περνοντας νεο λειτουργικο σε ibm 560 thinkpad
θερμοκρασίες με τη μητρική έξω από το κουτί, πάνω στο γραφείο:
Κώδικας:
$ sensors
atk0110-acpi-0
Adapter: ACPI interface
Vcore Voltage:      +1.12 V  (min =  +0.85 V, max =  +1.60 V)
+3.3 Voltage:      +3.31 V  (min =  +2.97 V, max =  +3.63 V)
+5 Voltage:        +5.07 V  (min =  +4.50 V, max =  +5.50 V)
+12 Voltage:      +12.04 V  (min = +10.20 V, max = +13.80 V)
CPU FAN Speed:    2428 RPM  (min =  800 RPM, max = 7200 RPM)
CHASSIS FAN Speed:    0 RPM  (min =  800 RPM, max = 7200 RPM)
CPU Temperature:    +33.0\UffffffffC  (high = +60.0\UffffffffC, crit = +95.0\UffffffffC)
MB Temperature:    +27.0\UffffffffC  (high = +45.0\UffffffffC, crit = +95.0\UffffffffC)

k8temp-pci-00c3
Adapter: PCI adapter
Core0 Temp:  +32.0\UffffffffC
Core1 Temp:  +34.0\UffffffffC
με τη cpu στα 1000MHz
Κώδικας:
Model name:            AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual Core Processor 3600+
Stepping:              2
CPU MHz:              1000.000
CPU max MHz:          2000.0000
CPU min MHz:          1000.0000

Edit: Δοκίμασα 2 DDR, μια του 1GB + 1 των 512ΜΒ που αναγνωρίζονται κανονικά, τόσο από το BIOS όσο κι από jessie 64. Δεν έχω άλλη του 1GB αλλά δε νομίζω ότι χρειάζεται για τη δουλειά που το θέλω.
СМЕРТЬ НАСИПЬИКАМ ТРУДЯШИХСЯ
  Απάντηση
παιδια ενανερχομαι..... ο δισκος ειναι διασυνδεσης ata2 fast και σιγκεκρημενα ο ibm model: DSOA-20810 και χωριτηκοτητας 810mb και μνημη εχει 32mb και επεξεργαστη στα 133mhz
αν βαλω καμια pcmcia καρτα? για usb ή ethernet?
  Απάντηση
ο σκληρος δεν εχει σχεση με το pcmcia. αν το λειτουργικο που εχεις τωρα αναγνωριζει pcm cards βρες ενα μοντελο συμβατο και βαλτο. τι λειτουργικο εχει πανω τωρα αυτο; αν εχεις μια θυρα pcm μονο δες τι σε ειναι πιο χρησιμο και βαλε αυτο (αν π.χ. εχεις ασυρματο ενσωματωμενο και το λειτουργικο το αναγνωριζει σωστα, θα βαλεις τη usb. η ethernet σε ειναι περιττη). αν εχεις 2 θυρες pcm παρτες και τις 2 καρτες. το usb βεβαια θα λαγκαρει σαν τον διαολο σε τοσο παλιο και αδυναμο συστημα, ενω σιγουρα δεν περιμενεις ταχυτητες ουτε usb2 (μονο usb1 και αυτο με το ζορι). και η ethernet μην περιμενεις να πιασει 100ΜΒ, κλπ. μεχρι τα 10ΜΒ θα παει, και αυτο παλι ξεροβηχοντας.

Υ.Γ:... καλα ειχα καταλαβει οτι αυτα τα ata-fast κλπ ηταν γενικα μουφα, και γι'αυτο βγηκαν για τοσο λιγο που ειναι γενικα αγνωστα. βρηκα τα specs τους και λενε για σκληρους με 10ΜΒ/" ταχυτητα προσβασης (ο πιο αργος πραγματικος ata/ide ειναι στα 66ΜΒ/"). προσεχε τον πολυ και μην τον ταλαιπωρεις καθολου οσο μπορεις, γιατι αν κλασει πομολα δεν προκειται να βρεις αλλον ευκολα, ουτε και θα δουλεψει το συστηματακι αυτο με κανονικο ata/ide (ο ata/ide θελει και ξεχωριστη τροφοδοσια, που το "ata-fast" δεν εχει, οποτε δεν θα μπορει καν να ξεκινησει ο κανονικος ata/ide)
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
εχει πατζουροπαραθυρα 98 και πειρα μια καρτα pcmcia που βγαζει εξοδο 2 θυρες usb αλλα τωρα προσπαθω να βρω φλοπι να αντιγραψω τον drive γιατι ειναι μεσα σε cd. αν καταφερω να το κανω να τις δει τις θυρες, θα εχω κανει ενα βημα μπροστα... η πλακα ειναι οτι εχω 2 φλοπι αλλα δεν τα βλεπουν τα λειτουργικα. πρεπει να ειναι χαλασμενα...
  Απάντηση
υπαρχει ενα παπαρακι floppy emulator. ψαξε να βρεις κανα τετοιο να παρεις. αυτο ειναι ενα μαραφετι που συνδεεται μεσα στο αρχαιο πισι ακριβως οπως ενα κανονικο floppy. αντι για υποδοχη δισκετας εχει μια θυρα usb. συνδεεις σε δαυτο ενα φλασακι που περιεχει εικονικες δισκετες (σε αρχεια img), και επιλεγεις με ενα κουμπακι που εχει μπροστα, ποια «δισκετα» (αρχειο img) θελεις να φορτωσει. τις εικονικες δισκετες τις φτιαχνεις συνηθως σε αλλο πισι, τις περνας στο φλασακι, και χρησιμοποιεις αυτο πλεον σαν «δισκετα». το χρησιμοποιουν παρα πολυ αυτο σε παλια ρετρο συστηματα, που τα περισσοτερα δουλευαν απο δισκετα, και πλεον οι δισκετες τους ειναι διαλυμενες (π.χ. amiga, classic mac, κατι παναρχαιους irix και solaris servers)
ονομαζομαι DarkGoth, και ειμαι «καλα»( ; )... το OsArena με θεραπευσε... (goth=!ok {equals} EMO)...  Emo
  Απάντηση
το εφτιαξα το φλοπι..... δεν εχω την γνωση πως θα βαλω αρχειο εικονας σε δισκετα ετσι ωστε να περασω λειτουργικο με δισκετες....
  Απάντηση
εχεις αρχεια εικονικες δισκετες, (αρχεια img δηλαδη), και θελεις να τις περασεις σε κανονικες δισκετες; βαλε το φλοπι σε ενα πισι με λινουκς, βαλε μεσα μια δισκετα, και κανε αυτο αποκατω, για καθε ενα αρχειακι ξεχωριστα (το καθε αρχειακι ειναι για μια δισκετα):..

Κώδικας:
sudo dd if=/path/to/floppy.img of=/dev/fd0
  Απάντηση

Ίσως Σχετικά Νήματα...
Νήμα Άτομο Απαντήσεις Βλεφαριάσματα Τελευταία Ανάρτηση
  PC με 128mb Ram και 1,6 ghz cpu λειτουργικο συστημα? georgezaf 2 1.210 10.08.2012 18:51
Τελευταία Ανάρτηση: georgezaf

Πάμε στο Forum:

Πλάσματα σουλατσάρουν στο νήμα: 1 Επισκέπτης(ες)