Linux Συμβουλές και Κόλπα
asinoro, post: 27670, member: 1760 είπε κι ελάλησε:Soulrain Falls, μην το πάρεις προσωπικά, αλλά όταν γράφω δεν γράφω για να τα καταλαβαίνεις εσύ!
Όσο για το Swap όπως προανέφερα δεν θα σου επιτρέψει να το αδειάσεις εφόσον δεν επαρκεί ο χώρος στην Ram ως δικλίδα ασφαλείας για να μην κρασάρει το σύστημα!
Εάν έχεις σύστημα με 2GB Ram και χειρότερα 1GB, απενεργοποιώντας το Swap έχοντας ανοιχτά LibreOffice και Chrome με Thunderbird στο παρασκήνιο να δουλεύει και αποφασίσεις να ανοίξεις και τον Firefox θα κολλήσει το σύστημα επειδή θα έχει μπουκώσει η μνήμη και για να ξεκολλήσει ή θα πατήσεις τα Ctrl + Alt + Backspace να σκοτώσεις τον Xorg, ή Ctrl + Alt + Delete να κάνεις επανεκκίνηση ή πατώντας το κουμπί του υπολογιστή για να τον κλείσεις ή θα περιμένεις μέχρι να βαρεθείς να κοιτάς την οθόνη.
Ότι προτείνω ως συμβουλή έχει περάσει πρακτικό δοκιμαστήριο και όχι θεωρητικό.

asinoro, σε αυτο το συγκεκριμενο, ο soulrain εχει δικιο. εμεις μπορει να ξερουμε ποτε θα το κανουμε και πως, αλλα ο απλος χρηστης (αν ασχοληθει με αυτο), δεν ξερει. και οταν κλεινεις το swap για να το αδειασεις (οι εντολες που δινεις το κλεινουν για να το αδειασουν), ενω εχει μαζεψει τοσα πολλα δεδομενα μεσα, πολλα μπορουν να πανε στραβα... πολυ στραβα...

ασε που οταν βλεπεις το swap να γεμιζει συχνα, και με τοσα πολλα δεδομενα, εχεις αλλα θεματα (μνημης συνηθως), και οχι το swap. εγω π.χ. τωρα εχω σηκωσει τον εξομοιωτη με το debian κλωνο (κλωνος του βασικου μου λειτουργικου που τον εχω για backup) με 3.3 GB ρυθμισμενα στον εξομοιωτη. επειδη δεν εχω θεματα μνημης, ποσο swap χρησιμοποιει; ιδου:...
[Εικόνα: Screenshot_from_2017-05-30_16-12-19.png]
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Να, δες εδώ που τα λέει λίγο πιο αναλυτικά ο μάστορας για το killer. Στο ίδιο συμπέρασμα καταλήγει κι αυτός, ότι δηλαδή αν πετάγεται συχνά το killer πρέπει να ψάξεις να βρεις τι πάει στραβά με τη μνήμη σου. Η δεύτερη επιλογή που γράφει είναι αυτό που σου είπα παραπάνω με το PID. Δεν ξέρω αν θέλεις να το δοκιμάσεις.

Άσχετο: τον default πυρήνα χρησιμοποιείς με τα VM; Αν ναι, δοκίμασε να φτιάξεις ένα σχεδόν γυμνό ή το zen (νομίζω στο Debian λέγεται liquorix αυτός), το ck και γενικά τέτοια που είναι φτιαγμένα για καλύτερη απόδοση. Μπορεί να βοηθάει.
Το άπλυτο κορμί το πλένεις. Καθαρίζει. Η βρόμικη ψυχή πώς πλένεται;
  Απάντηση
Soulrain Falls, post: 27674, member: 1313 είπε κι ελάλησε:Παλιά ήταν ακόμα χειρότερο το killer. Έχει ξαναγραφτεί 2-3 φορές. Αυτό που λες ότι κάνεις εσύ με την παρακολούθηση της μνήμης, θα έπρεπε να το κάνει το σύστημα. Έτσι δεν είναι; Δεν έχει λογική να κάθεται ο χρήστης stand by και να τσεκάρει. Αλλά δεν το κάνει το σύστημα και γι' αυτό γίνονται αυτά που γίνονται.

