Πολλαπλά περιβάλλοντα
Γεια σας και συγχαρητήρια για το φόρουμ σας. Είμαι νέος χρήστης του linux και έχω εγκαταστήσει Arch.
Επειδή στο σύστημα καθόμαστε 5 χρήστες και όλως τυχαίως μας αρέσουν διαφορετικά περιβάλλοντα, σκεφτήκαμε αντί να φτιάξουμε χρήστες, να εγκαταστήσουμε απλά τα 5 διαφορετικά περιβάλλοντα που αρέσουν στον καθένα μας. Έτσι κατά το λογκίν έχουμε επιλογές για gnome, mate, cinnamon, E16, enlightenement και PLASMA. Βγάζει και κάτι άλλα περίεργα ως επιλογές με τη λέξη gnome ;ή E16-gnome κ.α. αλλά δεν τα παίζουμε.

Το πρόβλημα είναι ότι μέχρι και το ελάτε-μεντ το οποίο ήταν το τέταρτο που εγκαταστάθηκε έπαιζε μια χαρά.
Μετά το kde (πέμπτο και τελευταίο) που εγκαταστήσαμε και ιδιαίτερα μετά το kdeconnect που παίζαμε με τα android μας το σύστημα κολλάει. Σα να γεμίζει η μνήμη και περιμένει να ξαλαφρώσει κάποια στιγμή. Γιατί πράγματι κάποια στιγμή ανταποκρίνεται σε κάποιο κλικ το σύστημα, αλλά μετά... στρίβεις τσιγάρο, το καπνίζεις, γυρνάς και πράγματι έχει κλείσει ο firefox που είχες πατήσει το κουμπάκι Close πριν βγεις να καπνίσεις (γιατί είναι μαλακία να καπνίζεις μέσα. Μικρό σπίτι προλετάριος γαρ και υπάρχουν και παιδιά - όπου μου καλύπτεται το αίσθημα της συνεισφοράς σε αυτό το ευλογημένο και φωτισμένο έθνος μας, των Ελλήνων!)

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αυτή η περίεργη συμπεριφορά του συστήματος. Εγώ ειλικρινά δεν του έχω κάνει ποτέ κάτι ακραίο. Κάτι φορές έχασα εντελώς το X ή το lightdm, την οθόνη, τρέλανα τον pacman και γενικά φέρθηκα απαίσια στο σύστημα αλλά λύσαμε την παρεξήγηση. Αφού είδα λοιπόν ότι μια χαρά μπορώ και το φέρνω πίσω και γενικώς δεν παθαίνει τίποτα, έβαλα απλά κάποια περιβάλλοντα ρε παιδιά, πειράζει;

Κάποτε θυμάμαι ήθελα να βάλω konqueror στον gnome2 σε ubuntu αλλά και άλλες εφαρμογές του kde και τελικά το έκανα kubuntu. Αυτό που μου είχανε πει είναι ότι φορτώνονται ένα σωρό άχρηστες βιβλιοθήκες και γίνεται σαλάτα.

Όμως θυμάμαι κι ένα φίλο που είχε στην Arch του ένα αρχειάκι στο /etc νομίζω όπου έκλεινε κάποιες υπηρεσίς στην εκκίνηση. Στο ίντερνετ είδα ότι παίζουν κάτι σκριπτάκια όπου ενημερώνεις από την αρχή πως θα τρέξεις τον τάδε window manager και διάφορα τέτοια, ώστε να κόβονται ένα σωρό άλλες διεργασίες. Ή ότι φτιάχνεις αρχεία, το xinitrc1, xinitrc2 κλπ και κάνεις έτσι ανάλογη προετοιμασία.

Γενικά γίνεται να ελαφρώσω το σύστημα; Υπάρχει ποικιλία γούστων καταλαβαίνετε! Τα θέλουμε όλα τα περιβάλλοντα.

Σας ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα και πάλι.
  Απάντηση
χμ .. ξερεις οτι μπορει να γινει conflict μεταξυ των gtk ?
μαλλον αυτο που κανεις ακραιο .. οταν ηταν gnome / mate / cinnamon εκανε κανονικο conflict

