android 5.1.1 προβληματική διαχείρηση μνήμης
Δεν μπορώ να κατανοήσω τον λόγο που πρέπει να αγοράζουμε κάρτα sd για το κινήτο αν παραμένει ανεκμετάλευτη. Τουτέστιν έχω μεταφέρει όλες τις εφαρμογές στην κάρτα επέκτασης μνήμης 15g και μου πιάνει μόνο το πολύ 2g ενώ η εσωτερική κοντεύει να γεμίσει και φθάνει στο 89% από τον χώρο που πιάνουν τα υπολείματα των εφαρμογών. Τι την αγόρασα την sd αν παραμένει ανεκμετάλευτη με 12g διαθέσιμο χώρο; στις επόμενες εκδόσεις android υπάρχει αυτό το πρόβλημα;
Manjaro xfce 64
  Απάντηση
πανε στις ρυθμισεις, διεγραψε τη γενικη cache των εφαρμογων (δεν χανεις κατι), μπας και αδειασει καθολου. μπες μετα στη καθε εφαρμογη και δες ποσα data και ποση cache εχει δημιουργησει. διαγραφεις αφοβα την cache (δεν εχει κατι χρησιμο σε εσενα), και αν δεις καποια εφαρμογη να πιανει πολλα MB σε data κανε διαγραφη και τα data (αυτο βεβαια αρχικοποιει την εφαρμογη στην «εργοστασιακη» της κατασταση, και θελει ξαναρυθμιση, αλλα αρχικα θα εχει πολυ λιγα data, οποτε για καποιο διαστημα θα αδειασει καπως ο χωρος). κανεις και επανεκκινηση το σαπιοandroid και βλεπεις, αν βελτιωθηκε λιγο η κατασταση

αλλα κατι ειπες εσυ τωρα... διαχειρηση μνημης, ποιος;... το αχρηστο το σαπιοandroid... απλα αναγκαζεσαι να το υποστεις. ετσι ηταν απο παντα. γι'αυτο κολλαει με το παραμικρο, και γενικα κανει ολο μαλακιες (π.χ. ριχνει ξεγυρισμενα memory leaks** για πλακα). απο τις πρωτες εκδοσεις, ολες οι εκδοσεις τα ιδια ειχαν, και τα ιδια παρεμειναν χωρις ποτε να διορθωθουν. που δεν διορθωνονται γιατι ειναι λογω της γλωσσας προγραμματισμου που εχουν χρησιμοποιησει. το σαπιοandroid θελει να λεγεται λινουκς τρομαρα του, αλλα δεν ειναι γραμμενο σε C++ και python που ειναι το κανονικο λινουκς.

ειναι σε java, που ειναι διαβοητη, για προβληματα διαχειρησης μνημης/«σκληρου», για τα συνεχη exploits της, για την ασταθη συμπεριφορα της, για την αργη αποκριση της, και τον «βαρυ» κωδικα της, κανοντας την την πιο αναξιοπιστη γλωσσα προγραμματισμου. θα με πεις τωρα γιατι τη χρησιμοποιουν; γιατι ειναι ευκολη και «προγραμματιζεις» ακομα και χωρις να γραψεις γραμμη κωδικα (ολα γραφικα και αυτοματοποιημενα), και γιατι με εναν wrapper που μπορει να εγκατασταθει παντου, μεσω αυτου οι java εφαρμογες τρεχουν οπου εγκατασταθει αυτος ο wrapper.

και τωρα ειναι χειροτερα που η σαπιογουγλ εχει «κλειδωσει» τη μεταφορα εφαρμογων στην sd. ολες μενουν στην εσωτερικη. ακομα και με ρουτ, παλι δεν ξερω αν μπορεις να μεταφερεις εφαρμογες στην sd. αν οι εφαμογες χρησιμοποιουν relative paths για τα εκτελεσιμα τους, θα τρεξει κανονικα. αν χρησιμοποιουν absolute paths, και να μετακινηθουν δεν προκειται να τρεξουν (εξαρταται το προγραμμα, πολλοι προγραμματιστες, για «ευκολια» ρυθμιζουν absolute paths). σε λεει τωρα την sd την εχεις μονο για φωτογραφιες, μουσικη, προσωπικα αρχεια, κλπ, μαλακιες, οχι για εφαρμογες