Δυστυχώς, όταν χρειάζεται να επέμβει ο φονιάς (με την προϋπόθεση ότι δεν έχει λειτουργικό πρόβλημα και δεν πετάγεται όποτε γουστάρει) το σύστημα είναι υπερβολικά πιεσμένο. Το ιδανικό θα ήταν να μπορεί να αναλύσει όλα όσα τρέχουν εκείνη τη στιγμή και να κλείνει τα πιο αχρείαστα. Δεν είναι εύκολο να γραφτεί τέτοιος αλγόριθμος όμως. Άσε που για εσένα μπορεί να είναι χρήσιμο το VB, για εμένα το τάδε πρόγραμμα που κάνει video rendering και για κάποιον τρίτο ένα λογισμικό στατιστικής που τρέχει MySQL. Υπάρχει τρόπος να του πεις τι να αφήνει «απείραχτο» (νομίζω το πειράζει μόνο αφού έχει ξεπαστρέψει τα υπόλοιπα και δεν του φτάνει) αλλά δεν τον θυμάμαι τώρα. Κάπως καταχωρείς αυτά που θέλεις με διαφορετικό PID. Δεν ξέρω επίσης αν το τηρεί στα σίγουρα ή αν είναι σαν το Do Not Track στις ιστοσελίδες.

οταν ειχα κλειστο το overcommit για πολυ λιγο στην αρχη, δυστυχως πεταγοταν οποτε γουσταρε το γαμιδι το ΟΟΜ, και κατεβαζε οτι του καβλωνε. μπορει να ηταν το μηρυκαστικο, μπορει να ηταν το gimp, μπορει να ηταν οτιδηποτε. απ'οταν ενεργοποιησα το overcommit (vm-overcommit καπως ετσι λεγεται απ'οσο θυμαμαι), πεταγεται το γαμιδι μονο οταν ζορισω το συστημα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ (κατι που μονο μια φορα με εχει συμβει). με το overcommit δηλαδη εχει βελτιωθει απιστευτα η κατασταση. αν δεις και το top παραπανω, δες λιγο τις καταχωρησεις μνημης και του swap, και προσεξε και τον εξομοιωτη (PID 3312). το γαμιδι κατεβαζε τον εξομοιωτη ακριβως σε κατι τετοιες καταστασεις, που ειναι φανερο, οτι εχω ακομα πολλη μνημη για ξοδεμα. αν δεις το πιο βαρυ ειναι ο εξομοιωτης, και πιανει μολις 900ΜΒ reserved commit, ενω το virtual πιο διπλα, ειναι 3GB (WTF???...τουλαχιστον δεν εχει πιασει ακομα τα 8GB... φακ λοτζικ)
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Soulrain Falls, post: 27676, member: 1313 είπε κι ελάλησε:Να, δες εδώ που τα λέει λίγο πιο αναλυτικά ο μάστορας για το killer. Στο ίδιο συμπέρασμα καταλήγει κι αυτός, ότι δηλαδή αν πετάγεται συχνά το killer πρέπει να ψάξεις να βρεις τι πάει στραβά με τη μνήμη σου. Η δεύτερη επιλογή που γράφει είναι αυτό που σου είπα παραπάνω με το PID. Δεν ξέρω αν θέλεις να το δοκιμάσεις.

Άσχετο: τον default πυρήνα χρησιμοποιείς με τα VM; Αν ναι, δοκίμασε να φτιάξεις ένα σχεδόν γυμνό ή το zen (νομίζω στο Debian λέγεται liquorix αυτός), το ck και γενικά τέτοια που είναι φτιαγμένα για καλύτερη απόδοση. Μπορεί να βοηθάει.

τον default του debian εχω. δεν εχω κανει μοντες στον πυρηνα. και δεν θελω να κανω μοντες, γιατι μεταφερω το λειτουργικο (οχι το ιδιο προφανως αλλα κλωνο του), και σε αλλον υπολογιστη, οποτε πρεπει να εχει καποιους παραπανισιους drivers και modules, για να μπορεσει να λειτουργησει σε διαφορετικο hardware. αυτο με το PID το εχω δει και εγω, και ειναι το πρωτο που βρηκα, αλλα δεν εχει νοημα. αφενως γιατι με καθε νεα εκκινηση του process το PID αλλαζει, οποτε θα πρεπει να το βρισκω καθε φορα. αφετερου θελω να προστατευσω ΟΛΑ τα processes, γιατι ΑΝ τυχει να παραζορισω το συστημα (που δεν προκειται, γιατι ξερω ακριβως μεχρι που μπορω να το φτασω), θα γλιτωσει ο εξομοιωτης, αλλα μπορει να καβλωσει στο γαμιδι να κατεβασει κανα γραφικο (οπως και με εχει συμβει μια φορα), οποτε παλι με δημιουργει προβλημα.

