nVidia κάρτα γραφικών και ανάλυση οθόνης.
αρχικα θα σταματησεις την αντιστροφη μετρηση στον bootloader, απλα πατα τα βελακια πανω-κατω μια-δυο φορες και σταματαει. θα πρεπει να εχεις επιλεξει την default επιλογη boot του λειτουργικου, που συνηθως ειναι η 1η. θα πρεπει να βλεπεις κατι σαν αυτο. οπως εχει ευκολα καταλαβει, το κανω στον εξομοιωτη, γιατι δεν υπαρχει αλλος τροπος να σε δειξω (οι εικονες ειναι σκοπιμα πικσελιαρισμενες γιατι τις εχω ανεβασει σε websafe gif, ωστε να ειναι οσο το δυνατον μικροτερε γινεται, για να μην πιανουν πολυ χωρο):...
[IMG]1280x1024-1.gif[/IMG]
πατας οποιο κουμπι σε λεει στο κατω μερος μερος για να αλλαξεις τις εντολες εκκινησης ("e" to edit the commands). οποτε θα σε βγαλει σε κατι τετοιο:...
[IMG]1280x1024-0.gif[/IMG]
θα πας ακριβως εκει που δειχνει στην εικονα και θα συμπληρωσεις αυτο που εχω μεσα στο κοκκινο τετραγωνακι. μετα πατας τα κουμπια που σε λεει, για να ξεκινησει (contol-x, η, F10). ξεκιναει κανονικα και θα πρεπει να δεις διαδοχικα, κατι σαν αυτα:...

commandline (που οπως βλεπεις πλεον εχει πιασει ολη την οθονη μου, 1280Χ1024):...
[IMG]1280x1024-2.gif[/IMG]
και τελος το γραφικο περιβαλλον που θα πρεπει να τρεχει στην ιδια αναλυση (το εβαλα σε fullscreen γιατι δεν χωρουσε λογω της μπαρας του gnome, και κοβοταν λιγο στο κατω μερος):...
[IMG]1280x1024-3.gif[/IMG]

και τελος κατι απλα για τον χαβαλε :D:lolx:p:rolfx :...
[IMG]vgajustforfun-1.gif[/IMG]
πλακα-πλακα σε vga αναλυση, μοιαζει σαν amiga :D:p
[IMG]vgajustforfun-2.gif[/IMG]
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Έχεις εγκατεστημένο το nouveau (δε θα έπρεπε αλλά install script είναι αυτό). Αν και κανονικά γίνεται blacklisted όταν βάζεις τον κλειστό driver, απεγκατέστησέ το για να είσαι πιο σίγουρος.

Δοκίμασε αυτό που λέει ο Dark. Εναλλακτικά, μπορείς να φτιάξεις binary για το EDID. Περισσότερα εδώ.
Το άπλυτο κορμί το πλένεις. Καθαρίζει. Η βρόμικη ψυχή πώς πλένεται;
  Απάντηση
DarkGoth, post: 26515, member: 1051 είπε κι ελάλησε:[IMG]1280x1024-0.gif[/IMG]
θα πας ακριβως εκει που δειχνει στην εικονα και θα συμπληρωσεις αυτο που εχω μεσα στο κοκκινο τετραγωνακι. μετα πατας τα κουμπια που σε λεει, για να ξεκινησει (contol-x, η, F10). ξεκιναει κανονικα και θα πρεπει να δεις διαδοχικα, κατι σαν αυτα:..

Το έκανα και στις τρεις εκδοχές του μιας και λόγω ασχετοσύνης δεν ήμουν σίγουρος :

[Εικόνα: 20170109_162025.jpg]

[Εικόνα: 20170109_162317.jpg]

[Εικόνα: 20170109_162646.jpg]

Δυστυχώς δεν πέτυχα κάτι... :( :(

Soulrain Falls, post: 26519, member: 1313 είπε κι ελάλησε:Έχεις εγκατεστημένο το nouveau (δε θα έπρεπε αλλά install script είναι αυτό). Αν και κανονικά γίνεται blacklisted όταν βάζεις τον κλειστό driver, απεγκατέστησέ το για να είσαι πιο σίγουρος.

