Η Σουηδική θεωρία της Αγάπης
Το ζητούμενο στο ντοκυμαντερ, επαναλαμβάνω, είναι το ζήτημα της μοναξιάς σε μια πραγματικά ανεπτυγμένη τεχνολογικά χώρα, από αυτοματισμό το προσπερνάμε και αρχίζουμε συγκρίσεις δύο Λαών και βάλε, το σωστό θα ήταν αυτά τα σχόλια (της δικής μας ταυτότητας στην μοναξιά) να αφορούσαν ένα νέο θρεντ με τίτλο ''Η Ελληνική θεωρία της Αγάπης'' τότε και μόνο τότε θα είμαστε on target.

Αν θέλετε να το ανοίξουμε, αφού πρώτα βρούμε και υλικό που το πραγματεύεται. ;)
  Απάντηση
Hellena, post: 23532, member: 58 είπε κι ελάλησε:
Μου ζητάει εγγραφή για να παίξει.
  Απάντηση
Είπαμε βρε παιδιά έχουμε τα στραβά μας σαν λαός.
Παράθεση:«Η λάθος αυτοκριτική, λένε οι ψυχαναλυτές, μπορεί να οδηγήσει σε κατάθλιψη. Δεν χρειάζεται κατάθλιψη αυτήν τη στιγμή, έχουμε τα βάσανά μας και να έρχεται κάποιος και να σου λέει επιπλέον ότι είσαι και λάθος από την αρχή σου. Ε αυτό είναι συντριβή, είναι η συνταγή της απόλυτης υποταγής!»
Γίναμε ο αποδιοπομπαίος τράγος των σούπερ ντούπερ εντάξει,πάντως εδώ θα κόλλαγε αυτό με τον ΠΑΡΘΕΝΩΝΑ και τα ΒΕΛΑΝΙΔΙΑ.Σαν άμυνα ξέρεις τώρα αντανακλαστικά είναι αυτά.
Παράθεση:«Όλα τα έθνη κάνουν την ταυτότητά τους μέσα από μια μυθοποιημένη αντιπαλότητα, με πολλούς άλλους γύρω τους. Μία μυθοποιημένη αντιπαλότητα η οποία ουσιαστικά επιδιώκει να εξηγήσει την έλλειψη, την ιστορική έλλειψη με μια αναγωγή σε ένα παρελθόν που μου το αφαίρεσε κάποιος κακός, Σε κάποιο παρελθόν υπήρξε μια πληρότητα, έτσι δεν είναι; Αυτή λοιπόν την χαμένη πληρότητα μου την έκλεψε κάποιος και πρέπει να εξηγήσω την έλλειψη»
Δηλαδή όπως ο Έλληνας θέλει τον Αλβανό του έτσι και ο Δυτικοευρωπαίος θέλει τον Έλληνα του.
Απλά έχω μια απορία γιατί ο Έλληνας είναι ρατσιστής και όχι ο Δυτικοευρωπαίος .....τον ακτιβισμό μου μέσα.
«Αγαπώ αυτό που είσαι και όχι εκείνο που ήθελε ο εγωισμός μου να είσαι»…
  Απάντηση
Speaky, post: 23541, member: 1833 είπε κι ελάλησε:Μου ζητάει εγγραφή για να παίξει.
Το έκανε ιδιωτικό. Ήταν ένας οδηγός λεωφορείου που κατέγραφε το γιουρούσι που ορμάει κάθε μέρα μέσα και το πως.

Το έβαλα σαν αντιπαραβολή για τις ουρές στην Σουηδία, επομένως αυτά που έβαλες Αυτεξούσιε από τις ΗΠΑ είναι άκυρα για δυο λόγους:

1. Αν έχεις την εντύπωση πως στις ΗΠΑ υπάρχει πολιτισμός, είσαι πολύ μακριά νυχτωμένος.

2. Οι ουρές που δείχνεις και τα όσα συμβαίνουν, δεν γίνονται κατά την είσοδο σε ένα λεωφορείο, μα είναι απο black fridays & sundays που σαν κτήνη εκτινάζουν την καταναλωτική τους μανία.
Που και αυτό αν το σκεφτείς, οφείλεται στον τεράστιο ταξικό διαχωρισμό της χώρας που αντίστοιχος είναι στην ελλάδα.

Πάντως, για να σου ικανοποιήσω και την περιέργεια, ούτε στις ουρές των λεωφορείων στις ΗΠΑ δεν συμβαίνει αυτό (χωρίς να λέω πως δεν υπάρχουν περιπτώσεις που γίνεται) που γίνεται στην ελλάδα και στην Αφρική (δεν υπάρχουν διαφορές, τα εχω ζήσει).

Είναι θέμα κοινωνικής κουλτούρας που κάπου λάμπει δια της απουσίας της.
  Απάντηση
Hellena, post: 23543, member: 58 είπε κι ελάλησε:Που και αυτό αν το σκεφτείς, οφείλεται στον τεράστιο ταξικό διαχωρισμό της χώρας που αντίστοιχος είναι στην ελλάδα.
.
Τώρα συμφωνούμε.:)
  Απάντηση
Speaky, post: 23540, member: 1833 είπε κι ελάλησε:Το ζητούμενο στο ντοκυμαντερ, επαναλαμβάνω, είναι το ζήτημα της μοναξιάς σε μια πραγματικά ανεπτυγμένη τεχνολογικά χώρα, από αυτοματισμό το προσπερνάμε και αρχίζουμε συγκρίσεις δύο Λαών και βάλε, το σωστό θα ήταν αυτά τα σχόλια (της δικής μας ταυτότητας στην μοναξιά) να αφορούσαν ένα νέο θρεντ με τίτλο ''Η Ελληνική θεωρία της Αγάπης'' τότε και μόνο τότε θα είμαστε on target.

Αν θέλετε να το ανοίξουμε, αφού πρώτα βρούμε και υλικό που το πραγματεύεται. ;)
Έχεις δίκιο εκτροχιαστήκαμε αλλά ........:osr1
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  Athene's : Η Θεωρία των Πάντων (Ντοκιμαντερ) nmblack 0 905 07.11.2013 21:04
Τελευταία Ανάρτηση: nmblack

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)