Manjaro εξαφάνιση μπάρας εργασίας(ταμπλό)
[SIZE=13px]Καλημέρα και καλή εβδομάδα.:)

[SIZE=13px]Πριν από 3 μέρες εγκατέστησα το Manjaro και χθες ξαφνικά εξαφανίστηκε η μπάρα εργασίας (ταμπλό)!. Αναγκάστηκα έτσι να κλείσω τον η/υ με την εντολή shutdown από το τερματικό! Το έχει ξανακάνει πριν από ένα μήνα και αναγκάστηκα να το απεγκαταστήσω διότι το είχε ξανακάνει και μετά από επανεκκίνηση, αλλά αυτή τη φορά, επειδή μου αρέσει το Manjaro, το έχω dual boot με Mint Cinnamon, είπα να το παλέψω, θα βρεθεί λύση!
[SIZE=13px]Σήμερα μετά από 2 ώρες ξανά εξαφανίστηκε!
[SIZE=13px]Έχει βρεθεί λύση σε αυτό το bug?
[SIZE=13px]Σας ευχαριστώ πολύ :)
Machine: Mobo: Gigabyte model: H61M-D2-B3 Bios: Award version: F7 date: 08/04/2011
CPU: Dual core Intel Celeron CPU G530 (-MCP-) cache: 2048 KB flags: (lm nx pae sse sse2 sse3 sse4_1 sse4_2 ssse3 vmx)
Clock Speeds: 1: 1604.062 MHz 2: 1697.437 MHz
Graphics: Card: Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller
X.Org: 1.15.1 drivers: intel (unloaded: fbdev,vesa) Resolution: 1280x1024@60.0hz
GLX Renderer: Mesa DRI Intel Sandybridge Desktop x86/MMX/SSE2 GLX Version: 3.0 Mesa 10.1.3
  Απάντηση
Μπορείς να εμφανίσεις το πάνελ και πάλι με την εντολή xfce4-panel από το τερματικό.
Δοκίμασε να εγκαταστήσεις όλες τις ttf γραμματοσειρές από τα επίσημα αποθετήρια.
Άνοιξε τον package manager που έχεις (pamac ή octopi) βάλε στο πεδίο αναζήτησης ttf τικάρισε και εγκατέστησε όλες τις ttf γραμματοσειρές. Κάνε reboot και κοίτα να δεις αν ξαναεμφανιστεί.
  Απάντηση
Φίλε μου διαπίστωσα το εξής: Αφού έκανα επανεκκίνηση και η μπάρα ήταν στη θέση της, μπήκα σε πάρα πολλούς ιστότοπους χωρίς κανένα πρόβλημα με την μπάρα στη θέση της. Το παράξενο ήταν, όταν μπήκα πάλι εδώ στο φόρουμ για να δω για απάντηση, εξαφανίστηκε η μπάρα! Έκανα πάλι επανεκκίνηση, ξαναμπήκα και πάλι για κάμποση ώρα σε πολλούς ιστότοπους αλλά και πάλι στο φόρουμ αυτό η μπάρα εξαφανίστηκε!!! Το δοκίμασα και άλλες 2 φορές με το ίδιο αποτέλεσμα!
Στο Mint Cinnamon ποτέ δεν είχα πρόβλημα!
Τί γίνεται!!!!!:::::::