Πως ακριβώς κάνω unistall τον nouveau...
Παντού πέφτω πάνω στο ότι γίνεται blacklisted όπως αναφέρεις παραπάνω.
  Απάντηση
lewnidas_, post: 26526, member: 131 είπε κι ελάλησε:Πως ακριβώς κάνω unistall τον nouveau...
Παντού πέφτω πάνω στο ότι γίνεται blacklisted όπως αναφέρεις παραπάνω.
Δίνοντας
Κώδικας:
sudo pacman -Rs xf86-video-nouveau

Κάτι που θυμήθηκα τώρα για αυτό με το grub. Δεν ξέρω από πότε ακριβώς αλλά στις πρόσφατες εκδόσεις πυρήνα, κάποια από αυτά με το vga=xx είναι deprecated. Π.χ. η ρύθμιση vga=current που χρησιμοποιούνταν παλιότερα σε κάποιες περιπτώσεις, πλέον δε λειτουργεί. Γενικότερα, όταν πρόκειται για επιλογές του πυρήνα, να σκέφτεστε τη διαφορά μεταξύ των διανομών (αυτό πάει περισσότερο στον Dark).

Αν δε σου πετυχαίνει το παραπάνω, θέλεις να δοκιμάσεις να φτιάξεις EDID; Δεν είδα αναλυτικά πώς γίνεται αλλά, απ' όσο θυμάμαι, είναι ένα απλό make.
  Απάντηση
Αυτό ψάχνω τώρα.
Προσπαθώ μάλιστα να κάνω εγκατάσταση τους οδηγούς της Nvidia σε έναν Η/Υ που έχω δίπλα μου με Win, γιατί διάβασα* ότι μέσα από τους ίδιους τους οδηγούς, μπορείς να κάνεις export το EDID αρχείο και σκεφτόμουν κατόπιν να βάλω εκεί την LG.
Δυστυχώς όμως χτυπάει,δεν γίνεται εγκατάσταση και γυρνάει σε default της microsoft.
Ας κάνω όμως και μια απεγκατάσταση τον nouveau...

*https://tinyurl.com/qdfjgx8
  Απάντηση
soulrain τα deprecated τα αναφερει και στους πινακες με vgacodes. το vga=795 δεν ειναι deprecated, και τον ειπα να το βαλει, γιατι ακριβως ξερω οτι δεν ειναι deprecated. αν τωρα ειναι οι διαφορες στον πυρηνα (λογω arch) και δεν λειτουργησε στον λεωνιδα, αυτο δυστυχως οντως δεν το ξερω. τουλαχιστον εκανε μια ακινδυνη ρυθμιση, που ακομα και να μην σηκωνε γραφικο, εμπαινε σε tty εριχνε ενα reboot και διαγραφοταν. (γιατι αυτη η ρυθμιση ειναι «μιας χρησης»). ισως ομως καπου αλλου να δουλεψει και να τον φανει χρησιμο ;):winkx
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Για να καταλαβαίνει κι ο Λεωνίδας τι λέμε, deprecated δε σημαίνει ότι ντε και καλά δε δουλεύει. Σημαίνει όμως ότι εγκαταλείπεται σταδιακά κι ότι κάποια στιγμή θα πάψει να δουλεύει.

Τώρα, το έψαξα λίγο στο wiki και λέει ότι «ολόκληρος» ο τρόπος με το vga=xxx είναι deprecated. Προτείνουν να περαστεί μια ρύθμιση (που κάνει πάνω κάτω το ίδιο πράγμα) κανονικά στο /etc/default/grub.

Κάτι που ενδεχομένως να έχει σχέση. Αν τα καταλαβαίνω σωστά, με το vga=xxx ορίζεις την ανάλυση που θα έχει το framebuffer (και τα tty λογικά) και λες στο υπόλοιπο σύστημα να κρατήσει αυτή. Αν ισχύει αυτό, τότε λογικά χρειάζεται και ο ανάλογος driver για το framebuffer. Στο Arch όμως, λόγω του «μάστορα χρήστη, αποφάσισε μόνος σου τι θα εγκαταστήσεις», ο σχετικός driver δε μπαίνει με την εγκατάσταση. Οπότε ίσως και να λείπει απλά αυτό για να δουλέψει το vga=xxx. Δεν ξέρω βέβαια τι έκανε ή δεν έκανε το install script. Τέλος πάντων όμως, ο driver είναι xf86-video-fbdev (και xorg-server-xvfb για το virtual framebuffer).
  Απάντηση
Καλή σας ημέρα και σήμερα...

