Εξαιρετικά επικίνδυνοι ιοί κρυπτογράφησης στα Παντζούρια
Πρόσφατα έμαθα ότι το ίδιο έπαθε κι ένας γνωστός, ο οποίος μου είχε ζητήσει πριν λίγους μήνες να "αγοράσει" bitcoins χωρίς να μου πει για ποιό λόγο τα ήθελε. Οταν έμαθα τελευταία ότι μ'αυτά πλήρωσε τον απατεώνα που του είχε κρυπτογραφήσει επαγγελματικά του αρχεία έγινα έξω φρενών. Πόσο μάλλον όταν διαπίστωσα ότι η κατάθεση έγινε σε λογαριασμό κατοίκου του Μονακό (το γνωστό ευρωπαικό πριγκηπάτο που διαμένουν σχεδόν αποκλειστικά νεόπλουτοι).
Το εξωφρενικό ήταν ότι ο συγκεκριμένος είχε εγκατάσταση linux στο pc του μαζί με τα win, αλλά διατηρούσε τα αρχεία του σε κοινό ntfs partition. Το malware κρυπτογράφησε την ntfs κατάτμηση με τα αρχεία αλλά άφησε ανεπηρέαστη την κατάτμηση ext4 με το linux. Οσα δηλαδή είχαν ξεμείνει για κάποιο λόγο στο home της linux εγκατάστασης έμειναν ανεπηρρέαστα.
Πέρα από την κατσάδα που του έριξα, διαγράψαμε μαζί τα windows από το pc του για να είναι αναγκασμένος να χρησιμοποιεί αποκλειστικά linux. Πάντως, μετά την πληρωμή, ο απατεώνας του έστειλε οδηγίες/κωδικούς και επανέφερε τα αρχεία του. Δεν ήταν απαράδεκτος που πλήρωσε;
СМЕРТЬ НАСИПЬИКАМ ТРУДЯШИХСЯ
  Απάντηση
debianass, post: 26695, member: 1803 είπε κι ελάλησε:Πρόσφατα έμαθα ότι το ίδιο έπαθε κι ένας γνωστός, ο οποίος μου είχε ζητήσει πριν λίγους μήνες να "αγοράσει" bitcoins χωρίς να μου πει για ποιό λόγο τα ήθελε. Οταν έμαθα τελευταία ότι μ'αυτά πλήρωσε τον απατεώνα που του είχε κρυπτογραφήσει επαγγελματικά του αρχεία έγινα έξω φρενών. Πόσο μάλλον όταν διαπίστωσα ότι η κατάθεση έγινε σε λογαριασμό κατοίκου του Μονακό (το γνωστό ευρωπαικό πριγκηπάτο που διαμένουν σχεδόν αποκλειστικά νεόπλουτοι).
Το εξωφρενικό ήταν ότι ο συγκεκριμένος είχε εγκατάσταση linux στο pc του μαζί με τα win, αλλά διατηρούσε τα αρχεία του σε κοινό δίσκο ntfs. Το malware κρυπτογράφησε την ntfs κατάτμηση με τα αρχεία αλλά άφησε ανεπηρέαστη την κατάτμηση ext4 με το linux. Οσα δηλαδή είχαν ξεμείνει για κάποιο λόγο στο home της linux εγκατάστασης έμειναν ανεπηρρέαστα.
Πέρα από την κατσάδα που του έριξα, διαγράψαμε μαζί τα windows από το pc του για να είναι αναγκασμένος να χρησιμοποιεί αποκλειστικά linux. Πάντως, μετά την πληρωμή, ο απατεώνας του έστειλε οδηγίες/κωδικούς και επανέφερε τα αρχεία του. Δεν ήταν απαράδεκτος που πλήρωσε;

καλα, αντι να εχει backup, η, κλωνο, και κανει επαναφορα απο το backup, η, τον κλωνο, πληρωσε τον τελειωμενο; μονο απαραδεκτος debianass; σορυ για τον γνωστο σου, αλλα εγω θα τον χαρακτηριζα και λιαν επιεικως χαπατο και χανο μετα απο κατι τετοιο. και που ξαναξεκλειδωσε τα αρχεια, που το ξερουμε οτι τα αρχεια δεν πειραχτηκαν κιολας οταν κρυπτογραφηθηκαν, και τωρα να ειναι μολυσμενα με ποιος ξερει ποσα σκουπιδια; οποτε με το που θα ανοιξει ενα αρχειο, θα ξαναφαει την ιδια μαλακια και θα ξαναπληρωνει τον μαλακα. καποιοι δυστυχως ειναι αξιοι της μοιρας τους

