περνοντας νεο λειτουργικο σε ibm 560 thinkpad
bobos73, post: 26609, member: 684 είπε κι ελάλησε:προσπαθω να βαλω φωτο και δεν μπορω! παταω εδω που εχει το δεντρο αλλα τιποτα...... υπαρχει αλλος τροπος?

βγαζεις τη φωτογραφια, την ανεβαζεις σε καποια σελιδα image hosting (tinypic, postimage, κλπ), πατας πανω στην εικονα οταν την ανεβασει, για να τη βγαλει σε μεγαλη, κανεις δεξι κλικ πανω της και επιλεγεις προβολη φωτογραφιας (view image). κανεις copy το λινκ του μπαρα διευθυνσης, μπαινεις εδω, πατας το δεντρο και κανεις paste το λινκ και πατας το «εισαγωγη» (αν το κουμπι «εισαγωγη» δεν φαινεται πατα μια φορα το tab)
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
Μην τα παρατάς, αξίζει τον κόπο να ζώσεις ζωή στο παλιό μηχάνημα. Πολλά απ'όσα θα γνωρίσεις ίσως να σου εξηγήσουν γιατί είναι σήμερα τα πράγματα όπως είναι.
Ενας γνωστός, συλλέκτης, έχει μαζέψει παρατημένα μηχανήματα σ'ένα χώρο στο γκαράζ του και τόχει κάνει μουσείο. Ολα είναι πλήρως λειτουργικά με το ανάλογο software της εποχής τους. Ομολογώ ότι δάκρυσα όταν βρέθηκα μπροστά από μια lacie electron οθόνη που κάποτε δούλευα για χρόνια και bootάρισα ένα πλήρως λειτουργικό irix 4.
СМЕРТЬ НАСИПЬИКАМ ТРУДЯШИХСЯ
  Απάντηση
debianass, post: 26612, member: 1803 είπε κι ελάλησε:Μην τα παρατάς, αξίζει τον κόπο να ζώσεις ζωή στο παλιό μηχάνημα. Πολλά απ'όσα θα γνωρίσεις ίσως να σου εξηγήσουν γιατί είναι σήμερα τα πράγματα όπως είναι.
Ενας γνωστός, συλλέκτης, έχει μαζέψει παρατημένα μηχανήματα σ'ένα χώρο στο γκαράζ του και τόχει κάνει μουσείο. Ολα είναι πλήρως λειτουργικά με το ανάλογο software της εποχής τους. Ομολογώ ότι δάκρυσα όταν βρέθηκα μπροστά από μια lacie electron οθόνη που κάποτε δούλευα για χρόνια και bootάρισα ένα πλήρως λειτουργικό irix 4.

debianass υπαρχουν πολλοι συλλεκτες, που ψαχνουν παλια μηχανηματα, και καποια πανακριβα κιολας. ποιο ειναι το θεμα ομως; τα μηχανηματα αυτα ειναι συλλεκτικα, ειτε γιατι εγιναν εξαιρετικα διασημα (π.χ. amiga), ειτε γιατι ηταν κατι το ξεχωριστο και εξελιγμενο για την εποχη τους, ειτε γιατι βγηκαν σε λιγα συλλεκτικα κομματια, που ποτε δεν δουλευτηκαν πληρως (πολλα εμειναν σφραγισμενα στα κουτια τους). επισης οι συλλεκτες εχουν κοινοτητες που βοηθανε, ειτε σε αναζητηση ανταλλακτικων, ειτε σε μοντες (ειδικα σε amiga, υπαρχουν ολοκληρες σελιδες με οδηγιες rewiring των κυκλωματων τους, ωστε να τις αναβαθμιζεις, να τους προσθετεις πραγματα που τοτε δεν υπηρχαν καν, κλπ). υπαρχει γενικα τεραστια υποστηριξη στο θεμα.

αλλα ο bobos τωρα με το παναρχαιο ibm thinkpad της σειρας, που ουτε κατι ιδιαιτερο ειναι, ουτε συλλεκτικο, ουτε τιποτα, δεν θα βγαλει ακρη. γιατι ουτε ανταλλακτικα μπορει να βρει, ουτε ενδεχομενως και επαρκη υποστηριξη απο κοινοτητες συλλεκτων. να ηταν, μια amiga, ενα ibm ps2, ενα mac portable, ενα nec pc 100 (γιαπωνεζικο ibm clone), ενα silicon graphics, να πω οτι αξιζει και με το παραπανω να το αναπαλαιωσει, και να το ξαναζησει. η μονη λυση να ξανατρεξει το σαψαλο, ειναι καποια μινι διανομη λινουκς, που να εγκαθισταται μονο απο δισκετες. αφου ακομα και ο δισκος του, ειναι τοσο παλιος (ata-fast) που δεν υπαρχουν πλεον μητρικες με τετοια υποδοχη, για να τον συνδεσει, και να περασει ενα καποιο ελαφρυ λινουκς απο cd.
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
ελα, βρηκα λειτουργικο για το σαψαλο!... kolibri-os:...
https://builds.kolibrios.org/eng/latest-distr.7z

