Στο Linux Mint ξαφνικά δεν ακούγεται τίποτα
DarkGoth, post: 26571, member: 1051 είπε κι ελάλησε:αν το μικροφωνο στο guest ειναι απο προεπιλογη τους ανοιχτο, που σε πολλα ειναι, και εχεις επιλεξει να εχεις ηχο απο τις ρυθμισεις ηχου του εξομοιωτη, το ανοιγει (αλλα αν το εχεις disabled απο το βασικο συστημα μην το φοβασαι απο θεμα ιδιωτικοτητας). αν δηλαδη στις ρυθμισεις ηχου του εξομοιωτη εχεις αφησει το προεπιλεγμενο alsa, παιρνει και λαμβανει ηχο το guest OS κανονικα. εγω επιλεγω το null audio driver, που ειναι dummy sound και μπλοκαρει τον ηχο του guest. οχι για το μικροφωνο, γιατι εχω headset ηχοληπτη με διακοπτη στο μικροφωνο, και το εχω μονιμα κλειστο. εμενα κανει αλλο θεμα. επειδη κανω δοκιμες και το κατεβασω συνεχεια (kill/revert), οταν το εχω κανει αυτο πολλες φορες σε μικρο χρονικο διαστημα (μιλαμε τωρα για 15-20 revert σε 1 ωρα μεσα), μπλοκαρει την pulse console απο τα πολλα ανοιξε κλεισε του stream ηχου του εξομοιωτη, και χανω τον ηχο απο ολο το συστημα. πρεπει να την κανω reload χεροκινητα, η, να κανω εντελως logoff/logon για να ξεμπλοκαρει.

Λογικότατο, 10x :)
СМЕРТЬ НАСИПЬИКАМ ТРУДЯШИХСЯ
  Απάντηση
DarkGoth, post: 26566, member: 1051 είπε κι ελάλησε:τι ηταν τελικα; αντι για το αναλογικο ηταν ενεργοποιημενο το spdif; μερικες διανομες κανουν κατι τετοιες ακινδυνες χαζομαρουλες. κατι τετοιο με μυριζει. με προλαβανε και πανω που ετοιμαζομανε να σε πω να εγκαταστησεις την pulse console (pavucontrol λεγεται και ειναι σαν εικονικη κονσολα ηχου), και να δεις στα "output devices" και στο "configuration", αν εχει επιλεγμενο, το "analog output" και "analog stereo duplex" αντιστοιχα:...

[Εικόνα: Screenshot_from_2017_01_12_07_41_41.png]

[Εικόνα: Screenshot_from_2017_01_12_07_32_34.png]

για την καρτα ηχου δεν χρειαζεσαι τιποτα κλειστους οδηγους. δεν υπαρχουν κλειστοι οδηγοι για τις καρτες ηχου. εγκαθιστας alsa-utils και pavucontrol και τελος. οπως και να'χει την pulse console (pavucontrol) εγκατεστησε το και κρατα το. αν παιζεις ηχο απο πολλες πηγες, θα σε φανει πολυ χρησιμο και βολικο.
Dark πως αντέχεις αυτό το ασπρόμαυρο; δεν σου χαλάει την αισθητική; είσαι πραγματικά μυστήριο άτομο.Το μοβ σου σίγουρα είναι καλύτερο από αυτό
Manjaro xfce 64
  Απάντηση
επειδη αλλιως δεν εβγαζε quote, χρησιμοποιησα quote παλιοτερου ποστ (γιατι βρε το διεγραψες; νομισες οτι θα με πειραξει; μα δεν ειπες και τιποτα προσβλητικο. και για μενα μην σε νοιαζει, δεν εχω τετοια θεματα. ασε τις τυπικουρες για αλλες δηθενιες σελιδες. εδω :osr1 )

mikeius666p, post: 26569, member: 1753 είπε κι ελάλησε:Dark πως αντέχεις αυτό το ασπρόμαυρο; δεν σου χαλάει την αισθητική; είσαι πραγματικά μυστήριο άτομο.Το μοβ σου σίγουρα είναι καλύτερο από αυτό

και για να απαντησω την ερωτηση σου, οχι, δεν με χαλαει την αισθητικη, γιατι το εχω κανει ολο το desktop, ομοιομορφο, ασπρομαυρο, με βικτωριανες υφες, για να δειχνει, φθαρμενο, παλιο, και τρομαΧτικο. τα μωβια με αρεσανε λιγακι πιο πολυ, αλλα δεν ειναι συμβατα τα themes με το gtk3 (τα ειχα φτιαξει εγω, και δεν εχω ιδεα πως να τα portαρω σε gtk3). και ενας ακομα λογος που ανακαλυψα τυχαια, οτι γραφουν παρα πολυ καλα σε screencasting ακομα και με ρυθμισμενη την ποιοτητα στο «χαλια quality» ( :lolx ). ενω τα μωβια, ακομα και σε full quality ειχαν bleeding τα χρωματα και φαινοταν ασχημο σε βιντεο.
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
DarkGoth, post: 26656, member: 1051 είπε κι ελάλησε:επειδη αλλιως δεν εβγαζε quote, χρησιμοποιησα quote παλιοτερου ποστ (γιατι βρε το διεγραψες; νομισες οτι θα με πειραξει; μα δεν ειπες και τιποτα προσβλητικο. και για μενα μην σε νοιαζει, δεν εχω τετοια θεματα. ασε τις τυπικουρες για αλλες δηθενιες σελιδες. εδω :osr1 )