ε, ρε και να πετυχαινα κανενα απο αυτα τα τελειωμενα script kiddies μπροστα μου (γιατι ολα αυτα απο τελειωμενα script kiddies γινονται). το βρωμοξυλο που ειχε να φαει, και θα το εσπαγα και οτι ειχε και δεν ειχε απο κινητα, υπολογιστες, κλπ. η μαλλον οχι, θα τα βουταγα για ιδια χρηση. και ας τολμουσε να με πει το παραμικρο. θα ετρωγε αλλο τοσο βρωμοξυλο. γκοθας και κατα της βιας, αλλα αν ειναι κατι που δεν ανεχομαι με τιποτα, ειναι τιποτενια παρασιτα που ζουν εις βαρος αλλων, και εκμεταλλευονται την κοινωνια που ζουν, χωρις να δινουν τιποτα.
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Pragma_linux, post: 26687, member: 1793 είπε κι ελάλησε:Είδα ότι η ανάρτηση άνοιξε πριν μήνες. Τώρα έχουν βρει εργαλεία ειδικά αποκρυπτογράφησης για αυτό τον ιό. Προσωπικά δεδομένου ότι είναι 256 κλειδί δε θα δεχόμουν καμιά βοήθεια και θα εκλάμβανα εκ του πονηρού κάθε δημοσιευμένο εργαλείο. Θα το εκλάμβανα ας πούμε σαν να μου έλεγε μια τσιγγάνα ότι μου έχουν κάνει μάγια και μετά να ερχόταν μια άλλη και να ήθελε να τα σπάσει. Και να ερχόταν μια τρίτη να μου πουλήσει μετά χα'ι'μαλιά να μη με πιάνουν τα μάγια. Τίποτα. Ότι χάσαμε χάσαμε. Το ξεχνάμε και μαθαίνουμε να δουλεύουμε λίνουξ και bsd.
Εάν δεν σου κάνουν μάγια πως θα τα ξορκίσουν; Με το αζημίωτο βέβαια. Όταν θα γίνουν περισσότεροι στο Λίνουξ, θα πάνε και από εκεί οι μάγισσες.
  Απάντηση
[/quote]και ας τολμουσε να με πει το παραμικρο. θα ετρωγε αλλο τοσο βρωμοξυλο. γκοθας και κατα της βιας, αλλα αν ειναι κατι που δεν ανεχομαι με τιποτα, ειναι τιποτενια παρασιτα που ζουν εις βαρος αλλων, και εκμεταλλευονται την κοινωνια που ζουν, χωρις να δινουν τιποτα.[/quote]

Νομίζω ότι τώρα που έγινε και έφαγε το λαπά μπορεί να πάει στο Σφακιανάκη. Θα δώσει κατάθεση που ίσως βοηθήσει στο να αποτραπεί μελλοντική δράση της σπείρας. Αυτά, η παιδική πορνογραφία και η εκμετάλλευση ζώων και ειδικά σκυλιών για παράνομους αγώνες με κάνουν να χάνω την ισορροπία μου. Θυμάμαι όλες τις πολεμικές τέχνες που έχω μάθει και φαντασιώνομαι ότι είμαι ο Steven Seagal με παραλλαγή κομάντο :p
[Εικόνα: 2Q==]
  Απάντηση
DarkGoth, post: 26696, member: 1051 είπε κι ελάλησε:καλα, αντι να εχει backup, η, κλωνο, και κανει επαναφορα απο το backup, η, τον κλωνο, πληρωσε τον τελειωμενο; μονο απαραδεκτος debianass; σορυ για τον γνωστο σου, αλλα εγω θα τον χαρακτηριζα και λιαν επιεικως χαπατο και χανο μετα απο κατι τετοιο. και που ξαναξεκλειδωσε τα αρχεια, που το ξερουμε οτι τα αρχεια δεν πειραχτηκαν κιολας οταν κρυπτογραφηθηκαν, και τωρα να ειναι μολυσμενα με ποιος ξερει ποσα σκουπιδια; οποτε με το που θα ανοιξει ενα αρχειο, θα ξαναφαει την ιδια μαλακια και θα ξαναπληρωνει τον μαλακα. καποιοι δυστυχως ειναι αξιοι της μοιρας τους

ε, ρε και να πετυχαινα κανενα απο αυτα τα τελειωμενα script kiddies μπροστα μου (γιατι ολα αυτα απο τελειωμενα script kiddies γινονται). το βρωμοξυλο που ειχε να φαει, και θα το εσπαγα και οτι ειχε και δεν ειχε απο κινητα, υπολογιστες, κλπ. η μαλλον οχι, θα τα βουταγα για ιδια χρηση. και ας τολμουσε να με πει το παραμικρο. θα ετρωγε αλλο τοσο βρωμοξυλο. γκοθας και κατα της βιας, αλλα αν ειναι κατι που δεν ανεχομαι με τιποτα, ειναι τιποτενια παρασιτα που ζουν εις βαρος αλλων, και εκμεταλλευονται την κοινωνια που ζουν, χωρις να δινουν τιποτα.
Κάθε άλλο παρά βλάκας είναι, στη δουλειά του είναι πανέξυπνος και επιπλέον βοηθάει όσο μπορεί άπορους, πρόσφυγες κλπ που δεν έχουν να πληρώσουν. Απλά δεν έχει χρόνο να ασχοληθεί με το pc του και γι αυτό ζητάει τη γνώμη όσων έχουν ασχοληθεί περισσότερο. Μόνο που το έκανε λίγο αργά. Το κακό είναι ότι πληρώνοντας τέτοιους απατεώνες συμβάλλουμε με τον τρόπο μας στη διάδοση της απάτης. Το καταλαβαίνει αυτό αλλά τελικά υπολόγισε το κόστος της απώλειας κι είδε ότι τον συμφέρει να πληρώσει. Εγώ στη θέση του εννοείται, δε θα τόκανα.

