περνοντας νεο λειτουργικο σε ibm 560 thinkpad
@DarkGoth
Εχω εγκαταστήσει etch σε τέτοια μηχανήματα αλλά όταν ακόμα η etch ήταν σε stable. Σίγουρα δε βρίσκεται πλέον στα κανονικά αποθετήρια αλλά θα υπάρχει τρόπος να αλλάξεις διεύθυνση αν καταφέρεις να το bootάρεις από το floppy. Μπορείς π.χ. να αντιγράψεις το iso στο δίσκο (με το interlnk που λέω παραπάνω) και να το κάνεις mount.
Οπως θα ξέρεις, πολιτική του debian είναι να κρατάει τα πάντα στο https://snapshot.debian.org/
Από τη στιγμή που θα έχει πρόσβαση στο δίκτυο θα μπορεί να χρησιμοποιεί apt από snapshot repo ή στη χειρότερη, κατεβάζοντας το αποθετήριο σε τοπικό δίσκο στο δίκτυό του.

Υ.Γ. Μην περιμένεις grub στο etch, στην εποχή του μόνο lilo.
СМЕРТЬ НАСИПЬИКАМ ТРУДЯШИХСЯ
  Απάντηση
εβαλα pcnetfast «καρτα δικτυου» στο testbench και ο παναρχαιος installer του etch, την ειδε κανονικα, με καποιον τους παρεχομενους drivers αυτοματα, χωρις να επιλεξω εγω κατι. βρηκε και διαφορα mirrors, απο τα οποια επελεξα ενα, αλλα οταν με εβγαλε για εγκατασταση, εβγαλε αυτο εδω:...
[Εικόνα: Screenshot_from_2017_01_12_16_41_12.png]
χμμμ!... κατι παραξενο συμβαινει εδω... κατι εκτος τοπου και χρονου...
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
DarkGoth, post: 26588, member: 1051 είπε κι ελάλησε:εβαλα pcnetfast «καρτα δικτυου» στο testbench και ο παναρχαιος installer του etch, την ειδε κανονικα, με καποιον τους παρεχομενους drivers αυτοματα, χωρις να επιλεξω εγω κατι. βρηκε και διαφορα mirrors, απο τα οποια επελεξα ενα, αλλα οταν με εβγαλε για εγκατασταση, εβγαλε αυτο εδω:...

χμμμ!... κατι παραξενο συμβαινει εδω... κατι εκτος τοπου και χρονου...
[Εικόνα: trollface_laughing.gif]
μπαινες στο snapshot, βρίσκεις το αποθετήριο που θέλει και το βάζεις με nano ή vi (ότι έχει) στο /etc/sources.list. Αν δεν κάνω λάθος, στο etch δεν υπήρχε φάκελος sources.list.d, ήταν ενιαίο το list file.
  Απάντηση
debianass, post: 26587, member: 1803 είπε κι ελάλησε:@DarkGoth
Εχω εγκαταστήσει etch σε τέτοια μηχανήματα αλλά όταν ακόμα η etch ήταν σε stable. Σίγουρα δε βρίσκεται πλέον στα κανονικά αποθετήρια αλλά θα υπάρχει τρόπος να αλλάξεις διεύθυνση αν καταφέρεις να το bootάρεις από το floppy. Μπορείς π.χ. να αντιγράψεις το iso στο δίσκο (με το interlnk που λέω παραπάνω) και να το κάνεις mount.
Οπως θα ξέρεις, πολιτική του debian είναι να κρατάει τα πάντα στο https://snapshot.debian.org/
Από τη στιγμή που θα έχει πρόσβαση στο δίκτυο θα μπορεί να χρησιμοποιεί apt από snapshot repo ή στη χειρότερη, κατεβάζοντας το αποθετήριο σε τοπικό δίσκο στο δίκτυό του.
Υ.Γ. Μην περιμένεις grub στο etch, στην εποχή του μόνο lilo.

το ξερω οτι το debian κραταει αρχειο, αλλα για να αλλαξω πηγες πρεπει να πειραξω το sources.list, κατι που στο cd πως θα γινει;

επειδη δεν εχω παντζουρια, αυτο το interlink, δεν προκειται να δουλεψει. αν το iso το μεταφερω σε loopdev με την dd θα κανω δουλεια;

debianass, post: 26589, member: 1803 είπε κι ελάλησε:
[Εικόνα: trollface_laughing.gif]

δεν εχεις και αδικο. τι διατανο, με τρολλαρει η αρχαιολογια; :D:lolx:p:rolfx
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
DarkGoth, post: 26590, member: 1051 είπε κι ελάλησε:το ξερω οτι το debian κραταει αρχειο, αλλα για να αλλαξω πηγες πρεπει να πειραξω το sources.list, κατι που στο cd πως θα γινει;

Ποιό cd? Από το floppy img δεν bootάρεις?

