τον κατεβαζει με το παραμικρο, γιατι βλεπει τη μαλακια τη virtual (που ουσιαστικα ειναι πλασματικη) να ανεβαζει τοσο πανω, και "θεωρει οτι ξεμενω απο μνημη" (ενω η πραγματικη reserved δεν πιανει ποτε πανω απο 3.3GB). το σκατοπραμα το ΟΟΜ, σιγουρα ειναι εντελως ηλιθιο. καπου ειχα διαβασει, που καποιος ειχε πει, οτι ολοκληρο αυτο το "feature" ειναι ενα bug απο μονο του, και δικιο ειχε. αυτη τη μαλακια το ΟΟΜ, πως μπορω να το στειλω τελειως στο διαολο απο το συστημα; να ξηλωθει εντελως, η, να μπλοκαριστει εντελως, και να μην ενεργοποιειται ποτε. θελει recompile του πυρηνα, και να μην το συμπεριλαβω εξαρχης σε δαυτον; η, μπορω να το ξηλωσω και απο τον ετοιμο πυρηνα;

Soulrain Falls, post: 27668, member: 1313 είπε κι ελάλησε:Ναι, το swapfile είναι αυτό ακριβώς. Το φτιάχνεις και το αυξομειώνεις όποτε γουστάρεις. Πρόσφατα το υιοθέτησε και το Ubuntu ως default (όχι ότι αυτό λέει κάτι, απλά ενημερωτικά το αναφέρω).
τι εννοεις προσφατα; το σαπιο ουμπουντου 9.04 που ειχα, το ειχα με swapfile εδω και χρονια (δεν το ειχα εξαρχης ετσι. αργοτερα το εκανα). αρα σημαινει οτι η λειτουργια αυτη υπηρχε απο τοτε (αλλιως δεν θα μπορουσα να το κανω προφανως). ειναι βολικο, γιατι το αυξομειωνεις οπως θελεις (και το πας και πανευκολα σε αλλο σκληρο, αν π.χ. εχεις ssd και θελεις να το ριξεις σε αλλον), αλλα απο την αλλη, αν το κανεις συχνα δημιουργειται fragmentation. οποτε δεν ειναι να το πειραζεις και πολυ.
  Απάντηση
Soulrain Falls, post: 27663, member: 1313 είπε κι ελάλησε:Αυτά asinoro, δυστυχώς, είναι από τις δεκάδες χαζές «βοήθειες» που κυκλοφορούν. Δεν το λέω για εσένα προσωπικά αλλά επειδή εμφανίζονται και αναπαράγονται διάφορα τέτοια, ειδικά από χώρους που έχουν τόση σχέση με το Linux όση εγώ με την πυρηνική φυσική.

Δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν με το swap γενικά: είτε δε θα χρησιμοποιείται σχεδόν καθόλου, άρα θα είναι άχρηστο (όπως συμβαίνει στα περισσότερα σύγχρονα μηχανήματα) είτε θα γεμίζει, άρα θα πρέπει οπωσδήποτε να αυξήσουμε τη RAM κι όχι να καταφεύγουμε σε τέτοιες λύσεις. Αν χρειάζεται κάποιος να κάνει επανεκκίνηση για να φρεσκάρει το σύστημά του και δεν καταλαβαίνει ότι έχει πρόβλημα με τη RAM, τότε κακώς ασχολείται.

Επίσης, swapoff δεν κάνουμε ποτέ ενόσω το swap είναι σε χρήση. Υπάρχει αυξημένος κίνδυνος να κρασάρει το σύστημα και να χάσουμε πράγματα, γιατί το εξαναγκάζουμε να πετάξει από τη μνήμη πράγματα που χρησιμοποιεί εκείνη τη στιγμή.

Soulrain Falls, μην το πάρεις προσωπικά, αλλά όταν γράφω δεν γράφω για να τα καταλαβαίνεις εσύ!
Όσο για το Swap όπως προανέφερα δεν θα σου επιτρέψει να το αδειάσεις εφόσον δεν επαρκεί ο χώρος στην Ram ως δικλίδα ασφαλείας για να μην κρασάρει το σύστημα!
Εάν έχεις σύστημα με 2GB Ram και χειρότερα 1GB, απενεργοποιώντας το Swap έχοντας ανοιχτά LibreOffice και Chrome με Thunderbird στο παρασκήνιο να δουλεύει και αποφασίσεις να ανοίξεις και τον Firefox θα κολλήσει το σύστημα επειδή θα έχει μπουκώσει η μνήμη και για να ξεκολλήσει ή θα πατήσεις τα Ctrl + Alt + Backspace να σκοτώσεις τον Xorg, ή Ctrl + Alt + Delete να κάνεις επανεκκίνηση ή πατώντας το κουμπί του υπολογιστή για να τον κλείσεις ή θα περιμένεις μέχρι να βαρεθείς να κοιτάς την οθόνη.
Ότι προτείνω ως συμβουλή έχει περάσει πρακτικό δοκιμαστήριο και όχι θεωρητικό.
  Απάντηση
Dark, είναι αυτό που λες. Προαγοράζουν μνήμη έτσι, για να έχουν άπλα. Συνήθως δεν τη χρειάζονται και -αν και ούτε η αποδέσμευσή της είναι ιδανική- δεν υπάρχει πρόβλημα. Όλο αυτό όμως έχει οδηγήσει σε κακή νοοτροπία και γράφονται προγράμματα ...γκουχ...κάτι java heap και διάφορα άλλα... που κακοποιούν το overcommit, με αποτέλεσμα το σύστημα να βρίσκεται χρεωμένο με μνήμη που δε διαθέτει αλλά ταυτόχρονα την έχει ανάγκη. Και τότε όχι απλά σου μένει στα χέρια αλλά δεν κάνει και καθαρό fail, κι έτσι μπορεί να έχεις corrupted databases και γενικά φρίκη.