κατεβαζεις, αποσυμπιεζεις και μεσα θα βρεις ενα αρχειακι "kolibri.img". αυτο ειναι εικονικη δισκετα, αν εχεις καπου ξεχασμενο κανα floppy-drive και εχεις πισι που να εχει υποστηριξη για floppy, θα το συνδεσεις, θα βαλεις μεσα μια δισκετα, και θα μεταφερεις την εικονικη δισκετα στην κανονικη:...
Κώδικας:
sudo dd if=//path/to/kolibri.img of=//dev/fd0

βαζεις τη δισκετα στο σαψαλο και το ξεκινας, θα πρεπει να βλεπεις κατι σαν αυτο (τρεχει απο τη δισκετα, και με 64ΜΒ μνημη τα παει πολυ καλα):...
[Εικόνα: Screenshot_from_2017_01_13_18_29_30.png]
απ'οσα καταλαβα δεν εχει εγκατασταση πρεπει να εχεις ηδη εγκατεστημενο καποιο λειτουργικο, να αντιγραψεις τη δισκετα στο boot directory,και να περασεις το συστηματακι αυτο στον bootloader του. εχει και αυτο το rdsave το οποιο σωζει τα περιεχομενα της ram (οτι αλλαγες δηλαδη κανεις στο λειτουργικο), σε καποιο σκληρο, η, δισκετα, απ'οσο καταλαβα, αν το τρεχεις απο τη δισκετα χωρις να το εχεις εγκαταστησει. δες'το μια, αν σε κανει
  Απάντηση
εισαι πολυ ωραιος! το ειχα κατα νου μου αλλα δεν ειχα καταλαβει πως ακριβως να το κανω..... σας υπερευχαριστω!!! με την πρωτη ευκαιρια θα το δοκιμασω και θα σας πω τα αποτελεσματα...
  Απάντηση
Κάτι άλλο που υποψιάστηκα ότι θα δουλέψει, είναι να κατεβάσεις μια έτοιμη εγκατάσταση debian etch ή lenny, να την σενιάρεις στο virtualbox, να φτιάξεις το disk image και να την περάσεις στο δίσκο. Αν μάλιστα bootάρει το kolibri* ίσως καταφέρεις να συνδεθείς μέσω wifi, να μεταφέρεις εκεί το image και να το περάσεις στο δίσκο πάλι μέσω του kolibri session. Αν όχι, θα βρεθεί λύση από το dos.
Εδώ θα βρεις virtualbox images: https://virtualboxes.org/images/debian/
Το 3ο για παράδειγμα είναι μια εγκατάσταση etch με xfce DE. Επειδή το xfce ίσως είναι βαρύ για το συγκεκριμένο, θα πρέπει να το απεγκαταστήσεις και να πας σε κάτι ελαφρύτερο (π.χ. το icewm) πριν το κάνεις image.

*Υπόψην ότι θα πρέπει να έχει non-pae kernel για να το σηκώσει το παλιό μηχάνημα.

Edit: Οπως βλέπω, το plop linux υποστηρίζει ακόμα boot manager σε floppy. Αυτό σημαίνει ενδεχομένως ότι μπορείς να δοκιμάσεις netbooting μέσω της wifi ή boot από image αφού εκκινήσεις με το floppy.
To image και οδηγίες εδώ: https://www.plop.at/en/bootmanager/plpbt.bin
  Απάντηση
DarkGoth, post: 26613, member: 1051 είπε κι ελάλησε:debianass υπαρχουν πολλοι συλλεκτες, που ψαχνουν παλια μηχανηματα, και καποια πανακριβα κιολας. ποιο ειναι το θεμα ομως; τα μηχανηματα αυτα ειναι συλλεκτικα, ειτε γιατι εγιναν εξαιρετικα διασημα (π.χ. amiga), ειτε γιατι ηταν κατι το ξεχωριστο και εξελιγμενο για την εποχη τους, ειτε γιατι βγηκαν σε λιγα συλλεκτικα κομματια, που ποτε δεν δουλευτηκαν πληρως (πολλα εμειναν σφραγισμενα στα κουτια τους). επισης οι συλλεκτες εχουν κοινοτητες που βοηθανε, ειτε σε αναζητηση ανταλλακτικων, ειτε σε μοντες (ειδικα σε amiga, υπαρχουν ολοκληρες σελιδες με οδηγιες rewiring των κυκλωματων τους, ωστε να τις αναβαθμιζεις, να τους προσθετεις πραγματα που τοτε δεν υπηρχαν καν, κλπ). υπαρχει γενικα τεραστια υποστηριξη στο θεμα.