DarkGoth, post: 26590, member: 1051 είπε κι ελάλησε:επειδη δεν εχω παντζουρια, αυτο το interlink, δεν προκειται να δουλεψει. αν το iso το μεταφερω σε loopdev με την dd θα κανω δουλεια;
Δε θες παντζούρια, θες το συγκεκριμένο καλώδιο, να προσαρτήσεις την παράλληλη στο virtualbox και να τρέξεις από κει dos 6.22 ή και freedos. Πάει αργά (1ΜΒ/s στην καλύτερη) αλλά κάνει δουλειά. Επίσης, μπορείς να "τεμαχίσεις" το iso σε zip ή rar σε κομμάτια 1.4ΜΒ, να τα περάσεις στο δίσκο με floppy και να τα επανασυνδέσεις με winzip/winrar από τα 98 ή το dos. Με loopdev νομίζω το κάνεις πιο δύσκολο.

DarkGoth, post: 26590, member: 1051 είπε κι ελάλησε:δεν εχεις και αδικο. τι διατανο, με τρολλαρει η αρχαιολογια; :D:lolx:p:rolfx
Πλάκα στην πλάκα, έχω ένα πλήρως λειτουργικό arm στα 600 με debian lenny που το βάζω και κάνει τα πάντα, download-ιέρα, torrent-ιέρα, web server (με lighttp-php-mysql), media server (μ'ενα δικό μου script), nfs sever, pxe server, openvpn server/client, μέχρι και καφέ φτιάχνει, μόνο που χάνει λίγο στο καιμάκι του espresso :lolx

Ο αντικαταστάτης του είναι ένας AMD στα 1200 με υποστήριξη SATA που τρέχει jessie, μέσα σε κουτί πυρομαχικών πολυβόλου Bren (με σφραγίδα US Marines). Παρόλο που είναι έτοιμος εδώ και καιρό, και φυσικά ο νέος είναι ωραίος, δε μου πάει η καρδιά να αποχωριστώ τον παλιόφιλο το lenny :fap
  Απάντηση
το δοκιμασα με την dd και τελικα δεν το φορτωνει καν το iso αν το μεταφερω σε «σκληρο». εβαλα απευθειας τo mini.iso που κατεβασα, σαν cd, αλλα οταν φτανει στα mirrors, παλι βγαζει για εγκατασταση τα νεα debian (jessie, stretch, sid). στο εγκατεστημενο συστημα το ξερω πως αλλαζουν τα sources. στον εγκατασταση πως διατανο τα αλλαξω για να βαλω τα archived; (snapshot.debian.org)
  Απάντηση
DarkGoth, post: 26593, member: 1051 είπε κι ελάλησε:το δοκιμασα με την dd και τελικα δεν το φορτωνει καν το iso αν το μεταφερω σε «σκληρο». εβαλα απευθειας τo mini.iso που κατεβασα, σαν cd, αλλα οταν φτανει στα mirrors, παλι βγαζει για εγκατασταση τα νεα debian (jessie, stretch, sid). στο εγκατεστημενο συστημα το ξερω πως αλλαζουν τα sources. στον εγκατασταση πως διατανο τα αλλαξω για να βαλω τα archived; (snapshot.debian.org)
Edit το iso ισως;
  Απάντηση
Μια καλή ιδέα θα ήταν να περάσει το iso με floppies στο δίσκο, να εγκαταστήσει grub4dos (πάλι από floppies) και να ρυθμίσει το grub να bootάρει από το iso. Σ'αυτή την περίπτωση μπορεί να τρέξει και το debian lenny.
  Απάντηση
debianass, post: 26592, member: 1803 είπε κι ελάλησε:Ποιό cd? Από το floppy img δεν bootάρεις?

