Ασφαλες wipe σε android
Υπαρχει δυνατοτηρα ασφαλους wipe του android και της sd card?
Εγω χρησιμοποιω το ishredder enterprise που σου παρεχει καποιους αλγοριθμους διαγραφης. Θεωρειτε οτι υπαρχδι πιο αξιοπιστο προγραμμα?
  Απάντηση
για το ρουφιανικο το android, δεν ξερω αν εχει καποια ασφαλη μεθοδο πληρους διαγραφης, αλλα για την καρτα μνημης ειναι πανευκολο, και χωρις κανενα προγραμμα, αν εχεις λινουκς. βαζεις την καρτα μνημης στο πισι, βλεπεις σε τι dev την εχει αναγνωρισει (δινεις την εντολη "sudo fdisk -l" και σε εμφανιζει τι σκληρους εχεις επανω στο μηχανημα και τι partitions). βρισκεις το //dev που αντιστοιχει στην καρτα μνημης (θα φαινεται ευκολα και λογω χωρητικοτητας, και λογω περιεχομενων partitions που συνηθως ειναι μονο ενα σε fat32, αντε στην καλυτερη να ειναι ntfs). οποτε αφου σιγουρευτεις για το σωστο //dev (την καρτα μνημης δηλαδη), δινεις εναλλαξ την dd με urandom και με zero, δηλαδη:...

εστω οτι «//dev/sdb» ειναι η καρτα μνημης, οποτε:...

Κώδικας:
sudo dd if=//dev/zero of=//dev/sdb

οταν τελειωσει αυτο αποπανω, δινεις αυτο:...

Κώδικας:
sudo dd if=//dev/urandom of=//dev/sdb

οταν τελειωσουν τα παραπανω, τα ξανακανεις καναδυο φορες ακομα. θα αργησει αρκετα, αλλα μετα απο αυτο διαγραφονται οριστικα τα παντα μεσα απο την καρτα μνημης. μετα απο αυτο δεν υπαρχει καμια απολυτως πιθανοτητα να γινει καμια ανακτηση δεδομενων, με κανενα μεσο. πιο ασφαλης και πιο σιγουρος τροπος απο την dd δεν υπαρχει. αλλα σε ξαναλεω ΠΡΟΣΟΧΗ σε τι «σκληρο» θα τρεξεις την dd, γιατι αν την τρεξεις καταλαθος στον βασικο σκληρο, θα χασεις το λειτουργικο δια παντως. σιγουρεψου απολυτα ποια ειναι η καρτα μνημης πριν τρεξεις την εντολη.
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Σε ευχαριστω πολυ για την αναλυτικη απαντηση σου. Ομως δυστηχως δεν εχω προσβαση σε linux αλλα μονο σε android για αυτο ρωτησα για αυτο το προγραμμα. Ευχαριστω παντωσ για την απαντηση.
  Απάντηση

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)