θα κάνω αυτό που μου είπες και θα σου πω. Αυτά στα γράφω από το Mint που δεν έχω πρόβλημα.
Machine: Mobo: Gigabyte model: H61M-D2-B3 Bios: Award version: F7 date: 08/04/2011
CPU: Dual core Intel Celeron CPU G530 (-MCP-) cache: 2048 KB flags: (lm nx pae sse sse2 sse3 sse4_1 sse4_2 ssse3 vmx)
Graphics: Card: Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller
X.Org: 1.15.1 drivers: intel (unloaded: fbdev,vesa) Resolution: 1280x1024@60.0hz
GLX Renderer: Mesa DRI Intel Sandybridge Desktop x86/MMX/SSE2 GLX Version: 3.0 Mesa 10.1.3
  Απάντηση
Φίλε kouros17 εδώ και αρκετή ώρα δεν ξανά παρουσίασε πρόβλημα και η μπάρα είναι στη θέση της σε όλους τους ιστότοπους.
Καλού κακού έκανα εγκατάσταση και τις ttf γραμματοσειρές που είπες.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ:)
  Απάντηση
Το είχα αντιμετωπίσει και εγώ το πρόβλημα στο παρελθόν. Τελικά ψάχνοντας διαπίστωσα ότι το αντιμετώπιζαν και αρκετοί άλλοι και ότι προκαλείται όταν επισκέπτεσαι κάποιο site για το οποίο λείπουν οι γραμματοσειρές που χρησιμοποιεί το συγκεκριμένο site. Κυρίως site "ιδιαίτερων" γλωσσών όπως η κινέζικη η ελληνική, κλπ. Προσωπικά αντιμετώπιζα το πρόβλημα όταν επισκεπτόμουν αυτό εδώ το site του osarena και ειδικά το forum του!

Η λύση που προτείνεται είναι η εγκατάσταση είτε της μιας γραμματοσειράς είτε της άλλης, σε άλλους λειτουργεί η μία σε άλλους η άλλη κλπ, σε μένα όμως καμία (συνέχιζα να έχω κρασαρίσματα όταν ερχόμουν εδώ στο osarena forum) ώσπου κάποιος κάπου πρότεινe την εγκατάσταση όλων των ttf γραμματοσειρών. Το έκανα και από τότε (πάνω από χρόνο) δεν αντιμετώπισα ποτέ ξανά το συγκεκριμένο πρόβλημα. :)
  Απάντηση
Καλημέρα.
Οπότε αφού αντιμετώπισες κι εσύ το ίδιο πρόβλημα με το φόρουμ στο παρελθόν, πάλι καλά...ησύχασα:)
'Οταν έκανα μαθήματα HTML, ήξερα πως μπορούν να υπάρχουν κάποιες ιδιαιτερότητες με τις γραμματοσειρές που χρησιμοποιεί κάποιος για τον ιστότοπό του.
Το ψιλοκατάλαβα όταν αντιμετώπισα αυτό το πρόβλημα με το φόρουμ, δεν είπα τίποτε μήπως κατάλαβα λάθος, αλλά πάλι καλά που εσύ μου το επιβεβαίωσες:)
Κάτι άλλο...επειδή χρησιμοποιώ και το Mint σε dual boot, αν το έχεις δουλέψει κι εσύ, ποιο πιστεύεις ότι είναι ποιο ελαφρύ, κάποια έκδοση του Mint πχ το xfce ή το Manjaro xfce;
  Απάντηση
Στις αρχές είχα δοκιμάσει ubuntu και ubuntu-based διανομές, είχα το linux-mint για αρκετό καιρό ως βασική διανομή στο σύστημά μου, δεν είχα κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα με αυτό, αλλά συνεχίζοντας να δοκιμάζω διανομές δοκίμασα arch και arch-based διανομές (antergos, manjaro, κλπ) και ήταν αυτό ακριβώς που ζητούσα. Κατέληξα σε manjaro και μου φαίνεται πλέον πολύ δύσκολο να αλλάξω. Και αν αλλάξω ή arch θα είναι, η κάποια διανομή που να βασίζεται σε αυτό. :)

Σημασία έχει να διαπιστώσει κάποιος για τον εαυτό του τι του ταιριάζει περισσότερο, αφού όμως πρώτα το έχει ψάξει λίγο. Έχοντας σε dual-boot και τις δύο διανομές είναι ο καλύτερος τρόπος νομίζω να δεις τι σου ταιριάζει περισσότερο.