επειδη πειραζονται οι ρθυμισεις ειναι το προβλημα .. καλυτερα καντε πεντε χρηστες και ειστε κομπλε
  Απάντηση
Πράος, post: 25889, member: 1459 είπε κι ελάλησε:Γεια σας και συγχαρητήρια για το φόρουμ σας. Είμαι νέος χρήστης του linux και έχω εγκαταστήσει Arch.
..........................................................
.........................................................
Σας ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα και πάλι.
Που να έχει γίνει το μπέρδεμα;
  Απάντηση
Άστα Πράε! Αυτό το kde δε λέω ωραίο είναι αλλά δύκολα κολλάει μαζί με τα άλλα. Και 'γω όλο μπερδέματα είχα όταν μπέρδευα kde με άλλα. Αυτό που είπε ο jemadoux πολύ μου άρεσε. Κάνε ένα καλό σύστημα αλλά με 5 χρήστες. Όπως στα πανεπιστήμια στο εξωτερικό. Το καλύτερο ο πιο έμπειρος να έχει δικαιώματα διαχειριστή μόνο.
  Απάντηση
ΟΚ είπα ψέματα. Σιγά μην είμαστε 5 χρήστες. Δηλαδή η αλήθεια είναι ότι είμαστε 4 αλλά υπάρχουν λειτουργικά πολλά στους δυο δίσκους που έχουμε. Μι αμόρ έχει μία UE (δεν θυμάμαι βερσιόν) με mate, εγώ έχω Arch που 'όταν την εγκατέστησα ήταν με cinnamon, η μεγάλη η κόρη 6 χρονών έχει ένα PCLOS με kde 4,κάτι (ληγμένο από αποθετήρια αλλά δεν μας νοιάζει. Υοθτθβε βλέπει μόνο, πατατάνθρωπο από παιχνίδια, tuxpaint, audacity και παίζει με αυτά. Το μωρό που κλείνει τα 3 όπου ναναι έχει ένα
doudoulinux (φοβερό για τα παιδιά). Επίσης υπάρχει ένα για τον γιο μου (αν και δεν μένει σπίτι) που είναι opensuse 13.2 σε kde.
Επειδή υπήρχε χώρος και δικαίωμα για 2 διαμερίσματα ακόμα, του πέταξα και μια fedora με gnome (δεν ξέρω αν βγει κι αλλη έκδοση, Πριν κάτι μήνες την έβαλα και ήταν τελευταία έκδοση) και επίσης μία ubuntu 16.04. Δεν έχω άλλον δίσκο γαμώτο να πέταγα κι άλλες 4 διανομές να έχω να γουστάρω.
Εμείς οι μεγάλοι παίζουμε κυρίως στις ουμπούντες και τη φεντόρα. Ανάλογα όταν βρούμε κάνα κολληματάκι και βαριέμαι να το φτιάξω επιτόπου. Κάτι με τον ήχο δηλαδή ή τίποτα άλλο ψιλό.
Όλο αυτό το έχω κάνει για την τελετουργία που γουστάρω με τον burg. Έχω βάλει ένα ωραίο φόντο από πίσω που κατα καιρούς το άλλαζω και τις φωτογραφίες όλων μας με τα ονόματα μας (και τα επώνυμα έτσι για να έχω πολλά γράμματα και να καμαρώνω τις καλλιγραφικές γραμματοσειρές που έχω βάλει στον burg και διαλέγω με τα βελάκια πάνω κάτω και μπαίνω σε όποιο λειτουργικό θέλω.

(ΤΕΤΟΙΟ ΩΡΑΙΟ ΠΡΟΤΖΕΚΤΑΚΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΤΗΜΕΝΟ ΕΝΩ Ο ΞΕΝΕΡΩΤΟΣ ΓΚΡΑΜΠ ΕΞΕΛΙΣΣΕΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ)

Όντας λοιπόν με τέτοια ψυχολογία και τέτοια ηθική προς τον υπολογιστή, δεν είχα τι άλλο να πειράξω και είπα να το κάνω στο λειτουργικό μου. Λέτε να βγάλω απλά το kde;

Το kde ήταν πληγή για χρόνια όσο είχα kubuntu. Όλο κόλλαγε. Πριν μήνες που έβαλα την opensuse έπαθα πλάκα με την ταχύτητ´α του, την ανταπόκρισή του και γενικά την επιτυχία του. Εντάξει είναι όνομα η suse τι να λέμε.
Το ίδιο φαντάζομαι θα είναι και με την Arch. Αυτή πάλι είναι αχτύπητη. Τα χίλια μύρια της είχα κάνει και εκεί! Σταθερή και σκυλί.
Επίσης όνομα.

Κρίμα πάντως γιατί μου έπαιζε και το kdeconnect ενώ στην suse δεν.

Θα το βγάλω λοιπόν και αυτο και το gnome. Θα μπαίνω με enlightenment που το γουστάρω γιατί έχει προεπισκόπηση ήχου και εικόνας, αλλά ακόμα και βίντεο, όταν κάνουμε mouseover. Ξέρετε. Με τρελαίνει αυτή η ιδιότητα!

