Προβλήματα με ανέβασμα οδηγού στο section tutorials
Γεια σας
Ανοίγω νέο θέμα εδώ, διότι θέλω να ανεβάσω έναν πολύ μεγάλο οδηγό στο forum/tutorials, αλλά συναντάω προβλήματα.

Το πρώτο είναι ότι δεν με αφήνει να έχω πάνω από 20 screenshots στο μήνυμα, ενώ ο οδηγός μου απευθύνεται στους αρχάριους και έχει πάρα πολλά screenshots, τα οποία ωστόσο δεν ανεβάζονται στο forum, αλλά είναι απλά links σε φωτογραφικό site (στο photobucket συγκεκριμένα).

Το δεύτερο είναι ότι σε πάρα πολλές περιπτώσεις αγγλικών όρων ή προτάσεων, ενώ υπάρχει κανονικά στο κείμενο κενό (space) μεταξύ των λέξεων, στο preview μου τις δείχνει ενωμένες, χωρίς κενό, με αποτέλεσμα ιδίως στις εντολές του terminal, ο οδηγός να καταστρέφεται. Αυτό δεν συμβαίνει μόνο στις εντολές, αλλά και στο περιγραφικό κείμενο του οδηγού.

Υπάρχει κάποια λύση στα παραπάνω προβλήματα;
Ευχαριστώ!
Linux Mint KDE laptop, Linux Mint Mate netbook, Lubuntu old desktop, Windows 7 main desktop, Ubuntu File Server
  Απάντηση
Μπορεί να γίνει το εξής, αφού ούτως ή άλλως η πλατφόρμα έχει περιορισμούς:

1. Να «σπάσεις» τους οδηγούς σε κομμάτια, σε συνεχόμενα ποστ από κάτω.

2. Όσον αφορά τις εντολές, πατάς, το προτελευταίο κουμπάκι από την δεύτερη σειρά του editor, αυτό που λέει «code» και επικολλάς τυχόν εντολές και κώδικα εκεί μέσα:

[IMG]codeforum.png[/IMG]
3. Στην δεξιά επάνω πλευρά του πλαισίου δημοσίευσης, υπάρχει ένα κουμπάκι με το γραμμα «Α». Το πατάς και σε βάζει σε απλό text-editor:
[IMG]bbcode.png[/IMG]
4. Αν στην εισαγωγή εικόνων, όταν τις βάζεις με το url τους, δεν σου εμφανίζει το κουμπάκι εισαγωγής τους στο ποστ, απλά πάτησε το πλήκτρο Enter και θα μπει. Ούτως ή άλλως, μετά θα τις ανεβάσουμε εμείς κανονικά στο οsarena μη χαθούν.
Ό,τι άλλο θέλεις, ρωτάς ελεύθερα και χωρίς ντροπή.
Ω, ευγενικοί μου άνθρωποι, η ζωή είναι σύντομη. Αν ζούμε, ζούμε για να πατήσουμε πάνω στα κεφάλια των βασιλιάδων.
  Απάντηση
Οκ, σε ευχαριστώ, θα κάνω νέα προσπάθεια και θα αναφέρω! :)

Edit: Με τις συμβουλές σου τα κατάφερα μια χαρά, σε ευχαριστώ!!
Linux Mint KDE laptop, Linux Mint Mate netbook, Lubuntu old desktop, Windows 7 main desktop, Ubuntu File Server
  Απάντηση

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)