Αναρχό-Linuxάδες από τα Lidl
Πω, ρε μλκς το μαμήσατε πάλι με τα προσωπικά.
Και επί της ουσίας, με τα όσα έχω δει και βιώσει, συμφωνώ με τον Πράο, πως το λεγόμενο αναρχικό κίνημα στην Ελλάδα είναι gtpk.
Άλλο είναι οι άνθρωποι που κάνουν το λεγόμενο αντάρτικο πόλης και οι αναρχικοί πολιτικοί κρατούμενοι άλλο κάποιοι άλλοι που απλά είναι ηλίθιοι και επικίνδυνοι.
Ω, ευγενικοί μου άνθρωποι, η ζωή είναι σύντομη. Αν ζούμε, ζούμε για να πατήσουμε πάνω στα κεφάλια των βασιλιάδων.
  Απάντηση
constantinos, post: 22961, member: 6 είπε κι ελάλησε:Πω, ρε μλκς το μαμήσατε πάλι με τα προσωπικά.
Και επί της ουσίας, με τα όσα έχω δει και βιώσει, συμφωνώ με τον Πράο, πως το λεγόμενο αναρχικό κίνημα στην Ελλάδα είναι gtpk.
Άλλο είναι οι άνθρωποι που κάνουν το λεγόμενο αντάρτικο πόλης και οι αναρχικοί πολιτικοί κρατούμενοι άλλο κάποιοι άλλοι που απλά είναι ηλίθιοι και επικίνδυνοι.
Οοοοτι νάναι.
СМЕРТЬ НАСИПЬИКАМ ТРУДЯШИХСЯ
  Απάντηση
debianass, post: 22962, member: 1803 είπε κι ελάλησε:Οοοοτι νάναι.
νετι? Που διαφωνείς;
Ω, ευγενικοί μου άνθρωποι, η ζωή είναι σύντομη. Αν ζούμε, ζούμε για να πατήσουμε πάνω στα κεφάλια των βασιλιάδων.
  Απάντηση
constantinos, post: 22961, member: 6 είπε κι ελάλησε:Πω, ρε μλκς το μαμήσατε πάλι με τα προσωπικά.

Εμένα αυτό που μου τη δίνει είναι να σβήνω μετά τα μπινελίκια. Είναι μία άρρωστη φάση, δεν γουστάρω να γίνομαι έτσι. Τέλος πάντων.
Σωστή η τοποθέτηση σου κι έτσι είναι. Αλλά κι ο νηματοθέτης το ξεκίνησε στη λογική του ότι είναι ωραίο το κρατάμε κι ότι μαλακιστεί δεν είναι αναρχικό. Εύκολη τοποθέτηση και μας απαλάσσει από κάθε ευθύνη. Όμως η καφρίλα είναι διαρκώς μπροστά σου και τελικά μέρος του όλου αυτού που ανήκεις. Το "ανήκεις" σε εισαγωγικά βέβαια. Μαζί είναι στα μπάχαλα, και ανάβουν πράσινο φως στις μαλακίες τους με τη μη παρέμβαση. Άσε που και η ίρα και το στάρι άμα γίνει φάση στο τυχαίο, πχ ένα σκηνικό ότι αυτός που περνάει απέναντι είναι ασφαλίτης, θα σπεύσουν όλοι μαζί. Ο όχλος έχει τη δυναμική του και πυροδοτεί ακόμα κι αυτούς που θα σκέφτονταν πιο ποιοτικά σε άλλη φάση.Σου μιλάω και για άτομα που έχουν μια ιστορία στο χώρο με γνωστά τα ονόματά τους.
  Απάντηση
Πράος, post: 22966, member: 1459 είπε κι ελάλησε:Άσε που και η ίρα και το στάρι άμα γίνει φάση στο τυχαίο, πχ ένα σκηνικό ότι αυτός που περνάει απέναντι είναι ασφαλίτης, θα σπεύσουν όλοι μαζί. Ο όχλος έχει τη δυναμική του και πυροδοτεί ακόμα κι αυτούς που θα σκέφτονταν πιο ποιοτικά σε άλλη φάση.Σου μιλάω και για άτομα που έχουν μια ιστορία στο χώρο με γνωστά τα ονόματά τους.
Συμφωνώ και νομίζω πως αντιλαμβάνομαι καλά τι λες και εννοείς.
Άλλωστε, πολιτικά και κοινωνικά, φανήκανε πολλά στην μετά-ΣΥΡΙΖΑ κυβέρνησης, εποχή, μα χέσε τώρα μην το τραβήξουμε εντελώς.