αλλα ο bobos τωρα με το παναρχαιο ibm thinkpad της σειρας, που ουτε κατι ιδιαιτερο ειναι, ουτε συλλεκτικο, ουτε τιποτα, δεν θα βγαλει ακρη. γιατι ουτε ανταλλακτικα μπορει να βρει, ουτε ενδεχομενως και επαρκη υποστηριξη απο κοινοτητες συλλεκτων. να ηταν, μια amiga, ενα ibm ps2, ενα mac portable, ενα nec pc 100 (γιαπωνεζικο ibm clone), ενα silicon graphics, να πω οτι αξιζει και με το παραπανω να το αναπαλαιωσει, και να το ξαναζησει. η μονη λυση να ξανατρεξει το σαψαλο, ειναι καποια μινι διανομη λινουκς, που να εγκαθισταται μονο απο δισκετες. αφου ακομα και ο δισκος του, ειναι τοσο παλιος (ata-fast) που δεν υπαρχουν πλεον μητρικες με τετοια υποδοχη, για να τον συνδεσει, και να περασει ενα καποιο ελαφρυ λινουκς απο cd.
Ναι, είναι γνωστοί αυτοί οι συλλέκτες, ο φιλαράκος πάντως δεν έχει και δε διαθέτει λεφτά για αγορές. Τα περισσότερα μηχανήματα τα εξοικονόμησε από την αποθήκη μιας εταιρίας που δούλευε και του χρωστούσε λεφτά με δικαστική απόφαση. Μια μέρα πήγαμε από την εταιρία με κατασχετήριο και πήραμε όσα χωρούσαν στο αμάξι του. Σίγουρα οι μπαχατέλες που πήραμε δεν άξιζαν τα λεφτά που δικαιούταν, αλλά από το τίποτα έστησε το "μουσείο" του και μου χάρισε μια αναπάντεχη συγκίνηση. Σε διαφορετική περίπτωση δε θα έπαιρνε τίποτα και οι απατεώνες της εταιρίας θα έβγαζαν κι άλλα πουλώντας τα σε συλλέκτες.
Κατα τα άλλα, κι επειδή το όφελος είναι περισσότερο συναισθηματικό, έχει αξία να ξαναδώσεις ζωή σε κάποιο παλιό μηχάνημα ακόμα κι αν δεν είναι συλλεκτικό. Μπορείς π.χ. να μάθεις πως σήκωναν οι "αρχαίοι ημών πρόγονοι" X-desktop χωρίς τις εφαρμογές που χρησιμοποιούμε σήμερα, πως ήταν το linux πριν το systemd κι άλλα πολλά.
  Απάντηση
τελικα μπορεις να κανεις και αλλαγες στο kolibri-os, αλλα για καποιο λογο δεν σωζει ΟΛΕΣ τις αλλαγες, αλλα γενικα σωζει αλλαγες. εχει ενα εικονιδιακι rdsave. αυτο σωζει τις αλλαγες σε τοποθεσια που θα το υποδειξετε. μπορειτε να το υποδειξετε την ιδια τη δισκετα ( /fd/1/ ), οποτε στην επομενη εκκινηση θα φορτωσει και τις αλλαγες που εχετε κανει.

πατατε το rdsave και θα ανοιξει ενα παραθυρακι να επιλεξετε τοποθεσια. επιλεγετε τη δισκετα ( /fd/1/ ) και κανετε κλικ πανω στο ονομα του αρχειου (kolibri.img το αφηνετε οπως ειναι, δεν χρειαζεται μετονομασια), για να αλλαξει το κουμπι απο open σε save. πατατε το save και αυτο ηταν. στις επομενες εκκινησεις θυμαται την τοποθεσια και δεν την ξαναζηταει. οποτε μολις θα πατατε το rdsave θα βγαζει αυτο:...
[Εικόνα: Screenshot_from_2017_01_14_09_20_32.png]
πατατε απλα save και αυτο ηταν.

