Πρώτη εντύπωση ενός newbie στο Handylinux
Υποτίθεται ότι είναι φτιαγμένο για ''μας'' τους υπό απεξάρτηση των win, πως το λένε, κάτι μεταβατικό, να πέσεις στα μαλακά.

Δεν κάνει updates, είτε ως admin, είτε ως user, στο ένα ζητάει pass, στο άλλο όχι και στις δύο περιπτώσεις αποτέλεσμα 0, (εννοείται ότι υπάρχει internet)

Δεν κρατάει wallpaper/screensaver/ στο restart γυρνάει παρθένο και αγνό όπως το εγκατέστησες.

Δεν παίζει ο Shockwave Flash στο Mozilla (Flash Player Plugin on Linux 11.2.202.616 to 11.2.202.621 (click-to-play) has been blocked for your protection.) update ξεχάστε το, δεν υπάρχει.

Οι οδηγίες του Adobe Flash για Linux είναι αυτές:
Installation instructions
-------------------------

Installing using the plugin tar.gz:
o Unpack the plugin tar.gz and copy the files to the appropriate location.
o Save the plugin tar.gz locally and note the location the file was saved to.
o Launch terminal and change directories to the location the file was saved to.
o Unpack the tar.gz file. Once unpacked you will see the following:
+ libflashplayer.so
+ /usr
o Identify the location of the browser plugins directory, based on your Linux distribution and Firefox version
o Copy libflashplayer.so to the appropriate browser plugins directory. At the prompt type:
+ cp libflashlayer.so <BrowserPluginsLocation>
o Copy the Flash Player Local Settings configurations files to the /usr directory. At the prompt type: + sudo cp -r usr/* /usr

Installing the plugin using RPM:
o As root, enter in terminal:
+ # rpm -Uvh <rpm_package_file>
+ Click Enter key and follow prompts

Installing the standalone player:
o Unpack the tar.gz file
o To execute the standalone player,
+ Double-click, or
+ Enter in terminal: ./flashplayer

Με λίγα λόγια βάζεις τα γέλια, αντί να το σπάσεις, το κλείνεις και πας να βρείς κανά φίλο από το δημοτικό να ξεχασθείς, (εγώ πήγα στο PC της γυναίκας μου, αυτό με τα win8).

Αφού όλοι εκθείαζαν τα Mind, πρακτικός γαρ, φορτώνω για dvd εγκατάστασης, μου βγάζει το αντίστοιχο /προεγκατεστημένο πρόγραμμα, πατάω burn (my roof is on fire) και παω κουζίνα μέχρι να ψηθεί το γλυκό.

Γυρνώντας με περίμεναν τα μηνύματα: failure: SCSI error on write (32,16): [5 24 00] illegal request. ivalid field in cdb.
Failed to unmount 'blank DVD-R Disk' Drive cannot be used for burning.
:)

Πάω να πιώ μια μπύρα, συνεχίζεται...
  Απάντηση
κανενα σοβαρο λειτουργικο συστημα δεν κανει updates/εγκατασταση/απεγκατασταση σε προγραμματα/λειτουργικο, σαν user. σε ολα πρεπει να εισαι σαν διαχειριστης (sudo στην προκειμενη). οι λογοι ειναι προφανεις. αυτο το handylinuks ειναι απο debian, οποτε με:...

Κώδικας:
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

...κανει κανονικα updates. ισως θα βολευε καλυτερα να μας πεις τι εβγαλε σχετικο με τα updates, να δουμε τι πηγε στραβα και πως φτιαχνεται. μπορει να μην εβρισκε τις πηγες (να ηταν προσωρινα κατω οι σερβερ). μπορει να μην εχει ακομα updates και να βγαλει καποια στιγμη (γιατι το αποκλειεις αυτο?)

αυτο με το screensaver και το φοντο που δεν τα κραταει, δεν μπορω να καταλαβω γιατι. με αυτες τις πολυ αυτοματοποιημενες διανομες δεν τα παω και πολυ καλα. ειναι τοσο αυτοματοποιημενες που πολλα μπορει να εχουν παει στραβα.

με το φλας απλα, γιατι κανεις τη ζωη σου δυσκολη? γιατι? πετας οτι υπαρχει απο προεγκατεστημενο φλας, κατεβαζεις απο την αντομπι το tar.gz, το αποσυμπιεζεις, και μεσα θα βρεις ενα αρχειακι το libflashplayer.so. αυτο το παιρνεις και το πετας μεσα στον φακελο προφιλ του firefox (//home/user/.mozilla/firefox/profiles/xxxxxxxx.default/plugins). αυτο ηταν. ξανανοιγεις τον firefox και ειναι εγκατεστημενο. και μετα απλα κανε αυτο που σε λεει "click to play". αν ο φακελος plugins δεν υπαρχει εκειμεσα, απλα φτιαχτον. εγω μια ζωη ετσι το εκανα "εγκατασταση", και ποτε δεν ειχα προβλημα (σε εμενα ο firefox δεν εχει ενεργη την επιλογη να κανω click to play, και την εχω ενεργοποιησει χειροκινητα με μοντα)

