Λίγη βοήθεια για format
Γεια χαρά στην παρέα όπου χρειάζομαι τη βοήθεια της.

Έχω το λάπτοπ hp 15-g204nv και είπα να του κάνω φορμάτ και να το ξαναβάλω τα win 8.1 με μία πρόβλεψη για λίνουξ επειδή του έκανα και ένα partition για να μπει ύστερα από το φορμάτ. Το πρόβλημα είναι ότι τα 8.1 δεν μπορούν να μπουν γιατί ο δίσκος είναι gpt και όχι mbr. Οπότε έχω 2 επιλογές:
1. Να επαναφέρω τα διαγραμμένα αρχεία από το λάπτοπ (η διαγραφή και το partition έγινε με το πρόγραμμα gparted από live linux mint).
2. Να εγκαταστήσω το λίνουξ μίντ και από εκεί να του κάνω την μετατροπή από gpt σε mbr για να βάλω ξανά τα 8.1.

Το θέμα είναι, ποια επιλογή μπορώ να κάνω? Θα χρειαστεί να μου πείτε εντολές για να εφαρμόσω.
  Απάντηση
Α ρε Λίνουξ, είσαι μέγας και τρανός.
https://www.firewing1.com/blog/2012/03/0...yte-hybrid

Ξεκόλλησε χάρη σε αυτό. Καμιά συμβουλή έχετε για αυτό το πρόγραμμα? Δηλαδή αν το εφαρμόσω και σε partition με δεδομένα μου, θα χαθούν ή όχι?
  Απάντηση
Υπάρχει software που βλέπεις τον κωδικό των windows που είναι εγκατεστημένος στο BIOS (πχ της Nirsoft). Κρατάς τον κωδικό, βγάζεις το secure boot , κάνεις τον δίσκο mbr , ενεργοποιείς τα windows με τον κωδικό. Περνάς Linux.
Linux Mint 19.1 Tessa | Kernel Linux 4.15.0-48-generic x86_64 | MATE 1.20.1

Απάντηση
Το δοκίμασα το λογισμικό αυτό αλλά δυστυχώς δεν μου εμφανίζει το serial key των windows. Η ειρωνεία είναι ότι το είχα σημειώσει πριν κάνω φορμάτ και τώρα δεν το αποδέχεται. Το λάπτοπ ήταν αγορασμένο από τον Kotsovolo και για iso των windows κατέβασα μία επίσημη από την Microsoft, την 8.1 Ν (για να γλιτώσω διάφορα προγράμματα της εφόσον υποτίθεται ότι έκανε χωρίς πρόβλημα το κλειδί της) και τώρα δεν το δέχεται. Ως λύση βλέπω μόνο ξανά το φορμάτ με άλλο iso. Πολλή ταλαιπωρία για το τίποτα. Από την μία με το secure boot για να βγει, μετά με την αδρανοποίηση, μετά με τον δίσκο gpt to mbr και τώρα με το serial key. Αν ήταν παραγωγικός υπολογιστής θα τους τον είχα φορέσει καπέλο γιατί με αυτά και αυτά απόκτησε την ίδια χρησιμότητα με μία πέτρα. Συγνώμη για τον τόνο μου αλλά όπως είπα παίζουν με τα νεύρα μου (και με τον καθένα μας).
  Απάντηση
Το δοκίμασα το λογισμικό αυτό αλλά δυστυχώς δεν μου εμφανίζει το serial key των windows. Η ειρωνεία είναι ότι το είχα σημειώσει πριν κάνω φορμάτ και τώρα δεν το αποδέχεται. Το λάπτοπ ήταν αγορασμένο από τον Kotsovolo και για iso των windows κατέβασα μία επίσημη από την Microsoft, την 8.1 Ν (για να γλιτώσω διάφορα προγράμματα της εφόσον υποτίθεται ότι έκανε χωρίς πρόβλημα το κλειδί της) και τώρα δεν το δέχεται. Ως λύση βλέπω μόνο ξανά το φορμάτ με άλλο iso. Πολλή ταλαιπωρία για το τίποτα. Από την μία με το secure boot για να βγει, μετά με την αδρανοποίηση, μετά με τον δίσκο gpt to mbr και τώρα με το serial key. Αν ήταν παραγωγικός υπολογιστής θα τους τον είχα φορέσει καπέλο γιατί με αυτά και αυτά απόκτησε την ίδια χρησιμότητα με μία πέτρα. Συγνώμη για τον τόνο μου αλλά όπως είπα παίζουν με τα νεύρα μου (και με τον καθένα μας).
  Απάντηση
Δοκίμασε και το Magic Jelly Beam, νομίζω οι τελευταίες εκδόσεις το δείχνουν . Επίσης και ΑΥΤΟ δουλεύει σίγουρα (κάνεις κλικ στο MSDN KEY για να στο εμφανίσει).

