Η Σουηδική θεωρία της Αγάπης
Evi, post: 23507, member: 1371 είπε κι ελάλησε:Οι συγκρίσεις ίσως είναι καλείς για καλύτερη κατανόηση.

Η αναφορά με το λιβάδι ήταν για να γίνει κατανοητή τόσο αυτό που λέμε ιδιοκτησία, όσο και η ελευθερία κίνησης.

Προφανώς με τα πιο πάνω που διάβασα από μερικούς θεωρείτε πόσο super είναι οι Έλληνες και δικαίωμά σας. Βέβαια έχουν περάσει αιώνες από τον αρχαιοελληνικό πολιτισμό και το σήμερα του νεοέλληνα δεν έχει ούτε πολιτισμό, ούτε σεβασμό.
Το σουηδικό μοντέλο είναι το πιο πετυχημένο μέσα στο καπιταλιστικό σύστημα γιατί το κράτος και η κυβέρνηση δεν δρα σαν νόμιμος μαφιόζος.
Μπορεί εσείς εδώ να θεωρείτε φυσιολογικό να πληρώνετε τεράστιους φόρους προς όφελος τρίτων ή να πληρώνετε ακόμα και την θρησκεία, όμως αυτά στην Σουηδία που γνωρίζω (δεν έχω άποψη για όλο τον πλανήτη) θεωρούνται πρωτόγονα και ενάντια στον πολίτη.
Όσο για την ρουφιανιά που αναφέρεται, πιστέψτε με η Ελλάδα έχει τα πρωτεία.Είχα δει μια έρευνα πέρυσι που οι καταγγελίες από μια επιχείρηση προς άλλη (συνήθως παρακείμενη) στην Ελλάδα, αντιστοιχούσε στο 82% της υπόλοιπης Ευρώπης!

Σας αρέσει δεν σας αρέσει, για κάποιους λαούς, αποτελεί φαινόμενο η πολιτική νοοτροπία του Έλληνα με την ανοχή και την στήριξη της διαφοράς απλά για δικά του μικροσυμφέροντα. Το πως τελικά, οι ίδιοι οι πολίτες εμποδίζουν το καλύτερο κράτος και την καλύτερη ποιότητα ζωής τους.
Το θεωρούν ηλίθιο (αφού είναι) και συνεπώς ηλίθιους τους ανθρώπους (τον λαό) που τα στηρίζει και τα ανέχεται.
Στην Αραβία προσπάθησαν τουλάχιστον με την Αραβική Άνοιξη. Εδώ; Γιατί αν νομίζετε πως η διαφθορά στην Ελλάδα είναι λιγότερη από τα κράτη της Αφρικής, μάλλον δεν έχετε ιδέα και αυτό σας καθιστά έρμαια μα και υπαίτιους.

Καμιά θρησκεία δεν σε διδάσκει να είσαι καλύτερος άνθρωπος Αυτεξούσιε. Αυτό είναι αποτέλεσμα μιας κοινωνικής κουλτούρας σε βάθος χρόνου που είτε αρέσει είτε δεν αρέσει η αλήθεια είναι πως δεν υπάρχει.

Θα μείνω σε αυτά που λέει ο Speaky. Φυσικά και γίνονται καφριές. Πόντου γίνονται και συνήθως από νεαρούς και νεαρές.
Όμως εγώ σε βραδινά μαγαζιά στην Στοκχόλμη εχω ζήσει τέτοιο κέφι και τετοια παρείστικη διάθεση που αλλού δεν τα εχω δει.
Χορεύουν, φλερτάρουν, γίνονται μια παρέα στο γλέντι. Εδώ αυτό που βλέπω όταν έρχομαι, είναι οι στιλιζαρισμένοι ανθρωπότυποι που δεν διασκεδάζουν μα προσπαθούν να δείξουν ένα ψεύτικο τουπέ. Ο χορός συνήθως εδώ, γίνεται από επαγγελματίες.

