Πρώτη εντύπωση ενός newbie στο Handylinux
Εγώ θά σου συνιστούσα το Ubuntu λόγο μεγααααααάλης Ελληνικης κοιντότητας .

Παιδιά σόρυ για τα πολλά πόστς τα εγραφα όπως μου ερχόταν .
  Απάντηση
Καλημέρα εδώ τα γράφω και για άλλους νέους χρήστες . Πολλές φορές ανατρέχουμε και στό .youtube .

Απάντηση
Speaky, post: 23145, member: 1833 είπε κι ελάλησε:Υποτίθεται ότι είναι φτιαγμένο για ''μας'' τους υπό απεξάρτηση των win, πως το λένε, κάτι μεταβατικό, να πέσεις στα μαλακά.

Δεν κάνει updates, είτε ως admin, είτε ως user, στο ένα ζητάει pass, στο άλλο όχι και στις δύο περιπτώσεις αποτέλεσμα 0, (εννοείται ότι υπάρχει internet)

Δεν κρατάει wallpaper/screensaver/ στο restart γυρνάει παρθένο και αγνό όπως το εγκατέστησες.

Δεν παίζει ο Shockwave Flash στο Mozilla (Flash Player Plugin on Linux 11.2.202.616 to 11.2.202.621 (click-to-play) has been blocked for your protection.) update ξεχάστε το, δεν υπάρχει.

Οι οδηγίες του Adobe Flash για Linux είναι αυτές:
Installation instructions
-------------------------

Installing using the plugin tar.gz:
o Unpack the plugin tar.gz and copy the files to the appropriate location.
o Save the plugin tar.gz locally and note the location the file was saved to.
o Launch terminal and change directories to the location the file was saved to.
o Unpack the tar.gz file. Once unpacked you will see the following:
+ libflashplayer.so
+ /usr
o Identify the location of the browser plugins directory, based on your Linux distribution and Firefox version
o Copy libflashplayer.so to the appropriate browser plugins directory. At the prompt type:
+ cp libflashlayer.so <BrowserPluginsLocation>
o Copy the Flash Player Local Settings configurations files to the /usr directory. At the prompt type: + sudo cp -r usr/* /usr

Installing the plugin using RPM:
o As root, enter in terminal:
+ # rpm -Uvh <rpm_package_file>
+ Click Enter key and follow prompts

Installing the standalone player:
o Unpack the tar.gz file
o To execute the standalone player,
+ Double-click, or
+ Enter in terminal: ./flashplayer

Με λίγα λόγια βάζεις τα γέλια, αντί να το σπάσεις, το κλείνεις και πας να βρείς κανά φίλο από το δημοτικό να ξεχασθείς, (εγώ πήγα στο PC της γυναίκας μου, αυτό με τα win8).

Αφού όλοι εκθείαζαν τα Mind, πρακτικός γαρ, φορτώνω για dvd εγκατάστασης, μου βγάζει το αντίστοιχο /προεγκατεστημένο πρόγραμμα, πατάω burn (my roof is on fire) και παω κουζίνα μέχρι να ψηθεί το γλυκό.

Γυρνώντας με περίμεναν τα μηνύματα: failure: SCSI error on write (32,16): [5 24 00] illegal request. ivalid field in cdb.
Failed to unmount 'blank DVD-R Disk' Drive cannot be used for burning.
:)

Πάω να πιώ μια μπύρα, συνεχίζεται...
Ένα - ένα:

Πατάς το κουμπί στις ενημερώσεις που βγάζει και; Τι γίνεται; Σου ζητάει να εισάγεις τον κωδικό σου προφανώς. Μετά;

Αν δώσεις στο τερματικό, μια-μια τις εντολές που σου είπαν πιο πάνω, τι γίνεται;
Κώδικας:
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
Σε ένα usb που το έχω εγκατεστημένο άλλαξα θέμα, εικονίδια και wallpaper. Το έκλεισα και ξαναμπήκα. Οι αλλαγές που είχα κάνει ήταν εκεί.

Όσον αφορά το Shockwave πιστεύω πως έχει να κάνει με το updates. Βασικά μπορείς να το εγκαταστήσεις κατεβάζοντας το και με διπλό κλικ επάνω του το flash, μα δεν υπάρχει λόγος.

Το σφάλμα που σου δίνει στο τέλος με το Mint το dvd, σημαίνει κατά 90% ζόρια στον δίσκο (παλιός φαντάζομαι), 9% πρόβλημα στο δισκάκι και 1% ένα bug της εφαρμογής «καψίματος».