memory leak:... οταν μια εφαρμογη λειτουργει, δημιουργει αρχεια στη ram και το σκληρο. αυτο γινεται σε ολα τα λειτουργικα συστηματα. οταν η εφαρμογη κλεισει, αυτα τα αρχεια κανονικα διαγραφονται απο τη ram και το σκληρο (καποιες αφηνουν cache για γρηγοροτερη μετεπειτα αποκριση). το memory leak γινεται οταν η εφαρμογη ζηταει ολο και πιο πολλη μνημη/σκληρο οσο λειτουργει, και οταν κλεινει, αυτος ο χωρος δεν απελευθερωνεται (τα αρχεια παραμενουν γραμμενα στη μνημη/σκληρο, με αποτελεσμα να μην μπορει να τη χρησιμοποιησει το συστημα για κατι αλλο)
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Δεν μπορούν να κάμουν ανασύνταξη τον πηγαίο κώδικα σε διαφορετική γλώσσα προγραμματισμού; εντάξει μπορεί να λέω και μαλακίες.Η rom Cyanogenmod σε ποια γλώσσα προγραμματισμού είναι γραμμένη;
Manjaro xfce 64
  Απάντηση
Δεν μπορούν να κάμουν ανασύνταξη τον πηγαίο κώδικα σε διαφορετική γλώσσα προγραμματισμού; εντάξει μπορεί να λέω και μαλακίες.Το Cyanogenmod σε ποια γλώσσα προγραμματισμού είναι γραμμένη;
Manjaro xfce 64
  Απάντηση
Σκέφτηκα ότι έχω ρουταρισμένο κινητό άρα μπορώ να κάμω ότι γουστάρω στο κινητό μου. Έψαξα λοιπόν για κάποια εφαρμογή που να δίνει λύση στο σχετικό πρόβλημα του android.Η λύση είναι η εφαρμογή Link2sd και χρειάζεται πρόσβαση root (λογικό) στο android προκειμένου να λειτουργήσει.Χαίρομαι ιδιαίτερα διότι η εσωτερική αποθήκευση είχε φτάσει σχεδόν στο ποσοστό 90% ενώ τώρα είναι στο 81%.Φυσικά μετακινεί και αυτές που από προεπιλογή οι εφαρμογές δεν σε αφήνουν να τις μετακινήσεις στην εξωτερική μνήμη sd.Κυρίως γιαυτό τον λόγο την κατέβασα.Το chromium για παράδειγμα μου έπιανε 100 (περίπου) mb και δεν είχε επιλογή μετακίνησης στην sd.Με την εφαρμογή link2sd μετέφερε περίπου 81 mb στην sd και το chromium λειτουργεί άψογα χωρίς προβλήματα.
Manjaro xfce 64
  Απάντηση
Σκέφτηκα ότι έχω ρουταρισμένο κινητό άρα μπορώ να κάμω ότι γουστάρω στο κινητό μου. Έψαξα λοιπόν για κάποια εφαρμογή που να δίνει λύση στο σχετικό πρόβλημα του android.Η λύση είναι η εφαρμογή Link2sd και χρειάζεται πρόσβαση root (λογικό) στο android προκειμένου να λειτουργήσει.Χαίρομαι ιδιαίτερα διότι η εσωτερική αποθήκευση είχε φτάσει σχεδόν στο ποσοστό 90% ενώ τώρα είναι στο 81%.Φυσικά μετακινεί και αυτές που από προεπιλογή οι εφαρμογές δεν σε αφήνουν να τις μετακινήσεις στην εξωτερική μνήμη sd.Κυρίως γιαυτό τον λόγο την κατέβασα.Το chromium για παράδειγμα μου έπιανε 100 (περίπου) mb και δεν είχε επιλογή μετακίνησης στην sd.Με την εφαρμογή link2sd μετέφερε περίπου 81 mb στην sd και το chromium λειτουργεί άψογα χωρίς προβλήματα.
Manjaro xfce 64
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  Επέκταση μνήμης RAM; [Λύθηκε] minios67 4 3.227 14.04.2013 20:29
Τελευταία Ανάρτηση: sokel

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)