Ξεχωριστή εγκατάσταση launchpad και Amazon από το κέντρο λογισμικού Ubuntu
δεν μπερδεύω το Debian με το mate απλά λέω ότι αυτό που χρησιμοποιεί είναι άσχημο
Manjaro xfce 64
  Απάντηση
Γιατί δεν βάζεις ένα Debian Χfce, μιας και είσαι εξοικειωμένος με το Manjaro;
  Απάντηση
δεν ξέρω ρε φίλε.Το xfce του Manjaro δεν είναι ακριβώς το ίδιο και είχε παιδιαρώδη σφάλματα.Νομίζω και ότι δεν είναι πλήρως (πλην του Manjaro) εξελληνισμένο.Το μόνο που παραμένει όμορφο και απαράλλαχτο είναι το Gnome το οποίο όμως έχει παραπάνω απαιτήσεις σε σύγκριση με mate και xfce.Κάθετί έχει τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα του.Μου φαίνεται ότι δίνεται περισσότερη βαρύτητα στο Gnome παρά στα άλλα γραφικά περιβάλλοντα.
Manjaro xfce 64
  Απάντηση
mikeius666p, post: 26416, member: 1753 είπε κι ελάλησε:δεν ξέρω ρε φίλε.Το xfce του Manjaro δεν είναι ακριβώς το ίδιο και είχε παιδιαρώδη σφάλματα.Νομίζω και ότι δεν είναι πλήρως (πλην του Manjaro) εξελληνισμένο.Το μόνο που παραμένει όμορφο και απαράλλαχτο είναι το Gnome το οποίο όμως έχει παραπάνω απαιτήσεις σε σύγκριση με mate και xfce.Κάθετί έχει τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα του.Μου φαίνεται ότι δίνεται περισσότερη βαρύτητα στο Gnome παρά στα άλλα γραφικά περιβάλλοντα.
Εγώ με το Gnome είμαι μαλωμένος αλλά ο DarkGoth με έψησε με αυτά που γράφει να το δοκιμάσω. Κάποια στιγμή θα το κάνω, να δω το Gnome Shell. γιατί τα άλλα, unity, trinity και το λουρί της μάνας με κάνουν να χάνω την ισορροπία μου.
  Απάντηση
Pragma_linux, post: 26400, member: 1793 είπε κι ελάλησε:Μην σκοτίζεσαι να ψάξεις τι ήταν και γιατί, άλλωστε εγώ που προσβλήθηκα δεν έδωσα συνέχεια και δεν το έψαξα!
Τελευταία έστειλα κάτι λίγα ευρώ στη wikipedia που έχω χρησιμοποιήσει αμέτρητες φορές. Προτείνω να είσαι πολύ προσεκτικός με τα ποσά. Να μην είναι απατεώνες. Ένας προγραμματιστής διάβαζα τελευταία από μόνος του συντηρεί ένα πρότζεκτ.
https://pinguyos.com/2015/09/pinguy-buil...mix-buntu/
Αλλά τώρα που το έψαξα για να δόσω το δεσμό είδα πάνω δεξιά ότι το "CloudDesktopOnline" έγινε σπόνσορας. Πριν κάποιοι από τη Suse βοηθούσαν για τα έξοδα. Αν δεις κάτω, δεξιά, στα παλιά ποστς, έγραφε για το χρηματικό πρόβλημα.
Σίγουρα θα υπάρχουν και ελληνικά πρότζεκτ, όπως και πρότζεκτ με κοινωνική απήχηση, που να έχουν ανάγκη για χρηματική συνεισφορά. Ακόμα και οι διανομές που χρησιμοποιούμε σίγουρα δέχονται εισφορές. Όταν κάνεις πρότζεκτ και το συντηρείς από αγάπη μόνο για αυτό που κάνεις τότε μόνο καταλαβαίνεις. Σίγουρα το πρότζεκτ είναι μια διαφήμηση από μόνο του αλλά δεν βγάζεις τα έξοδά σου πάντα με το που προτείνεις κάτι στον κόσμο. Ίσως να βγαίνεις πολλές φορές εκτός σχεδιασμού.
εσύ χρησιμοποιείς Paypal λογαριασμό για τις δωρεές; πως το κάμεις;
Manjaro xfce 64
  Απάντηση
mikeius666p, post: 26412, member: 1753 είπε κι ελάλησε:θα το κάμω εγώ να με υπακούει θέλει δεν θέλει.Το ενοχλητικό είναι οι επανεκκινήσεις (όχι πάντα) για ψύλλου πήδημα κατόπιν ενημερώσεων.Έχω φτάσει σε σημείο που το LinuxMint το βαριέμαι και δεν μου γεμίζει το μάτι.Από την άλλη είχα ασχοληθεί μια φορά με το Debian και η εγκατάσταση του ήταν κάπως περίεργη και μερικές φορές δεν μου λειτουργούσε το wifi.Υπάρχει Debian roling release που η εγκατάσταση του να μη παιδέψει πολύ; το Debian testing τι ακριβώς είναι; το περιβάλλον βέβαια του Debian δεν μου αρέσει καθόλου.Έχει μια παλιομοδίτικη όψη στο mate και δεν ξέρω ένα καλό θέμα για να διαμορφώσω έτσι ώστε όταν το βλέπω να μη κλείνω τα μάτια μου από την ασχήμια.Κάτι άλλο που με ενοχλεί στο Debian είναι ότι δεν ξέρω πως να αφαιρέσω εικονίδια από την επιφάνεια εργασίας όπως μου είχε συμβεί και στο Fedora πριν πολύ καιρό