Αντιλαμβάνεσαι προφανώς, πως αν ίσχυαν σαν κανόνας από «default» τα πιο πάνω, όχι μόνο δεν θα ήμασταν εδώ, μα θα παίρναμε και με τις πέτρες όσους/ες μιλάγανε για Linux.
Ω, ευγενικοί μου άνθρωποι, η ζωή είναι σύντομη. Αν ζούμε, ζούμε για να πατήσουμε πάνω στα κεφάλια των βασιλιάδων.
  Απάντηση
το κατεβαζω για δοκιμη στον εξομοιωτη, να δω αν θα βγαλει και σε εμενα τα ιδια προβληματα. σε φλασακι το εχεις εγκαταστησει, η, σκληρο? δεν το λες ξεκαθαρα καπου. αν το εβαλες σε φλασακι, κανονικα δουλευει σαν live cd και δεν κραταει αλλαγες. ομως πολλα live εχουν καποια ρυθμιση οταν κανεις εγκατασταση σε φλασακι, να αποθηκευουν τις αλλαγες και τα δεδομενα χρηστη, που πρεπει να την ενεργοποιησεις στη διαρκεια της εγκαταστασης. δεν υπηρχε πουθενα καποια τετοια επιλογη?
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
constantinos, post: 23165, member: 6 είπε κι ελάλησε:Ένα - ένα:

Πατάς το κουμπί στις ενημερώσεις που βγάζει και; Τι γίνεται; Σου ζητάει να εισάγεις τον κωδικό σου προφανώς. Μετά;

Μετά, ανοίγω τον μοζιλα και διαβάζω τις ειδήσεις, είναι το μόνο που δουλεύει, δεν εμφανίζεται τίποτα και οι ενημερώσεις έχουν γίνει 6.

Αν δώσεις στο τερματικό, μια-μια τις εντολές που σου είπαν πιο πάνω, τι γίνεται;
Κώδικας:
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

Δεν ξέρω πως δουλεύει το τερματικό, εάν ήξερα πως, θα είχα κάνει αυτά που λέτε.

Σε ένα usb που το έχω εγκατεστημένο άλλαξα θέμα, εικονίδια και wallpaper. Το έκλεισα και ξαναμπήκα. Οι αλλαγές που είχα κάνει ήταν εκεί.

Η εγκατάσταση είναι στον σκληρό

Όσον αφορά το Shockwave πιστεύω πως έχει να κάνει με το updates. Βασικά μπορείς να το εγκαταστήσεις κατεβάζοντας το και με διπλό κλικ επάνω του το flash, μα δεν υπάρχει λόγος.

Δεν υπάρχει update για το Linux

Το σφάλμα που σου δίνει στο τέλος με το Mint το dvd, σημαίνει κατά 90% ζόρια στον δίσκο (παλιός φαντάζομαι), 9% πρόβλημα στο δισκάκι και 1% ένα bug της εφαρμογής «καψίματος».

Ίσως, αλλά το προηγούμενο dvd που έκαψα για αυτήν εδώ την εγκατάσταση Linux σε win XP με imgburn χ4 δεν παρουσίασε πρόβλημα.
Το imgburn προσπάθησα να το εγκαταστήσω και δεν γίνεται γιατι δεν βρίσκει ένα αρχείο.

Αντιλαμβάνεσαι προφανώς, πως αν ίσχυαν σαν κανόνας από «default» τα πιο πάνω, όχι μόνο δεν θα ήμασταν εδώ, μα θα παίρναμε και με τις πέτρες όσους/ες μιλάγανε για Linux.

Για αυτό θα απαντήσω ξεχωριστά γιατί αφορά όλους όσους συμμετέχουν στην συζήτηση.
  Απάντηση
constantinos, post: 23165, member: 6 είπε κι ελάλησε:Ένα - ένα:

Μετά, ανοίγω τον μοζιλα και διαβάζω τις ειδήσεις, είναι το μόνο που δουλεύει, δεν εμφανίζεται τίποτα και οι ενημερώσεις έχουν γίνει 6.

Κώδικας:
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

Δεν ξέρω πως δουλεύει το τερματικό, εάν ήξερα πως, θα είχα κάνει αυτά που λέτε.

Η εγκατάσταση είναι στον σκληρό

Δεν υπάρχει update για το Linux

Ίσως, αλλά το προηγούμενο dvd που έκαψα για αυτήν εδώ την εγκατάσταση Linux σε win XP με imgburn χ4 δεν παρουσίασε πρόβλημα.
Το imgburn προσπάθησα να το εγκαταστήσω και δεν γίνεται γιατι δεν βρίσκει ένα αρχείο.

Για αυτό θα απαντήσω ξεχωριστά γιατί αφορά όλους όσους συμμετέχουν στην συζήτηση.
  Απάντηση
Να διευκρινήσω κάποια πράγματα για αποφύγουμε παρεξηγήσεις στην πορεία της κουβέντας.