Υ.Γ:... νομιζω οτι αυτο με τα PID ειναι κανονικο και κανει δουλεια. δεν πρεπει να ειναι σαν το do not track στα μηρυκαστικα. ετσι πιστευω τουλαχιστον, γιατι δεν το εχω δοκιμασει.

Υ.Γ2:... σορυ για το μπινελικι, που λεω συνεχεια το ΟΟΜ, γαμιδι, και αλλα τετοια, αλλα τοσο το εχω σε "εκτιμηση". οπως και τον παπαρα που ειχε μια τετοια φαεινη ιδεα, να ενσωματωσει μια τετοια επικη μαλακια σε ενα κατα τα αλλα καλο λειτουργικο.
  Απάντηση
Ε, αυτό δε λέμε; Με το βαρύτερο να είναι 900MB, στέκει να δεσμεύεις 3GB virtual; Δε στέκει. Το κάνει όμως το σύστημα, γιατί παίρνει διακοποδάνειο. Με τις ενδείξεις της μνήμης γενικά, υπάρχει μεγάλο μπέρδεμα εδώ και χρόνια. Π.χ. το ποσό που αναφέρει ως free, δεν είναι όλη η διαθέσιμη ελεύθερη μνήμη. Και η cached ουσιαστικά ελεύθερη είναι (άδεια δηλαδή εκείνη τη στιγμή) αλλά ταυτόχρονα και δεσμευμένη. Πώς μπαίνεις σε φίσκα λεωφορείο, βλέπεις μια θέση άδεια αλλά δε σε αφήνουν να καθίσεις γιατί την κρατάνε για ένα φίλο; Ένα τέτοιο πράγμα. Και στέκεσαι εσύ όρθιος μία ώρα, ενώ η θέση παραμένει κενή.

Και μετά ανοίγεις το System Monitor ας πούμε και βλέπεις τάδε αριθμό free. Το top όμως σου δείχνει άλλον και το htop μπορεί να σου δείχνει επίσης άλλον, γιατί το καθένα υπολογίζει διαφορετικά, ενώ υπάρχουν και άλλοι εκατό τρόποι για να δεις τη μνήμη. Κι έτσι αναγκάζεσαι να πας εμπειρικά και να δώσεις βάση σε αυτό που πέφτει πιο κοντά συνήθως. Δεν είναι και ό,τι καλύτερο.

Για τον πυρήνα, μπορείς να φτιάξεις έναν που να έχει modules και για τα δύο μηχανήματα. Δεν ξέρω πώς είναι του Debian αλλά συνήθως στις διανομές είναι φορτωμένος για να καλύπτει πολλά.

Το PID δεν το ψάχνεις κάθε φορά. Τουλάχιστον όπως το έχει αυτός, το βρίσκει με το pidof μόνο του. Εσύ όμως θέλεις και την πίτα και το σκύλο. Και ζόρισμα να κάνεις και τίποτα να μην ψοφάει. Γιατί ρε μάστορα; Βασικά, αυτό που κάνεις είναι αυτό που θα έκανε και το killer σε ιδανική περίπτωση. Διαλέγεις εσύ τι θα κλείσεις αλλά, όταν το πουσάρεις πολύ, δε γίνεται να μην κλείσεις τίποτα. Γι' αυτό χρειάζεται ο φονιάς. Φαντάσου σ' ένα server farm να καθόταν ο διαχειριστής πάνω από κάθε μηχάνημα. Σίγουρα δεν είναι τέλεια η κατάσταση, είναι όμως καλύτερα από το να μην υπήρχε καθόλου. Κι από την άλλη, εντάξει, κανένας δεν είναι τέλειος αλλά στον πυρήνα τουλάχιστον υπάρχει ψιλό κόσκινο και είναι υψηλό το επίπεδο των προγραμματιστών. Αν δεν ήταν, δε θα έτρεχε εκεί που τρέχει και θα είχαμε πυρηνικά εργοστάσια με ChromeOS (μπορεί και να παίζει κάτι τέτοιο, ποιος ξέρει; )
Το άπλυτο κορμί το πλένεις. Καθαρίζει. Η βρόμικη ψυχή πώς πλένεται;
  Απάντηση

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)