Και ναι, πίστεψέ με, το ξέρω, ήδη έχει ξεσπάσει αγανάκτηση και η διάχυτη επιθυμία να βγει έξω η σκατίλα.
  Απάντηση
constantinos, post: 22965, member: 6 είπε κι ελάλησε:νετι? Που διαφωνείς;
Που να συμφωνήσω δηλαδή; Ο άλλος στο λέει ξεκάθαρα: είναι θέμα χρόνου να γουστάρει καμιά χρεισαβγήτεισα και να μας προκύψει "αίλοιν αιθνηκειστοίς".
Να συμφωνήσω στην αναρχοφοβία;
Να συμφωνήσω στην απόδοση συλλογικής ευθύνης;
Να συμφωνήσω στο κυνήγι μαγισσών;
Η να συμφωνήσω στο σεξιστικό σκεπτικό όπου όποιος διαφωνεί μαζί μας "γαμιέται";

Απ'όπου κι αν το πιάσω είναι λάθος. Οι του "αντάρτικου πόλης" διαφωνούν ριζικά μεταξύ τους (ακόμα και όσοι ανήκουν στην ίδια Ε.Ο.). Δε γίνεται να είναι σωστοί όλοι.
Από την άλλη, δε γίνεται να είναι όλοι οι μη-αντάρτες κατακριτέοι. Στην ομάδα που δραστηριοποιούμαι οι μισοί/μισές αυτο-οργανώθηκαν για πρώτη φορά στο α/α/ε κίνημα. Να τους ζητήσουμε ευθύνες για το κίνημα; Να τους χαρακτηρίσουμε όλους/ες συλλήβδην GPT; Το βρίσκεις δίκαιο;

Αλλο η κριτική στις θεωρήσεις και στις πρακτικές του κινήματος, άλλο η κριτική σε όσους εννοούν την αναρχία όπως την εννοεί ο Ευαγγελάτος και καίνε τρόλλευ, άλλο η καταγγελία για τα κακώς κείμενα κι άλλο η ισοπέδωση επιπέδου κομμωτηρίου.
Πολλές φορές τα βάζω κάτω και σκέφτομαι ότι με τόσες μαλακίες που έχουν κάνει ορισμένοι αυτοαποκαλούμενοι αναρχικοί χάνεται το παιχνίδι.
Οταν όμως βλέπω κάτι τέτοιους ηλίθιους και τη δουλική τους στάση απέναντι σ'όλους όσους τους καταπιέζουν, σκέφτομαι ότι χρωστάω πάρα πολλά στην αναρχία, με όλα της τα στραβά. Αρκεί που δεν καταντήσαμε ποτέ έτσι.
  Απάντηση
debianass, post: 22970, member: 1803 είπε κι ελάλησε:Που να συμφωνήσω δηλαδή; Ο άλλος στο λέει ξεκάθαρα: είναι θέμα χρόνου να γουστάρει καμιά χρεισαβγήτεισα και να μας προκύψει "αίλοιν αιθνηκειστοίς".
Να συμφωνήσω στην αναρχοφοβία;
Να συμφωνήσω στην απόδοση συλλογικής ευθύνης;
Να συμφωνήσω στο κυνήγι μαγισσών;
Η να συμφωνήσω στο σεξιστικό σκεπτικό όπου όποιος διαφωνεί μαζί μας "γαμιέται";