mikeius, debian full rolling release θεωρειται το sid. αλλα το sid ειναι πειραματικο, οποτε δεν κανει για παραγωγικη εγκατασταση. το testing ειναι «ημιrolling» ουσιαστικα το «σταθερο sid», αλλα βγαζει πιο πολλα προβληματα απο το sid, αν κανεις το παραμικρο λαθος στα updates. το stable ειναι το κλασσικο debian, βαρετο, σταθερο, αξιοπιστο. αν και πολλοι το debian δεν το θεωρουν rolling (συνεχως αναβαθμιζομενο δηλαδη), σαν διανομη ειναι συνεχως αναβαθμιζομενη με 2-3 ρυθμισεις και λιγη προσοχη στο dist-upgrade. αν και οι αναβαθμισεις περνανε στις πηγες του stable αυτοματα, οποτε εξαιρετικα σπανια χρησιμοποιειται το dist-upgrade (εμενα τοσους μηνες δεν εχει βγαλει ουτε μια φορα dist-upgrade, αλλα και να βγαλει, τα πακετα που το κανουν αυτο, ειναι τοσο λιγα, που δεν δημιουργουν προβλημα).

η εγκατασταση του debian, ειναι διαφορων ειδων. εχει και γραφικη αυτοματοποιημενη εγκατασταση, οπως το μιντ και το ουμπουντου (κλικ-κλικ), αλλα δεν εχεις πληρη ελεγχο, τι θα περασει μεσα (μπορει να περασουν και περιττα πραγματα που απλα θα πιανουν τζαμπα χωρο, που δεν προκειται ποτε να χρησιμοποιησεις, και θα εχεις μετα να πετας τα αχρηστα). εχει ομως και την text mode η οποια ειναι αρκετα περιεργη αν δεν εχεις εμπειρια σε δαυτην, αλλα σε αυτην εχεις τον απολυτο ελεγχο τι θα περαστει στο συστημα, γιατι σε καθε βημα σε ζηταει πληροφοριες, τι ακριβως θελεις να κανεις. μπορεις να επιλεξεις την γραφικη εγκατασταση, που ειναι και ευκολη, και αν δεν σε αρεσει το mate του debian, βαζεις αλλο γραφικο. δοξα τον ΚΘΟΥΛΟΥ, υπαρχουν μπολικα να διαλεξεις, KDE, E17, lxde, xfce, gnomeshell (το gnomeshell απο τη μανα του, δεν βγαζει καν εικονιδια στο desktop. ωραιο αυτο, ε; ;):winkx )
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
mikeius666p, post: 26419, member: 1753 είπε κι ελάλησε:εσύ χρησιμοποιείς Paypal λογαριασμό για τις δωρεές; πως το κάμεις;
Ναι και επειδή δε μου περισσέουν πολλά στέλνω 1,2, 5 ευρώ. τέτοια ποσά!
  Απάντηση
DarkGoth, post: 26421, member: 1051 είπε κι ελάλησε:mikeius, debian full rolling release θεωρειται το sid. αλλα το sid ειναι πειραματικο, οποτε δεν κανει για παραγωγικη εγκατασταση. το testing ειναι «ημιrolling» ουσιαστικα το «σταθερο sid», αλλα βγαζει πιο πολλα προβληματα απο το sid, αν κανεις το παραμικρο λαθος στα updates. το stable ειναι το κλασσικο debian, βαρετο, σταθερο, αξιοπιστο. αν και πολλοι το debian δεν το θεωρουν rolling (συνεχως αναβαθμιζομενο δηλαδη), σαν διανομη ειναι συνεχως αναβαθμιζομενη με 2-3 ρυθμισεις και λιγη προσοχη στο dist-upgrade. αν και οι αναβαθμισεις περνανε στις πηγες του stable αυτοματα, οποτε εξαιρετικα σπανια χρησιμοποιειται το dist-upgrade (εμενα τοσους μηνες δεν εχει βγαλει ουτε μια φορα dist-upgrade, αλλα και να βγαλει, τα πακετα που το κανουν αυτο, ειναι τοσο λιγα, που δεν δημιουργουν προβλημα).