το dvd του μιντ με τι ταχυτητα το εγραψες? οταν κατεβαζεις το iso, ελεγχεις παντα το mdsum για να δεις αν κατεβηκε σωστα (γιατι μπορει να διακοπηκε για λιγο και μετα να χαλασε), και μετα το γραφεις στη μικροτερη ταχυτητα που κραταει το dvd drive. επισης εισαι σιγουρος οτι δεν την εχει ακουσει το dvd? εγω εχει τυχει να γραψω cd και να βγει μια χαρα. και να γραψω αλλο ενα μετα απο 2 ωρες και να αποτυχει. και τελικα ειχε καει το dvd drive και το αλλαξα. σε 10 χρονια μεσα ξερεις ποσα dvd drive εχω αλλαξει? 5 (και τα χρησιμοποιω λιγοτερο απο μια φορα το εξαμηνο). και τωρα πλεον δεν εχω καν dvd drive γιατι βαρεθηκα να πεταω λεφτα για δαυτα. το ξηλωσα και εβαλα εναν μεγαλο σκληρο server και κραταω εκει τα παντα απο backup, αρχεια, κλπ.

και γενικα αν ενιωθες οτι δεν ησανε ετοιμος, γιατι το εβαλες κανονικα κατευθειαν? να πως βγαινει κακο ονομα στο λινουκς. οταν καποιος το περναει χωρις να εχει ιδεα, και σπανε τα παντα, γιατι δεν εχει ιδεα πως να τα ρυθμισει σωστα, η, δεν καταλαβαινει τα μηνυματα συμβαντων, παντα "φταιει το λινουκς". ρε ανθρωπα, υπαρχουν και οι εξομοιωτες. αφου δεν εχεις πειρα σε δαυτο, ριχτο μεσα σε εναν εξομοιωτη, παιξε να δεις τι γινεται, (κρατα και ενα αρχικο σημειο επαναφορας να βρισκεται), πειραματισου πρωτα στον εξομοιωτη, να μαθεις καποια βασικα αρχικα πραγματα, και οταν δεις οτι το καταφερνεις περνα το και κανονικα. πριν μαθεις να κανεις καταδυσεις, πρεπει πρωτα να μαθεις να κολυμπας. μην πας και πεφτεις με τη μια στη λιμνη με τους καρχαριες.
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Γιά δοκίμασε τό Pepper Flash

[SIZE=13px]Terminal Commands:

sudo add-apt-repository ppa:skunk/pepper-flash

sudo apt-get update

sudo apt-get install pepflashplugin-installer

Απάντηση
  Απάντηση
  Απάντηση
Κατέβασε ξανά τό ISO και αυτή τή φορά μήν τό κάνις με δισκάκι φτιάξε ένα USB Bootable καί κάνε εγκατάσταση από τό USB.

Θά σού συνιστούσα νά φτιάξεις τό ISO μέ αυτό https://linuxliveusb.com/ .

Η να δοκιμάσις μία ΑΛΛΗ διανομή γιά νέους χρήστες όπως είναι το ubuntu .

https://www.ubuntu-gr.org/

https://www.ubuntu.com/download/desktop
  Απάντηση
https://wiki.debian.org/PepperFlashPlayer

Η διάβασε και αυτό εδώ
  Απάντηση
[SIZE=13px]δοκίμασε και αυτες τίς εντολές είναι από Debian

[SIZE=13px]

[SIZE=13px]aptitude -t wheezy-backports install pepperflashplugin-nonfree
aptitude -t wheezy-backports install pepperflashplugin-nonfree
update-pepperflashplugin-nonfree --install
apt install browser-plugin-freshplayer-pepperflash
  Απάντηση
Να ξέρις ότι στίς διανομές Λίνουξ στιρίζεσε στήν βοήθεια από άλλους χρήστες τίς ίδιας διανομής πολo;i θά έχουν σντιμετοπίσι και αυτοί σύγουρα κάποιο παρόμιο πρόβλημα και θα ξέρουν ακριβώς πώς να σέ βοηθήσουν και φυσικά το Wiki της εκάστοτε διανομής.

Παράδειγμα .

https://forum.ubuntu-gr.org/

https://www.facebook.com/groups/ubuntugr/?fref=ts
  Απάντηση
https://wiki.kubuntu.org/GreekTeam

Να και το Ελληνικό Wiki toy Ubuntu px
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  Greek Language - Handylinux Speaky 13 1.658 23.06.2016 01:55
Τελευταία Ανάρτηση: Pareisaktos

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)