Όσο για το πιο είναι πιο ελαφρύ ανάμεσα στα δύο ακόμα και αν υπάρχουν διαφορές, αυτές θα είναι μικρές, δεδομένου ότι αυτό εξαρτάται κυρίως από το "περιβάλλον επιφάνειας εργασίας" που χρησιμοποιεί μια διανομή (xfce, kde, κλπ).

Μία πλήρης και αγαπημένη (φυσικά) παρουσίαση της manjaro είναι εδώ:
https://old.osarena.net/manjaro-linux-16...kai-exypno
  Απάντηση
Σε ευχαριστώ πολύ, θα κρατήσω στο λάπτοπ και το Mint και Manjaro και με το χρόνο θα καταλάβω τα συν και πλην κάθε διανομής!

Ένα τελευταίο: στο desktop υπολογιστή έχω dual boot τα windows 7 που δυστυχώς τα χρειάζομαι (ευτυχώς σπάνια!) και τo Mint Cinnamon.
Θέλω να αντικαταστήσω το Mint με το Manjaro, επειδή και πιο πολύ μου αρέσει, αλλά κι επειδή χρησιμοποιώ πιο συχνά το λάπτοπ έχοντας ήδη το Mint.
Είναι εύκολο ή ας το ξεχάσω καλύτερα;!
  Απάντηση
Για να σε βοηθήσω, στη διαδικασία εγκατάστασης υπάρχει η επιλογή "αντικατάσταση μιας κατάτμησης" κι επιλέγω το Linux Mint.
To "swap" όμως παραμένει ως Linux Mint! Πρέπει να αντικατασταθεί και το swap κι αν πως; αν όχι, προχωρώντας, η εγκατάσταση θα είναι επιτυχής;
Προσπάθησα να επισυνάψω στιγμιότυπο οθόνης αλλά βγάζει πρόβλημα και δεν γίνεται!
  Απάντηση
Ενώ έχω δοκιμάσει πάρα πολλές διανομές πριν καταλήξω στην manjaro, εντούτοις ποτέ δεν έκανα dual-boot εγκατάσταση. Θέλω να υπάρχει μόνο ένα λειτουργικό στο σύστημά μου (είναι ένα από τα ψυχολογικά που έχω) και χρησιμοποιώ το virtualbox για δοκιμή άλλων διανομών.

Αφού όμως έχεις σε dual-boot windows και mint θα ξέρεις περίπου ποια είναι η διαδικασία και αν είναι επίπονη ή όχι. Αν ανοίξεις ένα καινούριο thread εδώ στο φόρουμ όλο και κάποιος θα βρεθεί να σου απαντήσει.

Αν ξέρεις έστω και λίγα αγγλικά μπορείς φυσικά να ρωτήσεις στο φόρουμ της manjaro (https://forum.manjaro.org/), ένα από τα πιο ενεργά, φιλικά και βοηθητικά φόρουμ που υπάρχουν, ενώ κάποιοι οδηγοί βρίσκονται στα παρακάτω link. :)

https://wiki.manjaro.org/index.php?title...tall_Guide

Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  Manjaro Deppin giorgos.f 0 1.285 14.12.2016 01:29
Τελευταία Ανάρτηση: giorgos.f
  Manjaro Cinnamon nith1717 2 1.500 03.09.2016 00:20
Τελευταία Ανάρτηση: nith1717
  Αντικατάσταση Mint με Manjaro σε dual boot με Windows 7 nith1717 2 1.402 26.08.2016 09:37
Τελευταία Ανάρτηση: nith1717
  Manjaro μετά το κλείδωμα οθόνης δεν ξανάρχεται Πράος 0 1.097 30.08.2015 23:30
Τελευταία Ανάρτηση: Πράος
  Manjaro. Δεν ξεκινά το λειτουργικό καθόλου Πράος 9 2.528 19.08.2015 21:21
Τελευταία Ανάρτηση: Πράος

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)