crop pages
Kαλησπέρα σε όλους,

Υπάρχει μήπως κάποιο πρόγραμμα που να αναγνωρίζει και να κροπάρει σκαναρισμένες σελίδες κειμένου; Να διατηρεί, δηλαδή, το κείμενο και να αφαιρεί ο,τιδήποτε άλλο και να το κάνει αυτό μαζικά, σε πολλές σελίδες;
  Απάντηση
τα σκαναρισμενα ειναι εικονες. αν ηταν ετοιμο pdf, θα μπορουσες με pdf editor (εχει και το libreoffice αυτη τη δυνατοτητα), να ανοιξεις με τη μια ολες τις σελιδες, να αφαιρεσεις τα γραφικα, να σουλουπωσεις λιγο το κειμενο (γιατι οταν θα αφαιρεθουν τα γραφικα, η ροη του κειμενου χαλαει), και να το σωσεις.

τωρα στις εικονες δεν μπορεις να κανεις κατι. θα πρεπει να τις ανοιξεις μια-μια. και να σβησεις (ακριβως οπως θα χρησιμοποιουσες μια γομολαστιχα), τα γραφικα και τα υπολοιπα περιττα στοιχεια σε καποιο προγραμμα οπως το gimp. αλλος τροπος δεν υπαρχει για εικονες, και ποσο μαλλον και για μαζικα.
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Darkgoth ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το πρόβλημα που έχω είναι ότι σκανάρω βιβλία με camscanner τα οποία παράγουν αρχεία εικόνας (πχ jpeg). Ασφαλώς μπορώ να τα μετατρέψω σε ένα pdf με το gscan2pdf όμως μετά θα αναγνωρίζεται το κείμενο ώστε να το κροπάρει αυτόματα; Όπως καταλαβαίνεις σκανάρω χιλιάδες σελίδες και άρα παράγω χιλιάδες αρχεία εικόνας και δεν έχω την πολυτέλεια να τα επεξεργάζομαι ένα προς ένα. Υπάρχει κάποια λύση σε αυτό;
  Απάντηση
και να το κανεις pdf απο εικονα, παλι σαν εικονα θα το βγαζει (προφανως, αφου η πηγη ειναι εικονα). δεν θα αναγνωριζει κειμενο. μονο αν βρεις καποιο προγραμματακι OCR (αυτο προσπαθει να «διαβασει» το κειμενο σε φωτογραφιες/εικονες), και να εξαγεις μεσω αυτου το κειμενο απο τις εικονες, σε ξεχωριστα αρχεια. αλλα και το OCR παλι δεν ειναι τοσο αποτελεσματικο (δεν χανεις βεβαια κατι να κανεις μια δοκιμη). μπορει να «διαβασει» μονο απλες γραμματοσειρες. αν το βαλεις π.χ. να διαβασει κατι σαν αυτη την εικονα εδω παρακατω, δεν θα «καταλαβει» χριστο. ενω πολυ συχνα μπερδευεται και με τα συμβολα.

[Εικόνα: GothicLinuks.png]
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
To πρόβλημά μου δεν είναι το ocr (το οποίο διαθέτει και το gscan2pdf) αλλά το αυτόματο κροπάρισμα αυτό καθεαυτό. Ο σκανερ που έχω ήρθε με μανίσιο πρόγραμμα το οποίο διαθέτει αυτό το χαρακτηριστικό αλλά δεν βλέπει το ubuntu 16.04 που έχω τον σκάνερ σαν σκάνερ. Τον βλέπει σαν webcamera και μπορώ να το χρησιμοποιώ με το cheese, το οποίο δεν έχει καμμιά σχέση με κροπάρισμα. Αλήθεια, αν σου στείλω το πρόγραμμα μπορείς να κάνεις κάτι πάνω σε αυτό; Ο σκανερ για τον οποίο μιλάω είναι camscanner. Μπορείς να βρεις πληροφορίες εδώ: https://www.mustek.de/?product=cam-scann...efurbished
  Απάντηση
Kim, post: 23660, member: 1778 είπε κι ελάλησε:To πρόβλημά μου δεν είναι το ocr (το οποίο διαθέτει και το gscan2pdf) αλλά το αυτόματο κροπάρισμα αυτό καθεαυτό. Ο σκανερ που έχω ήρθε με μανίσιο πρόγραμμα το οποίο διαθέτει αυτό το χαρακτηριστικό αλλά δεν βλέπει το ubuntu 16.04 που έχω τον σκάνερ σαν σκάνερ. Τον βλέπει σαν webcamera και μπορώ να το χρησιμοποιώ με το cheese, το οποίο δεν έχει καμμιά σχέση με κροπάρισμα. Αλήθεια, αν σου στείλω το πρόγραμμα μπορείς να κάνεις κάτι πάνω σε αυτό; Ο σκανερ για τον οποίο μιλάω είναι camscanner. Μπορείς να βρεις πληροφορίες εδώ: https://www.mustek.de/?product=cam-scann...efurbished

αυτοματο crop? δηλαδη? κραταει το κειμενο μονο και πεταει οτιδηποτε αλλο αυτοματα, την ωρα που σκαναρεις? γιατι κατι τετοιο καταλαβα εγω. το προγραμμα του σκανερ, αν δεν εχει εκδοση για λινουκς (το πιθανοτερο), η μονη λυση ειναι αν εχεις αρκετα δυνατο μηχανημα, να εγκαταστησεις ενα window σε εξομοιωτη (virtualbox), και να δουλευεις αποκει το σκανερ, αν χρειαζεσαι τοσο, αυτη τη συγκεκριμενη λειτουργια. προγραμματακια ocr στο λινουκς υπαρχουν οχι μονο ενα, αλλα πολλα και διαφορα, αλλα αν εχουν τετοια αυτοματοποιημενη λειτουργια crop κειμενου, δεν εχω ιδεα.