Το λειτουργικό Linux πρέπει να κυριαρχήσει και να εκτοπίσει τα win

Η καμπάνια ''βάλε Linux'' θεωρώ ότι είναι πολύ πετυχημένη, όμως αρκετοί που πείθονται και ακολουθούν πιστεύω ότι θα συναντήσουν τα προβλήματα που σας αναφέρω και εάν έχουν νοοτροπία win θα απαγοητευθούν και θα φύγουν.

Οταν η Evi σε άρθρο της αναφέρει HandyLinux: Το εύκολο [#βάλε_linux] | OSarena
https://old.osarena.net/handylinux-eykolo-vale-linux

1. Στο να είναι απλή, τόσο για ανθρώπους χωρίς εμπειρία με υπολογιστές, μα και για όσους/ες έρχονται από τα Windows. Βασίζεται στο Debian και έχει το σχετικά ελαφρύ γραφικό περιβάλλον του ΧFCE. Είναι πλήρως διαμορφωμένο και οι εφαρμογές όλες ταξινομημένες μέσα σε ένα πλαίσιο και κατηγοριοποιημένες, συμπεριλαμβανομένων και web υπηρεσιών (Gmail, Facebook, κλπ). Ωστόσο, αυτό το περιβάλλον το έχει διαμορφώσει και ανάλογα, ώστε να είναι ακόμα πιο φιλικό. Για παράδειγμα, στο μενού και στην λίστα του εγκατεστημένου λογισμικού:

2. Στο να είναι αρκετά ελαφριά προκειμένου να μπορεί να τρέξει χωρίς κολλήματα και σε μηχανήματα με πιο χαμηλό hardware.
Υπάρχει προεγκατεστημένο όλο εκείνο το λογισμικό που θα περίμενε ο/η καθένας/μια για αυτό που λέγεται καθημερινή χρήση, όπως browser, σουίτα γραφείου, media-player κλπ. Η πρόσβαση και εγκατάσταση επιπλέον λογισμικού μπορεί εύκολα να γίνει από τον Διαχειριστή Λογισμικού, έχοντας πρόσβαση στα απέραντα αποθετήρια του Debian.
Σημαντική θέση έχουν και τα εργαλεία προσβασιμότητας και έτσι το HandyLinux ενσωματώνει εγγενώς εργαλεία για ανθρώπους με προβλήματα, όπως μεγεθυντικό φακό οθόνης, ένα εικονικό πληκτρολόγιο και φωνητική σύνθεση διαθέσιμα στον Firefox.
Με ένα προσεγμένο art-work και ελκυστική εμφάνιση σε συνδυασμό με την ευκολία εγκατάστασης, δεν υπάρχει αμφιβολία πως το HandyLinux αποτελεί μια θαυμάσια επιλογή για την κατηγορία των αρχαρίων χρηστών/ριών, ώστε να μπουν με περισσότερη ασφάλεια, χωρίς πονοκεφαλιάσματα στο διαδίκτυο, μα και με πρόσβαση σε ένα σωρό ακόμα εφαρμογές με μεγάλη ευκολία και φυσικά χωρίς κάποιος να καταγράφει τα πάντα στον σκληρό τους δίσκο.

Εγώ γιατί λοιπόν δεν έχω ήχο? τι πείραξα και το χάλασα?
Εκτός και εάν δεν έπρεπε να μηδενίσω την ένταση (εφόσον το δοκίμασα και δούλευε) και όταν την ανέβασα πάλι μου έδωσα μία μούτζα που είναι και το λογότυπο του Handylinux.

Και ναι, δεν λέω, έρχεστε όλοι να βοηθήσετε με λύσεις για να μην ψάχνω, αλλά σας περνάει από το μυαλό ότι αυτές δεν ξέρω να τις υλοποιήσω και ότι πρέπει να κάτσω να φάω πολλές ώρες να διαβάσω για να αρχίσω να καταλαβαίνω και τι μου λέτε.
Και δεν φταίω που δεν δουλεύουν σε μία παρθένα εγκατάση!!!!!!!!!!

Επανέρχομαι, πετάγομαι σε μία δουλειά...
  Απάντηση
Να διευκρινήσω κάποια πράγματα για αποφύγουμε παρεξηγήσεις στην πορεία της κουβέντας.

Το λειτουργικό Linux πρέπει να κυριαρχήσει και να εκτοπίσει τα win

Η καμπάνια ''βάλε Linux'' θεωρώ ότι είναι πολύ πετυχημένη, όμως αρκετοί που πείθονται και ακολουθούν πιστεύω ότι θα συναντήσουν τα προβλήματα που σας αναφέρω και εάν έχουν νοοτροπία win θα απαγοητευθούν και θα φύγουν.

