Ξεχωριστή εγκατάσταση launchpad και Amazon από το κέντρο λογισμικού Ubuntu
Soulrain Falls, post: 26443, member: 1313 είπε κι ελάλησε:Login: user και password: live λένε. Δοκίμασέ τα. Δεν ξέρω γιατί έχουν password κάποια live αλλά είναι εντελώς χαζό.

αυτο ακριβως πηγαινα να γραψω τωρα, και με προλαβες :good αλλα το περιεργο ειναι που λεει, οτι τον αφηνει στο terminal login. μολις τωρα το δοκιμασα, και σε εμενα μπαινει κατευθειαν στο γραφικο, χωρις να ζηταει τιποτα.
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Dark, το έχω πετύχει παλιότερα σε Debian/Ubuntοειδή και έχω δει να το αναφέρουν και άλλοι. Δεν ξέρω γιατί μόνο σε τέτοιες διανομές αλλά συνήθως εμφανίζεται όταν κάτι δεν πάει καλά με την εγγραφή σε CD/DVD/USB. Π.χ. πολλοί χρησιμοποιούν ακόμα το unetbootin, που είναι προβληματικό.
Το άπλυτο κορμί το πλένεις. Καθαρίζει. Η βρόμικη ψυχή πώς πλένεται;
  Απάντηση
Soulrain Falls, post: 26446, member: 1313 είπε κι ελάλησε:Dark, το έχω πετύχει παλιότερα σε Debian/Ubuntοειδή και έχω δει να το αναφέρουν και άλλοι. Δεν ξέρω γιατί μόνο σε τέτοιες διανομές αλλά συνήθως εμφανίζεται όταν κάτι δεν πάει καλά με την εγγραφή σε CD/DVD/USB. Π.χ. πολλοί χρησιμοποιούν ακόμα το unetbootin, που είναι προβληματικό.

εγω αυτο το εχω πετυχει μονο σε ουμπουντουειδη, ποτε σε debian. και μαλιστα και στα αυθεντικα iso που κατεβαζα, χωρις να τα εχω γραψει πουθενα. τα πεταγα μεσα στον εξομοιωτη, και εκανε αυτο το πραγμα καποιες φορες. γιατι τις πιο πολλες φορες απλα το εβλεπα να πεπονι, εκει που επιλεγεις γλωσσα, και να μην κανει τιποτα

μολις δοκιμασα και το live gnome. και αυτο μια χαρα ξεκιναει, χωρις να ζηταει τιποτα. με τη μια βγαζει κατευθειαν στο γραφικο.
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Dark,το έτρεξα σε live με mate και δεν μου δείχνει τα διαθέσιμα δίκτυα wifi.Εσένα σου το κάνει αυτό; επίσης κατά την εκκίνηση η οθόνη μου βγάζει κάτι πολύχρωμα τετραγωνάκια σαν χάλασε αλλά το κάμει μόνο για 3 δευτερόλεπτα.Μετά μπαίνει κανονικά στο λειτουργικό.Όσο γιαυτό που είπα πριν, μάλλον εγώ έκανα την πατάτα :p
Manjaro xfce 64
  Απάντηση
mikeius666p, post: 26450, member: 1753 είπε κι ελάλησε:Dark,το έτρεξα σε live με mate και δεν μου δείχνει τα διαθέσιμα δίκτυα wifi.Εσένα σου το κάνει αυτό; επίσης κατά την εκκίνηση η οθόνη μου βγάζει κάτι πολύχρωμα τετραγωνάκια σαν χάλασε αλλά το κάμει μόνο για 3 δευτερόλεπτα.Μετά μπαίνει κανονικά στο λειτουργικό.Όσο γιαυτό που είπα πριν, μάλλον εγώ έκανα την πατάτα :p

με wifi δεν ξερω καν τι παιζει, γιατι εγω δουλευω μονο καλωδιο σε πισι. για τετραγωνακια που λες, εμενα με κανει κατι παρομοιο. αμεσως πριν φορτωσει το γραφικο, βγαζει στο πανω 1/3 της οθονης, κατι πολυχρωμες καθετες γραμμες για 2-3 δευτερολεπτα, που μολις εξαφανιστουν, φορτωνει το γραφικο κανονικα. τετραγωνακια με βγαζει με τον εξομοιωτη οταν τον αλλαζω αναμεσα σε fullscreen και window mode, επειδη αλλαζει αναλυση, και ενεργοποιει/απενεργοποιει καποια συστηματα της καρτας γραφικων (τον τρεχω σε hosted graphics χωρις τα addons, για να εχω καλυτερη αποδοση).

αυτο εχω καταλαβει οτι εχει να κανει με τη λειτουργια της καρτας γραφικων. οσο ειναι σε commandline λειτουργει σε generic vesa mode. οταν ειναι να σηκωσει γραφικο, επειδη εχει πιο πολλες απαιτησεις, ανεβαζει ο επεξεργαστης της και η τροφοδοσια της καπως αποτομα. στο μικρο αυτο χρονικο διαστημα που χρειαζεται για να σταθεροποιηθει ο επεξεργαστης και η τροφοδοσια, πεταει αυτα τα artifacts. δεν ειναι κατι να σε ανυσηχει. να σε ανυσηχησει, αν συνεχισεις να βλεπεις τετοια περιεργα, και αφου εχει σηκωσει το γραφικο, η, οταν πας να δεις κανα βιντεο, η, κατι βαρυ, οπως καποιο game.
  Απάντηση
παίρνει συχνά αναβαθμίσεις το Debian;
Manjaro xfce 64
  Απάντηση
βγαζει συνεχεια αναβαθμισεις, αλλες φορες μπορει να σε βγαλει 2-3, αλλες φορες να σε βγαλει και 20. καθε 2-3 μερες παντως ολο και κατι βγαζει. αναλογα το ποσο συχνα αναβαθμιζονται και απο τους προγραμματιστες τους οι εφαρμογες που χρησιμοποιεις (firefox, gimp, κλπ). απο ασφαλεια παντως οτι ειναι για διορθωσεις ασφαλειας, αναβαθμισεις πυρηνα, κλπ, αυτα τα παιρνει αμεσα.
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  Το Linux Mint/Ubuntu δεν βλέπει τα partitions κατά την εγκατάσταση meymigrou 5 1.375 07.06.2015 15:49
Τελευταία Ανάρτηση: meymigrou
  Πρόβλημα με ppa.launchpad.net στις ενημερώσεις σε 12,04 [Λύθηκε] Λουκάς 4 398 25.06.2014 13:24
Τελευταία Ανάρτηση: Λουκάς
  [Ubuntu]Μαύρη οθόνη στην εγκατάσταση! Dimitris Servetis 4 1.337 19.11.2013 08:14
Τελευταία Ανάρτηση: deepiostech
  Εγκατάσταση οδηγών σε ubuntu 13.10 32bit για Intel Graphics για ένα παλιό netbook πο Χρήστος 2 1.171 11.11.2013 02:04
Τελευταία Ανάρτηση: cpfotiadis
  σερνεται το ιντερνετ μετα απο εγκατασταση ubuntu 12.04 antonio 1 491 06.01.2013 21:17
Τελευταία Ανάρτηση: antonio

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)