η εγκατασταση του debian, ειναι διαφορων ειδων. εχει και γραφικη αυτοματοποιημενη εγκατασταση, οπως το μιντ και το ουμπουντου (κλικ-κλικ), αλλα δεν εχεις πληρη ελεγχο, τι θα περασει μεσα (μπορει να περασουν και περιττα πραγματα που απλα θα πιανουν τζαμπα χωρο, που δεν προκειται ποτε να χρησιμοποιησεις, και θα εχεις μετα να πετας τα αχρηστα). εχει ομως και την text mode η οποια ειναι αρκετα περιεργη αν δεν εχεις εμπειρια σε δαυτην, αλλα σε αυτην εχεις τον απολυτο ελεγχο τι θα περαστει στο συστημα, γιατι σε καθε βημα σε ζηταει πληροφοριες, τι ακριβως θελεις να κανεις. μπορεις να επιλεξεις την γραφικη εγκατασταση, που ειναι και ευκολη, και αν δεν σε αρεσει το mate του debian, βαζεις αλλο γραφικο. δοξα τον ΚΘΟΥΛΟΥ, υπαρχουν μπολικα να διαλεξεις, KDE, E17, lxde, xfce, gnomeshell (το gnomeshell απο τη μανα του, δεν βγαζει καν εικονιδια στο desktop. ωραιο αυτο, ε; ;):winkx )

Dark βοήθειααααα! έτρεξα το "Debian xfce live amd64 iso" σε usb και στην αρχή μου έβγαλε να επιλέξω ελληνικό ή αγγλικό πληκτρολόγιο.Μετά από αυτό, με έβγαλε σε μία γραμμή εντολών και πατούσα συνέχεια enter και δεν γινότανε τίποτα.
Manjaro xfce 64
  Απάντηση
mikeius666p, post: 26440, member: 1753 είπε κι ελάλησε:Dark βοήθειααααα! έτρεξα το "Debian xfce live amd64 iso" σε usb και στην αρχή μου έβγαλε να επιλέξω ελληνικό ή αγγλικό πληκτρολόγιο.Μετά από αυτό, με έβγαλε σε μία γραμμή εντολών και πατούσα συνέχεια enter και δεν γινότανε τίποτα.

μηπως πρεπει να κανεις login σε αυτη τη γραμμη εντολων, με κανα username τυπου "live" χωρις password, και μετα να συνεχισει να φορτωνει; γιατι μια φορα που το κατεβασα και εγω αυτο με εβγαλε και περιμενε login. δεν τα εβρισκα τοτε, οποτε κατεβαζω με τη μια τον installer, το κανω κανονικα εγκατασταση στον εξομοιωτη, και αφου ειδα οτι με αρεσε, το τραβαω και μια κλωνοποιηση και σε κανονονικο σκληρο. κατεβαζω και τα 2 τωρα, να δω τι παιζει (το xfce live και το gnome live)
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Login: user και password: live λένε. Δοκίμασέ τα. Δεν ξέρω γιατί έχουν password κάποια live αλλά είναι εντελώς χαζό.
Το άπλυτο κορμί το πλένεις. Καθαρίζει. Η βρόμικη ψυχή πώς πλένεται;
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  Το Linux Mint/Ubuntu δεν βλέπει τα partitions κατά την εγκατάσταση meymigrou 5 1.375 07.06.2015 15:49
Τελευταία Ανάρτηση: meymigrou
  Πρόβλημα με ppa.launchpad.net στις ενημερώσεις σε 12,04 [Λύθηκε] Λουκάς 4 398 25.06.2014 13:24
Τελευταία Ανάρτηση: Λουκάς
  [Ubuntu]Μαύρη οθόνη στην εγκατάσταση! Dimitris Servetis 4 1.337 19.11.2013 08:14
Τελευταία Ανάρτηση: deepiostech
  Εγκατάσταση οδηγών σε ubuntu 13.10 32bit για Intel Graphics για ένα παλιό netbook πο Χρήστος 2 1.170 11.11.2013 02:04
Τελευταία Ανάρτηση: cpfotiadis
  σερνεται το ιντερνετ μετα απο εγκατασταση ubuntu 12.04 antonio 1 491 06.01.2013 21:17
Τελευταία Ανάρτηση: antonio

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)