Αναβάθμιση απο ubuntu 12.04 σε 14.04
Καλησπέρα και από εμένα.Προσπαθώ να κάνω την εν λόγω αναβαθμιση απο το software updater και εν'ω όλα πήγαιναν καλά ξαφνικά κόλλησε. Το λαπ top δουλεύει κανονικά αν και κολλάει λίγο αλλά η αναθμιση δεν έχει ολοκληρωθεί ,το παράθυρο είναι κολλημενο και τρέμω να κλείσω τον υπολιστή.Το system setting αρνείται να ανοιξει ,το dush εμφανίζεται με ερωτιματικο τι να κάνω;;;;;
  Απάντηση
Αν διακοπει η αναβαθμιση, ισως να εχεις προβλημα.
Μπορει να κολλησε για πολλους λογος, ισως και απο υπερθερμανση.

Αν δεις πως δεν γινεται τιποτα, μην φοβασαι. Οταν το ανοιξεις ξανα στην αρχικη οθονη, πηγαινε με τα βελακια στην επιλογη Other options (η καπως ετσι) και επελεξε εναν παλιοτερο πυρηνα.
Απο εκει θα μπεις κανονικα στο desktop σου και δοκιμασε να κανεςι το upgrade, δινοντας τις εντολες:
Κώδικας:
sudo update-manager -d
sudo apt-get install update-manager-core
sudo do-release-upgrade
και προχωρας κανονικα τα βηματα οταν χρειαστει απο το παραθυρο που θα ανοιξει.
  Απάντηση
συγνώμη αλλά είμαι αρχάρια πως επιλέγω έναν παλαιότερο πυρήνα;;;και κάτι άλλο το λαπ τοπ δεν κλείνει με shut down να δοκιμάσω να το κλείσω με το κουμπι;
  Απάντηση
Konstantina, post: 24821, member: 1913 είπε κι ελάλησε:συγνώμη αλλά είμαι αρχάρια πως επιλέγω έναν παλαιότερο πυρήνα;;;και κάτι άλλο το λαπ τοπ δεν κλείνει με shut down να δοκιμάσω να το κλείσω με το κουμπι;

Εάν δεν κάνει επανεκκίνηση με το ctrl+alt+delete, ναι κλείστο από το κουμπί.
Πυρήνα-kernel επιλέγεις από τον εκκινητή-grub.
[Εικόνα: QCKMf.jpg]
  Απάντηση
Ότι και να επέλεξα με βγάζει στα 14.04 που δεν παίρνει τον κωδικό μου δεν εχειωστην αρχική τις επιλογές που μου δίνεις,άσχετο αλλά δεν ανεβάζει φωτογραφία για να σου στειλω.Οι επιλογές είναι οι εξης: Ubuntu,with Linux 3.5.0 - 44 generetic 2) Ubuntu with Linux (recovery mode) 3) previous Linux versions 4) memory test,5) memory test,serial console 6) restore to factory state
  Απάντηση
Konstantina, post: 24823, member: 1913 είπε κι ελάλησε:Ότι και να επέλεξα με βγάζει στα 14.04 που δεν παίρνει τον κωδικό μου
Εννοείς ότι φτάνει μέχρι την οθόνη του login; Αν ναι, είναι καλό σημάδι αλλά χρειάζεται να κάνεις κάποια πράγματα διαφορετικά απ' ό,τι αν δεν έφτανε καν εκεί. Επίσης, οι παλιότεροι πυρήνες είναι στην επιλογή 3) previous Linux versions. Την επιλέγεις, πατάς Enter και θα στους δείξει.

Το πιο σημαντικό όμως, μην αγχώνεσαι. Δε «χάλασε» το μηχάνημα. Πέτυχες το forum σε στιγμές που δεν έχει και πολλή κίνηση αλλά θα τα φτιάξουμε όλα. Δε θα μας κάνει ό,τι θέλει ένας κομπιούτορας.
Το άπλυτο κορμί το πλένεις. Καθαρίζει. Η βρόμικη ψυχή πώς πλένεται;
  Απάντηση
σας ευχαριστώ πολύ,έκανα επαναφορα των εργαστασιακων ρυθμισεων και πάλι είμαι στα ubuntu 12.04,αυτό που στην ουσία θέλω να κανω ειναι να εγκαταστισω το wine και επειδη απο τα 12.04 δεν μπορουσα μου εβγαζε μνμ για σπασμενα πακέτα και είχα κάνει τα παντα και δεν καταφερα ειπα να δοκιμασω μια αναβαθμιση.Θέλω να διαβασω ενα cd που ειναι μονο για windows και δυστυχως το χρειαζομαι γιατι ειναι μαθημα αγγλικων γραμματικης για prof!!!!!Kamia idea; αυτα μου βγαζει το wine wine1.4: PreDepends: dpkg (>= 1.15.7.2~) αλλά το 1.16.1.2ubuntu7.8 πρόκειται να εγκατασταθεί
Depends: libc6 (>= 2.14) αλλά το 2.15-0ubuntu10.15 πρόκειται να εγκατασταθεί
Depends: wine1.4-amd64 (= 1.4-0ubuntu4.1) αλλά το 1.4-0ubuntu4.1 πρόκειται να εγκατασταθεί
Depends: wine1.4-i386 (= 1.4-0ubuntu4.1) αλλά είναι ένα εικονικό πακέτο
  Απάντηση
Για να βάλεις το Wine άνοιξε το Κέντρο Λογισμικού, κανε αναζήτηση και εγκατέστησε το.
32b ή 64b είναι το σύστημά σου;
Καλά, τα λεφτά το καταλαβαίνω. Την αγάπη ρε σεις, πως την πήραν;
  Απάντηση
64b το εχω κανει και μου βγαζει το παραπανω μνμ για τα πακετα
  Απάντηση
A, ok, κατάλαβα. Είναι πρόβλημα στην αρχιτεκτονική, μου είχε τύχει και μένα παλιότερα.
Άνοιξε τερματικό και δώσε μια-μια αυτές τις εντολές και μετά εγκατέστησε το ξανά:
Κώδικας:
sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade
sudo apt-get purge wine*
sudo apt-get install -f
Καλά, τα λεφτά το καταλαβαίνω. Την αγάπη ρε σεις, πως την πήραν;
  Απάντηση

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)