Αν δεν προχωράει η εγκατάσταση, είναι γιατί προσπαθείς να βάλεις win 8 key σε windows 8.1 έκδοση. H λύση είναι απλή , βάζεις ένα από αυτά τα generic κλειδιά

Windows 8.1 (Not Pro): 334NH-RXG76-64THK-C7CKG-D3VPT
Windows 8.1 Pro: XHQ8N-C3MCJ-RQXB6-WCHYG-C9WKB

Κάνεις εγκατάσταση, και μόλις μπεις στο λειτουργικό σου, πας στην ενεργοποίηση και βάζεις το κλειδί που έχεις "βγάλει" από το BIOS και ενεργοποιείτε κανονικά. Έχω κάνει άπειρες φορές την διαδικασία χωρίς πρόβλημα.
Linux Mint 19.1 Tessa | Kernel Linux 4.15.0-48-generic x86_64 | MATE 1.20.1

Απάντηση
Το πρόγραμμα το δοκίμασα 2 φορές μάλιστα και στις 2 φορές ήθελε πολύ ώρα για να ψάξει και μετά μου έβγαζε σφάλμα και έκλεινε. Θα το δοκιμάσω ξανά με ανοιχτό το secure boot και θα σου πω. Όσο για τα κλειδιά δεν τα δέχεται. Η Μ$ και τα καμώματα τη$...
  Απάντηση
Windows 8.1 Professional:... GCRJD-8NW9H-F2CDX-CCM8D-9D6T9
Windows 8.1 Professional N:... JRBBN-4Q997-H4RM2-H3B7W-Q68KC
Windows 8.1:... 334NH-RXG76-64THK-C7CKG-D3VPT
Windows 8.1 N:... 6NPQ8-PK64X-W4WMM-MF84V-RGB89

για δοκιμασε με αυτα. ειναι και αυτα generic keys, για τις αναλογες εκδοσεις. βαλε το αντιστοιχο οποιας εκδοσης εχεις κατεβασει. αν θελεις για κατεβασμα αλλο iso δες εδω αποκατω. ειναι απειραχτα τα αυθεντικα iso (τα εχω κατεβασει για δοκιμη και τα εχω ελεγξει ολα, εκτος των ΧΡ, md5sums, shasums ειναι ολα ενταξει):...

https://downloads.jmay.us/

αυτα δεν εχουν ουτε cracks, ουτε τιποτα αλλα περιεργα. ειναι παρθενα και σιγουρα. κατεβασε την εκδοση που ειχες αρχικα (αφου εχεις και το key της) και στην εγκατασταση θα βαλεις το key της αρχικης εγκαταστασης.
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
DarkGoth, post: 25555, member: 1051 είπε κι ελάλησε:Windows 8.1 Professional:... GCRJD-8NW9H-F2CDX-CCM8D-9D6T9
Windows 8.1 Professional N:... JRBBN-4Q997-H4RM2-H3B7W-Q68KC
Windows 8.1:... 334NH-RXG76-64THK-C7CKG-D3VPT
Windows 8.1 N:... 6NPQ8-PK64X-W4WMM-MF84V-RGB89

για δοκιμασε με αυτα. ειναι και αυτα generic keys, για τις αναλογες εκδοσεις. βαλε το αντιστοιχο οποιας εκδοσης εχεις κατεβασει. αν θελεις για κατεβασμα αλλο iso δες εδω αποκατω. ειναι απειραχτα τα αυθεντικα iso (τα εχω κατεβασει για δοκιμη και τα εχω ελεγξει ολα, εκτος των ΧΡ, md5sums, shasums ειναι ολα ενταξει):...

https://downloads.jmay.us/

αυτα δεν εχουν ουτε cracks, ουτε τιποτα αλλα περιεργα. ειναι παρθενα και σιγουρα. κατεβασε την εκδοση που ειχες αρχικα (αφου εχεις και το key της) και στην εγκατασταση θα βαλεις το key της αρχικης εγκαταστασης.
======== Ψυθιριστά στον DarkGoth, να μην ακούν οι άλλοι ===========
Μάλιστα! Και τι δεν το έκανες εκείνο το κακομοίρικο το 9.04..., που σου αφιέρωσε τόσα χρόνια από τη ζωή του! Και τώρα μας έβαλες το καινούργιο debian και μας λες οτι "σίγουρα" είναι τα "παρθένα". Σατράπη. Εκμεταλλευτή!
=================== Τέλος ψυθίρου =========================
  Απάντηση
Pragma_linux, post: 25567, member: 1793 είπε κι ελάλησε:======== Ψυθιριστά στον DarkGoth, να μην ακούν οι άλλοι ===========
Μάλιστα! Και τι δεν το έκανες εκείνο το κακομοίρικο το 9.04..., που σου αφιέρωσε τόσα χρόνια από τη ζωή του! Και τώρα μας έβαλες το καινούργιο debian και μας λες οτι "σίγουρα" είναι τα "παρθένα". Σατράπη. Εκμεταλλευτή!

================ επισης ψυθιριστα στον pragma-linux =============================

μεταξυ μας, μη νομιζεις οτι και το debian περασε πιο καλα :D:p . οταν το ειχα στον εξομοιωτη, (περιπου κανα 3μηνο πριν το βαλω κανονικα), το εκανα 2 φορες upgrade απο stable σε sid, και ξαναματαπισω downgrade σε stable (ετσι, χωρις λογο), χωρις snapshots. εχω κανει και σε αυτο, οτι χειροτερο θα μπορουσε να παθει :D:p

Υ.Γ:... χμμμ... ναι... το «καινουριο» debian :D:p ... με τον 3.16 πυρηνα.... ΑΚΟΜΑ!!!... :D:p:rip

ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)