Αλλο η κριτική στις θεωρήσεις και στις πρακτικές του κινήματος, άλλο η κριτική σε όσους εννοούν την αναρχία όπως την εννοεί ο Ευαγγελάτος και καίνε τρόλλευ, άλλο η καταγγελία για τα κακώς κείμενα κι άλλο η ισοπέδωση επιπέδου κομμωτηρίου.
Πολλές φορές τα βάζω κάτω και σκέφτομαι ότι με τόσες μαλακίες που έχουν κάνει ορισμένοι αυτοαποκαλούμενοι αναρχικοί χάνεται το παιχνίδι.
Οταν όμως βλέπω κάτι τέτοιους ηλίθιους και τη δουλική τους στάση απέναντι σ'όλους όσους τους καταπιέζουν, σκέφτομαι ότι χρωστάω πάρα πολλά στην αναρχία, με όλα της τα στραβά. Αρκεί που δεν καταντήσαμε ποτέ έτσι.
Όσο μπορώ να καταλάβω με την χρόνια παρουσία του Πράου εδώ και τα λεγόμενά του, έχει άποψη. Μα είναι μλκ να μιλάω εξ' ονόματός του.

Προφανώς δε μιλάω για την «αναρχία» του Ευαγγελάτου και αν μη τι άλλο, από τα τόσα κείμενα και σχόλια εδώ μέσα, θα έπρεπε να ήταν άμεσα αντιληπτό.

ΔΕΝ καταδικάζω το ξήλωμα των μηχανών ακύρωσης εισιτηρίων, ΔΕΝ καταδικάζω το κάψιμο του κάδου στην πορεία (προφανείς οι λόγοι που γίνεται), ΔΕΝ καταδικάζω το σπάσιμο ΑΤΜ και κάμερες. ΔΕΝ. Αντιληπτό, για να μην το τραβάω;

Προβληματίζομαι με την στοχοποίηση του inty με πρόσχημα την Δ.Ο, προβληματίζομαι για την άσκηση άμεσης ή έμμεσης βίας σε πολίτες ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ.
Προβοκάτσιες; Ηλίθιοι που δηλώνουν αναρχικοί; Δεν ξέρω.
Σίγουρα πάντως, έχω και ίδια άποψη.

Εσένα δεν σε έχει προβληματίσει αυτή η καθίζηση τον τελευταίο ενάμιση χρόνο;
  Απάντηση
Είμαι της λογικής ότι κανένας Στάλιν δεν προκύπτει από μόνος του. Για να προκύψει χρειάζεται το απαιτούμενο background.
Η ίδια λογική ισοπέδωσης που δείχνεις να ασπάζεσαι ευθύνεται για πολλά από όσα καταγγέλεις.

Για τη στοχοποίηση του indy, υπάρχουν συγκεκριμένες συμπεριφορές ελέγχου μέσω του trolling στο κίνημα που αποτελούν παθογένεια εδώ και πολλά χρόνια. Πολλοί από αυτούς που σήμερα στοχοποιούν το indy επειδή αφήνει trolls να συκοφαντούν, να διαμορφώνουν "ηθική", ακόμα και να τα βάζουν με κρατούμενους (πολιτικούς και μη), είναι οι ίδιοι που μέχρι χτες εξουσίαζαν μέσω του trolling.
Με όχημα αυτή τη λογική της ισοπέδωσης επιτίθενται σήμερα συνολικά στο εγχείρημα indymedia.

Στα Εξάρχεια υπάρχουν μαφίες που κάνουν ότι κάνουν κι η μόνη τους σχέση με την αναρχία είναι το μπλουζάκι "sons of anarchy" που φοράνε όταν κάνουν τα νταλαβέρια τους. Οχι μόνο δεν είναι αναρχικοί αλλά η στάση τους είναι εκ διαμέτρου εχθρική προς την αναρχία. Για τον Πράο κάτι τέτοιοι είναι οι "αναρχικοί". Νατη πάλι η βολική ισοπέδωση. Ε όχι, δε θα απολογηθεί κανένας αναρχικός για λογαριασμό συμπεριφορών που τις πολεμάει έμπρακτα και διόλου ανέξοδα.

