Mint Mate - Πρόβλημα σύνδεσης
Προκύπτει μετά την αδρανοποίηση (πάντα) και δεν επανέρχεται πατώντας ενεργοποίηση (ποτέ), μόνη λύση ρισταρτ (κιετσι).

Τώρα βέβαια θα μου ρίξετε την λύση με σουντο αλλά πρέπει και γώ κάποια στιγμή να πέσω στην θάλασσα (των εντολών) :(
  Απάντηση
Έχει κάποια προβληματάκια το Mint 18, λόγο του Ubuntu 16.04, ίσως με τις ενημερώσεις που θα γίνουν να στρώσει.
  Απάντηση
Speaky, post: 23361, member: 1833 είπε κι ελάλησε:Προκύπτει μετά την αδρανοποίηση (πάντα) και δεν επανέρχεται πατώντας ενεργοποίηση (ποτέ), μόνη λύση ρισταρτ (κιετσι).

Τώρα βέβαια θα μου ρίξετε την λύση με σουντο αλλά πρέπει και γώ κάποια στιγμή να πέσω στην θάλασσα (των εντολών) :(
Τον υπολογιστή τον «κοιμίζεις» πατώντας το «Αναστολή»:

[IMG]anastol1i.png[/IMG]

Όταν θες να τον ενεργοποιήσεις ξανά, απλά κουνάς λίγο το mouse σου.
Αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος (το pc δεν πρέπει να κλείνει κάθε τόσο), αφού «κοιμάται» ολόκληρο το σύστημα εκτός της ram (που δεν έχει σημασία).
Ω, ευγενικοί μου άνθρωποι, η ζωή είναι σύντομη. Αν ζούμε, ζούμε για να πατήσουμε πάνω στα κεφάλια των βασιλιάδων.
  Απάντηση
asinoro, post: 23362, member: 1760 είπε κι ελάλησε:Έχει κάποια προβληματάκια το Mint 18, λόγο του Ubuntu 16.04, ίσως με τις ενημερώσεις που θα γίνουν να στρώσει.
Thx
  Απάντηση
constantinos, post: 23363, member: 6 είπε κι ελάλησε:Τον υπολογιστή τον «κοιμίζεις» πατώντας το «Αναστολή»:

[IMG]anastol1i.png[/IMG]

Όταν θες να τον ενεργοποιήσεις ξανά, απλά κουνάς λίγο το mouse σου.
Αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος (το pc δεν πρέπει να κλείνει κάθε τόσο), αφού «κοιμάται» ολόκληρο το σύστημα εκτός της ram (που δεν έχει σημασία).
Κων/νε δεν ρωτάω πως γίνεται, λέω ότι στην επαναφορά δεν έχω ιντερνετ, τεσπα μου το εξήγησε ο asinoro, μικρό το κακό που δεν λειτουργεί.

Btw, να σε ρωτήσω, έχει νόημα το disconnect στον μοζιλα σε ένα σύστημα λινουξ?
  Απάντηση
Speaky, post: 23366, member: 1833 είπε κι ελάλησε:Κων/νε δεν ρωτάω πως γίνεται, λέω ότι στην επαναφορά δεν έχω ιντερνετ
Speaky, πρόσεξε τι σου λέει (και τι σου δείχνει μη σου πω) ο Κωνσταντίνος.
Αναστολή θα κάνεις στον υπολογιστή σου (θα τον βάζεις δηλαδή για... ύπνο και θα τον ξυπνάς με ένα απαλό άγγιγμα, κουνώντας δηλαδή λίγο το ποντίκι σου), και όχι αδρανοποίηση (που κάνεις εσύ).
Δες στο σκρινσότ, πού έχω το ποντίκι (Η «Αναστολή» είναι το πρώτο κουμπάκι, η «Αδρανοποίηση» είναι το 2ο. Εμείς ποιο θα πατάμε; Ααααακριβώς, το 1ο, το «Αναστολή» δηλαδή):

[IMG]anastoli_screenshot_at_2016-07-08_200532.png[/IMG]
 Σοβαρότητα (λέμε τώρα…), διαφάνεια (ΤΩΡΑ!) και Ελεύθερη πρόσβαση σε όλα.
  Απάντηση
Αν του έκανες αναστολή με τον τρόπο που σου λέω, δεν θα υπήρχε αυτό το θέμα.
Από εκεί και πέρα,, με οποίον τρόπο και αν το κάνεις, αν δεν υπάρχει σύνδεση όταν μπαίνεις, απλά πατάς το σχετικό κουμπάκι στο πάνελ σου και κλικ στην σύνδεση που θες (ethernet ή wifi):

[IMG]syndesiethwifi.png[/IMG]

Αυτό θα κάνει ένα refresh και σε δευτερόλεπτα, θα σου δώσει ειδοποίηση πως η σύνδεση είναι ενεργή.