Μην το βλέπεις μόνο στη δική σου περίπτωση. Ο πυρήνας αναπτύσσεται κυρίως για servers κλπ. και εκεί είναι απαραίτητη τόσο η άψογη διαχείριση της μνήμης όσο και το να γίνεται fail (αν χρειαστεί) χωρίς να αφήνει συντρίμμια. Το OOM killer δε μπορείς να το ξηλώσεις, ούτε και θέλεις. Μπορείς να το βοηθήσεις λίγο να μάθει τι να σκοτώνει και τι όχι ή να το κάνεις να πιάνει δουλειά σε υπερβολικά ακραίες περιπτώσεις (μόνο που δεν υπάρχει ορισμός του τι είναι όντως υπερβολικά ακραία περίπτωση). Δεν έχει καλή λογική ο αλγόριθμός του, είναι αλήθεια. Αυτό όμως συμβαίνει γιατί προσπαθεί να σώσει τα άσωστα.

Το swapfile προφανώς και υπήρχε ως λειτουργία, το έκαναν όμως στο Ubuntu προεπιλογή αντί του κλασικού swap. Από τη 17.04 νομίζω.
  Απάντηση
asinoro, post: 27670, member: 1760 είπε κι ελάλησε:Soulrain Falls, μην το πάρεις προσωπικά, αλλά όταν γράφω δεν γράφω για να τα καταλαβαίνεις εσύ!
Ναι ρε asinoro, ακριβώς επειδή δεν τα γράφεις για εμένα αλλά για αρχάριους που έχουν την τάση να δοκιμάζουν ό,τι βρίσκουν στο internet, γι' αυτό συμπληρώνω.

Δεν είπα πουθενά ότι το swap σου επιτρέπει να το αδειάσεις αν δεν επαρκεί ο χώρος στη φυσική μνήμη. Με το swapoff όμως δεν το αδειάζεις, το κλείνεις εντελώς. Σκέψου το εξής ενδεχόμενο: έχει γεμίσει εντελώς η μνήμη κι έχεις και 1G μέσα στο swap. Σιγά σιγά αδειάζει η μνήμη και το 1G που ήταν στο swap αρχίζει να γυρίζει πίσω. Επειδή όμως μέχρι εκείνη την ώρα χρησιμοποιούσες μπόλικο swap, το σύστημά σου θα σέρνεται. Κάνεις λοιπόν swapoff. Πού στο καλό νομίζεις ότι θα πάνε τα memory pages που βρίσκονται μέσα στο swap όταν το κλείνεις;
  Απάντηση
Soulrain Falls, post: 27671, member: 1313 είπε κι ελάλησε:Dark, είναι αυτό που λες. Προαγοράζουν μνήμη έτσι, για να έχουν άπλα. Συνήθως δεν τη χρειάζονται και -αν και ούτε η αποδέσμευσή της είναι ιδανική- δεν υπάρχει πρόβλημα. Όλο αυτό όμως έχει οδηγήσει σε κακή νοοτροπία και γράφονται προγράμματα ...γκουχ...κάτι java heap και διάφορα άλλα... που κακοποιούν το overcommit, με αποτέλεσμα το σύστημα να βρίσκεται χρεωμένο με μνήμη που δε διαθέτει αλλά ταυτόχρονα την έχει ανάγκη. Και τότε όχι απλά σου μένει στα χέρια αλλά δεν κάνει και καθαρό fail, κι έτσι μπορεί να έχεις corrupted databases και γενικά φρίκη.

Μην το βλέπεις μόνο στη δική σου περίπτωση. Ο πυρήνας αναπτύσσεται κυρίως για servers κλπ. και εκεί είναι απαραίτητη τόσο η άψογη διαχείριση της μνήμης όσο και το να γίνεται fail (αν χρειαστεί) χωρίς να αφήνει συντρίμμια. Το OOM killer δε μπορείς να το ξηλώσεις, ούτε και θέλεις. Μπορείς να το βοηθήσεις λίγο να μάθει τι να σκοτώνει και τι όχι ή να το κάνεις να πιάνει δουλειά σε υπερβολικά ακραίες περιπτώσεις (μόνο που δεν υπάρχει ορισμός του τι είναι όντως υπερβολικά ακραία περίπτωση). Δεν έχει καλή λογική ο αλγόριθμός του, είναι αλήθεια. Αυτό όμως συμβαίνει γιατί προσπαθεί να σώσει τα άσωστα.

