εξομοιωτης και ψευτικη bios
DarkGoth, post: 24046, member: 1051 είπε κι ελάλησε:οχι, ειμαι κατου απο το αυλακι. αλλα επειδη θεωρω τα «με», «σε», κλπ σωστοτερα συντακτικα, γι'αυτο και τα λεω.

ασε, και εγω ολες αυτες τις τυπικουρες τις βαριεμαι. ματσα-μουτσα, αγκαλιες, αηδιες. ποτε δεν ημανε, και ακομα δεν ειμαι, διαχυτικος. οσο για τον εξομοιωτη, τον κανω συνεχεια μοντες. τωρα εψαχνα να βρω πως θα στησω το παντζουρι και το debian εκειμεσα, σε raid0. αλλα θελω και 4ον σκληρο :D:lolx για να φτιαξω σωστα τη διαταξη των αρχειων. το τελευταιο που εκανα σημερα για πλακα, ηταν αυτο:...
[IMG]virtuelle-ception.gif[/IMG]
**το εν λογω παντζουρι εδω αποπανω τρεχει απο κανονικο partition (loop device για την ακριβεια. που αν το κανω mount, βλεπω κανονικα το filesystem και τα αρχεια του παντζουριου). εχω κανει ΠΑΛΙ μοντα και το εχω συνδεσει στον εξομοιωτη, με ψευτικο vmdk αρχειο :lolx:rolfx . για παντζουρι παει του σκοτωμου παντως.

Υ.Γ:... τα σουβλακια λεγονται σουβλακια. ΟΧΙ καλαμακια. το καλαμακι ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΦΙΟ και ειναι για τον φραπε. το «οχι σουβλακι» λεγεται πιτογυρο, η, πιτα μπιφτεκι, η, πιτα πουστη (κοτοπουλο :lolx:D ), η, οτι αλλο. επισης η μπουγατσα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ το εν λογω τροφιμο, αλλα το φυλλο απο το οποιο φτιαχνεται (οπως λεμε το φυλλο σφολιατας ας πουμε). οποτε η μπουγατσα με τυρι ειναι μπουγατσα με τυρι, ΟΧΙ τυροπιτα :lolx:rolfx

παει ΚΑΙ ΑΥΤΟ το θεμα... το βιασαμε... παλι... :lolx:D:lolx:D
Μόνο για βιαστή δε σε κόβω DGoth...Εσύ πρέπει να είσαι πραγματικά πολύ καλό παιδί. Μακάρι να μπορούσα να σε γνωρίσω να μου φύγει η περιέργεια. Γιατί έχω κάμει και λάθος εκτιμήσεις στη ζωή μου. Να μην το παίζω και πολύξερος!
  Απάντηση
Pragma_linux, post: 24088, member: 1793 είπε κι ελάλησε:Μόνο για βιαστή δε σε κόβω DGoth...Εσύ πρέπει να είσαι πραγματικά πολύ καλό παιδί. Μακάρι να μπορούσα να σε γνωρίσω να μου φύγει η περιέργεια. Γιατί έχω κάμει και λάθος εκτιμήσεις στη ζωή μου. Να μην το παίζω και πολύξερος!

προφανως και δεν ειμαι κανονικα βιαστης. περιστασιακα ομως γινομαι «βιαστης» ατυχων θεματων σε φορουμ, επειδη γραφω ασχετα με το θεμα (οπως για τα σουβλακια παραπανω... σε θεμα για εξομοιωτες συστηματων... φακ λοτζικ :D:lolx )

μην εχεις και μεγαλη ιδεα για τον εαυτο σου, οτι εχεις κανει και λαθος εκτιμησεις στη ζωη σου Eek:p ... ολοι κανουν καποιες λαθος εκτιμησεις καποια στιγμη... και ολοι θα κανουν... λαθη ειμαστε ανθρωπους κανουμε...
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
DarkGoth, post: 24106, member: 1051 είπε κι ελάλησε:προφανως και δεν ειμαι κανονικα βιαστης. περιστασιακα ομως γινομαι «βιαστης» ατυχων θεματων σε φορουμ, επειδη γραφω ασχετα με το θεμα (οπως για τα σουβλακια παραπανω... σε θεμα για εξομοιωτες συστηματων... φακ λοτζικ :D:lolx )