Οταν η Evi σε άρθρο της αναφέρει HandyLinux: Το εύκολο [#βάλε_linux] | OSarena
https://old.osarena.net/handylinux-eykolo-vale-linux

1. Στο να είναι απλή, τόσο για ανθρώπους χωρίς εμπειρία με υπολογιστές, μα και για όσους/ες έρχονται από τα Windows. Βασίζεται στο Debian και έχει το σχετικά ελαφρύ γραφικό περιβάλλον του ΧFCE. Είναι πλήρως διαμορφωμένο και οι εφαρμογές όλες ταξινομημένες μέσα σε ένα πλαίσιο και κατηγοριοποιημένες, συμπεριλαμβανομένων και web υπηρεσιών (Gmail, Facebook, κλπ). Ωστόσο, αυτό το περιβάλλον το έχει διαμορφώσει και ανάλογα, ώστε να είναι ακόμα πιο φιλικό. Για παράδειγμα, στο μενού και στην λίστα του εγκατεστημένου λογισμικού:

2. Στο να είναι αρκετά ελαφριά προκειμένου να μπορεί να τρέξει χωρίς κολλήματα και σε μηχανήματα με πιο χαμηλό hardware.
Υπάρχει προεγκατεστημένο όλο εκείνο το λογισμικό που θα περίμενε ο/η καθένας/μια για αυτό που λέγεται καθημερινή χρήση, όπως browser, σουίτα γραφείου, media-player κλπ. Η πρόσβαση και εγκατάσταση επιπλέον λογισμικού μπορεί εύκολα να γίνει από τον Διαχειριστή Λογισμικού, έχοντας πρόσβαση στα απέραντα αποθετήρια του Debian.
Σημαντική θέση έχουν και τα εργαλεία προσβασιμότητας και έτσι το HandyLinux ενσωματώνει εγγενώς εργαλεία για ανθρώπους με προβλήματα, όπως μεγεθυντικό φακό οθόνης, ένα εικονικό πληκτρολόγιο και φωνητική σύνθεση διαθέσιμα στον Firefox.
Με ένα προσεγμένο art-work και ελκυστική εμφάνιση σε συνδυασμό με την ευκολία εγκατάστασης, δεν υπάρχει αμφιβολία πως το HandyLinux αποτελεί μια θαυμάσια επιλογή για την κατηγορία των αρχαρίων χρηστών/ριών, ώστε να μπουν με περισσότερη ασφάλεια, χωρίς πονοκεφαλιάσματα στο διαδίκτυο, μα και με πρόσβαση σε ένα σωρό ακόμα εφαρμογές με μεγάλη ευκολία και φυσικά χωρίς κάποιος να καταγράφει τα πάντα στον σκληρό τους δίσκο.

Εγώ γιατί λοιπόν δεν έχω ήχο? τι πείραξα και το χάλασα?
Εκτός και εάν δεν έπρεπε να μηδενίσω την ένταση (εφόσον το δοκίμασα και δούλευε) και όταν την ανέβασα πάλι μου έδωσα μία μούτζα που είναι και το λογότυπο του Handylinux.

Και ναι, δεν λέω, έρχεστε όλοι να βοηθήσετε με λύσεις για να μην ψάχνω, αλλά σας περνάει από το μυαλό ότι αυτές δεν ξέρω να τις υλοποιήσω και ότι πρέπει να κάτσω να φάω πολλές ώρες να διαβάσω για να αρχίσω να καταλαβαίνω και τι μου λέτε.
Και δεν φταίω που δεν δουλεύουν σε μία παρθένα εγκατάση!!!!!!!!!!

Επανέρχομαι, πετάγομαι σε μία δουλειά...
  Απάντηση
Καλησπέρα καλό πρόγραμμα για το Λίνουξ γιά να γράφις CD & DVD Είναι το K3b

Γιά να πάρις μιά ιδέα πώς λιτουργεί το τερματικό δές αυτό το βίντεο . https://deltahacker.gr/free-deltacast-s03e02/
  Απάντηση
Πολλά μικροπροβλήματα στό Λίνουξ τα λύνι κανίς πληκτρολογόντας τα στό Τερματικό αυτή ειναι η δουλειά του ( μαζι με πολλές άλλες )
Να λυνει προβλήματα ...
Οτα γράφουμε μπροστά την λέξη Sudo ζιτάμε δικεώματα διαχειριστή και ακολούθος γράφουμε τήν εντολή .

Πολλές εντολές μπορεί να μην τις ξερουμε η της θυμόμαστε αλλα με ένα γκουγκλάρισμα στο εκάστοτε Wiki της κάθε διανομής τίς βλέπουμε .

ακολούθος όταν του λέμε Sudo μας ζηταει για να εκτελέσι την εντολή τον κωδικό πού δώσαμε στην εγκατάσταση .
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  Greek Language - Handylinux Speaky 13 1.658 23.06.2016 01:55
Τελευταία Ανάρτηση: Pareisaktos

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)