προβλημα με virtualbox
Έχω εγκατεστημένο μέσω virtualbox ένα ΧΡ 32bit και φαίνεται να λειτουργεί κανονικά αλλά όταν εκκινώ ένα παιχνίδι ενώ παίζει τα εισαγωγικά βιντεάκια η οθόνη μαυρίζει όταν έρχεται η οθόνη επιλογών , το μαύρισμα αυτό της οθόνης δεν συνοδεύεται από κόλλημα , ο κέρσορας παίρνει κανονικά τη μορφή που έχει στο παιχνίδι και είναι ορατός πάνω από τη μαυρίλα και ο ήχος είναι κανονικός και το παιχνίδι φαίνεται να τρέχει από κάτω αφού μια δυο φορές που προσπάθησα φαινόταν (ακουγόταν καλύτερα) να παίρνει τις επιλογές που τυχαία έκανα !
Στο virtualbox πάλι σε εγκατάσταση android 4.4 συμβαίνει το ίδιο με παιχνίδι που μόλις το τρεχεις η οθόνη μαυρίζει .
  Απάντηση
το βλακοandroid αστο, μην το ψαχνεις. το ηλιθιο το android δεν κανει για τιποτα. και θελει να λεγεται και λινουκς τρομαρα του. το παντζουριΧΡ τωρα, μαλλον δεν εχει τα addons εγκατεστημενα (χωρις αυτα δεν σηκωνει 3D γραφικα, γι'αυτο βλεπεις μαυριλα). αν θελεις 3D γραφικα και τετοια, εγκατεστησε τα addons, και απο τα settings ενεργοποιησε το 3d acceleration. και βαλε τη «μνημη γραφικων» στα 256MB. επειδη στο ΧΡ, τα settings δεν δινουν σαν επιλογη τα 256ΜΒ, θα το κανεις με εντολη, ετσι:...

Κώδικας:
VBoxManage modifyvm "pantzouriaXP" --vram 256

αλλα γενικα μην περιμενεις και πολλα. ειναι 3D, αλλα οχι να πας να παιξεις farcry και battlefield. ειναι για πιο απλα πραγματα και για απλα παιχνιδακια, που δεν εχουν και πολλες απαιτησεις. εχω προσπαθησει να τρεξω πολλες φορες εγω το yandere simulator (οτι και αν πεις, θα εχεις δικιο :lolx:D ), μπαινει στα μενου κανονικα, επιλεγω ρυθμισεις, κλπ, και μολις φτανει στο σημειο να ξεκινησει το παιχνιδι, παιρνει τα @@ρια του στη μασχαλη και δειχνει μονο μια μαυρη οθονη.
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
το συγκεκριμένο παιχνίδι (δεν έχει υψηλές απαιτήσεις) έτρεχε μια χαρά στο προηγούμενο λειτουργικό(12.04 -32bit) μου με το virualbox και όχι μόνο το παιχνίδι αλλά και το λειτουργικό (ΧΡ)έτρεχε καλύτερα , τώρα ο κέρσορας έχει κοψίματα στην κίνησή του...
Όταν αναφέρεσαι σε addons εννοείς τις guest additions που πρέπει να εγκατασταθούν από εκκίνηση των ΧΡ σε ασφαλή λειτουργία ; αυτή τη διαδικασία την έχω κάνει.
στις ρυθμίσεις οι 3Δ και 2Δ επιταχύνσεις είναι ενεργοποιημένες και την "μνημη γραφικων " την έβαλα στα 256 ΜΒ (είχε επιλογή μόνο ως 128 αλλά όταν άλλαξα τον αριθμό οθονων (τι κάνει αυτό; )έδωσε επιλογή ως 256 !!! και μετά όταν ξαναπήγα τον αριθμό οθονών στο 1 άφησε τη δυνατότητα αυτή)
Τώρα είδα και την εντολή
VBoxManage modifyvm "pantzouriaXP" --vram 256 που υπέδειξες και την εφάρμοσα αλλά ακόμα καμιά αλλαγή
Θα σκεφτόμουν πως το πρόβλημα είναι στο virtualbox αν ήμουν σίγουρος για τις ρυθμίσεις του
  Απάντηση
τα virtualbox addons μεσα στο παντζουρι υποθετω οτι τα εχεις εγκαταστησει. αν εκανε update o εξομοιωτης σε πιο καινουρια εκδοση πρεπει να τα ξαναεγκαταστησεις, για να παρει την πιο νεα εκδοση και να λειτουργουν σωστα. και επισης να αναβαθμισεις και το extension pack του ιδιου του εξομοιωτη (αν το εχεις περασει. εχει υποστηριξη για usb 2/3, και κατι αλλα ασχετα)

