Κάποια μικρά προβλήματα με τον Vivaldi browser
Δοκίμασα τον Vivaldi και μου άρεσε πολύ και για τα χαρακτηριστικά που έχει μα και γιατί είναι πιο γρήγορος από τον Firefox.
Ακολούθησα και τις οδηγίες από την παρουσίασή του (https://old.osarena.net/einai-o-vivaldi-...os-browser) για το codecs και όλα οκ.
Τα προβλήματα που έχω είναι μικρά μα εκνευριστικά:

1. Κάθε φορά που τον ανοίγω μου ζητάει το ξεκλείδωμα μιας κλειδοθήκης (εχω Mint Mate).
2. Αν και είναι ενεργοποιημένος ο ορθογραφικός έλεγχος δεν λειτουργεί.
3. Όταν επιλέγω ένα link με δεξι κλικ > Άνοιγμα σε νέα καρτέλα με πετάει σε αυτή, μα θέλω να ανοίγει μεν, μα να μένω στην σελίδα που είμαι.
4. Υπάρχει τρόπος μετακίνησης του κουμπιού κλεισίματος της καρτέλας στην δεξιά πλευρά;
5. Μπορώ να αφαιρέσω το home εικονίδιο από τον toolbar; Κάπου είδα την επιλογή μα δεν μπορώ πια να την εντοπίσω.[
Τι από αυτά διορθώνεται; Τα 2 πρώτα σίγουρα, μα πως;
Η ζωή μας είναι άσκοπα λαχανητά σε κανονισμένες απεργίες ρουφιάνους και περιπολικά.
  Απάντηση
Το 1 έχει να κάνει με την κλειδοθήκη του MATE.
Για να μη σου ζητάει password κάθε τόσο, θα πρέπει να εγκαταστήσεις το seahorse:
Παράθεση:sudo apt-get install seahorse
Μετά θα πρέπει να το τρέξεις (στο μενού εμφανίζεται σαν "keys and passwords" ή κάτι τέτοιο), στο παράθυρο που ανοίγει να επιλέξεις (από τη λίστα αριστερά) το "Login" και με δεξί κλικ "Change password".
Θα σου ζητήσει το παλιό password, το συμπληρώνεις, κι όταν εμφανιστεί το παράθυρο που συμπληρώνεις νέο password θα το αφήσεις ΚΕΝΟ. Θα σε προειδοποιήσει ότι δε θα κρυπτογραφηθεί, πατάς ΟΚ και δεν θα σου ξαναζητήσει κάτι.
СМЕРТЬ НАСИПЬИКАМ ТРУДЯШИХСЯ
  Απάντηση
Για το 2, πρόσθεσε και τον αγγλικό ορθογραφικό έλεγχο.
Ω, ευγενικοί μου άνθρωποι, η ζωή είναι σύντομη. Αν ζούμε, ζούμε για να πατήσουμε πάνω στα κεφάλια των βασιλιάδων.
  Απάντηση
Ευχαριστώ και τα δυο φτιάξανε με αυτά που είπατε.
Η ζωή μας είναι άσκοπα λαχανητά σε κανονισμένες απεργίες ρουφιάνους και περιπολικά.
  Απάντηση
3. Οταν επιλέξεις με δεξί κλικ "Open in background tab" κάνει αυτό που θέλεις.
4. Στο δικό μου περιβάλλον Sparky MATE είναι στη δεξιά πλευρά το "x" στα tabs. Πιθανότατα εξαρτάται από το theme του MATE. Δοκίμασε πάντως Menu > Tools > Settings > Appearance και κάτω από το Window controls position τσέκαρε το "right side".
5. Εδώ θα πρέπει να "πειράξεις" τον κώδικα style sheets του browser. Για να μην τα κάνουμε σαλάτα, η υποστήριξη του vivaldi συνιστά να κάνουμε τις αλλαγές σε ένα νέο αρχείο css και να το καλούμε από την default html του vivaldi.
Δηλαδή:
Ανοίγουμε ένα νέο αρχείο custom.css με την εντολή:
Κώδικας:
sudo pluma /opt/vivaldi/resources/vivaldi/style/custom.css
εκεί τοποθετούμε τον css κώδικα που εξαφανίζει το home button:
Παράθεση:.button-toolbar.home { display: none }
αποθηκεύουμε το αρχείο μας και ανοίγουμε την default html του vivaldi:
Κώδικας:
sudo pluma /opt/vivaldi/resources/vivaldi/browser
όπου, ακριβώς μετά το tag:
Παράθεση:<link rel="stylesheet" href="style/common.css" />
τοποθετούμε το νεο tag:
Παράθεση:<link rel="stylesheet" href="style/custom.css" />

Για να μην κάνεις κάποιο λάθος, το περιεχόμενο του /opt/vivaldi/resources/vivaldi/browser θα γίνει:
Παράθεση:<!DOCTYPE html>
<html>
<head>
<meta charset="UTF-8" />
<title>Vivaldi</title>
<link rel="stylesheet" href="style/common.css" />
<link rel="stylesheet" href="style/custom.css" />
</head>
<body>
<div id="app" />
<script src="localeSettings-bundle.js"></script>
<script src="vendor-bundle.js"></script>
<script src="common-bundle.js"></script>
<script src="bundle.js"></script>
</body>
</html>
αποθηκεύουμε το αρχείο και το home button εξαφανίζεται.