Οι τύποι που βγάζουν φράγκα από τέτοιες απάτες είναι συνήθως καλοβολεμένοι γιάπηδες που παίζουν στα καζίνο (αυτός είχε ανώνυμο λογαριασμό παίχτη καζίνο του Μόντε Κάρλο), οι οποίοι μπορεί να χρηματοδοτούν αρκετά script kiddies. Για να κάνεις τέτοιες bussiness θα πρέπει νάχεις και τους ανάλογους δικηγόρους και δίκτυο που να σου εξασφαλίζει ότι δε θα σε δέσουν. Δεν αρκούν οι τεχνικές γνώσεις. Διαφορετικά, υπάρχουν διάνοιες που δεν έχουν να φάνε.

Δεν ξέρω αν έχεις ακουστά τον Patrick Volkerding, μια πολύ ιδιαίτερη προσωπικότητα που έπαιξε (και παίζει) καθοριστικό ρόλο στη linux σκηνή σαν ιδρυτής του Slackware, που όπως δήλωσε ο ίδιος, τα τελευταία 10 χρόνια ζει ανασφάλιστος. Γιατί ο Patrick διαθέτει αξιοπρέπεια, δεν καταδέχεται να βιοπορίζεται εκμεταλλευόμενος τυχαίους.
СМЕРТЬ НАСИПЬИКАМ ТРУДЯШИХСЯ
  Απάντηση
Debianass, για πες μας πόσα του φάγανε;
  Απάντηση
debianass, post: 26700, member: 1803 είπε κι ελάλησε:Κάθε άλλο παρά βλάκας είναι, στη δουλειά του είναι πανέξυπνος και επιπλέον βοηθάει όσο μπορεί άπορους, πρόσφυγες κλπ που δεν έχουν να πληρώσουν. Απλά δεν έχει χρόνο να ασχοληθεί με το pc του και γι αυτό ζητάει τη γνώμη όσων έχουν ασχοληθεί περισσότερο. Μόνο που το έκανε λίγο αργά. Το κακό είναι ότι πληρώνοντας τέτοιους απατεώνες συμβάλλουμε με τον τρόπο μας στη διάδοση της απάτης. Το καταλαβαίνει αυτό αλλά τελικά υπολόγισε το κόστος της απώλειας κι είδε ότι τον συμφέρει να πληρώσει. Εγώ στη θέση του εννοείται, δε θα τόκανα.

καλα και αφου εχει γνωσεις, κλπ, τοτε πως την πατησε με τη μαλακια; το μονο που μπορω να σκεφτω πλεον, ειναι κουραση, απροσεξια, βιασυνη, που να μην καταλαβε οτι κατεβασε και ετρεξε τη μαλακια, (γιατι ακομα και αν κατεβει απο drive-by download, πρεπει εσυ να το τρεξεις), νομιζοντας οτι ισως κατεβαζε κατι αλλο χρησιμο. γιατι αυτες τις μαλακιες, τις ονομαζουν με παραπλανητικα ονοματα, να μοιαζουν π.χ. με προγραμματα, με εικονες, με αρχεια κειμενου (doc, excel, κλπ), για να σε ξεγελασουν αν δεν προσεξεις, και να τα τρεξεις

ουτε εγω θα πληρωνα τον τελειωμενο. και ουτε θα κρατουσα τα αρχεια ακομα και αν τα ξεκλειδωνα, γιατι δεν μπορω να ξερω αν με την κρυπτογραφηση, το σκουπιδι αντεγραψε και τον εαυτο του μεσα στα αρχεια (κατι καθολου δυσκολο να το φτιαξεις σε προγραμμα). οποτε με το που ανοιγεις το μολυσμενο αρχειο βρισκεσαι παλι με τη μαλακια μεσα στο συστημα. πεταμα ολα τα προσωπικα αρχεια, επανεγκατασταση το λειτουργικο (η, εγκατασταση μονο λινουκς), και αντικατασταση των προσωπικων αρχειων απο καθαρο read only backup
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  HSTS : Ένα πρόβλημα στα Παντζούρια Χάρης 1 1.829 22.03.2016 22:23
Τελευταία Ανάρτηση: STavrosYoMafias

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)