μπηκα εδω:. https://archive.debian.org/debian/dists/...es/floppy/

και κατεβασα τα floppies. εκανα την εκκινηση με τη σειρα που λεει. και οταν τελειωνει οτι ειναι να φορτωσει απο τα floppies, γινεται αυτο:

unrecoverable-link/περνοντας-νεο-λειτουργικο-σε-ibm-560-thinkpad.5647/#post-26584

οποτε ειπα να κατεβασω το mini.iso cd των 12ΜΒ (μεγαλυτερο κανονικο iso δεν εχει), και να ξεκινησω απευθειας απο αυτο, για να δω τι θα κανει. ξεκιναει κανονικα, και μολις φτασει mirrors με βγαζει και αυτο για εγκατασταση του νεου debian (οτι γινεται δηλαδη παραπανω)

Δε θες παντζούρια, θες το συγκεκριμένο καλώδιο, να προσαρτήσεις την παράλληλη στο virtualbox και να τρέξεις από κει dos 6.22 ή και freedos. Πάει αργά (1ΜΒ/s στην καλύτερη) αλλά κάνει δουλειά. Επίσης, μπορείς να "τεμαχίσεις" το iso σε zip ή rar σε κομμάτια 1.4ΜΒ, να τα περάσεις στο δίσκο με floppy και να τα επανασυνδέσεις με winzip/winrar από τα 98 ή το dos. Με loopdev νομίζω το κάνεις πιο δύσκολο.

δεν εχω ουτε dos, ουτε τιποτα. δεν εχω καν τετοιο παλιο μηχανημα με δισκετες, παραλληλες θυρες, και τετοια. ολα τα δοκιμαζω (μπας και βρουμε καμια λυση) μεσα απο τον εξομοιωτη και το βασικο λειτουργικο (λινουκς). οποτε με τι καλωδιο και που να συνδεσω τον εξομοιωτη, ασε που δεν εχει καν υποστηριξη για παραλληλη θυρα ο εξομοιωτης. μονο για σειριακη εχει.

Πλάκα στην πλάκα, έχω ένα πλήρως λειτουργικό arm στα 600 με debian lenny που το βάζω και κάνει τα πάντα, download-ιέρα, torrent-ιέρα, web server (με lighttp-php-mysql), media server (μ'ενα δικό μου script), nfs sever, pxe server, openvpn server/client, μέχρι και καφέ φτιάχνει, μόνο που χάνει λίγο στο καιμάκι του espresso :lolx

Ο αντικαταστάτης του είναι ένας AMD στα 1200 με υποστήριξη SATA που τρέχει jessie, μέσα σε κουτί πυρομαχικών πολυβόλου Bren (με σφραγίδα US Marines). Παρόλο που είναι έτοιμος εδώ και καιρό, και φυσικά ο νέος είναι ωραίος, δε μου πάει η καρδιά να αποχωριστώ τον παλιόφιλο το lenny :fap

armακι 600 και debian lenny, vs, amd 1200 με «case» κουτι πυρομαχικων και debian jessie?... και δυσκολευεσαι να αποφασισεις; πλακα με κανεις; :D:lolx εγω εννοειται οτι θα ειχα ηδη βαλει το κουτι πυρομαχικων/pc πρωτη μοστρα. :lolx:p ασχετο, απο ροη αερα πως παει εκειμεσα; εχεις κανει αρκετες τρυπες να μην βρασει;
  Απάντηση
Εδώ τα iso του Lenny https://cdimage.debian.org/cdimage/archi...86/iso-cd/

DarkGoth, post: 26596, member: 1051 είπε κι ελάλησε:armακι 600 και debian lenny, vs, amd 1200 με «case» κουτι πυρομαχικων και debian jessie?... και δυσκολευεσαι να αποφασισεις
Νομίζω κλείνει 10ετια που δεν έχει σκάσει ποτέ και πουθενά. Τα τελευταία 2 χρόνια δεν έχει καν ups και μετά από κάθε διακοπή σηκώνεται σαν κυρία. Επίσης, ποτέ δεν είχα προβλήματα θερμοκρασίας κι όλα αυτά χωρίς ανεμιστήρες και ευπαθή κινητά μέρη. Το αλλάζεις αυτό; Αν έστελνα ποτέ δορυφόρο, αυτό το lenny-ώ θα έβαζα μέσα.

DarkGoth, post: 26596, member: 1051 είπε κι ελάλησε:ασχετο, απο ροη αερα πως παει εκειμεσα; εχεις κανει αρκετες τρυπες να μην βρασει;
Εχει μια μεγάλη που όμως κουμπώνει το τροφοδοτικό και άλλη μια με σίτα που βίδωσα ένα blower. Είναι περίπου σαν rack case με 2 χειρολαβές από πάνω. Από τη στιγμή που δε δουλεύει GPU δε νομίζω ότι θα ανεβάσει θερμοκρασία. Μακάρι να ήταν funless αλλά δεν έχω τέτοιον.
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  PC με 128mb Ram και 1,6 ghz cpu λειτουργικο συστημα? georgezaf 2 1.210 10.08.2012 18:51
Τελευταία Ανάρτηση: georgezaf

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)