Το κάθε τι έχει ένα τίμημα τελικά. Ακόμα και αν δεχτούμε πως τα όσα δείχνει το ντοκιμαντέρ συμβαίνουν στο 99% του πληθυσμού, η διαφορά είναι πως πιο πριν ο Σουηδός έχει ζήσει μια ποιοτική ζωή. Έχει διασκεδάσει, του έχει μείνει χρόνος για να κάτι ό,τι άλλο θέλει και να αναπτυχθεί.
Εδώ ζείτε με το συνεχές άγχος να έχετε καλύτερο αμάξι, σπίτι, παιδί, σκύλο (τα πάντα) από τον γείτονα. Τον γείτονα που συνήθως μισείτε και η βασική επιθυμία είναι να τα χάσει όλα. Και βέβαια πάντα να χρωστάτε παντού και να ζείτε με τον φόβο και άγχος του κάθε χρέους.

Θα μπορούσα να έγραφα κάποια παραδείγματα αφού αυτό τα χρόνια εχω δει από μεγάλες αλτρουιστικές κινήσεις ως απλές καθημερινές πράξεις σεβασμού και βοήθειας στον συνάνθρωπο που τα βίωσα εκεί, μα ποιο το νόημα;
Στο τέλος-τέλος ο μέσος Έλληνας, θεωρεί πως είναι ο πιο γαμάτος, πως "όταν αυτός έχτιζε Παρθενώνες, οι άλλοι έτρωγαν βελανίδια" κ.λ.π.
Ξέρεις τι μου αρέσει περισσότερο;
Αυτός ο νεογενιτσαρισμός σε αντίθεση βέβαια με τον Αιλεινοισμό της άλλης πλευράς.
Συνειδητοποιήστε το επιτέλους το ουράνιο τόξο έχει πολλά χρώματα.
Αφήστε επιτέλους το δόγμα Μπους ...... όποιος δεν είναι μαζί μας είναι με τους άλλους.
Χριστός Ανέστη χαρά μου.
«Αγαπώ αυτό που είσαι και όχι εκείνο που ήθελε ο εγωισμός μου να είσαι»…
  Απάντηση
Αυτεξούσιος, post: 23508, member: 793 είπε κι ελάλησε:Ξέρεις τι μου αρέσει περισσότερο;
Αυτός ο νεογενιτσαρισμός σε αντίθεση βέβαια με τον Αιλεινοισμό της άλλης πλευράς.
Συνειδητοποιήστε το επιτέλους το ουράνιο τόξο έχει πολλά χρώματα.
Αφήστε επιτέλους το δόγμα Μπους ...... όποιος δεν είναι μαζί μας είναι με τους άλλους.
Χριστός Ανέστη χαρά μου.
Αυτό κατάλαβες εσύ δηλαδή; "Νεογενιτσαρισμό;" Ή "όποιος δεν είναι μαζί μας είναι με τους άλλους";
Αυτό καταλαβαίνεις πως λέω;

Δε μπορώ να εισέλθω στην αντίληψή σου, ούτε να γίνω πιο αναλυτική.
Αυτό όμως δεν αλλάζει την άποψή μου (που είναι επίσης βιωματική, όπως και η δική σου) σχετικά με την πραγματικότητα.
Αν δε μπορείτε να δείτε που βρισκόσαστε σαν άνθρωποι και σαν χώρα συγκριτικά με τον πλανήτη (αν υπάρχει άλλο μέτρο σύγκρισης να μου το πεις), είναι αποτέλεσμα αυτής της ίδιας νοοτροπίας που διακατέχει την κοινωνία και που προβάλλεται έξω.

Φυσικά και είναι αδύνατο να είναι όλοι οι άνθρωποι έτσι, εχω γνωρίσει, εχω φίλους στην Ελλάδα πραγματικά αξιόλογους ανθρώπους, μα όσο εχω βιώσει είναι μια μειοψηφία που τελικά καταβροχθίζεται άπω την υπόλοιπη κοινωνική πλειοψηφία.
Καλά, τα λεφτά το καταλαβαίνω. Την αγάπη ρε σεις, πως την πήραν;
  Απάντηση
Evi, post: 23507, member: 1371 είπε κι ελάλησε:Οι συγκρίσεις ίσως είναι καλές για καλύτερη κατανόηση.

