Λίγη βοήθεια για format
DarkGoth, post: 25573, member: 1051 είπε κι ελάλησε:================ επισης ψυθιριστα στον pragma-linux =============================

μεταξυ μας, μη νομιζεις οτι και το debian περασε πιο καλα :D:p . οταν το ειχα στον εξομοιωτη, (περιπου κανα 3μηνο πριν το βαλω κανονικα), το εκανα 2 φορες upgrade απο stable σε sid, και ξαναματαπισω downgrade σε stable (ετσι, χωρις λογο), χωρις snapshots. εχω κανει και σε αυτο, οτι χειροτερο θα μπορουσε να παθει :D:p

Υ.Γ:... χμμμ... ναι... το «καινουριο» debian :D:p ... με τον 3.16 πυρηνα.... ΑΚΟΜΑ!!!... :D:p:rip

=================== Τέλος ψυθίρου =========================
============= ψυθιριστά ========
Αφιερωμένο το "καρδιά αλήτισα" στα πορτογαλικά coracao vagabundo....
================ ψύθιρος τέλος==========
  Απάντηση
Δυστυχώς το πρόβλημα συνεχίζει να υπάρχει. Του φόρτωσα 2 διαφορετικές εκδόσεις των παραθύρων (8.1 darkgoth + 8.1 Ν study edition) και δεν δέχεται κανένα κωδικό ενεργοποίησης. Μήπως ξέρετε να μου πείτε πως λέγεται το σάιτ Q&A της microsoft μπας και τελειώσουμε με αυτό το θέμα?

Υ.Γ. sudo το πρόγραμμα που μου πρότεινες δεν το έτρεξα ξανά με το secure bios γιατί μου έβγαζε μήνυμα προειδοποίησης και δεν ήμουν σίγουρος αν είχα κάνει τις ίδιες ενέργειες για να ενεργοποιήσω το legacy bios.
  Απάντηση
K-fIreCE, post: 25620, member: 1227 είπε κι ελάλησε:Δυστυχώς το πρόβλημα συνεχίζει να υπάρχει. Του φόρτωσα 2 διαφορετικές εκδόσεις των παραθύρων (8.1 darkgoth + 8.1 Ν study edition) και δεν δέχεται κανένα κωδικό ενεργοποίησης. Μήπως ξέρετε να μου πείτε πως λέγεται το σάιτ Q&A της microsoft μπας και τελειώσουμε με αυτό το θέμα?

Υ.Γ. sudo το πρόγραμμα που μου πρότεινες δεν το έτρεξα ξανά με το secure bios γιατί μου έβγαζε μήνυμα προειδοποίησης και δεν ήμουν σίγουρος αν είχα κάνει τις ίδιες ενέργειες για να ενεργοποιήσω το legacy bios.

ποτε εβγαλα εγω εκδοση παντζουρια και δεν το ξερω :D:p . περα απο την πλακιτσα, η καθε εκδοση εχει δικο της key (και το ιδιο ισχυει και για τα generic που εβαλα πιο πανω). το 8.1 Ν study edition ειναι αλλο, το 8.1 Ν ειναι αλλο, το 8.1 professional ειναι αλλο (μονο στα 32bit/64bit δεν υπαρχει διαφορα, δηλαδη αν εχεις μια εκδοση παντζουρια, και η 32 και η 64 θα εχουν το ιδιο key). εσυ ομως δεν μας εχεις πει τι εκδοση ειχες αρχικα 8.1 αλλα ποια; το 8.1 προ, το 8.1 Ν, το 8.1 σκετο; ποια ακριβως εκδοση ειχες;
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Το είχα αναφέρει πρώτο πρώτο στο πόστ #1. Το λάπτοπ είχε τα win 8.1 x64. Στο σάιτ pcsteps.gr, ο συντάκτης του άρθρου είχε πει (με παράθεση από την MS) ότι τα win έκδοσης Ν δέχονται χωρίς πρόβλημα το κλειδί από την αντίστοιχη έκδοση χωρίς Ν και έτσι είπα να βάλω τα 8.1 Ν για να γλιτώσω κάποια προγράμματα της. Αν ήξερα τη θα περνούσα, απλώς θα είχα κάνει ένα φρεσκαρισματάκι στο σύστημα και θα το άφηνα ως έχει (το λίνουξ εννοείται ότι θα έμπαινε).