Ασύνορε, πλάκα έκανα ρε :p Γενικά είμαι σουργελίδης ρε συ. Δεν μπορω τη σοβαρότητα.
  Απάντηση
ΟΚ είπα ψέματα. Σιγά μην είμαστε 5 χρήστες. Δηλαδή η αλήθεια είναι ότι είμαστε 4 αλλά υπάρχουν λειτουργικά πολλά στους δυο δίσκους που έχουμε. Μι αμόρ έχει μία UE (δεν θυμάμαι βερσιόν) με mate, εγώ έχω Arch που 'όταν την εγκατέστησα ήταν με cinnamon, η μεγάλη η κόρη 6 χρονών έχει ένα PCLOS με kde 4,κάτι (ληγμένο από αποθετήρια αλλά δεν μας νοιάζει. Υοθτθβε βλέπει μόνο, πατατάνθρωπο από παιχνίδια, tuxpaint, audacity και παίζει με αυτά. Το μωρό που κλείνει τα 3 όπου ναναι έχει ένα
doudoulinux (φοβερό για τα παιδιά). Επίσης υπάρχει ένα για τον γιο μου (αν και δεν μένει σπίτι) που είναι opensuse 13.2 σε kde.
Επειδή υπήρχε χώρος και δικαίωμα για 2 διαμερίσματα ακόμα, του πέταξα και μια fedora με gnome (δεν ξέρω αν βγει κι αλλη έκδοση, Πριν κάτι μήνες την έβαλα και ήταν τελευταία έκδοση) και επίσης μία ubuntu 16.04. Δεν έχω άλλον δίσκο γαμώτο να πέταγα κι άλλες 4 διανομές να έχω να γουστάρω.
Εμείς οι μεγάλοι παίζουμε κυρίως στις ουμπούντες και τη φεντόρα. Ανάλογα όταν βρούμε κάνα κολληματάκι και βαριέμαι να το φτιάξω επιτόπου. Κάτι με τον ήχο δηλαδή ή τίποτα άλλο ψιλό.
λο αυτό το έχω κάνει για την τελετουργία που γουστάρω μρ τον burg. Έχω βάλει ένα ωραίο φόντο από πίσω που κατα καιρούς το άλλαζω και τις φωτογραφίες όλων μας με τα ονόματα μας (και τα επώνυμα έτσι για να έχω πολλά γράμματα και να καμαρώνω τις καλλιγραφικές γραμματοσειρές που έχω βάλει στον burg και διαλέγω με τα βελάκια πάνω κάτω και μπαίνω σε όποιο λειτουργικό θέλω.

(ΤΕΤΟΙΟ ΩΡΑΙΟ ΠΡΟΤΖΕΚΤΑΚΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΤΗΜΕΝΟ ΕΝΩ Ο ΞΕΝΕΡΩΤΟΣ ΓΚΡΑΜΠ ΕΞΕΛΙΣΣΕΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ)

Όντας λοιπόν με τέτοια ψυχολογία και τέτοια ηθική προς τον υπολογιστή, δεν είχα τι άλλο να πειράξω και είπα να το κάνω στο λειτουργικό μου. Λέτε να βγάλω απλά το kde;

Το kde ήταν πληγή για χρόνια όσο είχα kubuntu. Όλο κόλλαγε. Πριν μήνες που έβαλα την opensuse έπαθα πλάκα με την ταχύτητ´α του, την ανταπόκρισή του και γενικά την επιτυχία του. Εντάξει είναι όνομα η suse τι να λέμε.
Το ίδιο φαντάζομαι θα είναι και με την Arch. Αυτή πάλι είναι αχτύπητη. Τα χίλια μύρια της είχα κάνει και εκεί! Σταθερή και σκυλί.
Επίσης όνομα.

Θα το βγάλω λοιπόν και αυτο και το gnome. Θα μπαίνω με enlightenment που το γουστάρω γιατί έχει προεπισκόπηση ήχου και εικόνας, αλλά ακόμα και βίντεο, όταν κάνουμε mouseover. Ξέρετε. Με τρελαίνει αυτή η ιδιότητα!

Ασύνορε, πλάκα έκανα ρε :p Γενικά είμαι σουργελίδης ρε συ. Δεν μπορω τη σοβαρότητα.
  Απάντηση
λο αυτό το έχω κάνει για την τελετουργία που γουστάρω μρ τον burg. Έχω βάλει ένα ωραίο φόντο από πίσω που κατα καιρούς το άλλαζω και τις φωτογραφίες όλων μας με τα ονόματα μας (και τα επώνυμα έτσι για να έχω πολλά γράμματα και να καμαρώνω τις καλλιγραφικές γραμματοσειρές που έχω βάλει στον burg και διαλέγω με τα βελάκια πάνω κάτω και μπαίνω σε όποιο λειτουργικό θέλω.

Επίσης όνομα.

Απάντηση
βαλτε gnome-shell... κανει καλο... :pEek
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Πεινάω τόσο πολύ, που αυτά τα τονάκια με φέρνουν στο μυαλό τόνο κονσέρβα σε λάδι και τόνο σε νερό :-P. Άντε να πάω σπίτι να φάω κάτι γιατί θα ορμήξω στα τονάκια του Ντάρκ Γκοθ.....
  Απάντηση
Πεινάω τόσο πολύ, που αυτά τα τονάκια με φέρνουν στο μυαλό τόνο κονσέρβα σε λάδι και τόνο σε νερό :-P. Άντε να πάω σπίτι να φάω κάτι γιατί θα ορμήξω στα τονάκια του Ντάρκ Γκοθ.....
  Απάντηση

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)