Θα μπορούσα να έγραφα κάποια παραδείγματα αφού αυτό τα χρόνια εχω δει από μεγάλες αλτρουιστικές κινήσεις ως απλές καθημερινές πράξεις σεβασμού και βοήθειας στον συνάνθρωπο που τα βίωσα εκεί, μα ποιο το νόημα;
Στο τέλος-τέλος ο μέσος Έλληνας, θεωρεί πως είναι ο πιο γαμάτος, πως "όταν αυτός έχτιζε Παρθενώνες, οι άλλοι έτρωγαν βελανίδια" κ.λ.π.

Θεωρώ ότι ο ξεκάθαρος λόγος σου έχει πολύ μεγαλύτερη βαρύτητα εφόσον ζεις εκεί, από τις εμπειρίες μου των 30 ημερών ως τουρίστας το 2005 και τον δέχομαι a priori.
  Απάντηση
Evi, post: 23507, member: 1371 είπε κι ελάλησε:Οι συγκρίσεις ίσως είναι καλές για καλύτερη κατανόηση.

Θεωρώ ότι ο ξεκάθαρος λογος σου έχει πολύ μεγαλύτερη βαρύτητα εφόσον ζεις εκεί, από τις εμπειρίες μου των 30 ημερών ως τουρίστας το 2005 και τον δέχομαι a priori.
  Απάντηση
Evi, post: 23509, member: 1371 είπε κι ελάλησε:Αυτό κατάλαβες εσύ δηλαδή; "Νεογενιτσαρισμό;" Ή "όποιος δεν είναι μαζί μας είναι με τους άλλους";
Αυτό καταλαβαίνεις πως λέω;

Δε μπορώ να εισέλθω στην αντίληψή σου, ούτε να γίνω πιο αναλυτική.
Αυτό όμως δεν αλλάζει την άποψή μου (που είναι επίσης βιωματική, όπως και η δική σου) σχετικά με την πραγματικότητα.
Αν δε μπορείτε να δείτε που βρισκόσαστε σαν άνθρωποι και σαν χώρα συγκριτικά με τον πλανήτη (αν υπάρχει άλλο μέτρο σύγκρισης να μου το πεις), είναι αποτέλεσμα αυτής της ίδιας νοοτροπίας που διακατέχει την κοινωνία και που προβάλλεται έξω.

Φυσικά και είναι αδύνατο να είναι όλοι οι άνθρωποι έτσι, εχω γνωρίσει, εχω φίλους στην Ελλάδα πραγματικά αξιόλογους ανθρώπους, μα όσο εχω βιώσει είναι μια μειοψηφία που τελικά καταβροχθίζεται άπω την υπόλοιπη κοινωνική πλειοψηφία.
Σαν λαός έχουμε τα στραβά μας έχουμε και τα θετικά μας.
Το 84 πρωτοπήγα Ευρώπη και ξέρω πως μας βλέπουν από τότε.
Αλλά δεν με πειράζει γιατί τους αγαπώ και τους συνγχωρω.
Και οπως λεει και ο Speaky:''επειδή δεν έχεις σταματήσει να ρωτάς και γιατί το ένα και γιατί το άλλο, εάν χτύπαγες τώρα με το αυτοκίνητο στη διάβαση ένα πεζό και ένα σκύλο, θα μαζευόντουσαν 20 Σουηδοί πάνω από τον σκύλο, βεβαίως και θα λειτουγούσαν οι κρατικές υπηρεσίες και σε 15 λεπτά θα ήταν άπαντες σε νοσοκομείο''....