και αν εχετε και δευτερο floppy μπορειτε να το χρησιμοποιησετε σαν αποθηκευτικο χωρο για τα αρχεια σας (για να μην γεμιζει το ιδιο το floppy του kolibri)

αυτο που δεν εχω καταφερει ακομα ειναι να το συνδεσω με δικτυο. ενω αναγνωριζει κανονικα την καρτα δικτυου. και βαζω στατικες ΙΡ, αυτο τις χαλαει με εναν τελειως ηλιθιο τροπο, οποτε δεν συνδεεται μετα. βαζω τις κλασσικες που εχω σε ολα τα συστηματα μου και στον εξομοιωτη:...
Κώδικας:
IP 192.168.1.240 (αυτη προφανως ειναι διαφορετικη σε καθε συστημα)
subnet 255.255.255.0
gateway 192.168.1.1
dns 208.67.222.222

και αυτο ενω τις αποθηκευει (rdsave), τις αποθηκευει χαζα. δηλαδη τις κανει ετσι (οπου δηλαδη δεν υπαρχουν 3 νουμερα στα segments, συμπληρωνει με "0" μπροστα, για να γινουν 3 νουμερα):...
Κώδικας:
IP 192.168.001.240
subnet 255.255.255.000
gateway 192.168.001.001
dns 208.067.222.222
οποτε δεν βγαινει καν προς τα εξω. η καρτα δικτυου ειναι ενεργη, αλλα δεν μπορει να συνδεθει, λογω των αλλοιωμενων ρυθμισεων
  Απάντηση
Αφήστε .......έχω δυο μέρες παιδεύομαι! Έχω ένα pentium3 και του έβαλα Ubuntu 8.04 αλλά δεν βγάζω άκρη με το floppy ....νομίζω μου ζητάει να το προσαρτήσω αλλά δεν ξέρω να το κάνω....
υγ. δοκίμασα να βάλω antix δεν, haiku δεν, legasy os δεν... μόνο η 8.04 έκατσε και δουλεύει σωστά..
  Απάντηση
bobos73, post: 26623, member: 684 είπε κι ελάλησε:Αφήστε .......έχω δυο μέρες παιδεύομαι! Έχω ένα pentium3 και του έβαλα Ubuntu 8.04 αλλά δεν βγάζω άκρη με το floppy ....νομίζω μου ζητάει να το προσαρτήσω αλλά δεν ξέρω να το κάνω....
υγ. δοκίμασα να βάλω antix δεν, haiku δεν, legasy os δεν... μόνο η 8.04 έκατσε και δουλεύει σωστά..

βρηκες τελικα floppy drive και πισι να το συνδεσεις; αν ανοιξεις τον filemanager και πατησεις πανω στο floppy δεν το κανει προσαρτηση αυτοματα; κανονικα θα επρεπε να το κανει μονο του οταν πατησεις πανω του. το floppy drive και η δισκετα ξερεις σιγουρα οτι ειναι λειτουργικα; γιατι αυτα χαλαγανε ακομα και με το φυσιγμα του ανεμου :Ρ

και κατι ασχετο για το πεντιουμ. αυτο το πεντιουμ ΙΙΙ που λες οτι εχεις βαλει το ουμπουντου 8.04 (για να κατεβαζεις προγραμματα πρεπει να αλλαξεις το sources.list, γιατι τωρα η 8.04 εχει ληξει), ο επεξεργαστης πως ειναι; μπαινει κατευθειαν πανω στη μητρικη οπως στα σημερινα συστηματα, η, ειναι σαν μινι μητρικη σε slot. δηλαδη:...

[Εικόνα: s-l300.jpg] αυτο ειναι το κλασσικο socket οπως ειναι τα σημερινα. τιποτα το ιδιαιτερο, βρωμαει ο τοπος απο δαυτα, και απο τοτε και τωρα. δεν εχει καμια συλλεκτικη αξια και δαυτο.

[Εικόνα: s-l300.jpg] αυτο ειναι το slot. αυτο βγηκε σε πολυ λιγα κομματια και ΕΙΝΑΙ συλλεκτικο. αν ειναι τετοιο, μην κανεις τη μαλακια σαν εμενα και το πεταξεις, που ειχα ενα τετοιο και το πεταξα.
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  PC με 128mb Ram και 1,6 ghz cpu λειτουργικο συστημα? georgezaf 2 1.210 10.08.2012 18:51
Τελευταία Ανάρτηση: georgezaf

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)