δεν ειναι ακριβως ο εξομοιωτης. μπορει να ειναι bugs, μπορει ασυμβατοτητες. τα παναρχαια ΧΡ μπορει πλεον να μην ειναι και τοσο συμβατα με τα καινουρια virtualbox addons. δοκιμασε το ιδιο παιχνιδι σε παντζουρια 7, η, 8. μπορω να σε δωσω λινκ να κατεβασεις τα παντζουρια 7/8 αυθεντικα, χωρις κρακ και αηδιες. οποτε πρεπει να εχεις ηδη κωδικο για να τα «ενεργοποιησεις»

αν βαλεις τα 7/8 πες με να βαλω εδω το λινκ να τα βρεις, και μια λιστα με κωδικους, γιατι ζηταει product key για να κανει την εγκατασταση. ΑΛΛΑ εχε υποψη σου, οτι αυτοι οι κωδικοι ειναι generic. δηλαδη χρησιμευουν μονο για να μπορεσεις να κανεις την εγκατασταση. το παντζουρι μετα πρεπει να «ενεργοποιηθει» με κανονικο κωδικο. η απλα να το αφησεις ετσι, αλλα χανεις τη δυνατοτητα να κανει updates, χανεις καποια encryption modules, και καποιες επιλογες «προσωποποιησης».
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Λουκάς, post: 24110, member: 1253 είπε κι ελάλησε:το συγκεκριμένο παιχνίδι (δεν έχει υψηλές απαιτήσεις) έτρεχε μια χαρά στο προηγούμενο λειτουργικό(12.04 -32bit) μου με το virualbox και όχι μόνο το παιχνίδι αλλά και το λειτουργικό (ΧΡ)έτρεχε καλύτερα , τώρα ο κέρσορας έχει κοψίματα στην κίνησή του...
Όταν αναφέρεσαι σε addons εννοείς τις guest additions που πρέπει να εγκατασταθούν από εκκίνηση των ΧΡ σε ασφαλή λειτουργία ; αυτή τη διαδικασία την έχω κάνει.
στις ρυθμίσεις οι 3Δ και 2Δ επιταχύνσεις είναι ενεργοποιημένες και την "μνημη γραφικων " την έβαλα στα 256 ΜΒ (είχε επιλογή μόνο ως 128 αλλά όταν άλλαξα τον αριθμό οθονων (τι κάνει αυτό; )έδωσε επιλογή ως 256 !!! και μετά όταν ξαναπήγα τον αριθμό οθονών στο 1 άφησε τη δυνατότητα αυτή)
Τώρα είδα και την εντολή
VBoxManage modifyvm "pantzouriaXP" --vram 256 που υπέδειξες και την εφάρμοσα αλλά ακόμα καμιά αλλαγή
Θα σκεφτόμουν πως το πρόβλημα είναι στο virtualbox αν ήμουν σίγουρος για τις ρυθμίσεις του

αντι για "pantzouriaXP" θα βαλεις την ονομασια που εδωσες στο δικο σου συστημα. αυτο ηταν απο το δικο μου συστημα (ειχα βαλει ΧΡ πριν κανα μηνα, αλλα τα πεταξα την επομενη μερα γιατι τα... βαρεθηκα :D:p ), και απλα εκανα copy/paste την εντολη απο το terminal. αλλα αφου εχεις ηδη ρυθμισει τη μνημη «γραφικων» στα 256ΜΒ απο τα settings, αστο, δεν χρειαζεται να τρεξεις την εντολη.
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  virtualbox NS_ERROR_FAILURE (0x80004005) mikeius666p 4 949 16.09.2016 13:50
Τελευταία Ανάρτηση: mikeius666p
  Virtualbox μόνο για 32bit mikeius666p 1 1.083 20.08.2016 23:12
Τελευταία Ανάρτηση: kkatsaros
  Virtualbox αδυναμια περιήγησης, σε bridged mode Anima Mundi 3 870 17.06.2016 13:19
Τελευταία Ανάρτηση: Anima Mundi
  virtualbox crash [Λύθηκε] georgezaf 1 1.706 23.09.2014 21:03
Τελευταία Ανάρτηση: georgezaf
  VirtualBOX & USB & Εκτυπωτής DVader 0 461 27.06.2014 18:40
Τελευταία Ανάρτηση: DVader

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)