Στο Linux Mint ξαφνικά δεν ακούγεται τίποτα
Καλησπέρα! μόλις διαπίστωσα σήμερα ότι στο Linux mint mate 18 δεν έχω ήχο.Το έλεγξα τρέχοντας άλλη διανομή από στικάκι και τελικά το πρόβλημα είναι του Linux Mint.Το πιθανότερο να είναι από τις ενημερώσεις αλλά δεν είμαι σίγουρος.Δεν πείραξα κάτι και τρέχω τους ανοικτούς οδήγους.Αυτό το πρόβλημα πρωτοεμφανίστηκε τώρα και δεν αντιμετώπισα ποτέ τέτοια προβλήματα στο παρελθόν.Χρησιμοποιώ λάπτοπ και ο ήχος είναι ενεργοποιημένος αλλά δεν ακούγεται κάτι και η ένταση είναι τέρμα.Βοήθεια πλιζζζζ
Manjaro xfce 64
  Απάντηση
Τι σου δείχνει η παρακάτω εντολή:
Κώδικας:
alsamixer
  Απάντηση
Τσέκαρε αν θες ότι έχεις προεπιλογή εξόδου τα ηχεία σου (π.χ. analog stereo) και όχι τη θύρα hdmi. Αυτό θα το δείς από sound preferences - output ή με την εντολή cat /proc/asound/cards (η επιλογή σου είναι με α/α 0).
Αν είναι σωστά η επιλογή και δεν έχεις ήχο, τρέξε την εντολή alsamixer η οποία θα σου εμφανίσει στήλες με volume. Βεβαιώσου ότι δεν είναι μηδενικές οι ρυθμίσεις σου εκεί. Για να επιλέξεις στο alsamixer τη συσκευή ήχου πατάς F6, αλλάζεις στήλη με τα βελάκια πληκτρολογίου (δεξιά κι αριστερά) και ανεβοκατεβάζεις το επίπεδο volume με τα βελάκια πάνω και κάτω.
Αν δεν έχεις εγκατεστημένο το alsamixer:
Κώδικας:
sudo apt-get install alsa-utils
СМЕРТЬ НАСИПЬИКАМ ТРУДЯШИХСЯ
  Απάντηση
το άλλαξα σε αναλογικό στερεοφωνικό και λύθηκε το πρόβλημα.Ευχαριστώ! τουλάχιστον την επόμενη φορά θα ξέρω τι φταίει.Ευτυχώς που δεν χρειάζομαι τους κλειστούς οδηγούς για να τρέχει ομαλά το λειτουργικό χωρίς προβλήματα.
Manjaro xfce 64
  Απάντηση
mikeius666p, post: 26565, member: 1753 είπε κι ελάλησε:το άλλαξα σε αναλογικό στερεοφωνικό και λύθηκε το πρόβλημα.Ευχαριστώ! τουλάχιστον την επόμενη φορά θα ξέρω τι φταίει.Ευτυχώς που δεν χρειάζομαι τους κλειστούς οδηγούς για να τρέχει ομαλά το λειτουργικό χωρίς προβλήματα.

τι ηταν τελικα; αντι για το αναλογικο ηταν ενεργοποιημενο το spdif; μερικες διανομες κανουν κατι τετοιες ακινδυνες χαζομαρουλες. κατι τετοιο με μυριζει. με προλαβανε και πανω που ετοιμαζομανε να σε πω να εγκαταστησεις την pulse console (pavucontrol λεγεται και ειναι σαν εικονικη κονσολα ηχου), και να δεις στα "output devices" και στο "configuration", αν εχει επιλεγμενο, το "analog output" και "analog stereo duplex" αντιστοιχα:...

[Εικόνα: Screenshot_from_2017_01_12_07_41_41.png]

[Εικόνα: Screenshot_from_2017_01_12_07_32_34.png]

για την καρτα ηχου δεν χρειαζεσαι τιποτα κλειστους οδηγους. δεν υπαρχουν κλειστοι οδηγοι για τις καρτες ηχου. εγκαθιστας alsa-utils και pavucontrol και τελος. οπως και να'χει την pulse console (pavucontrol) εγκατεστησε το και κρατα το. αν παιζεις ηχο απο πολλες πηγες, θα σε φανει πολυ χρησιμο και βολικο.
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Ε ναι, είναι γνωστή πατάτα στα ubunto-ειδή, κάθε φορά που ενημερώνεται το pulse να αλλάζει τις ρυθμίσεις. Και το pavucontrol θα σου φανεί χρήσιμο αν θελήσεις να χρησιμοποιήσεις μικρόφωνο, π.χ. στο skype. Συνήθως η ένταση του μικροφώνου είναι μηδενισμένη από προεπιλογή και χρειάζεται ρύθμιση για να δουλέψει. Πάντως το συγκεκριμένο δεν είναι πατάτα, καλώς είναι μηδενισμένο το μικρόφωνο αφού πολλές εφαρμογές όπως το chrome το ανοίγουν χωρίς να ρωτήσουν κανένα.