Υ.Γ. Σε ότι αφορά το "5", η υποστήριξη του vivaldi παραδέχεται ότι είναι απέραντο καφριλίκι όλη αυτή η διαδικασία για να αφαιρέσεις ένα button, έτσι, στην επόμενη έκδοση θα υπάρχει η ανάλογη επιλογή στα settings.
  Απάντηση
Για να μην ανοίγω νέο thread, να πω εδώ ότι σαν χρήστης του MATE αντιμετωπίζω συχνά προβλήματα με τα google scripts στον firefox*. Για κάποιο λόγο επηρρεάζεται κάποιος daemon του ΜΑΤΕ, κολλάει το σύστημα κι εμφανίζονται κενά στο MATE panel. Το σύστημα δεν επανέρχεται ούτε με kill του mate-desktop και του caja, χρειάζεται απαραιτήτως επανεκκίνηση.
Φυσικά μπορώ να κόβω τα scripts με το noscript addon, όμως ορισμένες φορές που το ανοίγω για να δω κάποιο περιεχόμενο, αντιμετωπίζω ξανά το ίδιο πρόβλημα.
Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει με όλες τις εκδόσεις MATE από 1.8 εως 1.12.1 σε debian stable, debian testing και manjaro.
Με τον vivaldi έχω λύσει το πρόβλημα και τον χρησιμοποιώ πλέον περισσότερο από τον firefox.

*πρόκειται για κάποιο API της google που καλείται τόσο από τα google ads όσο και από τα google analytics. Εμφανίζεται αρκετά συχνά στο web αλλά δεν κρεμάει πάντοτε το MATE. Σε debugging που έκανα βρήκα "καθαρό" τον κώδικα και δεν έχω εντοπίσει ακόμα τη συνθήκη που δημιουργεί το πρόβλημα.
  Απάντηση
αυτο με την "κλειδοθηκη" μπορεις απλα να το ακυρωσεις. δεν εμποδιζει κατι, ουτε δυσλειτουργει κατι. και εμενα το βγαζει στο debian, αλλα το μηρυκαστικο λειτουργει κανονικοτατα.

και το περιεργο, τουλαχιστον σε εμενα, ειναι οτι δεν το βγαζει με το ανοιγμα, αλλα μονο για μια φορα μετα απο καποια ωρα (και κατι φορες δεν το βγαζει καν)

με το ανοιγμα σε νεα καρτελα, και εγω επιβεβαιωνω οτι οταν ανοιγω σε νεα καρτελα κατι, μενει σε αυτη που ειμαι. δεν με παει στη νεα. ισως το γραφικο σου, ισως καποια ρυθμιση, δεν ξερω (εγω ειμαι σε debian / gnomeshell)
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
ειπα να συγκρινω vivaldi με γκοτζιλλα. μολις δοκιμασα και τον html5 player του στον σωληνα (εμενα με φανηκε αλλο ενα rebranded χρωμιακι. ειδικα στο clear personal data, εχουν παρει ακριβως το dialog του χρωμιακη). ο browser σε windowed και το debian φορτωμενο σε sdl mode και το βιντεο κανει συνεχη frame drops με τους επεξεργαστες καρφωμενους μονιμα στο 100% και τους 2 (αν δεν το ξεκινησω σε sdl το debian, τα πραγματα ειναι ακομα χειροτερα).

την ιδια στιγμη ο γκοτζιλλας σε html5 παει αερας σε windowed mode με χρηση επεξεργαστων γυρω στο 50% (σε sdl mode. σε στανταρ δεν ξεκιναω πλεον κανενα λειτουργικο), ενω σε fullscreen λαγκαρει απο λιγο, ως πολυ, αναλογα την αναλυση του βιντεο. ο γκοτζιλλας σε φλας παει του σκοτωμου, ακομα και σε fulllhd βιντεο (σε οθονη αναλυσης 1280Χ1024) με χρηση επεξεργαστων λιγοτερο απο 30-40 %. να ενας λογος που ακομα ζει το φλας δυστυχως.
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Ποιό video είδες;
Δοκίμασε το
με λήψη 360 μοιρών (κάνεις drag την εικόνα και κοιτάζεις γύρω ενώ παίζει το video), όλα σε HTML-5 και fullscreen σε οθόνη 24".
-Στο Vivaldi 50% των επεξεργαστών, τέλεια απόδοση.
-Στο Chrome 90% των επεξεργαστών, επίσης τέλεια απόδοση.
-Στην αλεπού 70% των επεξεργαστών με συνεχή lags.

Ολα σε debian testing 64bit.
  Απάντηση
debianass, post: 24720, member: 1803 είπε κι ελάλησε:Ποιό video είδες;
Δοκίμασε το
με λήψη 360 μοιρών (κάνεις drag την εικόνα και κοιτάζεις γύρω ενώ παίζει το video), όλα σε HTML-5 και fullscreen σε οθόνη 24".
-Στο Vivaldi 50% των επεξεργαστών, τέλεια απόδοση.
-Στο Chrome 90% των επεξεργαστών, επίσης τέλεια απόδοση.
-Στην αλεπού 70% των επεξεργαστών με συνεχή lags.

Ολα σε debian testing 64bit.

δεν εβαλα καποιο συγκεκριμενο. τυχαια βιντεο εβαζα. τα 360 δεν τα δοκιμασα.
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  ερώτηση για κάποια εφαρμογή mikeius666p 3 1.034 16.12.2016 22:22
Τελευταία Ανάρτηση: Maria Afentouli
  Είσαι νέος χρήστης στο Linux; Πρόσεξε κάποια σημαντικά ζητήματα asinoro 5 1.453 21.03.2016 15:52
Τελευταία Ανάρτηση: constantinos
  Η εφαρμογή XBMC δεν δουλεύει σωστά στο ubuntu ! πολλά προβλήματα !!!! Χρήστος 2 970 07.12.2012 23:45
Τελευταία Ανάρτηση: Χρήστος

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)