μην εχεις και μεγαλη ιδεα για τον εαυτο σου, οτι εχεις κανει και λαθος εκτιμησεις στη ζωη σου Eek:p ... ολοι κανουν καποιες λαθος εκτιμησεις καποια στιγμη... και ολοι θα κανουν... λαθη ειμαστε ανθρωπους κανουμε...
Έχω ένα φιλαράκι στο φόρουμ της Oracle για το VirtualBox. Ονομάζεται Σωκράτης, τον γνωρίζω πραγματικά. Τον παρακάλεσα να γραφτεί εδώ αλλά μάλλον το παιδί δεν προφταίνει. Τον έχουν αναβαθμίσει στο φόρουμ σαν διαχειριστή. Κάνει πολύ yak shaving που λένε οι Αμερικάνοι... Θα βοηθήσει πολύ αν πας μια βόλτα από 'κει. Εδώ κάθεται και βοηθάει σε κάθε παράξενη μόντα που διάφοροι θέλουν στα windows. Ο ίδιος δουλεύει Μακ εδώ και πολλά χρόνια. Μαθητευόμενος στα linux. Είναι ένας από τους δύο που μετέφρασαν το VirtualBox στα Ελληνικά (δες έκδοση 5.1) και ο κύριος υπεύθυνος της μετάφρασης.
Και 'γω κατά καιρούς έχω διάφορες ερωτήσεις σε διάφορα προγράμματα αλλά το πρώτο πράγμα που με ρωτάνε οι developers - τι έκδοση του προγράμματος και τι έκδοση λειτουργικού. Ασχολούνται κυρίως με τα τρέχοντα. Το VirtualBox, που έχει σημειωτέον άδεια ΜΙΤ θα κάνει ενημέρωση και για ένα υποτιθέμενο σφάλμα αρκεί να είναι στη τρέχουσα έκδοση αλλά πιστεύω οτι στο φόρουμ υπάρχουν μυαλά που τους κόβει εκεί που δεν κόβει στο δικό μου και σίγουρα μπορεί να βοηθήσουν.
  Απάντηση
βρηκα αλλες 2 εντολες... ΟΟΟΟΛΛΛΛΛΕΕΕΕΕ!!!...

Κώδικας:
VBoxManage setextradata    "VMname"    "VBoxInternal/CPUM/CMPXCHG16B"                        "1"
VBoxManage setextradata    "VMname"    "VBoxInternal/CPUM/SyntheticCpu"                    "0"

η 1η δεν ξερω τι ακριβως κανει, αλλα αν λειπει, τα παντζουρια 8.1/10 αρνουνται να ξεκινησουν στον εξομοιωτη. αν καταλαβα καλα, ειναι λεει κατι για execution bit στον επεξεργαστη (τι ειναι παλι αυτο?)

η 2η δινει στο ψευτικο συστημα πληροφοφιες για μια «συνθετικη cpu», ωστε να μην μπλοκαρει, αν αλλαξει μηχανημα το vm, που θα εχει αλλον τυπο επεξεργαστη. κραταει δηλαδη τα codesets του επεξεργαστη που βλεπει το ψευτικο συστημα, παντα σταθερα και συγκεκριμενα. αλλα εδω εχουμε ενα θεμα, σε οτι ψευτικο λειτουργικο και να την εχω ενεργοποιησει, δεν ξεκιναει καν μετα. debian, παντζουρια, βλαμμενο, Τινυ.

στο debian και στο Τινυ, ενω ξεκινανε κανονικα, μολις πανε να μπουν στο γραφικο, ριχνουν kernel panic

το παντζουρι δεν ξεκιναει καν. βγαζει κατευθειαν μια μαυρη οθονη σφαλματος, με εναν ηλιθιο αοριστο χαζοαριθμο μονο και τιποτα αλλο... πολυ κατατοπιστικο...

το βλαμμενο, μπαινει σε boot loop, ενω περιστασιακα, ριχνει abort με το που ξεκιναει, και ο εξομοιωτης το βγαζει σε aborted state.
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)