να με στειλεις το προγραμμα του σκανερ, να δω τι μπορω να κανω? τι εννοεις? να το ανοιξω και να αλλαξω πραγματα μεσα στις εντολες του προγραμματος. αυτο δυστυχως δεν γινεται. και να ηθελα να το κανω, δεν μπορω να το κανω. δεν ειμαι προγραμματιστης, και δεν εχω τις γνωσεις να κανω κατι τετοιο. δεν ειμαι τοσο του «θεωρητικου», αλλα πιο πολυ του «πρακτικου» (beta testing, τεχνικη αναλυση, hardware)

Υ.Γ:... το οτι το συστημα το «βλεπει» σαν καμερα το σκανερ, ειναι φυσιολογικο. και το σκανερ σαν καμερα λειτουργει ουσιαστικα. το προγραμμα κανει τη διαφορα, στο πως διαχειριζεται τα δεδομενα που παιρνει απο το σκανερ. οπως γινεται και το αντιθετο. μια καμερα με καλη αναλυση μπορει να χρησιμοποιηθει ανετα σαν «σκανερ» (αυτο το εχω κανει πολλες φορες, αλλα με φωτογραφιες. δεν εχω δοκιμασει κειμενα)
  Απάντηση
Nαι, το μανίσιο πρόγραμμα μέσα από το οποίο γίνεται το σκανάρισμα κάνει αυτό ακριβώς. Το virtual box ήθελα να το αποφύγω, αλλά από ότι βλέπω μάλλον δεν θα μπορέσω. Όταν έλεγα να σου στείλω το πρόγραμμα ήλπιζα πως θα μπορούσες να το εγκαταστήσεις σε wine και να μπορεί συγχρόνως να αναγνωρίζει τον σκάνερ, γιατί εγώ δεν τα κατάφερα. Εγκαθίσταται κανονικά, είναι λειτουργικό με wine, αλλά δεν βλέπει τον σκάνερ.
  Απάντηση
Kim, post: 23674, member: 1778 είπε κι ελάλησε:Nαι, το μανίσιο πρόγραμμα μέσα από το οποίο γίνεται το σκανάρισμα κάνει αυτό ακριβώς. Το virtual box ήθελα να το αποφύγω, αλλά από ότι βλέπω μάλλον δεν θα μπορέσω. Όταν έλεγα να σου στείλω το πρόγραμμα ήλπιζα πως θα μπορούσες να το εγκαταστήσεις σε wine και να μπορεί συγχρόνως να αναγνωρίζει τον σκάνερ, γιατί εγώ δεν τα κατάφερα. Εγκαθίσταται κανονικά, είναι λειτουργικό με wine, αλλά δεν βλέπει τον σκάνερ.

το κρασι (wine) εχει μονο software εξομοιωση. δεν δινει προσβαση σε hardware οπως ο κανονικος εξομοιωτης. λογικο ειναι να μην το «βλεπει». οτι και να κανεις, δεν θα δουλεψει το σκανερ, στο wine. το wine ειναι κατι ελαφρουλι και ευκολο, για τα πολυ βασικα πραγματα μονο (αντι να σηκωνεις ολοκληρο εξομοιωτη, που ειναι τερας, και δεν ξερουν και ολοι να τον αξιοποιησουν σωστα).
  Απάντηση
thanks!!! the virtual box is the only :( solution...
  Απάντηση
DarkGoth, post: 23675, member: 1051 είπε κι ελάλησε:το κρασι (wine) εχει μονο software εξομοιωση. δεν δινει προσβαση σε hardware οπως ο κανονικος εξομοιωτης. λογικο ειναι να μην το «βλεπει». οτι και να κανεις, δεν θα δουλεψει το σκανερ, στο wine. το wine ειναι κατι ελαφρουλι και ευκολο, για τα πολυ βασικα πραγματα μονο (αντι να σηκωνεις ολοκληρο εξομοιωτη, που ειναι τερας, και δεν ξερουν και ολοι να τον αξιοποιησουν σωστα).

Aπ` ότι φαίνεται και εγώ δεν ξέρω να τον χρησιμοποιήσω σωστά. Εγκατέστησα κανονικά τα win 7 sp1, καθώς και τα guest additions του virtual box, αλλά δεν μπορεί να δει τα μηχανήματα που έχω συνδεδεμένα στον υπολογιστή μου, όπως πχ τον epson scanner, ούτε, πολλώ μάλλον, τον camscanner. Tι κάνω λάθος;
  Απάντηση

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)