@DarkGoth
Ρε γκοθά, εσύ που έχεις ψάξει το virtualbox, μήπως ξέρεις γιατί ανοίγει ορισμένες φορές το μικρόφωνο; Είναι κάτι που συμβαίνει τυχαία και με άσχετα guest OS, π.χ. puppy.
  Απάντηση
debianass, post: 26567, member: 1803 είπε κι ελάλησε:Ε ναι, είναι γνωστή πατάτα στα ubunto-ειδή, κάθε φορά που ενημερώνεται το pulse να αλλάζει τις ρυθμίσεις. Και το pavucontrol θα σου φανεί χρήσιμο αν θελήσεις να χρησιμοποιήσεις μικρόφωνο, π.χ. στο skype. Συνήθως η ένταση του μικροφώνου είναι μηδενισμένη από προεπιλογή και χρειάζεται ρύθμιση για να δουλέψει. Πάντως το συγκεκριμένο δεν είναι πατάτα, καλώς είναι μηδενισμένο το μικρόφωνο αφού πολλές εφαρμογές όπως το chrome το ανοίγουν χωρίς να ρωτήσουν κανένα.

@DarkGoth
Ρε γκοθά, εσύ που έχεις ψάξει το virtualbox, μήπως ξέρεις γιατί ανοίγει ορισμένες φορές το μικρόφωνο; Είναι κάτι που συμβαίνει τυχαία και με άσχετα guest OS, π.χ. puppy.
εσύ με τον asinoro πάτε μαζί πακέτο? όπου και να μπω θα σας δω.Φιλαράκια γίνατε? χαχα!
Manjaro xfce 64
  Απάντηση
mikeius666p, post: 26569, member: 1753 είπε κι ελάλησε:εσύ με τον asinoro πάτε μαζί πακέτο? όπου και να μπω θα σας δω.Φιλαράκια γίνατε? χαχα!
Αλήθεια; Δε μπορώ να ξέρω, τον έχω σε αποκλεισμό και δε βλέπω που μπαίνει.
  Απάντηση
debianass, post: 26567, member: 1803 είπε κι ελάλησε:Ε ναι, είναι γνωστή πατάτα στα ubunto-ειδή, κάθε φορά που ενημερώνεται το pulse να αλλάζει τις ρυθμίσεις. Και το pavucontrol θα σου φανεί χρήσιμο αν θελήσεις να χρησιμοποιήσεις μικρόφωνο, π.χ. στο skype. Συνήθως η ένταση του μικροφώνου είναι μηδενισμένη από προεπιλογή και χρειάζεται ρύθμιση για να δουλέψει. Πάντως το συγκεκριμένο δεν είναι πατάτα, καλώς είναι μηδενισμένο το μικρόφωνο αφού πολλές εφαρμογές όπως το chrome το ανοίγουν χωρίς να ρωτήσουν κανένα.

@DarkGoth

αν το μικροφωνο στο guest ειναι απο προεπιλογη τους ανοιχτο, που σε πολλα ειναι, και εχεις επιλεξει να εχεις ηχο απο τις ρυθμισεις ηχου του εξομοιωτη, το ανοιγει (αλλα αν το εχεις disabled απο το βασικο συστημα μην το φοβασαι απο θεμα ιδιωτικοτητας). αν δηλαδη στις ρυθμισεις ηχου του εξομοιωτη εχεις αφησει το προεπιλεγμενο alsa, παιρνει και λαμβανει ηχο το guest OS κανονικα. εγω επιλεγω το null audio driver, που ειναι dummy sound και μπλοκαρει τον ηχο του guest. οχι για το μικροφωνο, γιατι εχω headset ηχοληπτη με διακοπτη στο μικροφωνο, και το εχω μονιμα κλειστο. εμενα κανει αλλο θεμα. επειδη κανω δοκιμες και το κατεβασω συνεχεια (kill/revert), οταν το εχω κανει αυτο πολλες φορες σε μικρο χρονικο διαστημα (μιλαμε τωρα για 15-20 revert σε 1 ωρα μεσα), μπλοκαρει την pulse console απο τα πολλα ανοιξε κλεισε του stream ηχου του εξομοιωτη, και χανω τον ηχο απο ολο το συστημα. πρεπει να την κανω reload χεροκινητα, η, να κανω εντελως logoff/logon για να ξεμπλοκαρει.
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
mikeius666p, post: 26569, member: 1753 είπε κι ελάλησε:εσύ με τον asinoro πάτε μαζί πακέτο? όπου και να μπω θα σας δω.Φιλαράκια γίνατε? χαχα!

Το Linux ενώνει ειδικά εάν πρόκειται για βοήθεια κάποιου χρήστη.
Ο debianass μια με αποκλείει μια όχι, είναι ανάλογα με τα φεγγάρια του και τις διαθέσεις του
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  Πρόβλημα σε update Linux Mint 18.3 Sylvia chrisinux 4 704 08.12.2017 02:22
Τελευταία Ανάρτηση: chrisinux
  Linux Mint 18.1 KDE Desktop Intel Drivers diman91 0 796 29.01.2017 23:08
Τελευταία Ανάρτηση: diman91
  Linux Mint 18.1 Repositories sudo monkey 5 1.886 13.01.2017 00:42
Τελευταία Ανάρτηση: sudo monkey
  Προβλημα εισόδου στο linux mint dimitrios10 7 1.102 28.12.2016 15:18
Τελευταία Ανάρτηση: debianass
  Έχουν αρχίσει τις εκπτώσεις στο Linux Mint 18; asinoro 52 4.131 10.10.2016 13:30
Τελευταία Ανάρτηση: debianass

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)