Εδώ, νομίζω θα μαζευτούν πάνω από τον άνθρωπο και το ασθενοφόρο θα κάνει 1 ώρα, διαλέγετε.
  Απάντηση
Εμένα πιο πολύ μου άρεσε που δεν παρέλειψες να πεις ότι οι Σουηδοί φλερτάρουν. Έχεις δίκιο. Εδώ μόνο στις πουτάνες πάμε.
  Απάντηση
Παράθεση:Βλογημένος ὁ ἄνθρωπος ποὺ μπορεῖ, τώρα τὸ καλοκαίρι, νὰ ξεμακρύνει γιὰ λίγο ἀπὸ τὴν ταραχὴ τῆς πολιτείας. Ἂν τοῦ ἀρέσει ἡ θάλασσα, ἂς πάει σὲ κανένα νησί, ποὺ δὲν εἶναι ἀκόμα χαλασμένοι οἱ νησιῶτες, ἢ σὲ κανένα ψαραδοχώρι. Νὰ μὴν κουβαλήσει ὅμως μαζί του τὴν πολιτεία, ὅπως κάνουνε πολλοί, ποὺ ἀπὸ τὴ μιὰ θέλουνε νὰ ἀφήσουνε τὴν ταραχὴ πίσω τους, κι ἀπὸ τὴν ἄλλη κουβαλᾶνε μαζί τους ὅλα τὰ περίπλοκα καὶ κουραστικὰ καθέκαστα τῆς πολιτείας. Πάρε μαζί σου ὅσο λιγώτερα πράγματα μπορεῖς. Γιατί, τὸ πιὸ μεγάλο κέρδος ποὺ θά ῾χεις πηγαίνοντας σ᾿ ἕνα τέτοιο μέρος, θά ῾ναι ἡ φχαρίστηση ποὺ νιώθει ὁ ἄνθρωπος σὰν τοῦ λείψουνε πολλὰ πράγματα, ποὺ τὰ ἔχει στὴν πολιτεία τόσο εὔκολα, καὶ ποὺ ἐκεῖ πέρα θὰ τοῦ φαίνεται σὰν κάποια μεγάλη ἀπόλαυση καὶ χαρὰ τὸ πιὸ παραμικρὸ πρᾶγμα. Δυστυχισμένοι οἱ ἄνθρωποι ποὺ δὲν τοὺς λείπει τίποτα, καὶ δὲν ἔχουνε τὴν ἐλπίδα νὰ λαχταρήσουνε κάποιο πρᾶγμα, εἴτε φαγητὸ εἶναι, εἴτε ξεκούρασμα, εἴτε ὁμιλία, εἴτε ζεστασιά, εἴτε δροσιά. Καὶ καλότυχοι ἀληθινὰ ὅσοι δὲν τὰ ἔχουνε ὅλα εὔκολα, καὶ γιὰ τοῦτο γίνουνται γιὰ δαύτους ὁλοένα νέα καὶ δροσερὰ ὅλα τὰ πράγματα.

Άντε γιατί πολλή Σουηδία έχει πέσει εδώ μέσα.:)
  Απάντηση
  Απάντηση
ΓΙΟΥΡΓΙΑΑΑΑΑΑΑ
[Εικόνα: 29b6298100000578-0-image-m-11_1434558488173.jpg]

[Εικόνα: ImageHandler.ashx?m=AnchoredFit&f=Ly8xMC...7&a=Center]

Πάμε παλληκάρια μου γιουργιαααααα!
  Απάντηση
Το ζητούμενο στο ντοκυμαντερ, επαναλαμβάνω, είναι το ζήτημα της μοναξιάς σε μια πραγματικά ανεπτυγμένη τεχνολογικά χώρα, από αυτοματισμό το προσπερνάμε και αρχίζουμε συγκρίσεις δύο Λαών, το σωστό θα ήταν αυτά τα σχόλια (της δικής μας ταυτόητας) να αφορούσαν ένα νέο θρεντ με τίτλο ''Η Ελληνική θεωρία της Αγάπης'' τότε και μόνο τότε θα είμαστε on target.

Αν θέλετε να το ανοίξουμε, αφού πρώτα βρούμε και υλικό που το πραγματεύετε. ;)
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  Athene's : Η Θεωρία των Πάντων (Ντοκιμαντερ) nmblack 0 905 07.11.2013 21:04
Τελευταία Ανάρτηση: nmblack

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)