Σαφώς με προβληματίζει αυτή η κατάσταση (η καθίζηση είναι άλλο πράγμα) αλλά δεν εμφανίστηκε σαν κεραυνός εν αιθρία. Από το '73, τη Διεθνή Βιβλιοθήκη και τους πρώτους αναρχικούς της μεταπολίτευσης δρομολογείται αυτή η κατάσταση. Οταν κάνεις κάτι στραβά αφήνεις και την ανάλογη στραβή παρακαταθήκη. Και οι οργανώσεις του αντάρτικου πόλης δεν είναι διόλου άμοιρες ευθυνών.

Κατα τα άλλα δεν είδα τίποτα εποικοδομητικό ούτε νέο στις συκοφαντίες Πράου. Τα ίδια θάλεγε κι οποιοσδήποτε ψηφοφόρος της χ.α., του Κυριάκου, της Φώφης, του Θεοδωράκη, του Κουτσούμπα ή του Λεβέντη. Οι τσιπραίοι δεν εξαιρούνται.
Με λίγα λόγια, κάποιοι που επικαλούνται την αντίσταση είναι μαλάκες, άρα σκύψτε το κεφάλι στ'αφεντικά.
  Απάντηση
Γενικότερα αυτοί οι "λαικοί τιμητές των πάντων" ξεχειλίζουν από υποκρισία.
Τους πιάνει ο πόνος για το δημόσιο πανεπιστήμιο όταν δουν κανένα α/α γκραφιττι, καμιά κατάληψη ή αν βρεθούν σε καμιά παρέμβαση (με χαρακτηριστικά που μπορεί να είναι και κάφρικα). Οταν όμως η εξουσία ξεπούλησε το πανεπιστήμιο, όταν μετέτρεψε την πανεπιστημιακή κοινότητα σε ζητιάνους των πολυεθνικών ΚΑΝΕΙΣ από αυτούς δεν προέβαλλε την παραμικρή αντίσταση.
Σ'αυτούς θα δώσω βάση;
  Απάντηση
Δεν το έχεις καταλάβει ότι το σύστημα χρησιμοποιεί τους αναρχικούς; Όταν δεν θέλει να αλλάξει κάτι στην χώρα βγαίνουν τα μπουμπούκια και τα κάνουν λαμπόγιαλα, έτσι κρατάνε την αταξία αναρχία σε ένα επίπεδο και η χώρα προχωράει καλά με τους φόρους της. Γιατί αυτή την περίοδο ο πολίτης πρέπει να πληρώνει φόρους εφόσον είναι και το μοναδικό δικαίωμα που έχει. Της είπαν της χρυσής αυγής κάνε λίγο κράτει και οι αντιεξουσιαστές δεν έχουν αντίπαλο. Είναι δυνατόν να υπάρχει θεός εάν δεν υπάρχει διάολος;
Οι ευρωπαίοι αυτά τα επιτρέπουν να γίνονται στην Ελλάδα αλλά και τα επιβάλλουν άδικες φορολογίες, άδικους νόμους, μπόνους 50 εδρών στο πρώτο κόμμα κτλ ποια δημοκρατία και πιο σύνταγμα; Έτσι δημιουργούνται αντιεξουσιαστές, εθνικιστές, αλλά στις χώρες τους τίποτα από αυτά δεν εφαρμόζονται ούτε γίνονται. Ρε θα ξυπνήσετε ή θα κοιμάστε τον αιώνα τον άπαντα δεν καταλαβαίνετε ότι βρίσκεστε υπό κατοχή;

Και έχεις τον Debianass και τους όμοιούς του αντί να βλέπουν ότι ο εχθρός είναι οι ξένοι και οι υπηρέτες τους να μιλάει για αφεντικά έτσι στον βρόντο, ποια αφεντικά των πολυεθνικών ή του παντοπωλείου της γειτονιάς;
  Απάντηση

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)