και για να απαντησω την ερωτηση σου, οχι, δεν με χαλαει την αισθητικη, γιατι το εχω κανει ολο το desktop, ομοιομορφο, ασπρομαυρο, με βικτωριανες υφες, για να δειχνει, φθαρμενο, παλιο, και τρομαΧτικο. τα μωβια με αρεσανε λιγακι πιο πολυ, αλλα δεν ειναι συμβατα τα themes με το gtk3 (τα ειχα φτιαξει εγω, και δεν εχω ιδεα πως να τα portαρω σε gtk3). και ενας ακομα λογος που ανακαλυψα τυχαια, οτι γραφουν παρα πολυ καλα σε screencasting ακομα και με ρυθμισμενη την ποιοτητα στο «χαλια quality» ( :lolx ). ενω τα μωβια, ακομα και σε full quality ειχαν bleeding τα χρωματα και φαινοταν ασχημο σε βιντεο.
Τσακάλι είσαι το κατάλαβες:D .Γιαυτό τον λόγο το διέγραψα διότι νόμιζα πως θα παρεξηγήσεις κι εξάλλου ο καθένας έχει το δικό γούστο στα χρώματα.Δεν μπορώ να καταλάβω όμως, πως το βρήκες αφού το διέγραψα; μάγος είσαι; τα βαμπίρ έχουνε μαντικές ιδιότητες;:vampire
Manjaro xfce 64
  Απάντηση
mikeius666p, post: 26657, member: 1753 είπε κι ελάλησε:Τσακάλι είσαι το κατάλαβες:D .Γιαυτό τον λόγο το διέγραψα διότι νόμιζα πως θα παρεξηγήσεις κι εξάλλου ο καθένας έχει το δικό γούστο.Δεν μπορώ να καταλάβω όμως, πως το βρήκες αφού το διέγραψα; μάγος είσαι; τα βαμπίρ έχουνε μαντικές ιδιότητες;:vampire

δεν εμφανιζει το σχολιο. λεει οτι «διεγραφη απο τη δημοσια θεα», αλλα αν πατησεις πανω του εμφανιζεται προσωρινα. στους συνδεμενους χρηστες φαινεται μονο, αλλα πρεπει να πατησουν πανω του, για να το δουν. δεν ξερω αν φαινεται σε ΟΛΟΥΣ τους χρηστες. ισως σε πιο νεους με λιγοτερα ποστ να μην εμφανιζεται. να εμφανιζεται σε οσους εχουν απο καποια ποστ και πανω, δεν ξερω πως ακριβως παει. στους απλους επισκεπτες δεν εμφανιζεται καθολου (ουτε αυτο το «διεγραφη απο τη δημοσια θεα»).

ειναι ενας τροπος της σελιδας για διαφανεια και καλυτερη εμπιστοσυνη μεταξυ των μελων της. γιατι καποιος μπορει να πει κατι για καποιον, και μετα να λεει κατι αλλο, και να λεει οτι δεν εχει πει το προηγουμενο. η καποιος που μπορει να βρισει και να προσβαλλει καποιον (πραγματικα ομως, οχι ψευτοπαρεξηγησεις, και χαζολογηματα), και να το σβησει, και μετα να πει, οτι «οχι εγω δεν ειπα τιποτα, δεν προσβαλλα κανεναν». οποτε αφου δεν θα υπαρχει το σχολιο ποιος θα τον διαψευσει και πως;

Υ.Γ:... τα βαμπιρ μπορουν να διαβαζουν τα μυαλα των ανθρωπων :vampire:lolx
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  Πρόβλημα σε update Linux Mint 18.3 Sylvia chrisinux 4 704 08.12.2017 02:22
Τελευταία Ανάρτηση: chrisinux
  Linux Mint 18.1 KDE Desktop Intel Drivers diman91 0 796 29.01.2017 23:08
Τελευταία Ανάρτηση: diman91
  Linux Mint 18.1 Repositories sudo monkey 5 1.887 13.01.2017 00:42
Τελευταία Ανάρτηση: sudo monkey
  Προβλημα εισόδου στο linux mint dimitrios10 7 1.102 28.12.2016 15:18
Τελευταία Ανάρτηση: debianass
  Έχουν αρχίσει τις εκπτώσεις στο Linux Mint 18; asinoro 52 4.137 10.10.2016 13:30
Τελευταία Ανάρτηση: debianass

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)