Speaky, post: 23366, member: 1833 είπε κι ελάλησε:Btw, να σε ρωτήσω, έχει νόημα το disconnect στον μοζιλα σε ένα σύστημα λινουξ?
Να σου πω ότι κατάλαβα, τι εννοεις με το «disconnect» στον Mozilla, θα είναι ψέμα.
Ω, ευγενικοί μου άνθρωποι, η ζωή είναι σύντομη. Αν ζούμε, ζούμε για να πατήσουμε πάνω στα κεφάλια των βασιλιάδων.
  Απάντηση
constantinos, post: 23369, member: 6 είπε κι ελάλησε:Να σου πω ότι κατάλαβα, τι εννοεις με το «disconnect» στον Mozilla, θα είναι ψέμα.

Disconnect :: Add-ons for Firefox

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox...isconnect/

About this Add-on

Disconnect, named one of the 100 best innovations of the year by Popular Science and one of the 20 best Firefox add-ons by Lifehacker, lets you visualize and block the otherwise invisible websites that track your search and browsing history.

▪ Load the pages you go to 27% faster.

▪ Stop tracking by 2,000+ third-party sites.

Disconnect is open-source, pay-what-you-want software. You can get help on our site.

Note about using Disconnect with other filtering add-ons like Adblock Plus: Disconnect is compatible with other filtering add-ons, but if you want Disconnect to show blocking info, uninstall then reinstall any other filtering add-ons you have (i.e., Disconnect must be added first).
  Απάντηση
constantinos, post: 23369, member: 6 είπε κι ελάλησε:):

[IMG]syndesiethwifi.png[/IMG]

Επίσης, τώρα είδα το ''karioliminkleveissima'', θα μου πεις ένα πρόγραμμα που ελέγχει το ρουτερ και τρέχει σε λινουξ?
  Απάντηση
Μια χαρά είναι το disconect όσον αφορά το tracking, αν εχεις socilas.
https://old.osarena.net/applications/dis...stoselides

Δες το και αν νομίζεις πως πως σε βολεύει χρησιμοποίησε το.
Αν το θέτεις σαν γενικότερο ερώτημα, όσον αφορά ένα στοιχειώδες privacy, προσωπικά το αντιμετωπίζω με αυτά:

[IMG]addonsffcsosr.png[/IMG]
https://old.osarena.net/applications/pri...-diktiosis
https://old.osarena.net/applications/sha...al-buttons
https://old.osarena.net/ublock-origin-an...katanalosi

Speaky, post: 23382, member: 1833 είπε κι ελάλησε:Επίσης, τώρα είδα το ''karioliminkleveissima'', θα μου πεις ένα πρόγραμμα που ελέγχει το ρουτερ και τρέχει σε λινουξ?
Όχι δεν θα σου πω, επειδή είναι χαζό και σαν τέτοιο, όχι δεν υπάρχει app όπως αντιλαμβάνομαι πως την εννοείς.

192.168.1.1 στην γραμμή διευθύνσεων (url), βάζεις τον κωδικό του router σου και τις ρυθμίσεις τις κανείς μέσα από το δικό του εύκολο γραφικό περιβάλλον.
ΟΧΙ από τρίτη εφαρμογή (ασχέτως λειτουργικού). Nada.

Για ότι άλλο χρειαζεται, απλά δεξί κλικ στο εικονίδιο της σύνδεσης στο πάνελ σου > Επεξεργασία συνδέσεων.

Και βέβαια ότι δουλεύει, δεν το πειράζουμε, αν δεν ξέρουμε τι κάνουμε.
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  Βικιπαίδεια και βικιλεξικό εφαρμογή και ανάγνωση εκτός σύνδεσης mikeius666p 2 1.175 14.02.2017 15:19
Τελευταία Ανάρτηση: mikeius666p
  Mint Mate driver Οθόνης Speaky 8 2.020 23.07.2016 18:37
Τελευταία Ανάρτηση: Speaky
  Mint Mate 17.3 Speaky 7 1.470 23.07.2016 18:15
  Mint Mate - Πρόβλημα στην μεταφορά αρχείων avi Speaky 3 997 14.07.2016 14:29
  Άρνηση σύνδεσης SSH Stefanos 6 967 29.01.2013 14:39
Τελευταία Ανάρτηση: Stefanos

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)