Η μεγάλη ειρωνεία είναι ότι τα 7 που έχω, δουλεύουν χωρίς πρόβλημα με το κλειδί που μου έδωσε ένας φίλος φοιτητής και τώρα που βάζω ξανά τα φοιτητικά win δεν μου το δέχεται...

Επίσης, σκέφτηκα αλλά όμως δεν το βρίσκω, το δίσκο που είχε μαζί το λάπτοπ επαναφοράς εργοστασιακών ρυθμίσεων. Αν υπάρχει αυτό online σφυρίξτε το μου κλέφτηκα. :D
  Απάντηση
τα φοιτητικα εχουν συγκεκριμενη χρονικη διαρκεια (και υποθετω και συγκεκριμενο αριθμο εγκαταστασεων), οσο ο κατοχος ειναι φοιτητης και για λιγο μετα (4-6 χρονια), μετα ληγουν και ακυρωνονται. αλλιως θα παιρνανε ολοι φοιτητικα keys που ειναι πιο φτηνα και θα τα ειχαν για 15 χρονια. σιγα μην αφηνε κατι τετοιο να γινει η μικρομαλακια. τωρα για τα 8.1 Ν που λες, αν εχεις κατεβασει το 8.1 Ν, βαλε το αντιστοιχο generic key του 8.1 Ν, οχι αυτο του σκετου 8.1. για να εχουν διαφορετικα, εχει καποια διαφορα, αλλιως δεν θα βγαζανε και για το Ν ξεχωριστο generic key.
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Το έκανα. Έβαλα την έκδοση 8.1 Ν που παρέχει η ίδια η εταιρία μαζί με το δικό του serial key. ΔΕΝ ΤΟ ΔΕΧΤΗΚΕ. Στα 7 μπήκε απροβλημάτιστα. Επίσης, πήγα και έβαλα ξανά το secure bios μπας και φταίει αυτό που δεν μπαίνει το κάθε κλειδί και το λειτουργικό ΔΕΝ ΕΤΡΕΧΕ. Ποιο!!! το λειτουργικό που εισήγαγε το secure bios στους υπολογιστές και ετοιμάζουν την δεύτερη του έκδοση τώρα...

Επιπλέον σκέφτηκα για κρακ και βρήκα το εξής: https://thepiratebay.org/torrent/1557272...[SadeemPC] Στα σχόλια, ο άνθρωπος έγραφε ότι του δούλεψε το KMSAuto Net 2015 1.4.6 Portable όπως και έγινε με εμένα αλλά δεν είναι μόνιμο αλλά προσωρινό για 45 ημέρες. Παρόλο που το δοκίμασα με το toolwiz time freeze, ανησυχώ αν έχει υιό ή όχι αν το τρέξω κανονικά (απομόνωσα το εκτελέσιμο αρχείο μόνο του για να ξεφορτωθώ την σαβούρα) λόγω του virus total που είχε σκανάρει το αρχείο και 16 από τις 50κάτι εταιρίες το βρήκαν ύποπτο (όχι οι μεγάλες αλλά οι μικρές).

Το θέμα είναι τι κάνω τώρα για να βγάλω άκρη? Το cd recovery από το λάπτοπ δεν ξέρω που είναι (και δεν είμαι σίγουρος αν υπήρξε κιόλας) για να το φορτώσω και μετά να πετάξω αυτά που δεν θέλω και όσο για το serial key κανένα δεν το δέχεται εκτός αν βάλω κρακ. Κανένας τεχνικός ξέρει τι να κάνει ή τσάμπα θα χάσω τον χρόνο μου και τα λεφτά μου?