Το swapfile προφανώς και υπήρχε ως λειτουργία, το έκαναν όμως στο Ubuntu προεπιλογή αντί του κλασικού swap. Από τη 17.04 νομίζω.

Α!... swapfile default απο την εγκατασταση εννοουσες. δεν το προσεξα (ματια απο τα lidl. τι περιμενες; :D:lolx ). οσο για το ηλιθιο ΟΟΜ, ναι θελω πολυ να το βοηθησω... να ψοφησει φριΧτα... ΘΕΛΩ να το ξηλωσω, γιατι με εχει σακατεψει 2 λειτουργικα στον εξομοιωτη, που τα κατεβασε ετσι (με τη μιση ram εντελως αδεια, και προφανως ουτε swap δεν ειχε προλαβει καν να αγγιξει ακομα). με το που ξεκινησα τον εξομοιωτη, η μαλακια τον κατεβασε μετα απο δευτερολεπτα, και δεν ειχα σημειο επαναφορας. και μια φορα με κατεβασε και ολοκληρο το γραφικο μαζι με τον εξομοιωτη το σκουπιδι.

δεν εχω προβληματα ψοφηματος κατι οταν κανω κατι βαρυ, γιατι παρακολουθω τη μνημη, και ξερω ακριβως μεχρι που να φτασω. μπορει να το φτανω οριακα οπως λες, αλλα με το που θα δω το παραμικρο (εστω και αν αυτο ειναι μια ψευτοκαθυστερηση στην αποκριση), σταματαω εκει. δεν το φτανω τοσο οριακα οσο σε φαινεται. οταν π.χ θελω να σηκωσω τον εξομοιωτη με τερματισμενη τη ram του οσο με αφηνει, συνηθως κλεινω gnome/gdm και σηκωνω τον ποντικοφαρμακο, απο terminal με xinitrc (ω, ναι, τον ποντικοφαρμακο. ωστε να μην εχω, gdm, sessions, κλπ αηδιες να τρωνε μνημη).

με τις ρυθμισεις που εχω τωρα, ετσι το εχω. να κατεβαζει ατυχα services μονο αν τερματισει το συστημα (κατι που με εχει συμβει μονο μια φορα, και αυτη γιατι σηκωσα τον εξομοιωτη, αμεσως αφου τελειωσα την κλωνοποιηση του βασικου λειτουργικου, και χωρις swap. τι να σε κανει το κακομοιρο το συστημα; ). αλλα δεν μπορω να ξερω τι θα του καβλωσει να κατεβασει σαν το χρυσαυγουλι. μπορει να ριξει κατι "ακινδυνο", οπως τον εξομοιωτη (ΠΑΝΤΑ εχω ενα snapshot πλεον να υπαρχει), αλλα μπορει και να του καβλωσει να κατεβασει ολοκληρο το systemd ας πουμε. και αντε μαζευ'το μετα
  Απάντηση
Παλιά ήταν ακόμα χειρότερο το killer. Έχει ξαναγραφτεί 2-3 φορές. Αυτό που λες ότι κάνεις εσύ με την παρακολούθηση της μνήμης, θα έπρεπε να το κάνει το σύστημα. Έτσι δεν είναι; Δεν έχει λογική να κάθεται ο χρήστης stand by και να τσεκάρει. Αλλά δεν το κάνει το σύστημα και γι' αυτό γίνονται αυτά που γίνονται.

Δυστυχώς, όταν χρειάζεται να επέμβει ο φονιάς (με την προϋπόθεση ότι δεν έχει λειτουργικό πρόβλημα και δεν πετάγεται όποτε γουστάρει) το σύστημα είναι υπερβολικά πιεσμένο. Το ιδανικό θα ήταν να μπορεί να αναλύσει όλα όσα τρέχουν εκείνη τη στιγμή και να κλείνει τα πιο αχρείαστα. Δεν είναι εύκολο να γραφτεί τέτοιος αλγόριθμος όμως. Άσε που για εσένα μπορεί να είναι χρήσιμο το VB, για εμένα το τάδε πρόγραμμα που κάνει video rendering και για κάποιον τρίτο ένα λογισμικό στατιστικής που τρέχει MySQL. Υπάρχει τρόπος να του πεις τι να αφήνει «απείραχτο» (νομίζω το πειράζει μόνο αφού έχει ξεπαστρέψει τα υπόλοιπα και δεν του φτάνει) αλλά δεν τον θυμάμαι τώρα. Κάπως καταχωρείς αυτά που θέλεις με διαφορετικό PID. Δεν ξέρω επίσης αν το τηρεί στα σίγουρα ή αν είναι σαν το Do Not Track στις ιστοσελίδες.
  Απάντηση

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 2 Επισκέπτης(ες)