@Soulrain Falls
Έκανα εγκατάσταση τα xf86-video-fbdev και xorg-server-xvfb κατόπιν έβαλα vga=795 και τζίφος με το συγκεκριμένο ρημάδι της LG που έμπλεξα.

[Εικόνα: arch_vga_screen_LG.jpg]pic host

Θα την βάλω σε ένα μηχάνημα με win να πάρω το EDID και ο Θεός βοηθός μετά... :P :P

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σας, είσαστε εγκυκλοπαίδειες και αυτό δεν έχει να κάνει μόνο με το "και εμείς τα wiki των διαφόρων λειτουργικών διαβάζουμε" για να σας προλάβω...
Τα wiki ούτε απαντάνε ούτε σε οδηγούνε και 2-3 βήματα ποιο κάτω...!!!
  Απάντηση
Απεγκατέστησέ τα τότε, για να μην έχεις άχρηστα πράγματα.

Αν το δεις πριν μπλέξεις με τα Windows, δοκίμασε να φτιάξεις το binary EDID (εκτός από τα πρώτα δύο, τα υπόλοιπα θα τα κάνεις ακόμα κι αν έχεις το binary από τα Windows):

Πρώτα κατέβασε αυτό. Μπορείς και να το εγκαταστήσεις αλλά δε χρειάζεται. Υποθέτω ότι έχεις την τελευταία έκδοση πυρήνα αλλά τσέκαρέ το δίνοντας
Κώδικας:
uname -r

Αποσυμπίεσέ το και πήγαινε στο φάκελο linux-docs-4.8.13-1-x86_64.pkg/usr/lib/modules/4.8.13-1-ARCH/build/Documentation/EDID. Εκεί θα ανοίξεις τερματικό και θα δώσεις απλά
Κώδικας:
make
Αυτό θα φτιάξει τα EDID για τις αναλύσεις που αναφέρονται. Εσύ προφανώς χρειάζεσαι το 1280x1024.bin.

Όπως είσαι στο τερματικό, δίνεις
Κώδικας:
sudo mkdir /usr/lib/firmware/edid
για να φτιάξεις τον κατάλληλο φάκελο.

Έπειτα δίνεις
Κώδικας:
sudo cp /home/username/Downloads/linux-docs-4.8.13-1-x86_64.pkg/usr/lib/modules/4.8.13-1-ARCH/build/Documentation/EDID/1280x1024.bin /usr/lib/firmware/edid/
για να αντιγράψεις το binary EDID στη σωστή τοποθεσία. Τσέκαρε τη σωστή διαδρομή των φακέλων, εγώ έβαλα μια γενική.

Στη συνέχεια κάνεις επανεκκίνηση και τη διαδικασία που έκανες νωρίτερα με το grub αλλά αντί για vga=χχχ γράφεις
Κώδικας:
drm_kms_helper.edid_firmware=edid/1280x1024.bin
και προσεύχεσαι στο Ιπτάμενο Μακαρονοτέρας να δουλέψει.
  Απάντηση
Τίποτα φίλε μου,δυστυχώς.
Καμία απολύτως αλλαγή... :(:(:(
Θα δοκιμάσω και από win να δω εάν μπορεί να γίνει κάτι.

Σε ευχαριστώ πολύ!!!
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  προβλημα με εξωτερικη καρτα ηχου blackm76 19 2.873 22.11.2015 12:32
Τελευταία Ανάρτηση: blackm76
  Manjaro μετά το κλείδωμα οθόνης δεν ξανάρχεται Πράος 0 1.077 30.08.2015 23:30
Τελευταία Ανάρτηση: Πράος
  πως εγκαθιστω τους κλειστους drivers σε καρτα γραφικων;; blackm76 10 1.681 12.07.2013 21:26
  καρτα γραφικων (drivers) [Λύθηκε] blackm76 4 755 21.04.2013 11:47

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)