Υ.Γ. Το σφάλμα που βγάζει είναι το 0xC4C003: Με δυο λόγια ότι έχει αποκλειστεί το συγκεκριμένο κλειδί.
Ακόμα δεν θυμάμαι αν υπήρχε λογαριασμός outlook ή όχι και για αυτόν τον λόγο δεν το δέχεται το κλειδί, Επίσης, πείτε μου αν υπάρχει τρόπος να αντιγράψω τα διαπιστευτήρια της ίδιας της εταιρίας με το που εφαρμόσω το κρακ και μετά πάω και το βάλω μόνος μου μπας και γλιτώσω τον κάθε πιθανόν υιό ή πίσω πόρτα...
Τελειώνοντας, για να έχουμε καλό ρώτημα, τη ακριβώς βλέπει η εταιρία με το που έχεις λογαριασμό στον υπολογιστή σου?
  Απάντηση
ΑΛΛΗΛΟΥΙΑ. Επιτέλους ενεργοποιήθηκε. :):):)

https://www.pcsteps.gr/44526-%CE%BC%CE%B...%83%CE%B7/
Βρήκα αυτό το άρθρο αλλά δυστυχώς δεν δούλεψε γιατί όπως και στα windows svista (σε άλλη χρήστρια) δεν μου εμφάνισε την επιλογή για να τους πάρω τηλέφωνο. Κατάφερα και τα ενεργοποίησα με τον εξής τρόπο:

Δεξί κλικ στις ιδιότητες του υπολογιστή για να μου εμφανίσει τον δείκτη εμπειρίας των windows -> Πρόσθεση νέων δυνατοτήτων των windows (ή κάπως έτσι) -> Εισαγωγή serial key (το κλειδί από τον Κωτσόβολο δεν το δέχτηκε αλλά το φοιτητικό κλειδί το δέχτηκε, όπου στην εισαγωγή κλειδιού κανένα από τα παραπάνω δεν δεχόταν εκτός αν ήταν κρακ) -> Εγκατάσταση νέων ενημερώσεων και ξαφνικής επανεκκίνησης του υπολογιστή -> Επιβεβαίωση ότι είναι ενεργοποιημένο. Τώρα φοράει τα Windows 8.1 Pro N από τα Windows 8.1 N που του είχα βάλει αρχικά.

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ. Ύστερα από καμιά δεκαριά φορμάτ (ίσως και παραπάνω) και πάνω από 2 εβδομάδες που παιδεύομαι με το συγκεκριμένο θέμα, μπορώ να κάνω τον υπολογιστή λειτουργικό ξανά και να τον φέρω στα μέτρα μου.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΑΤΕ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΕΓΙΝΑ ΒΑΡΟΣ Ή ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟΣ ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑ Ή ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΣ ΤΗΝ MICROSOFT ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΑΚΤΙΚΕΣ ΤΗΣ.
  Απάντηση
ΑΛΛΗΛΟΥΙΑ. Επιτέλους ενεργοποιήθηκε. :):):)

https://www.pcsteps.gr/44526-%CE%BC%CE%B...%83%CE%B7/
Βρήκα αυτό το άρθρο αλλά δυστυχώς δεν δούλεψε γιατί όπως και στα windows svista (σε άλλη χρήστρια) δεν μου εμφάνισε την επιλογή για να τους πάρω τηλέφωνο. Κατάφερα και τα ενεργοποίησα με τον εξής τρόπο:

Δεξί κλικ στις ιδιότητες του υπολογιστή για να μου εμφανίσει τον δείκτη εμπειρίας των windows -> Πρόσθεση νέων δυνατοτήτων των windows (ή κάπως έτσι) -> Εισαγωγή serial key (το κλειδί από τον Κωτσόβολο δεν το δέχτηκε αλλά το φοιτητικό κλειδί το δέχτηκε, όπου στην εισαγωγή κλειδιού κανένα από τα παραπάνω δεν δεχόταν εκτός αν ήταν κρακ) -> Εγκατάσταση νέων ενημερώσεων και ξαφνικής επανεκκίνησης του υπολογιστή -> Επιβεβαίωση ότι είναι ενεργοποιημένο. Τώρα φοράει τα Windows 8.1 Pro N από τα Windows 8.1 N που του είχα βάλει αρχικά.

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ. Ύστερα από καμιά δεκαριά φορμάτ (ίσως και παραπάνω) και πάνω από 2 εβδομάδες που παιδεύομαι με το συγκεκριμένο θέμα, μπορώ να κάνω τον υπολογιστή λειτουργικό ξανά και να τον φέρω στα μέτρα μου.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΑΤΕ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΕΓΙΝΑ ΒΑΡΟΣ Ή ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟΣ ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑ Ή ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΣ ΤΗΝ MICROSOFT ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΑΚΤΙΚΕΣ ΤΗΣ.
  Απάντηση

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)